Keď vyhráte jackpot, zrejme prídete o priateľov. My vám poradíme, ako neprísť aj o výhru
Človek žijúci z príjmu obyčajného zamestnanca takéto zadanie vo svojom živote pravdepodobne vôbec nebude musieť riešiť. Šanca bežného smrteľníka na viaccifernú výhru je rádovo jedna ku mnohým miliónom. Ale ak sa na niekoho predsa len šťastie usmeje a z ničoho nič na jeho účte pribudnú peniaze, s ktorými ani vo sne nepočítal, zvyčajne má problém.

Foto: Shutterstock
Musí sa totiž rozhodnúť, čo s nimi urobí, na čo ich minie, do čoho ich investuje, komu nimi pomôže, alebo aspoň, kam si ich odloží tak, aby mu z nich neodhrýzala inflácia.
Podľa stránky playusalotteries.com len 55 % ľudí je po získaní výhry šťastnejších. Tu sa však výpočet pozitív končí, pretože údajne až 44 % výhercov príde do piatich rokov o celý majetok, 32 % výhercov priberie na váhe a až deväť z desiatich šťastlivcov stratí svojich priateľov.
Existuje mnoho návodov, ako sa vyrovnať s negatívnymi vplyvmi výhry na život človeka. Preto sa chceme venovať výhradne len tomu, ako neprísť o peniaze (majetok), ak sme sa už k nemu raz dostali. Riaditeľ spoločnosti Across Private Investments Maroš Ďurik svoje odporúčania zhrnul do niekoľkých bodov:
1. „Nezbláznite sa“
Prvých niekoľko mesiacov po výhre v lotérii nerobte žiadne radikálne rozhodnutia. Neriešte výpoveď v práci, kúpu domu, prímorského sídla, flotily automobilov, jachty alebo zbierky luxusných hodiniek. Vyčleňte si pevnú sumu na oslavu výhry. Je prirodzené, že takúto udalosť treba osláviť. Veľké nákupy si odložte na neskôr. Prípadne si prenajmite dom niekde, kde by ste chceli bývať. Ak potrebujete nové auto, kúpte si zatiaľ lacnejší model.
2. Splaťte svoje dlhy
Pred tým, než začnete míňať, je fajn vyčistiť si stôl. Splaťte preto svoje dlhy – napríklad spotrebné úvery, kreditné karty, pôžičky, lízingy a podobne. Vyhrali ste príležitosť začať odznova, tak ju využite naplno.
3. Nájdite si investičného konzultanta
O peniaze (majetok) sa treba vedieť starať. Väčší objem peňazí si však vyžaduje skutočného „profíka“. Požiadajte ľudí, ktorým dôverujete, o referencie na poradcu, alebo si urobte vlastný prieskum. Oslovte dvoch-troch profesionálnych investičných konzultantov (poradcov) a stretnite sa s nimi osobne. Vybraných konzultantov poverte vypracovaním investičného plánu. Jeho hlavnými kritériami sú:
-
Investičný horizont
Je to, samozrejme, vaša voľba. Vyššia suma peňazí vám však umožňuje finančne zabezpečiť nielen vás, ale aj vašich potomkov. Preto by mal byť váš investičný plán vypracovaný na desaťročia dopredu.
-
Rozdelenie majetku medzi aktíva a pasíva
Výhru rozdeľte medzi aktíva, čiže investície, ktoré vám budú prinášať výnosy, a pasíva, ktoré predstavujú spotrebu, teda výdavky. Pamätajte na to, že výnosy z aktív by mali pokrývať náklady, ktoré generujú vaše pasíva, respektíve by mali pokrývať ich správu a údržbu.
-
Investičná stratégia
Pri príliš konzervatívnom nastavení investičnej stratégie hrozí, že nezarobíte ani na infláciu. Namieste však nie je ani investičné kaskadérstvo či prílišné hrdinstvo. Dobrú inšpiráciu ponúkajú portfóliá ľudí, ktorých majetok je podobný tomu vášmu. V prípade výhry niekoľkomiliónového jackpotu by vaše investičné portfólio mohlo vyzerať napríklad takto:
-
Poplatky
Dôležité je sústrediť sa aj na poplatky za finančné služby. Poplatky za správu aktív majú byť férové a transparentné. Sústreďte sa na priebežné poplatky (viditeľné a aj tie neviditeľné), ktorými budú vaše investície zaťažené. Mali by byť férové a transparentné. Umožnite, aby si priebežné poplatky skontrolovali navzájom spoločnosti, s ktorými svoje investície riešite. Budete prekvapený, ako dobre takáto krížová kontrola funguje.
-
Dane
Peniaze ste vyhrali ako fyzická osoba, nemusíte ich zdaňovať. Investície do investičných nástrojov, ktoré sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu burzy cenných papierov, sú po roku od nákupu oslobodené od dane z príjmu fyzických osôb. Tak to využite.
-
Čerpanie z portfólia (renta)
Vaše aktíva by mali generovať toľko, aby ste nemuseli pracovať, ak nechcete. Ideálne je nesiahať na istinu a čerpať z portfólia len výnosy. To si však vyžaduje, aby vaše investičné portfólio (aktíva) vygenerovalo viac, ako z neho budete čerpať. Z dlhodobého hľadiska by vyvážené portfólio (50:50) malo vygenerovať 4 % ročne, čo predstavuje akýsi zlatý štandard pri čerpaní peňazí z portfólia. Napríklad pri 30-miliónovom portfóliu to predstavuje 100-tisícovú mesačnú rentu, z čoho sa už určite dá veľmi slušne vyžiť.
4. Zostaňte disciplinovaný
Tajomstvo toho, ako zostať bohatý, je sledovať, koľko míňate a ako dodržiavate svoj „rozpočet“. Nikde nie je napísané, že nemôžete z vašej pravidelnej renty dokonca aj niečo ušetriť. Vytvorenie a udržiavanie rozpočtu je jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť úspech a zabezpečiť, aby peniaze vydržali dlhšie ako vzrušenie z toho, keď vstúpili do vášho života.
5. Buďte dobročinný, ale opatrne
O svoje bohatstvo je dobré podeliť sa s členmi rodiny. Zároveň je fajn byť solidárny aj s inými ľuďmi, ktorí vašu pomoc ocenia, napríklad prostredníctvom charitatívnych organizácií. Buďte však opatrní, pretože hneď ako sa váš úspech stane verejným tajomstvom, razom budete zahltený množstvom žiadostí o pomoc.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 4.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení
- 5.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch