Inflácia v marci spomalila na 2,3 % vďaka rekordne nízkym cenám ropy
Štatistický úrad SR zverejnil marcový vývoj cien tovarov a služieb. Spotrebiteľské ceny sa medzimesačne, teda oproti februáru 2020, nezmenili v úhrne. Na medziročnej báze prišlo k ich nárastu o 2,3 %, čo oproti predchádzajúcim mesiacom znamená spomalenie tempa rastu.
Zdroj: WOOD & Company (foto: shutterstock)
V marci najvýraznejší medzimesačný nárast zaznamenali odevy a obuv o 1,4 %. Naopak, najvýraznejší pokles cien z mesiaca na mesiac bol evidovaný v doprave o 2,2 %. V prípade potravín a nealkoholických nápojov prišlo medzimesačne k nárastu cien o 0,2 %. Alkohol a tabak zlacnel o 0,4 %. Ceny v oblasti zdravotníctva boli medzimesačne vyššie o 0,3 %.
Medziročne, teda v porovnaní s marcom 2019, si na svoje konto pripísali najvýraznejší cenový nárast oblasti vzdelávanie o 5,0 %, rozličné tovary a služby o 4,2 % a potraviny a nealkoholické nápoje o 3,7 %. Medziročný pokles bol vykázaný v oblasti doprava o 1,9 %.
„Slováci zrejme ešte nikdy nezažili také nakupovanie potravín ako v súčasnosti. S rúškami na tvári, s rukavicami na rukách a v rozostupoch. Rady pred obchodmi tak trochu pripomínajú situáciu spred vyše 30 rokov. Slováci si zároveň zvykajú aj na to, že návšteva obchodov s potravinami nemusí byť každodennou záležitosťou, nákupy si začínajú lepšie plánovať a do predajní mnohí chodievajú iba raz za niekoľko dní. Potraviny vo väčšej miere nakupujú aj online,“ komentuje analytička WOOD & Company, Eva Sadovská.
Práve v obchodoch s potravinami nechávajú Slováci aktuálne o desiatky percent viac finančných prostriedkov ako pred rokom. Súvisí to s tým, že reštaurácie sú zatvorené, ľudia sa zdržiavajú a stravujú prevažne doma, navyše majú tendenciu sa potravinami viac zásobovať. Napriek tomu, ceny potravín medzimesačne vzrástli iba o 0,2 %.
„Predpokladáme, že aktuálna pocitová inflácia Slovákov je ale vyššia. Súvisí to s tým, že spotrebiteľ má lepšie odsledované ceny niektorých konkrétnych potravín, ktorými si aktuálne najčastejšie plní nákupné košíky. Avšak ich podiel na celkovom spotrebnom koši potravín môže byť podstatne nižší. Spotrebný kôš totiž vychádza z nákupného správania Slovákov ešte pred vypuknutím nákazy a mení sa iba jedenkrát do roka. Väčšia citlivosť na ceny v obchodoch súvisí aj s poklesom príjmov alebo obavami o budúcnosť v súvislosti s nákazou COVID-19,“ tvrdí Eva Sadovská.
Najvýraznejší pokles cien na medzimesačnej (o 2,2 %) aj medziročnej báze (o 1,9 %) zaznamenala doprava. A to predovšetkým v dôsledku poklesu cien pohonných látok, ktoré na Slovensku v posledných týždňoch neustále klesajú. V závere marca 2020 boli ich ceny lacnejšie o 13 % ako v úvode roka. Rovnaký pokles cien benzínu či nafty, teda o 13 %, evidujeme aj na medziročnej báze oproti marcu 2019. Dôvodom je vývoj cien ropy na svetových trhoch, ktoré sú rekordne nízke.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Nemecké voľby odštartujú novú éru v politike a ekonomike. Viac peňazí pôjde do digitalizácie a zelených projektov
- 3.Na aké príspevky majú maminy nárok bezprostredne po narodení dieťaťa?
- 4.Zlato dosiahlo nový rekord 2 550 dolárov za uncu a s prehľadom prekonáva akcie
- 5.Ukrajinský minister zahraničia Kuleba vyzval Západ na rozhodnejšiu pomoc, dôvod sú smrteľné ruské útoky