Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflácia: V niektorých krajinách už klesá, no na Slovensku opäť stúpla na rekordných 15,4 %

Robert Juriš Financie
SK
EN
Poslať

Prudký rast cien tovarov a služieb na Slovensku sa stále nedarí skrotiť. Hoci v niektorých krajinách sa zdražovanie už zastavilo, náš prípad to zatiaľ nie je. Inflácia na Slovensku dosiahla ďalšie svoje historické maximum v podobe medziročného rastu o 15,4 %.

image

Foto: Shutterstock

Potraviny sú o tretinu drahšie ako pred rokom

Podľa najčerstvejších dát Štatistického úradu SR ťahá infláciu nahor najmä neustávajúce zdražovanie potravín, ktoré sú medziročne drahšie už o 29 %. Rast cien za bývanie sa stabilizoval na úrovni okolo 16 % a dobrou správou je, že od júla tohto roka pokračuje zlacňovanie pohonných hmôt.

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb na Slovensku boli v novembri 2022 medzimesačne vyššie o 1 % a priemerná úroveň zdražovania z mesiaca na mesiac v tomto roku je 1,3 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne na úrovni 15,4 % dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia.

Chlieb, mäso, mlieko, syry, vajcia...

„Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo dramaticky rastúce ceny potravín a náklady na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, ktoré súhrnne tvoria takmer polovicu výdavkov,“ konštatuje Štatistický úrad SR.

Ceny potravín nepretržite rastú od júna minulého roka a aktuálne sú medziročne drahšie takmer o tretinu (29 %). Najväčší vplyv na výdavky domácností mal medziročný rast cien chleba a obilnín o takmer 28 %, mäsa o 30 % a súčasne mlieka, syrov a vajec o tretinu. Výrazne zdraželi tiež  alkoholické nápoje – pivo, víno aj destiláty.

Aspoň benzín je konečne o niečo lacnejší

V oblasti bývania a energií majú dlhodobý vplyv na infláciu zmeny cien elektriny a plynu zo začiatku roka, ktoré sa prejavujú nasledujúcich 12 mesiacov. Medziročný rast sa postupne stabilizoval nad úrovňou 16 %. Počas celého roka v tomto odbore však nepretržite rastú ceny pevných palív, ktoré sú aktuálne o 45 % vyššie ako pred rokom, a ceny tepelnej energie, ktoré sú vyššie o 19,3 %.

Dlhodobý vplyv rastu cien stavebných materiálov sa prejavuje v imputovanom nájomnom a opravách a údržbe obydlí už len mierne, medziročne  má imputované nájomné aktuálne nárast približne o 18 % a údržba a opravy o 20 %.

Naopak, rast cien v doprave na medziročnej úrovni sa v novembri znovu znížil najmä preto, lebo pokračovalo zlacňovanie pohonných látok v porovnaní s cenami z prvých šiestich mesiacov tohto roka. Za pohonné hmoty platili spotrebitelia medziročne vyššie sumy o takmer 17 %, čo je výrazne menej ako rasty nad úrovňou 40 % dosahované v júni tohto roka.

Dôchodcovia a nízkopríjmové domácnosti sú citlivejšie

Na prudko rastúce ceny tovarov a služieb doplácajú najmä sociálne slabší ľudia. Index spotrebiteľských cien sa v novembri 2022 v domácnostiach zamestnancov medziročne zvýšil o 14,6 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 16,1 % a v domácnostiach dôchodcov o 16,9 %.

Inflácia v eurozóne začala klesať

Inflácia v eurozóne je podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat už tretí mesiac za sebou dvojciferná. Dobrou správou však je zmena trendu – pravidelný rast vystriedal jemný pokles. V novembri 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesla o 0,7 percentuálneho bodu.

Stále platí, že najvyšší nárast cien tovarov a služieb registrujú v pobaltských krajinách. Po dlhšom čase to už nie je Estónsko (21,4 %), ktoré niekoľko mesiacov uzatváralo rebríček krajín platiacich eurom. Vystriedalo ho Lotyšsko (21,7 %). Aj v týchto krajinách však inflácia postupne klesá. Oproti maximu na úrovni 25 % o takmer 4 percentuálne body.

