Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflačný šok: Ceny tovarov a služieb rastú na celom svete, krajiny zápasia s červenými číslami

Robert Juriš Financie Poslať

Po zverejnení pravidelných mesačných údajov o náraste spotrebiteľských cien tovarov a služieb niektoré krajiny zachvátila inflačná panika. Štáty, ktorých ekonomika je naviazaná na spoločnú európsku menu, sa budú spoliehať na politiku Európskej centrálnej banky udržiavania nízkych základných úrokových sadzieb. Niektoré ďalšie krajiny si, naopak, zvolili opačnú cestu zvyšovania sadzieb.

inflácia

Foto: Shutterstock

Slovensko je nad priemerom eurozóny

Priemerná inflácia v krajinách eurozóny vystúpila na 3 %. Je to o celý percentuálny bod viac, ako je želaná a dlhodobo tolerovateľná 2-percentná hranica. Napriek tomu je nárast inflácie v krajinách do nej začlenených len mierny.

Slovenská republika patrí k tým krajinám, v ktorých je inflácia vyššia ako priemer eurozóny. V auguste ceny tovarov a služieb „vyskočili“ medziročne na 3,8 %. Najviac zdraželi pohonné látky, tabak a bývanie. Priplatili sme si aj za niektoré základné druhy potravín, ako napríklad zeleninu, chlieb, mäso, mliečne výrobky a vajcia. Takto draho sme na Slovensku nemali počas posledných deviatich rokov.

Ekonomickí analytici predpokladajú, že obyvatelia Slovenska v súvislosti s rýchlo rastúcou infláciou majú to najhoršie ešte len pred sebou. Ak bude aj naďalej stúpať týmto tempom, je viac ako zrejmé, že pokazí radosť občanom z podobne rýchlo rastúcich miezd, ktoré predstavujú protiváhu čoraz drahších tovarov a služieb.

Čo je to inflácia a ako sa prejavuje

V trhovej ekonomike sa ceny tovarov a služieb priebežne menia. O inflácii hovoríme, keď dochádza k zdražovaniu nielen jednotlivých položiek ale tovarov a služieb ako celku. Inak povedané, keď si dnes za jedno euro kúpime menej, ako by sme si zaň kúpili včera. Inflácia teda znižuje hodnotu meny v čase. 

Situácia je horšia, ako pôvodne očakávali

Horšia situácia ako na Slovensku je aktuálne v Česku. Cenová hladina tu v auguste stúpla na 4,1 %, čo je viac, ako predpokladali aj najpesimistickejšie prognózy. Ceny miestnych tovarov vzrástli o 3,6 % a služieb dokonca o 4,9 %. Ich nárast je v Česku najrýchlejší za posledných 13 rokov a skeptici tvrdia, že inflácia smeruje k piatim percentám.

Hranica tolerančného pásma akceptovaná miestnou centrálnou bankou sa nachádza podstatne nižšie, ako ukazujú aktuálne čísla inflácie v krajine. Českí ekonómovia predpokladajú, že prudké zdražovanie súvisí s pumpovaním peňazí do ekonomiky počas razantného nástupu pandémie koronavírusu, ktorá vyvolala prudké zníženie výrobných kapacít.

Zároveň tiež poukazujú na to, že problémom je takzvaná jadrová inflácia, teda inflácia očistená o cenovo kolísavejšie položky spotrebiteľského koša, ako sú napríklad potraviny alebo energie. Práve táto jadrová inflácia je v krajine najvyššia od 90. rokov minulého storočia.

Česko zvýši úrokové sadzby, ECB nie

Predpokladá sa, že Česká národná banka (ČNB) na situáciu zareaguje ďalším zvyšovaním základných úrokových sadzieb. Členovia bankovej rady ČNB už teraz avizujú, že najbližšie by to mohlo byť o pol percentuálneho bodu. To podľa analytikov bude mať negatívny vplyv na chod ekonomiky krajiny a zároveň sa zvýši aj rozdiel medzi úrokovými sadzbami v Česku a v eurozóne.

Naopak, Európska centrálna banka (ECB) prostredníctvom Rady guvernérov deklarovala, že neplánuje zvyšovať základné úrokové sadzby, a to ani v prípade, ak by inflácia v eurozóne vystúpila nad úroveň želaných 2 %, čo sa vlastne už stalo.

Ako sú na tom iné krajiny

Ešte horšia situácia ako v Českej republike panuje v Rusku. Ruská centrálna banka zvýšila sadzby o ďalších 25 bázických bodov na úroveň 6,75 %. Bolo to už piate zvýšenie úrokových sadzieb za sebou.

Banka sa tak snaží bojovať s infláciou, ktorá sa nachádza na svojich päťročných maximách. Jej úroveň v auguste dosiahla alarmujúcich 6,7 %. Vysoká inflácia je aj v USA, aktuálne 5,3 %. 

V rámci eurozóny registrujú najvyšší index spotrebiteľských cien v pobaltských krajinách – v Estónsku a Litve na úrovni 5 % a potom v Belgicku (4,7 %). Najnižší je na Malte (0,4 %), v Grécku (1,2 %) Portugalsku, (1,3 %).

Dôležité bude, kam až porastie cena energií

Najsilnejšia európska ekonomika – nemecká – dopláca na ceny energií, ktoré sú tu najdrahšie v histórii krajiny. Je to jeden z dôsledkov rozhodnutia, že sa Nemecko postavilo do čela iniciatívy uhlíkovej neutrality do roku 2050. Samotná inflácia je tu najvyššia za posledných 30 rokov.

Vo všeobecnosti sa v Európe očakáva, že cena energií ešte bude rásť. Veľkoobchodná cena zemného plynu len v tomto roku vzrástla o 200 %. Drahý plyn zároveň zvyšuje cenu elektriny, ktorá sa z neho vyrába. Ďalšou komoditou, z ktorej sa elektrina vyrába, je uhlie. Na to sú však potrebné emisné povolenky a tie sú v tomto roku historicky najdrahšie.

Očakáva sa teda, že v blízkej budúcnosti by v Európe mali zdražieť elektrina aj plyn, čo sa prejaví ďalším zvýšením inflácie. A dlhodobá snaha o „zelenú“ Európu dáva tušiť, že nemalé náklady na dosiahnutie tohto odvážneho cieľa prispejú k tomu, že vysoké čísla inflácie môžu trvať dlhšie, ako v súčasnosti predpokladajú analytici.

Aké sú prognózy slovenských analytikov

Výhľady do budúcnosti z pera európskych analytikov sa výrazne rozchádzajú. Pozrime sa preto aspoň na to, ako vidia situáciu ich slovenskí kolegovia:

Očakávame, že rast spotrebiteľských cien v tomto roku dosiahne v priemere 2,4 % s jemným zrýchlením v budúcom roku na 2,8 %, kde zohrajú úlohu najmä ceny energií. Do ďalších mesiacov tohto roka predpokladáme zvýšenú mieru inflácie kulminujúcu práve na prelome leta a jesene s postupným zvoľnením jej tempa v závere roka,“ myslí si Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne s tým, že väčšinu z inflačných tlakov označil za dočasné, pričom k bežným nižším mieram inflácie by sme sa podľa neho mali dostať v druhej polovici budúceho roka.

Podľa Ľudovíta Koršňáka z UniCredit Bank by sa inflácia na Slovensku mala zrýchľovať aj v nasledujúcich mesiacoch. V závere tohto roka by mohla presiahnuť hranicu 4 % a svoje maximum by mohla atakovať v úvode nasledujúceho roka na úrovni 5 %.

Podobný názor má aj Eva Sadovská zo spoločnosti Wood & Company: „Predpokladáme, že tempo zdražovania sa do konca roka ešte zrýchli v prípade potravín a nealkoholických nápojov, pričom na prelome rokov 2021 a 2022 si za ne budeme priplácať navyše približne 5 %.“ V roku 2022 je podľa nej potrebné počítať navyše s nárastom nákladov na bývanie v dôsledku zdraženia cien elektriny a plynu.

Kto na to doplatí?

Na zvyšovanie inflácie doplatia predovšetkým občania, pretože sa znižuje kúpna sila finančných prostriedkov, ktoré majú k dispozícii. Občania doplatia aj na zvyšovanie úrokových sadzieb, pretože im to zníži dostupnosť úverových prostriedkov. Budú teda nútení siahnuť na úspory, alebo sa budú musieť uskromniť. Zvyšovanie cien vstupov a avizované zvýšenie úrokových sadzieb sa negatívne prejavia na ekonomike, čo si zase odnesú platy, respektíve pracovné miesta časti zamestnancov.

logo
Prečítajte si tiež:
25.4.2024 Redakcia FinReport

DPH budú po novom platiť firmy s ročným obratom vyšším ako 50-tisíc eur

Platcov dane z pridanej hodnoty (DPH) čakajú v budúcom roku zmeny. Povinnosť registrácie za platcu DPH sa po novom vzťahuje na tuzemské firmy ...

25.4.2024 Martin Jamnický

Investori začali dávať prednosť ETF fondom pred podielovými fondmi

Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Potvrdzuje to nová štatistika Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú ...

25.4.2024 Robert Juriš

Na Slovensku pracuje rekordných viac ako 103-tisíc cudzincov

Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku dosiahol nový rekord. V marci tohto roku sa ich počet vyšplhal nad úroveň 103-tisíc. Pritom až ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Na darovanie 2 % zo svojich daní máte čas do konca apríla

Ak chcete poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2023 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, máte čas ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Počet insolvencií vlani narástol o 15 %, toto sú najčastejšie príčiny

Až 400 firiem sa vlani na Slovensku ocitlo v stave platobnej neschopnosti. Bolo ich o 53 viac ako v treťom kovidovom roku 2022, čo predstavuje ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

UNICEF a detskí lekári adaptovali slovenskú verziu aplikácie Bebbo pre rodičov detí do 6 rokov

Počet detských lekárov na Slovensku klesá a ich priemerný vek je 59 rokov. Jedným z riešení, ako zachovať dostupnosť všestrannej ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Škody po vyčíňaní prírodných živlov vlani stúpli v stovkách percent

Počasie počas minulého roku niekoľkokrát ukázalo svoju divokosť a nevyspytateľnosť. Povodne, prívalové dažde, krupobitia, tornádo, ...

24.4.2024 Roland Régely

Home office alebo hybridná práca? Banky na Slovensku preferujú skôr druhú možnosť

Slovenská sporiteľňa nedávno oznámila, že jej call centrum bude kompletne pracovať z domu. Najväčšia slovenská banka to odôvodnila ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Ako získať vodičské oprávnenie s finančným príspevkom od štátu

Získať vodičské oprávnenie na Slovensku nie je veru lacnou záležitosťou. Mladí ľudia, ktorí sú v opatere centier pre deti a rodiny, po ...

21.4.2024 Redakcia FinReport

Ako postupovať keď zistíme, že čerstvo kúpená nehnuteľnosť je poškodená?

Po kúpe bytu či domu sa môžu s odstupom času objaviť chyby, poruchy alebo poškodenia, na ktoré predávajúci neupozornil kupujúceho. Čo ...

20.4.2024 Redakcia FinReport

Nie je diéta ako diéta, vždy ide najmä o obchod

S príchodom jari sa pozornosť veľkého množstva spotrebiteľov sústreďuje na to, či do leta stihnú schudnúť do plaviek. Na mnohých ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Odchod do predčasného dôchodku bude po novom menej výhodný

Čerstvo schválená novela zákona o sociálnom poistení priniesla nie jednu, ale hneď dve novinky, ktoré zaujímajú slovenských dôchodcov. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o sociálnom poistení prinesie penzistom vyššie 13. dôchodky

Poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o sociálnom poistení, v rámci ktorej odhlasovali vznik novej dôchodkovej dávky. Je ňou 13. ...

18.4.2024 Martin Jamnický

Predmanželská zmluva sa na Slovensku uzavrieť nedá, no upraviť bezpodielové spoluvlastníctvo je možné

Snúbenci na Slovensku nemôžu uzavrieť pred svadbou predmanželskú zmluvu a dohodnúť sa tak vopred na vyrovnaní majetku v prípade rozvodu. ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Registrácia daňových subjektov z úradnej moci je opäť o niečo jednoduchšia

Registrácia daňových subjektov Finančnou správou SR z úradnej moci je od polovice apríla tohto roku o niečo jednoduchšia. Daniari totiž ...

16.4.2024 Redakcia FinReport

Hodnota bodu pre úrazové dávky sa v tomto roku zvýšila na 28,60 eura

Hodnota bodu, ktorá je potrebná na výpočet sumy úrazových dávok, je v tomto roku 28,60 eura. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay