Koľko času môže študent venovať práci a ako získa späť zaplatené odvody a dane?
Súčasná doba je viac ako náročná. Mnohí si však uvedomujú, že je zároveň aj prajná. Samozrejme, pre tých, ktorí majú záujem využiť núkajúce sa možnosti. Podľa prieskumu platformy To Dá Rozum až traja zo štyroch študentov na Slovensku si privyrábajú popri práci. Ako môžu z príležitostí pre seba vyťažiť čo najviac?
Foto: Shutterstock
Len pätina študentov pracuje vo svojom odbore
Zo spomínaného prieskumu tiež vyplýva, že približne pätina študentov pracuje v odbore, ktorý študujú, a ďalších 15 % študentov pracuje v niektorom z príbuzných odborov. No až takmer 40 % z nich pracuje v úplne inom odbore, ako študujú.
Aj z európskej štúdie Eurostudent vyplýva, že pre väčšinu študentov nie je pri hľadaní si brigády kľúčová blízkosť odboru, v ktorom by pracovali s tým, čo práve študujú, ale rozhodujúcim ukazovateľom je ich príjem. Až polovica študentov tvrdí, že bez vedľajšieho zamestnania by nedokázala dokončiť svoje štúdium a štvrtina opýtaných podľa vlastných slov bojuje s vážnymi finančnými ťažkosťami.
Na Slovensku v súčasnosti môžu študenti na plný či skrátený úväzok, podľa typu pracovného úväzku, pracovať na tri typy zmlúv: na dohodu o brigádnickej práci, dohodu o pracovnej činnosti a dohodu o vykonaní práce.
Dohoda o brigádnickej práci
Dohoda o brigádnickej práci študentov umožňuje najväčší objem práce, a to až 20 hodín týždenne, respektíve 80 hodín mesačne. „Pre študenta má hneď viacero výhod. Študenti napríklad nemajú žiadne administratívne povinnosti, do Sociálnej poisťovne ich prihlási aj odhlási zamestnávateľ, ktorý zároveň za nich aj odvedie sociálne odvody. Príjem do 200 eur mesačne je oslobodený aj od odvodov,“ vysvetľuje finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.
Nárok na oslobodenie má študent vtedy, keď si výnimku uplatní u zamestnávateľa tým, že mu odovzdá vyplnené a podpísané Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o brigádnickej práci študenta. Ak má študent viacero dohôd o brigádnickej práci študenta, výnimku si môže uplatniť iba na jednu dohodu.
Ak celkovo zarobí viac ako 200 eur za mesiac, z rozdielu medzi príjmom a touto sumou musí platiť dôchodkové poistné vo výške 7 % (4 % na starobné poistenie a 3 % na invalidné poistenie). Zdravotné odvody študent neplatí, keďže je poistencom štátu. A to aj počas leta medzi ukončeným a novým ročníkom štúdia.
„Mladí ľudia si musia dať pozor len pri ukončení štúdia na vysokej škole. Vtedy totiž z pohľadu štátu dňom štátnej skúšky prestávajú byť študentmi. Pre stredoškolákov sa však maturitami nič nekončí,“ konštatuje analytik s tým, že až do začiatku štúdia na vysokej škole nemusia oznamovať Sociálnej poisťovni ukončenie štúdia a nemajú ani žiadne povinnosti ohľadom sociálnych odvodov. Ak budú počas leta medzi stredoškolským a vysokoškolským štúdiom pracovať, povinnosti voči Sociálnej poisťovni za nich rieši zamestnávateľ.
Dohoda o pracovnej činnosti a o vykonaní práce
Dohoda o pracovnej činnosti umožňuje pracovať najviac 10 hodín týždenne a pri dohode o vykonaní práce sa dá pracovať aj nárazovo, najviac však 350 hodín v jednom kalendárnom roku. No ak je študent živnostník, jeho pracovný čas je prakticky neobmedzený.
„Študent má povinnosť podať daňové priznanie, ak jeho zdaniteľné príjmy v roku 2021 prekročili hranicu 2 255,72 eura. Ani vtedy si však nemusí zúfať. Vďaka nezdaniteľnému minimu 4 511,43 eura získa aj pri vyššom príjme zaplatené preddavky na dani z príjmov späť. Ak zarobil menej, daňové priznanie by mal podať dobrovoľne a štát mu zaplatené daňové preddavky vráti. Ak daňové priznanie nepodá, štát mu sám od seba daňový preplatok nepošle späť,“ pokračuje M. Búlik.
Ako uvádza ďalej, ak je študent zároveň živnostník, vzťahujú sa naňho rovnaké daňové povinnosti ako na bežného živnostníka s výnimkou zdravotných odvodov. Pri nich prvý a druhý rok podnikania nemusí mesačné preddavky na zdravotné poistenie platiť vôbec a na konci roka ich doplatí podľa reálneho základu dane. V ďalšom roku potom platí mesačné preddavky podľa výšky z posledného daňového priznania, ktoré môžu byť nižšie ako minimálne preddavky pre „bežných“ živnostníkov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Elon Musk je so 440-miliardovým majetkom opäť najbohatší na svete
- 2.365.bank a mBank znížili úrokové sadzby hypoték, najnižšie ich má Prima banka
- 3.Insolvencie v strednej Európe rastú, problémy majú aj slovenské firmy
- 4.Okamžité platby pri prevodoch peňazí budú od januára 2025 povinné
- 5.Hotely a penzióny v auguste 2024 zaznamenali druhý najvyšší počet návštevníkov v histórii