Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Kedy sa financie zhodnocujú s čo najvyšším výnosom a, naopak, kedy je riziko investovania čo najmenšie?

Arian Ali Financie Poslať

Slováci ešte pred 10 rokmi patrili medzi najsporivejšie národy v Európe. Problémom je, že väčšina úspor, a sú to miliardy eur, ležia na účtoch v bankách. V porovnaní s inými finančnými nástrojmi tieto produkty dosahujú veľmi nízke zhodnotenie. Pozrime sa preto na to, aké parametre sú pri výbere vhodného sporiaceho, respektíve investičného produktu dôležité a podľa čoho sa máme rozhodovať.

investovanie

Foto: Shutterstock

V hre sú tri hlavné parametre

Viac ako 30 rokov po nežnej revolúcii majú už aj občania Slovenska k dispozícii prakticky všetky sporiace a investičné nástroje finančného trhu. Výber toho najvhodnejšieho sa odvíja od niekoľkých parametrov.

„Základné parametre každého investičného produktu sú riziko, výnos a likvidita. Zároveň je dôležité porovnať očakávaný výnos s možnosťou realizácie transakcie,“ hovorí PR manažér VÚB banky Dominik Miša.

Spomenuté tri ukazovatele nie sú však jediné, podľa ktorých by sa mal sporiteľ alebo investor orientovať. „Okrem výnosových očakávaní klienta a jeho rizikovej tolerancie je potrebné zohľadniť aj iné skutočnosti, ako napríklad plánovaný horizont použitia peňazí,“ vysvetľuje vedúci oddelenia produktového manažmentu Tatra Asset Management Martin Smrek.

Riziko si klient musí zvážiť sám

„Pojem riziko býva často mylne interpretované. Pri štandardných finančných nástrojoch riziko neznamená, že klient o vložené, respektíve investované prostriedky príde, ale znamená to mieru kolísania hodnoty vkladu, prípadne investície,“ tvrdí vedúci oddelenia produktového manažmentu Tatra Asset Management Martin Smrek.

Každý klient musí rizikovosť investície posúdiť sám. Vhodná miera podstupovaného rizika je daná najmä tým, aké veľké riziko je klient ochotný niesť. „Pred uzatvorením zmluvy klient dostane podrobné informácie o rizikovosti aj výnosnosti investičnej stratégie, na ktorú je jeho produkt naviazaný. Cieľom je, aby sám vedel vyhodnotiť, či uvedené parametre zodpovedajú jeho vzťahu k investičnému riziku,“ konštatuje hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Dôležitý je aj výnos a likvidita

Výnos je odmena, ktorú by mal klient dosiahnuť pri vhodnom investovaní svojich prebytočných finančných prostriedkov. Likvidita je schopnosť premeny investície na peniaze bez straty jej hodnoty.

„Klienti by mali zhodnocovať svoje financie iba cez kvalitné a overené produkty, ktoré majú optimálny pomer medzi výnosom a volatilitou,“ tvrdí riaditeľ odboru životného a retailového poistenia Allianz – SP Vladimír Halás. Svoje očakávania ohľadom výšky výnosu by klienti mali prispôsobiť svojmu investičnému cieľu, presnejšie tomu, na čo chcú svoje prostriedky použiť, a dĺžke investície.

Výška výnosu sa tak priamo odvíja od rizika, ktoré je klient ochotný podstúpiť, a likvidity produktu. Spoločnosti pomocou garantovaných produktov umožňujú klientovi investovať s nižším rizikom, no investícia je takmer vždy viazaná na konkrétne obdobie. Naopak, likvidnejšie produkty prinášajú vyšší výnos, ale spolu s ním aj vyššie riziko.

„Vo všeobecnosti platí, že čím má klient bližšie k dôchodkovému veku, tým by mal uprednostniť nižšie riziko aj za cenu nižšieho výnosu a naopak,“ hovorí K. Kukurová z poisťovne Generali.

Vhodný pomer rizika, výnosu a likvidity je pre každého klienta individuálny. Existuje však jedna výnimka – sporenie na dôchodok. „To, čo je zvyčajne spoločné pre všetkých klientov, je sporenie s dlhým investičným horizontom, napríklad 30 rokov. V tomto prípade, bez ohľadu na rizikovú kategóriu klienta, je vhodná investícia prinášajúca vyšší výnos, ktorá nesie aj vyššie riziko – napríklad do akciových podielových fondov,“ uvádza predseda predstavenstva spoločnosti European Investment Centre Roman Scherhaufer. To je totiž do veľkej miery eliminované práve dĺžkou investície.

 

Kde sú hranice pri znášaní rizika?

„Znášanie rizika pri investovaní je veľmi individuálna záležitosť. Je na zvážení každého klienta, aby posúdil svoju schopnosť zvládnuť kolísanie hodnoty investície,“ hovorí M. Smrek z Tatra Asset Management.

Vzťah k riziku má každý klient iný. No rôzne typy produktov nesú so sebou rôznu mieru rizika. Nie všetky produkty sú vhodné pre všetky typy klientov. Navyše finančný produkt je potrebné vyberať podľa klientových zámerov, respektíve cieľov.

Typické bankové produkty, ako termínované vklady alebo bežné účty, predstavujú najbezpečnejšiu formu uloženia investície. V súčasnosti sú však výnosy na týchto produktoch prakticky nulové. Po započítaní inflácie je preto ich využívanie stratové.

Poistné produkty, ako životné poistenie s investičnou zložkou, investujú do podielových fondov. Poisťovňa tu plní úlohu prostredníka, a tak preberá na seba aj časť rizika, za čo si berie aj patrične vysoký poplatok. Zhodnocovanie voľných zdrojov prostredníctvom poisťovne patrí k najdrahším možnostiam pre klienta. No ak sa zvolí dlhý horizont sporenia – povedzme 30 a viac rokov, ako pri sporení do dôchodku, riziko je vo výsledku ešte nižšie.

Likvidita takýchto produktov je nízka kvôli prítomnosti pokút za predčasný výber. Vložené peniaze je pre dosiahnutie maximálneho zisku nutné nechať zainvestované čo najdlhšie a hlavne nevyberať ich predčasne.

Najväčšie potenciálne riziko so sebou nesie využívanie produktov kapitálového trhu. „Najvyššie riziko je pri 100 % investícii do akcií na 1 rok, nasledované 100 % investíciou do dlhodobých dlhopisov, napríklad 30-ročných. Naopak, najnižšie riziko je do krátkodobých dlhopisov, respektíve nástrojov peňažného trhu na dlhý investičný horizont,“ tvrdí R. Scherhaufer z European Investment Centre.

Ako je to s vysokoúročenými zmenkami?

Vysokoúročené korporátne zmenky sú špecifickým typom finančného produktu, ktorý je kvôli ich rizikovosti vhodný len pre úzku skupinu investorov. Zvyčajne ich vydávajú menšie a stredne veľké spoločnosti, ktoré nimi financujú časť svojich aktivít. Takto získané zdroje sú použité na financovanie malého počtu projektov.

Nízka diverzifikácia použitia investícií zvyšuje riziko. To je následne vykompenzované ponúkaným vyšším výnosom. Tí, ktorí predávajú zmenky, ich často stavajú do roly dlhopisu. Investované zdroje sú spravidla viazané na rok a viac, pričom výnos je fixný. Na prvý pohľad ide preto o garantovaný nástroj. Riziko sa tu však skrýva v bonite emitenta (toho, kto zmenku vydáva), presnejšie v jeho schopnosti sľúbený výnos v stanovenom čase aj vyplatiť.

Jednoducho povedané, napriek tomu, že je výnos garantovaný, ten, kto zmenku vydal, môže skrachovať a nemusí byť schopný vyplatiť ju. Ak sa spoločnosť, ktorá vydáva zmenku, dostane do problémov kvôli takmer nulovej diverzifikácii, návratnosť investície padá prakticky na nulu.

„Čím je vyššia bonita emitenta, tým nižší výnos musí ponúknuť a naopak. Investor by preto mal mať na pamäti, že atraktívny výnos ponúkaný na takomto type produktu so sebou prináša aj vysoké riziko, že emitent nebude schopný investovaný kapitál splatiť,“ vysvetľuje M. Smrek.

Zdanlivo dobrá investícia sa v prípade krachu spoločnosti ľahko môže premeniť na absolútnu stratu. „V rámci rizikovej časti svojho portfólia investor môže zvážiť aj takúto formu investovania. Nikdy by však investícia tohto typu nemala tvoriť jeho väčšiu časť, aby nebola ohrozená jeho dlhodobá výkonnosť v prípade negatívnej udalosti týkajúcej sa konkrétneho emitenta,“ tvrdí D. Miša z VÚB. 

Štandardne-neštandardné zmenky Arca Capital

Na prahu tohtoročného leta vystúpil do popredia prípad zmeniek spoločnosti Arca Capital, ktorá vyhlásila neschopnosť vyplatiť investorom sľubované výnosy. Investori s najväčšou pravdepodobnosťou o väčšinu svojich financií prídu. To však zo zmeniek nerobí „zlý“ produkt.

„Na zmenkách Arcy capital nebol neštandardný ich 8 % výnos, ale to, že boli kvartálne. Predať trojmesačnú zmenku s takým výnosom s tým, že investujem do veľkej bonitnej spoločnosti, nie je vôbec náročné. Takéto zmenky sa jednoducho predávajú, ale sú nezodpovedné voči klientom,“ uvádza generálny riaditeľ investičnej skupiny Proxenta Pavol Kožík.

Korporátne zmenky a investovanie do produktov kapitálového trhu ako takého patria k bežne využívaným nástrojom. Pri každej investícii klient musí však zvážiť ako jej zámer, od ktorého sa odvíjajú ostatné dôležité parametre, tak aj spoločnosť, ktorej svoje nadbytočné finančné prostriedky s vidinou výhodného zhodnotenia zveruje.

logo
Prečítajte si tiež:
29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

27.3.2024 Martin Jamnický

Exekútori pri vymáhaní pohľadávok vlani dosiahli len 4,3-percentnú úspešnosť

Efektivita exekútorov na Slovensku z roka na rok klesá. V tom minulom si pohoršili takmer o štvrtinu (–23 %). Tento stav sa podpisuje aj pod ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Opäť je tu diskusia o návrate dôchodkového stropu

Vek odchodu ľudí do dôchodku by sa v budúcnosti mohol opäť zmeniť. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš avizuje ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa zvyšuje 160-tisíc dôchodkov. Ktorí penzisti si polepšia?

Sociálna poisťovňa od začiatku nasledujúceho týždňa pristúpi k zvyšovaniu starobných a predčasných starobných dôchodkov. Pozitívna ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Zostáva už len niekoľko hodín na podanie daňového priznania a darovanie 2 % z dane

Daňové priznanie je v tomto roku vďaka veľkonočným sviatkom možné podávať do 2. apríla 2024. Rovnako už len niekoľko hodín zostáva na ...

25.3.2024 Redakcia FinReport

Finančná správa SR predĺži úradné hodiny svojho call centra, k dispozícii až do polnoci

Daňové priznanie za rok 2023 je možné podať do 2. apríla 2024. Daňovníkom tak na splnenie si povinnosti voči štátu zostáva necelých ...

25.3.2024 Eva Sadovská

Vieme, ako zvládnuť veľkonočné nákupy s rozumom

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú nakupovať potraviny či dekorácie. Mobilita počas ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Minimálna mzda sa bude zvyšovať rýchlejšie, v roku 2027 sa priblíži k tisíc eurám

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo a odovzdalo do pripomienkového konania novelu zákona, v ktorej navrhuje, aby minimálna ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Na úrade si rozdeľovali vysoké odmeny a nakupovali drahé autá

Najvyšší kontrolný úrad SR odhalil na novovzniknutom Úrade pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚÚPV) viaceré nedostatky. Išlo najmä o ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Nezamestnaní sa môžu podieľať aj na záchrane národných kultúrnych pamiatok

Ľudia bez práce na Slovensku dostanú ďalšiu možnosť, ako sa chopiť pracovnej príležitosti. Prostredníctvom projektu Ľudia a hrady ...

22.3.2024 Robert Juriš

Stúpli úroky aj počty poskytnutých úverov, no ich nesplácanosť sa stále drží na úrovni 1,8 %

Poskytovanie úverov na bývanie, ako aj spotrebiteľských úverov, sa na Slovensku v minulom roku spomalilo. Napriek tomu bol ich nárast výrazne ...

21.3.2024 Miloslava Némová

Rekreačný príspevok: Aké sú podmienky na jeho získanie v roku 2024

O takzvané rekreačné poukazy je možné požiadať aj v súčasnosti, a to s maximálnym finančným príspevkom vo výške 275 eur za kalendárny ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay