Insia SK: Počas ťažkého roka zopakovali tržby z obdobia pred vypuknutím pandémie
Insia SK roky patrí medzi najväčších finančných sprostredkovateľov na Slovensku, a aj napriek jemnému minuloročnému poklesu tržieb si naďalej drží svoju pozíciu tesne za top desiatkou najsilnejších hráčov na trhu finančného sprostredkovania. Navyše v roku 2020 tento samostatný finančný agent dosiahol vyšší zisk, prilákal viac finančných agentov a dokázal znížiť náklady na svoju činnosť.

Foto: Insia SK
Dosiahli zisk 166-tisíc eur
Spoločnosť Insia SK, s. r. o., v roku 2020 zvýšila svoj zisk na 166 391 eur. Je to približne o 12-tisíc eur viac ako v predpandemickom roku 2019. Najvyšší zisk firma eviduje za rok 2012. Vtedy podľa verejne dostupných údajov ukončila účtovné obdobie so ziskom v hodnote 367 788 eur. Druhým najúspešnejším v histórii Insia SK bol rok 2018, keď tento samostatný finančný agent dosiahol zisk v 238-tisíc eur.
Tržby na úrovni 10 miliónov eur
Insia SK v roku 2020 dosiahla tržby vo výške 10,060 milióna eur. Rok predtým to bolo takmer rovnaké číslo, presnejšie o 32-tisíc eur viac, teda 10,092 milióna eur. Medziročný pokles predstavuje 0,32 %.
Ak sa však pozrieme na graf s výsledkami tohto samostatného finančného agenta za uplynulých deväť rokov, firma si aj v roku 2020 dokázala udržať stabilne vysoký zisk.
Spoločnosti pribudlo 33 agentov
Z údajov Národnej banky Slovenska vyplýva, že firma Insia SK ukončila rok 2019 s celkovým počtom 357 finančných agentov. V roku 2020 ich potom bolo o niečo menej (345), no napokon v roku 2021 firme pribudlo až 33 agentov. K 15. decembru 2021 ich je 388. Len pre porovnanie, pre materskú firmu Insia v Českej republike pracuje viac ako 700 finančných agentov.
Najviac podriadených finančných sprostredkovateľov firmy už tradične pracuje v sektore poistenia a zaistenia, celkovo až 372. Nasleduje sektor poskytovania úverov, úverov na bývanie a spotrebných úverov, kde má oprávnenie 210 agentov.
Sektoru prijímania vkladov sa v prípade Insia SK venuje 82 agentov a najmenej to je v prípade starobného a tiež doplnkového dôchodkového sporenia, ktoré pre ňu v oboch prípadoch zastrešuje zhodný počet 60 agentov. Posledný finančný sektor v podobe kapitálového trhu firma vyriešila prostredníctvom spolupráce so spoločnosťou Invest 4Life, pod ktorou jej podriadení finanční agenti majú možnosť uzatvárať aj takýto druh finančného sprostredkovania.
Názor konateľa spoločnosti
Spoločnosť Insia SK sa podľa slov jej konateľa Vladimíra Matuščina adaptovala na online svet veľmi hladko a zásadné zmeny v pracovnom nastavení agentov neboli potrebné: „Sme digitálni už dlhodobo. Online poistenie prevádzkujeme od roku 2012, zákonom určené povinné informácie pre klienta elektronickou formou využívame od roku 2015, našich podriadených finančných agentov vzdelávame online formou a prostredníctvom našej internej videoknižnice dokonca už od roku 2011.“
Za zásadný moment považuje raketové urýchlenie digitalizácie najmä v poisťovniach, ktoré podľa neho pred rokom 2020 bolo len niekde v rovine science fiction. „To je posun, ktorý nám výrazne pomohol,“ komentuje V. Matuščin.
Vyšší zisk však ukazuje, že firma dokáže pracovať efektívnejšie. „Príkladom takejto efektivity je naša jedinečná mobilná aplikácia YetiMobile, ktorá umožňuje, aby si ktorýkoľvek podriadený finančný agent jedným klikom vyplatil provízie kedykoľvek, keď ich potrebuje,“ vysvetľuje konateľ.
Podľa jeho slov tohtoročné plány spoločnosti neboli ovplyvnené žiadnym zásadným spôsobom, a firma tak aj tento rok naplní svoje ekonomické ciele. „Finančné sprostredkovanie je predovšetkým vzťahovým biznisom, preto nám bolo jasné, že lockdowny budú naše obchody najmä časovo predlžovať. No aj s týmto sa naši šikovní makléri dokázali úspešne popasovať, za čo im aj touto cestou ďakujem.“
Appka pre motoristov a porovnávač FILIP
Insia SK v roku 2021 spustila niekoľko digitálnych inovácií. Dôležitá je najmä bezplatná mobilná aplikácia AutoMobil. Určená je nielen pre klientov spoločnosti, ale má za úlohu pomáhať aj motoristom pri riešení bežných situácií a poistných udalostí.
Firma tiež disponuje novými digitálnymi produktovými katalógmi pre neživotné a životné poistenie. Ich úlohou je uľahčovať prácu podriadeným finančným agentom.
Okrem štandardných online porovnávačov a kalkulačiek firma v roku 2021 uviedla do prevádzky aj produktový a cenový porovnávač FILIP pre životné poistenie.
Vytvorili špeciálne kaučné konto
Insia SK podľa informácií uvedených v účtovnej závierke vytvára pri každom sprostredkovateľovi takzvané kaučné konto. Toto konto slúži ako prevencia v prípade vzniku tiesnivej finančnej situácie člena agentskej siete. Má taktiež dlhodobejší účel a jeho čerpanie nastáva až v prípade, keď člen siete nie je schopný naďalej plniť svoje záväzky voči obchodným partnerom. Firma teda z kaučného konta uhrádza prípadné storná, ktoré agent nie je schopný uhrádzať. Konto má trvanlivosť dva roky a tvorí sa z agentských provízií.
Základné imanie takmer 5 miliónov eur
Pohľad do účtovnej závierky za uplynulý rok ukázal napríklad to, že základné imanie firmy vlani dosiahlo úroveň takmer 5 miliónov eur. Z toho vlastné imanie tvorí zhruba jednu pätinu, presnejšie 1,2 milióna eur.
Celková zadlženosť firmy tak dosahuje viac ako 75 %. Tento ukazovateľ vyjadruje to, do akej miery je spoločnosť schopná financovať svoje aktíva prostredníctvom cudzích zdrojov.
Mzdové náklady Insia SK v roku 2020 dosiahli hodnotu 119-tisíc eur. V spoločnosti pracujú s hrubou maržou takmer 4 %. Toľko percent z tržieb spoločnosti zostalo po zaplatení nákladov.
Profil spoločnosti: Viac ako 16 rokov na trhu
Spoločnosť Insia SK pôsobí na Slovensku od roku 2005, teda už 16 rokov. Na začiatku fungovala ako organizačná zložka a po zmene zákona v roku 2010 sa osamostatnila. Materská spoločnosť v Česku oslávi v roku 2022 už 30 rokov svojej existencie. Jediným spoločníkom spoločnosti je český sprostredkovateľ Insia, ktorého možno považovať aj za materskú firmu. Vo vedení firmy sú najmä českí podnikatelia, od roku 2020 k nim pribudli aj dvaja konatelia slovenského pôvodu – Monika Vlčková a Vladimír Matuščin. Firma svoje know-how z Česka úspešne implementuje aj na Slovensku, dlhodobo sa radí medzi TOP 20 agentov s najvyššími tržbami na poli finančného sprostredkovania, v minulom roku skončila na 11. mieste.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie
- 2.Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude
- 3.Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera
- 4.Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok
- 5.ČSOB zvyšuje úrokové sadzby svojich hypoték. Ročný fix má drahší ako 20-ročný