Novinky sú aj na opačnom konci rebríčka. Už to nie je Francúzsko (7,1 %), kde euroštatisti niekoľko mesiacov za sebou registrovali najnižšiu infláciu. Po novom je to tak trochu prekvapujúco Španielsko (6,6 %). Pre porovnanie, napríklad najsilnejšia európska ekonomika, ktorou je nemecká ekonomika, v uplynulom mesiaci zaznamenala medziročný nárast cien tovarov a služieb až o 11,6 %.

Infláciu na podobnej úrovni majú aj v Holandsku (11,2 %). Na tomto údaji je zaujímavé to, že ešte pred mesiacom tu mali 16,8-percentnú infláciu a v prehľade sa nachádzali až za Slovenskou republikou. V priebehu novembra 2022 však dokázali znížiť červené číslo až o 5,6 percentuálneho bodu.

Dáta Eurostatu však hovoria aj o tom, že s infláciou sa darí lepšie bojovať menším ekonomikám ako tým väčším. Pod priemerom eurozóny sa nachádzajú napríklad Malta (7,2 %), Luxembursko (7,3 %), Cyprus (8,3 %), Fínsko, Írsko a Grécko (všetky po 9,0 %).

V Spojených štátoch klesla inflácia na 7,1 %

Pozitívne správy prichádzajú spoza oceánu. Rast cien tovarov a energií v Spojených štátoch sa zrejme konečne zastavil. Inflácia tu z októbrových 7,7 % klesla na novembrových 7,1 %, čo je najnižšia úroveň počas celého tohto roka. Analytici však varujú, že ani toto ešte nemusí byť úplný koniec inflačnej krízy v tejto najsilnejšej ekonomike na svete.

Poľsko, Česko a Maďarsko

Európske krajiny, v ktorých sa neplatí eurom, majú vyššiu infláciu ako tie eurové. Napríklad v Poľsku v novembri 2022 dosiahla 17,4 %. Aj tu však už dochádza k jemnému poklesu oproti predchádzajúcemu mesiacu o polovicu percentuálneho bodu. Analytici predpokladajú, že inflácia v tejto krajine bude kulminovať vo februári 2023 na úrovni 20 %, keď sa počíta so zvýšením DPH na elektrinu, palivá a plyn. Potom by mala začať postupne klesať, ku koncu roka až na 8 %.

Inflácia v Česku v uplynulom mesiaci dosiahla 16,2 %. Oproti októbrovej hodnote narástla o 1,2 percentuálneho bodu. Je to viac, ako očakávali analytici, ktorí predpokladali len minimálny nárast. Do zvýšenej inflácie sa prejavil najmä nárast cien bývania a potravín, ale situácii pomohla aj minuloročná nižšia porovnávacia základňa, keď v novembri 2021 v krajine došlo k odpusteniu DPH pri cenách elektriny a zemného plynu. 

Medziročný rast cien v Maďarsku sa vyšplhal na 21,1 %, čo predstavuje 26-ročný rekord. Je to najviac v krajinách V4. Maďarská centrálna banka v reakcii na to zvýšila základnú úrokovú sadzbu až na 13 %. Bola prvou centrálnou bankou v Európe, ktorá na zvyšovanie cien zareagovala zvýšením nákladov na úvery. Pre porovnanie, Európska centrálna banka sa v rovnakom čase s kľúčovými úrokovými sadzbami dostala na úroveň 2 %.

V Turecku je inflácia stále nad úrovňou 80 %

Inflácia postupne začala klesať aj v Turecku, kde je tento ekonomický ukazovateľ jeden z najvyšších na svete. V novembri po prvý raz v tomto roku klesla z októbrových 85,5 % na 84,4 %. Podľa agentúry Bloomberg však v blízkej budúcnosti nie je možné počítať s ďalším výraznejším poklesom. Turecká centrálna banka predpokladá, že inflácia sa na konci tohto roka bude pohybovať okolo 65 %, čo by bol 13-násobok jej inflačného cieľa.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
2.6.2023 Redakcia FinReport

Deficit štátneho rozpočtu v máji 2023 dosiahol 3,32 miliardy eur

Deficit štátneho rozpočtu dosahuje v tomto roku vysoké hodnoty, ktoré sa každým mesiacom zvyšujú. Ku koncu mája 2023 sa vyšplhal až na ...

2.6.2023 Eva Sadovská

Podiel Slovákov pracujúcich z domu poklesol vlani na 13,1 %. Má home office perspektívu?

Aj po uplynutí pandémie koronavírusu sa v súvislosti s home office šíri predstava, že v tomto režime trávi svoj pracovný čas významná ...

2.6.2023 Zuzana Fryč

Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím

Počet elektromobilov a plug-in hybridov aj na slovenských cestách neustále rastie. Poisťovne prispôsobujú svoju ponuku produktov aj tejto ...

1.6.2023 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku klesla na 12,3 %, napriek tomu je najvyššia v celej eurozóne

Zdá sa, že vysoká inflácia je definitívne na ústupe. Klesla prakticky vo všetkých krajinách eurozóny (s výnimkou Holandska). Priemerná ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Najinovatívnejšou bankou v strednej a východnej Európe je Tatra banka

Global Finance priniesol zoznam najinovatívnejších bánk na svete. V oblasti strednej a východnej Európy zvíťazila Tatra ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Prezidentka podpísala novinky v zákone o stavebnom sporení

Právnym nástupcom stavebnej sporiteľne po jej zlúčení alebo predaji by v budúcnosti mohla byť napríklad aj banka. V minulosti to možné ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Rodičovský dôchodok dostane ďalších 23-tisíc seniorov

Sociálna poisťovňa priznala a 1. júna 2023 jednorazovo poslala rodičovský dôchodok ďalším takmer 23-tisícom poberateľom dôchodkov. Sú ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami

Dve banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu vstupujú do nového mesiaca so zmenenými –zvýšenými úrokovými sadzbami svojich ...

1.6.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa bude rozposielať dôchodkovú prognózu v troch možných scenároch

Sociálna poisťovňa od roku 2026 začne zasielať dôchodcom takzvanú dôchodkovú prognózu. Tá bude obsahovať informáciu o ich dôchodkových ...

31.5.2023 Robert Juriš

Ceny nových nehnuteľností idú dole, u tých starších zatiaľ ešte nezačali klesať

Realizačné ceny nehnuteľností na Slovensku na začiatku roka 2023 zamrzli. Priebežne síce klesali ceny nových nehnuteľností, no ...

31.5.2023 Redakcia FinReport

Lekári budú od 1. júna 2023 vystavovať PN už len elektronicky

Už o poldruha týždňa, teda od 1. júna tohto roku, budú musieť všetci lekári vystavovať len elektronické práceneschopenky v podobe ePN. ...

30.5.2023 Redakcia FinReport

Od 1. júna 2023 sa zmenia príplatky za prácu cez víkendy a v noci. O koľko sa zvýšia?

Príplatky za prácu v sobotu, nedeľu a v noci budú od 1. júna 2023 vyššie. Novinkou je, že od tohto dňa sa opäť naviažu na minimálnu ...

30.5.2023 Martin Jamnický

Spoločnosť Positive digitalizáciou finančného trhu vlani ušetrila 53 ton papiera a teraz vysádza aj nové stromy

Spoločnosť Positive sa prioritne venuje vývoju softvérov pre firmy pôsobiace na finančnom trhu. V roku 2022 jej softvérové systémy ...

30.5.2023 Robert Juriš

Záujem o hypotéky je najnižší za posledných 10 rokov, úroky sú najvyššie od roku 2014

O drahé hypotéky na Slovensku nie je záujem. Presnejšie štvrťročný prírastok úverov na bývanie spomalil na najnižšie hodnoty za ...

26.5.2023 Robert Juriš

Letiskové VIP salóniky potešia a nie sú len pre vyvolených

Znie to honosne, ale v skutočnosti je to niečo ako zdieľaná obývačka. Nie je síce len vaša, ale je podobne pohodlná, poskytuje útočisko, ...

26.5.2023 Redakcia FinReport

Spoločnosť Positive: Digitalizáciou finančného trhu šetrí tony papiera a ešte aj vysádza nové stromy

Spoločnosť Positive pôsobí už viac ako 15 rokov na slovenskom finančnom trhu. Len vlani jej softvérové systémy vygenerovali približne ...

26.5.2023 Redakcia FinReport

Stravné pre zamestnancov bude od 1. júna 2023 opäť vyššie

Stravné pre zamestnancov bude od 1. júna 2023 opäť o niečo vyššie. Vyplýva to z najnovšieho opatrenia Ministerstvo práce, sociálnych ...

25.5.2023 Redakcia FinReport

Rodičovský príspevok dostanú aj rodičia detí, ktoré neprijali v spádových materských školách

Rodičia detí vo veku od 3 do 6 rokov majú nárok na predĺžené poskytovanie rodičovského príspevku. Platí to v prípadoch, ak ich dieťa ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay