Inflácia v eurozóne klesla na 8,5 %, na Slovensku sa stále drží blízko 15 %
Priemerná inflácia v krajinách eurozóny má zostupnú tendenciu – z decembrových 9,2 % sa znížila na januárových 8,5 %. Priebežný pokles tak trvá už tri mesiace za sebou. Inflácia mierne klesla aj na Slovensku. Podľa rýchleho odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat je však zlepšenie situácie na Slovensku len kozmetické, keď medzimesačný pokles predstavuje iba –0,1 %.

Foto: Shutterstock
Príčinou poklesu sú energie
Najvyšší podiel na stále vysokých cenách tovarov a služieb majú energie. Práve ich pokles z decembrových 25,5 % na januárových 17,2 % znamenal, že celková inflácia v eurozóne sa medzimesačne znížila o 0,7 percentuálneho bodu.
Na rozdiel od energií potraviny na začiatku tohto roku v porovnaní s koncom toho uplynulého zdraželi ešte viac. Nárast cien je z 13,8 % na 14,1 %. Rovnako tak si počínali aj priemyselné tovary bez energií, u ktorých sa ceny zvýšili z decembrových 6,4 % na januárových 6,9 %. Služby, naopak, o niečo zvoľnili, keď januárový nárast cien bol o dve desatiny percentuálneho bodu nižší ako decembrový.
Kde majú najvyššiu a kde najnižšiu infláciu
Stále platí, že najvyšší nárast cien tovarov a služieb spomedzi krajín eurozóny registrujú v pobaltských krajinách – v Lotyšsku, Litve a v Estónsku. Ceny sa im však darí znižovať takže sa pomaly približujú k stagnujúcemu Slovensku. Bezprostredne za ním sa nachádza nový člen eurozóny – Chorvátsko. Na opačnom póle sa nachádzajú Španielsko a Luxembursko, kde sa inflácia drží na úrovni priaznivých 5,8 %.
Inflácia nikam neodchádza
V súvislosti s vývojom inflácie na Slovensku v roku 2023 sa objavuje čoraz viac pozitívnych správ, ktoré postupne prekrývajú tie pôvodné negatívne. Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej poslednej správe o finančnej stabilite Slovenska v súvislosti s vysokými cenami síce varovala pred možným narušením štruktúry podnikateľského prostredia, no na prelome rokov už bola podstatne optimistickejšia.
Centrálna banka ústami svojho guvernéra Petra Kažimíra vyhlásila, že inflácia na Slovensku v nasledujúcom období bude nižšia, ako sa pôvodne očakávalo, no na zvýšenej úrovni tu zostane ešte ďalších tri až päť rokov.
V roku 2023 by mala v priemere klesnúť na 10 % a v roku 2024 na 9 %. Ako dôvod uviedla najmä kompenzačné opatrenia vlády a rozloženie nárastu cien energií v čase. Maximálne ceny tovarov a služieb tak budú nižšie, ale potrápia nás o to dlhšie.
Zvyšovanie úrokov bude pokračovať
Podiel na postupnom krotení vysokej inflácie majú tiež kroky Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá na sklonku minulého roku zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu na 2,5 %, čo je najviac za posledných niekoľko rokov. V sprísňovaní svojej menovej politiky plánuje pokračovať aj naďalej.
Aj P. Kažimír tvrdí, že pokles inflácie dva mesiace po sebe je síce dobrou správou, no nepovažuje to za dôvod na spomalenie zvyšovania úrokových sadzieb ECB.
„Povzbudivé novembrové a decembrové inflačné čísla totiž zahŕňajú ,šum´ jednorazových kompenzačných opatrení vlád zmierňujúcich vplyv vysokých cien energií. To, čo je z môjho pohľadu aktuálne najsmerodajnejšie, je trend jadrovej inflácie. Jej vývoj potvrdzuje potrebu pokračovať na nastúpenej ceste. Som presvedčený, že potrebujeme ,doručiť´ ďalšie dve päťdesiatky,“ myslí si šéf slovenskej centrálnej banky.
Vo svojom stanovisku odkazuje na rozhodnutie Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) z polovice decembra 2022, ktorí rozhodli o zvýšení kľúčových úrokových sadzieb o 50 bázických bodov.
Najvyššia inflácia je v Maďarsku a na Ukrajine
Európske krajiny s vysokou viac ako 20-percentnou infláciou pôsobiace mimo štruktúr eurozóny, ktoré začali so zvyšovaním kľúčových úrokových sadzieb skôr ako ECB, proces ich zvyšovania už ukončili.
Napríklad Maďarsko, kde ceny medziročne narástli o 24,5 %, čo je najviac v rámci celej Európskej únie, ponechalo kľúčové úrokové sadzby na pôvodnej úrovni 13 % a zatiaľ ich neplánuje ďalej zvyšovať.
Aj vojnou sužovaná Ukrajina postupuje rovnako, keď svoju kľúčovú úrokovú sadzbu ponechala na doterajšom maxime na úrovni 25 % s tým, že by na nej mala zostať počas celého tohto roku. Miestna centrálna banka zároveň očakáva, že inflácia v krajine poklesne z minuloročných 26 % na tohtoročných priemerných 18 %.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 2.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 3.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení