Kompetentní nesúhlasia s obmedzením provízií, chcú diskutovať
Finanční agenti zásadne nesúhlasia s reguláciou provízií za sprostredkovanie a upozorňujú na to, že ohrozuje trh a tým priamo aj poskytovanie služieb. Finanční sprostredkovatelia sú však pripravení o návrhu z dielne ministerstva financií ďalej hovoriť.
Rezort financií chce, aby pre sprostredkovateľskú províziu platil strop. Zároveň sa vyplácanie provízie má natiahnuť na sedemročné obdobie. Nie je prekvapením, že zástupcovia agentov sú proti s tým, že regulácia provízií je zásah do podnikania. „V prvom rade návrh vnímame ako návrh, ktorý sa nám, samozrejme, nepáči, ale o ktorom sme pripravení rokovať. Najproblematickejšie je určite umelé určovanie stropu výšky provízie, ktorú my vnímame ako výsledok slobodnej dohody finančného domu a sprostredkovateľa. Klienta sa netýka a je to obchodný vzťah, kde by sme naozaj nemali určovať, ako sa má formovať,“ hovorí Darina Huttová, generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov.
„V návrhu o obmedzení sprostredkovateľských provízií vidia zástupcovia poisťovní aj ďalšie dodatočné zdanenie poisťovní.“
Hľadanie riešenia
Dá sa teda očakávať, že ešte bude nasledovať diskusia. „Pripravili sme materiál, ktorý sumarizuje naše pripomienky k návrhu zákona a budeme o ňom rokovať s MFSR. Zároveň sa viac snažíme aj verejne vysvetľovať, aká je vlastne úloha finančného sprostredkovateľa na trhu. Treba si uvedomiť, že my sme veľmi dôležitou súčasťou celého trhu a stojíme na strane zákazníka, ktorému dohadujeme a udržiavame jeho klientsky komfort,“ upozorňuje Huttová.
Podľa jej slov existujú akceptovateľné riešenia v zahraničí. „Máme tu príklady českého, nemeckého alebo napríklad rakúskeho zákona, ktoré sú prijateľné pre trh a ktoré sú aj všeobecne považované za optimálne riešenia,“ hovorí Darina Huttová.
V Českej republike platí úprava, ktorá rozkladá províziu agentov za sprostredkovanie životného poistenia na päť rokov.
„AFISP nesúhlasí s obmedzením provízií sprostredkovateľov s tým, že lepšie nastavený systém sa dá nájsť napríklad v Českej republike.“
Sprostredkovatelia v podstate jednohlasne tvrdia, že chcú hľadať riešenie v prospech klienta. „Spoločným cieľom všetkých proklientskych subjektov na finančnom trhu je presadiť takú reguláciu, ktorá bude mať za následok zlepšenie služieb pre klienta. Aby sa to podarilo, potrebujeme zjednotiť odbornú verejnosť a cez Asociáciu finančných sprostredkovateľov a poradcov navrhovať spoločné zmeny návrhu, ktoré na konci dňa naozaj naplnia deklarované zámery Ministerstva financií smerujúce ku klientovi,“ hovorí Roman Gálik, územný riaditeľ spoločnosti Fincentrum.
Životné a neživotné poistenie v jednom vreci
Výhrady k návrhu majú aj ďalšie subjekty trhu. Slovenská asociácia poisťovní (SLASPO) návrhu okrem iného vyčíta, že je v rozpore so základnou logikou poisťovníctva: „Nerozlišuje medzi životnými a neživotnými poisteniami, a v rámci životného poistenia medzi rizikovými a rezervotvornými poisteniami.“
Predložený návrh navyše interpretuje ako ďalšie zdanenie poisťovní. „Návrh, aby bola daňovo uznateľným nákladom iba časť vyplatenej provízie, prakticky znamená ďalšie dodatočné zdanenie poisťovní,“ hovorí SLASPO s tým, že ide už o tretie dodatočné zdanenie poisťovní po osobitnom odvode z regulovaných odvetví a odvode 8 % z neživotného poistenia.
Zástupcovia poisťovní hovoria aj o ďalších problémových okolnostiach. Slovenská asociácia sprostredkovateľov v poisťovníctve (SASP) upozorňuje na to, že neživotné poistenie neobsahuje rezervotvornú zložku, a preto provízia nie je hradená z budúcich úspor klienta.
„AFISP upozorňuje, že výška provízie je vecou slobodnej dohody medzi sprostredkovateľom a finančným domom.“
Umiernenejšie reaguje Slovenská banková asociácia (SBA), teda zástupca bankového sektora. „SBA berie na vedomie iniciatívu Ministerstva financií SR novelizovať zákon o finančnom sprostredkovaní a poradenstve. Fungovanie finančných agentov vníma ako dôležitú súčasť trhu, preto by úprava legislatívy mala byť vyvážená,“ hovorí SBA vo svojom stanovisku.
S podobou regulácie, ktorú predložilo ministerstvo SBA, taktiež nesúhlasí. „SBA však neodporúča schváliť predložený návrh rezortu financií na úpravu spôsobu výplaty a výšky odmien pre finančných agentov, pravidlá na výpočet odkupnej hodnoty a reguláciu daňových nákladov. Vzhľadom k tomu, že pripravovaná novela má zásadný vplyv na finančný sektor, navrhujeme, aby pripomienky všetkých dotknutých strán boli dôsledne posúdené a prediskutované,“ hovorí SBA.