Inflácia: V niektorých krajinách už klesá, no na Slovensku opäť stúpla na rekordných 15,4 %
Prudký rast cien tovarov a služieb na Slovensku sa stále nedarí skrotiť. Hoci v niektorých krajinách sa zdražovanie už zastavilo, náš prípad to zatiaľ nie je. Inflácia na Slovensku dosiahla ďalšie svoje historické maximum v podobe medziročného rastu o 15,4 %.

Foto: Shutterstock
Potraviny sú o tretinu drahšie ako pred rokom
Podľa najčerstvejších dát Štatistického úradu SR ťahá infláciu nahor najmä neustávajúce zdražovanie potravín, ktoré sú medziročne drahšie už o 29 %. Rast cien za bývanie sa stabilizoval na úrovni okolo 16 % a dobrou správou je, že od júla tohto roka pokračuje zlacňovanie pohonných hmôt.
Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb na Slovensku boli v novembri 2022 medzimesačne vyššie o 1 % a priemerná úroveň zdražovania z mesiaca na mesiac v tomto roku je 1,3 %. Medziročne inflácia od januára minulého roka bez prestávky rastie a momentálne na úrovni 15,4 % dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia.
Chlieb, mäso, mlieko, syry, vajcia...
„Najväčší vplyv na celkovú infláciu majú dlhodobo dramaticky rastúce ceny potravín a náklady na bývanie vrátane elektriny, plynu a ostatných palív. Ide o dve najvýznamnejšie položky vo výdavkoch domácností, ktoré súhrnne tvoria takmer polovicu výdavkov,“ konštatuje Štatistický úrad SR.
Ceny potravín nepretržite rastú od júna minulého roka a aktuálne sú medziročne drahšie takmer o tretinu (29 %). Najväčší vplyv na výdavky domácností mal medziročný rast cien chleba a obilnín o takmer 28 %, mäsa o 30 % a súčasne mlieka, syrov a vajec o tretinu. Výrazne zdraželi tiež alkoholické nápoje – pivo, víno aj destiláty.
Aspoň benzín je konečne o niečo lacnejší
V oblasti bývania a energií majú dlhodobý vplyv na infláciu zmeny cien elektriny a plynu zo začiatku roka, ktoré sa prejavujú nasledujúcich 12 mesiacov. Medziročný rast sa postupne stabilizoval nad úrovňou 16 %. Počas celého roka v tomto odbore však nepretržite rastú ceny pevných palív, ktoré sú aktuálne o 45 % vyššie ako pred rokom, a ceny tepelnej energie, ktoré sú vyššie o 19,3 %.
Dlhodobý vplyv rastu cien stavebných materiálov sa prejavuje v imputovanom nájomnom a opravách a údržbe obydlí už len mierne, medziročne má imputované nájomné aktuálne nárast približne o 18 % a údržba a opravy o 20 %.
Naopak, rast cien v doprave na medziročnej úrovni sa v novembri znovu znížil najmä preto, lebo pokračovalo zlacňovanie pohonných látok v porovnaní s cenami z prvých šiestich mesiacov tohto roka. Za pohonné hmoty platili spotrebitelia medziročne vyššie sumy o takmer 17 %, čo je výrazne menej ako rasty nad úrovňou 40 % dosahované v júni tohto roka.
Dôchodcovia a nízkopríjmové domácnosti sú citlivejšie
Na prudko rastúce ceny tovarov a služieb doplácajú najmä sociálne slabší ľudia. Index spotrebiteľských cien sa v novembri 2022 v domácnostiach zamestnancov medziročne zvýšil o 14,6 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 16,1 % a v domácnostiach dôchodcov o 16,9 %.
Inflácia v eurozóne začala klesať
Inflácia v eurozóne je podľa údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat už tretí mesiac za sebou dvojciferná. Dobrou správou však je zmena trendu – pravidelný rast vystriedal jemný pokles. V novembri 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesla o 0,7 percentuálneho bodu.
Stále platí, že najvyšší nárast cien tovarov a služieb registrujú v pobaltských krajinách. Po dlhšom čase to už nie je Estónsko (21,4 %), ktoré niekoľko mesiacov uzatváralo rebríček krajín platiacich eurom. Vystriedalo ho Lotyšsko (21,7 %). Aj v týchto krajinách však inflácia postupne klesá. Oproti maximu na úrovni 25 % o takmer 4 percentuálne body.
Novinky sú aj na opačnom konci rebríčka. Už to nie je Francúzsko (7,1 %), kde euroštatisti niekoľko mesiacov za sebou registrovali najnižšiu infláciu. Po novom je to tak trochu prekvapujúco Španielsko (6,6 %). Pre porovnanie, napríklad najsilnejšia európska ekonomika, ktorou je nemecká ekonomika, v uplynulom mesiaci zaznamenala medziročný nárast cien tovarov a služieb až o 11,6 %.
Infláciu na podobnej úrovni majú aj v Holandsku (11,2 %). Na tomto údaji je zaujímavé to, že ešte pred mesiacom tu mali 16,8-percentnú infláciu a v prehľade sa nachádzali až za Slovenskou republikou. V priebehu novembra 2022 však dokázali znížiť červené číslo až o 5,6 percentuálneho bodu.
Dáta Eurostatu však hovoria aj o tom, že s infláciou sa darí lepšie bojovať menším ekonomikám ako tým väčším. Pod priemerom eurozóny sa nachádzajú napríklad Malta (7,2 %), Luxembursko (7,3 %), Cyprus (8,3 %), Fínsko, Írsko a Grécko (všetky po 9,0 %).
V Spojených štátoch klesla inflácia na 7,1 %
Pozitívne správy prichádzajú spoza oceánu. Rast cien tovarov a energií v Spojených štátoch sa zrejme konečne zastavil. Inflácia tu z októbrových 7,7 % klesla na novembrových 7,1 %, čo je najnižšia úroveň počas celého tohto roka. Analytici však varujú, že ani toto ešte nemusí byť úplný koniec inflačnej krízy v tejto najsilnejšej ekonomike na svete.
Poľsko, Česko a Maďarsko
Európske krajiny, v ktorých sa neplatí eurom, majú vyššiu infláciu ako tie eurové. Napríklad v Poľsku v novembri 2022 dosiahla 17,4 %. Aj tu však už dochádza k jemnému poklesu oproti predchádzajúcemu mesiacu o polovicu percentuálneho bodu. Analytici predpokladajú, že inflácia v tejto krajine bude kulminovať vo februári 2023 na úrovni 20 %, keď sa počíta so zvýšením DPH na elektrinu, palivá a plyn. Potom by mala začať postupne klesať, ku koncu roka až na 8 %.
Inflácia v Česku v uplynulom mesiaci dosiahla 16,2 %. Oproti októbrovej hodnote narástla o 1,2 percentuálneho bodu. Je to viac, ako očakávali analytici, ktorí predpokladali len minimálny nárast. Do zvýšenej inflácie sa prejavil najmä nárast cien bývania a potravín, ale situácii pomohla aj minuloročná nižšia porovnávacia základňa, keď v novembri 2021 v krajine došlo k odpusteniu DPH pri cenách elektriny a zemného plynu.
Medziročný rast cien v Maďarsku sa vyšplhal na 21,1 %, čo predstavuje 26-ročný rekord. Je to najviac v krajinách V4. Maďarská centrálna banka v reakcii na to zvýšila základnú úrokovú sadzbu až na 13 %. Bola prvou centrálnou bankou v Európe, ktorá na zvyšovanie cien zareagovala zvýšením nákladov na úvery. Pre porovnanie, Európska centrálna banka sa v rovnakom čase s kľúčovými úrokovými sadzbami dostala na úroveň 2 %.
V Turecku je inflácia stále nad úrovňou 80 %
Inflácia postupne začala klesať aj v Turecku, kde je tento ekonomický ukazovateľ jeden z najvyšších na svete. V novembri po prvý raz v tomto roku klesla z októbrových 85,5 % na 84,4 %. Podľa agentúry Bloomberg však v blízkej budúcnosti nie je možné počítať s ďalším výraznejším poklesom. Turecká centrálna banka predpokladá, že inflácia sa na konci tohto roka bude pohybovať okolo 65 %, čo by bol 13-násobok jej inflačného cieľa.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Podiel Slovákov pracujúcich z domu poklesol vlani na 13,1 %. Má home office perspektívu?
- 4.Rodičovský dôchodok dostane ďalších 23-tisíc seniorov
- 5.Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami