Keď nepomôže banka, v zálohe je pôžička z nebankovky – s výhodami aj rizikami
Zatúžili ste po novej kuchyni, sedačke či smart televízore? Svoje sny ste si chceli splniť prostredníctvom úveru v banke, ale tá vám ho odmietla poskytnúť? Riešením by mohla byť pôžička od niektorej z nebankových spoločností. Šanca na jej získanie je v tomto prípade o niečo vyššia, no potrebné je zobrať do úvahy aj niektoré možné riziká.

Foto: Shutterstock
Najzásadnejšie rozdiely
Úver v banke sa získava ťažšie najmä kvôli prísnejšiemu posudzovaniu žiadateľa – najmä pri skúmaní jeho bonity, aktuálnych záväzkov či úverovej histórie. Pôžička od nebankovky je na rozdiel od bankového domu dostupnejšia aj pre ľudí s nižšou bonitou, teda pre ľudí s nižším príjmom. Dokonca aj pre tých, ktorí mali v minulosti problém so splácaním úveru a v úverových registroch majú negatívny záznam.
Jej vybavenie je jednoduché a rýchle, niekedy aj v priebehu niekoľkých minút. Klient často nemusí nikam chodiť, či riešiť zložité papierovanie. Spravidla dokáže všetko vyriešiť prostredníctvom internetu alebo telefónu. Tieto výhody však nie sú „zadarmo“. Obyčajne sú kompenzované vyššími úrokovými sadzbami a poplatkami.
Serióznosť nebankovky si vopred preverte
Pri výbere nebankovej spoločnosti sa vždy odporúča kontaktovať iba overené subjekty. Nové pôžičky nemôžu podľa aktuálnej legislatívy poskytovať nebankovky bez licencie. Pre nebankové spoločnosti ich schvaľuje Národná banka Slovenska a ich zoznam má uvedený na svojej stránke. Seriózna nebankovka s platnou licenciou má túto informáciu tiež zverejnenú na svojej webovej stránke. Zamerajte sa tiež na referencie a skúsenosti jej súčasných či bývalých klientov.
Kto môže pôžičku dostať
Pôžičku v nebankovej spoločnosti môže získať fyzická osoba, ktorá dovŕšila 18 rokov, je občanom Slovenskej republiky s trvalým pobytom na Slovensku a má príjem zo závislej činnosti alebo podnikania.
Ak ide o zamestnanca, nebankovky si príjem overujú najčastejšie na základe údajov zo Sociálnej poisťovne. Ak je žiadateľom podnikateľ, tak využívajú informácie z daňového úradu či verejne dostupných databáz daňových informácií.
V prípade, ak má žiadateľ iný príjem, dá sa zdokladovať napríklad výmerom o dôchodku, výplatnými páskami, pracovnou zmluvou, alebo výpisom z účtu, na ktorý je mzda zasielaná. V týchto prípadoch sa však postupuje individuálne.
Klient musí k žiadosti o pôžičku poskytnúť občiansky preukaz, druhý doklad totožnosti (zvyčajne vodičský preukaz, cestovný pas alebo rodný list), číslo bankového účtu a telefónne číslo.
Pred podpisom zmluvy buďte obozretní
Najdôležitejším kritériom, ktoré je potrebné zohľadniť pri výbere konkrétneho finančného produktu, je jeho konečná cena. Tú si možno dnes relatívne jednoducho porovnať, ak sa budete riadiť ročnou percentuálnou mierou nákladov (RPMN). Tá je spoľahlivým ukazovateľom celkových nákladov spojených s poskytnutím a splácaním pôžičky.
Dajte si pozor na to, ako sú čitateľné a zrozumiteľné zmluvy, či sa vyžaduje ručenie nehnuteľnosťou aj za malý úver, prípadne ručenie zmenkou.
Podozrivé sú tiež vysoké sankcie za nesplácanie úveru. V bankách, aj serióznych nebankových spoločnostiach, sú tieto sankcie limitované zákonom a odvíjajú sa od aktuálnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky.
Tipy na zamyslenie
Existuje niekoľko faktorov, ktoré je potrebné dôkladne zvážiť pred podaním žiadosti o úver z nebankovej spoločnosti. Na ľahkú váhu neberte predovšetkým tieto skutočnosti:
·Dobre si premyslite, koľko si naozaj potrebujete požičať. Správnou výškou úveru sa vyhnete zbytočnému míňaniu (preplácaniu úveru), respektíve ďalšiemu dopožičiavaniu si.
·Zamerajte sa na to, aká bude lehota splácania (resp. aká môže byť). Popri výške úveru práve splatnosť a počet splátok najviac ovplyvnia to, aká bude výsledná mesačná splátka a celkové preplatenie pôžičky.
·Spravte si prieskum, aké sú aktuálne úrokové sadzby nebankových pôžičiek. Využiť na to môžete niektorý z internetových porovnávačov.
·Zistite si, či je možné predčasné splatenie alebo, naopak, predĺženie splácania, a porovnajte si poplatky s tým spojené.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Americký akciový trh čelí otrasom, investori vyvarujte sa panike
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Maturita z matematiky bude povinná
- 4.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu