Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflácia: V niektorých krajinách už klesá, no na Slovensku opäť stúpla na rekordných 15,4 %

Robert Juriš Financie Poslať

Prudký rast cien tovarov a služieb na Slovensku sa stále nedarí skrotiť. Hoci v niektorých krajinách sa zdražovanie už zastavilo, náš prípad to zatiaľ nie je. Inflácia na Slovensku dosiahla ďalšie svoje historické maximum v podobe medziročného rastu o 15,4 %.

inflácia

Foto: Shutterstock

Potraviny sú o tretinu drahšie ako pred rokom

Podľa najčerstvejších dát Štatistického úradu SR ťahá infláciu nahor najmä neustávajúce zdražovanie potravín, ktoré sú medziročne drahšie už o 29 %. Rast cien za bývanie sa stabilizoval na úrovni okolo 16 % a dobrou správou je, že od júla tohto roka pokračuje zlacňovanie pohonných hmôt.

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb na Slovensku boli v novembri 2022 medzimesačne vyššie o 1 % a priemerná úroveň zdražovania z mesiaca na mesiac v tomto roku je 1,3 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne na úrovni 15,4 % dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia.

Chlieb, mäso, mlieko, syry, vajcia...

„Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo dramaticky rastúce ceny potravín a náklady na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, ktoré súhrnne tvoria takmer polovicu výdavkov,“ konštatuje Štatistický úrad SR.

Ceny potravín nepretržite rastú od júna minulého roka a aktuálne sú medziročne drahšie takmer o tretinu (29 %). Najväčší vplyv na výdavky domácností mal medziročný rast cien chleba a obilnín o takmer 28 %, mäsa o 30 % a súčasne mlieka, syrov a vajec o tretinu. Výrazne zdraželi tiež  alkoholické nápoje – pivo, víno aj destiláty.

Aspoň benzín je konečne o niečo lacnejší

V oblasti bývania a energií majú dlhodobý vplyv na infláciu zmeny cien elektriny a plynu zo začiatku roka, ktoré sa prejavujú nasledujúcich 12 mesiacov. Medziročný rast sa postupne stabilizoval nad úrovňou 16 %. Počas celého roka v tomto odbore však nepretržite rastú ceny pevných palív, ktoré sú aktuálne o 45 % vyššie ako pred rokom, a ceny tepelnej energie, ktoré sú vyššie o 19,3 %.

Dlhodobý vplyv rastu cien stavebných materiálov sa prejavuje v imputovanom nájomnom a opravách a údržbe obydlí už len mierne, medziročne  má imputované nájomné aktuálne nárast približne o 18 % a údržba a opravy o 20 %.

Naopak, rast cien v doprave na medziročnej úrovni sa v novembri znovu znížil najmä preto, lebo pokračovalo zlacňovanie pohonných látok v porovnaní s cenami z prvých šiestich mesiacov tohto roka. Za pohonné hmoty platili spotrebitelia medziročne vyššie sumy o takmer 17 %, čo je výrazne menej ako rasty nad úrovňou 40 % dosahované v júni tohto roka.

Dôchodcovia a nízkopríjmové domácnosti sú citlivejšie

Na prudko rastúce ceny tovarov a služieb doplácajú najmä sociálne slabší ľudia. Index spotrebiteľských cien sa v novembri 2022 v domácnostiach zamestnancov medziročne zvýšil o 14,6 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 16,1 % a v domácnostiach dôchodcov o 16,9 %.

Inflácia v eurozóne začala klesať

Inflácia v eurozóne je podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat už tretí mesiac za sebou dvojciferná. Dobrou správou však je zmena trendu – pravidelný rast vystriedal jemný pokles. V novembri 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesla o 0,7 percentuálneho bodu.

Stále platí, že najvyšší nárast cien tovarov a služieb registrujú v pobaltských krajinách. Po dlhšom čase to už nie je Estónsko (21,4 %), ktoré niekoľko mesiacov uzatváralo rebríček krajín platiacich eurom. Vystriedalo ho Lotyšsko (21,7 %). Aj v týchto krajinách však inflácia postupne klesá. Oproti maximu na úrovni 25 % o takmer 4 percentuálne body.

Novinky sú aj na opačnom konci rebríčka. Už to nie je Francúzsko (7,1 %), kde euroštatisti niekoľko mesiacov za sebou registrovali najnižšiu infláciu. Po novom je to tak trochu prekvapujúco Španielsko (6,6 %). Pre porovnanie, napríklad najsilnejšia európska ekonomika, ktorou je nemecká ekonomika, v uplynulom mesiaci zaznamenala medziročný nárast cien tovarov a služieb až o 11,6 %.

Infláciu na podobnej úrovni majú aj v Holandsku (11,2 %). Na tomto údaji je zaujímavé to, že ešte pred mesiacom tu mali 16,8-percentnú infláciu a v prehľade sa nachádzali až za Slovenskou republikou. V priebehu novembra 2022 však dokázali znížiť červené číslo až o 5,6 percentuálneho bodu.

Dáta Eurostatu však hovoria aj o tom, že s infláciou sa darí lepšie bojovať menším ekonomikám ako tým väčším. Pod priemerom eurozóny sa nachádzajú napríklad Malta (7,2 %), Luxembursko (7,3 %), Cyprus (8,3 %), Fínsko, Írsko a Grécko (všetky po 9,0 %).

V Spojených štátoch klesla inflácia na 7,1 %

Pozitívne správy prichádzajú spoza oceánu. Rast cien tovarov a energií v Spojených štátoch sa zrejme konečne zastavil. Inflácia tu z októbrových 7,7 % klesla na novembrových 7,1 %, čo je najnižšia úroveň počas celého tohto roka. Analytici však varujú, že ani toto ešte nemusí byť úplný koniec inflačnej krízy v tejto najsilnejšej ekonomike na svete.

Poľsko, Česko a Maďarsko

Európske krajiny, v ktorých sa neplatí eurom, majú vyššiu infláciu ako tie eurové. Napríklad v Poľsku v novembri 2022 dosiahla 17,4 %. Aj tu však už dochádza k jemnému poklesu oproti predchádzajúcemu mesiacu o polovicu percentuálneho bodu. Analytici predpokladajú, že inflácia v tejto krajine bude kulminovať vo februári 2023 na úrovni 20 %, keď sa počíta so zvýšením DPH na elektrinu, palivá a plyn. Potom by mala začať postupne klesať, ku koncu roka až na 8 %.

Inflácia v Česku v uplynulom mesiaci dosiahla 16,2 %. Oproti októbrovej hodnote narástla o 1,2 percentuálneho bodu. Je to viac, ako očakávali analytici, ktorí predpokladali len minimálny nárast. Do zvýšenej inflácie sa prejavil najmä nárast cien bývania a potravín, ale situácii pomohla aj minuloročná nižšia porovnávacia základňa, keď v novembri 2021 v krajine došlo k odpusteniu DPH pri cenách elektriny a zemného plynu. 

Medziročný rast cien v Maďarsku sa vyšplhal na 21,1 %, čo predstavuje 26-ročný rekord. Je to najviac v krajinách V4. Maďarská centrálna banka v reakcii na to zvýšila základnú úrokovú sadzbu až na 13 %. Bola prvou centrálnou bankou v Európe, ktorá na zvyšovanie cien zareagovala zvýšením nákladov na úvery. Pre porovnanie, Európska centrálna banka sa v rovnakom čase s kľúčovými úrokovými sadzbami dostala na úroveň 2 %.

V Turecku je inflácia stále nad úrovňou 80 %

Inflácia postupne začala klesať aj v Turecku, kde je tento ekonomický ukazovateľ jeden z najvyšších na svete. V novembri po prvý raz v tomto roku klesla z októbrových 85,5 % na 84,4 %. Podľa agentúry Bloomberg však v blízkej budúcnosti nie je možné počítať s ďalším výraznejším poklesom. Turecká centrálna banka predpokladá, že inflácia sa na konci tohto roka bude pohybovať okolo 65 %, čo by bol 13-násobok jej inflačného cieľa.

logo
Prečítajte si tiež:
22.6.2024 Redakcia FinReport

Slováci skúšajú šťastie v e-commerce. Toto je top 5 rád, ako uspieť

Polovicu tržieb e-shopov na Slovensku generujú približne dve desiatky najväčších elektronických obchodov pôsobiacich na trhu. O druhú ...

22.6.2024 Redakcia FinReport

Visa a Mastercard ponúkli takmer 200 miliónov dolárov na urovnanie skupinovej žaloby

Visa a Mastercard sa dohodli, že zaplatia 197 miliónov dolárov za urovnanie dlhotrvajúcej skupinovej žaloby, ktorá ich obviňuje z umelo ...

21.6.2024 Robert Juriš

Banky na Slovensku zvyšujú svoje zisky, hoci majú jedno z najvyšších daňových zaťažení v EÚ

Kumulovaný zisk v bankovom sektore v prvých troch mesiacoch tohto roka dosiahol 255,5 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého ...

21.6.2024 Martin Jamnický

Dovolenkári, pozor! Za niektoré suveníry môžete dostať pokutu, dokonca ísť aj do väzenia

Blížia sa veľké letné prázdniny a spolu s nimi prichádza aj čas masívneho exodu ľudí na dovolenku. Značná časť Slovákov mieri do ...

21.6.2024 Eva Sadovská

Index slovenského investora je na novom maxime. Ktoré fondy zarábajú najviac?

Po dvoch rokoch rekordne vysokej inflácie sa viac ako predtým hovorí o rozumnom investovaní, ktoré môže straty z inflácie znížiť, alebo ju ...

21.6.2024 Redakcia FinReport

Každý tretí Slovák poberá od štátu nejakú dôchodkovú dávku, je to najviac v EÚ

Každý tretí obyvateľ Slovenska poberá od štátu dôchodok v rámci sociálnej ochrany. Poberatelia dôchodkov tvoria približne 33,2 % ...

21.6.2024 Redakcia FinReport

Znižovanie cien pohonných látok sa na začiatku tohtoročného leta zastavilo

Znižovanie cien pohonných látok sa po niekoľkých týždňoch dobrých správ v tom uplynulom zastavilo. Na prahu letnej sezóny tak motoristi ...

19.6.2024 Redakcia FinReport

NKÚ odsúhlasil vstup Kooperativy do spoločnosti Universal maklérsky dom

Vstup poisťovne Kooperativa do spoločnosti Universal maklérsky dom sa stal realitou. Obe firmy získali súhlas Protimonopolného úradu SR, ...

19.6.2024 Roland Régely

O dôchodky sa zaujímame čoraz viac, príčinou sú obavy o ich výšku v budúcnosti

Viac ako dve tretiny opýtaných v prieskume agentúry Focus uvádzajú, že sú v prvom dôchodkovom pilieri a zvyšná tretina si myslí, že v ...

17.6.2024 Redakcia FinReport

Od 1. júla sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie

Už o tri týždne, od 1. júla 2024, sa zvyšujú príspevky na osobnú asistenciu a na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých osôb. Zmenu v ...

14.6.2024 Redakcia FinReport

Kedy nemusia brigádnici platiť preddavky na daň

Obdobie letných brigád prináša zvýšený počet dohôd o brigádnickej práci. Aj z takto nadobudnutých príjmov je potrebné platiť preddavky ...

13.6.2024 Redakcia FinReport

Študentky, pozor! Nárok na tehotenské a materské dávky majú len ženy s nemocenským poistením

Študentky ani mladé tehotné ženy po skončení štúdia nemajú automaticky nárok na tehotenskú a materskú dávku. Podmienkou na ich získanie ...

12.6.2024 Redakcia FinReport

ECB síce znížila úrokové sadzby, no slovenské banky tak urobia najskôr o tri roky

Európska centrálna banka začiatkom júna znížila svoje kľúčové úrokové sadzby, no na úrokových sadzbách slovenských hypoték sa to ...

12.6.2024 Robert Juriš

INESS: Plošné rozdávanie 13. dôchodkov je selektívna podpora odtrhnutá od príjmovej reality

Súčasné aj plánované zvyšovanie daní je najhorším spôsobom, ako pristupovať ku kríze vo verejných financiách. Výdavky štátu ...

12.6.2024 Redakcia FinReport

Vymenia Poliaci zloté a Česi koruny za euro?

Diskusie o odklone od využívania vlastnej meny a prihlásenie sa k spoločnej európskej mene – k euru – rezonujú u našich severných aj ...

11.6.2024 Martin Jamnický

Aj seniori majú záujem o investovanie či poistné produkty

Hoci finančná gramotnosť postupne rastie aj medzi seniormi, podľa finančných sprostredkovateľov je veľký rozdiel, ak sa o investovanie na ...

10.6.2024 Redakcia FinReport

Blíži sa termín na podanie daňových priznaní odložených o tri mesiace

Daňovníci, ktorí si predĺžili lehotu na podanie daňového priznania k dani z príjmov o tri mesiace, musia si svoju povinnosť splniť do konca ...

8.6.2024 Redakcia FinReport

Analýza: Je výhodnejšie sporiť si v eurách alebo napríklad českých korunách?

Počet Slovákov pracujúcich v zahraničí neustále rastie. Len v Česku ich je viac ako 216-tisíc a ďalšie tisíce žijú v iných krajinách ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay