Inflácia na Slovensku dosiahla rekordných 13,6 %, no jej nárast je už pomalší
Inflácia na Slovensku už piaty mesiac v rade rastie dvojciferným tempom. Najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností – potraviny a bývanie vrátane energií, boli v júli 2022 medziročne drahšie takmer o pätinu. Ceny nahor ťahali najmä drahšie pevné palivá, chlieb a mäso. Naopak, pohonné hmoty zlacneli.

Foto: Shutterstock
Zlacneli ovocie, zelenina a benzín
Ceny tovarov a služieb na Slovensku v júli 2022 medzimesačne vzrástli o 0,8 %. Dobrou správou je, že dynamika ich rastu je pomalšia, ako v predchádzajúcom mesiaci, pričom tento trend pretrváva od apríla tohto roka. Zároveň je však potrebné dodať, že inflácia na Slovensku neprerušene rastie už osemnásty mesiac za sebou, a momentálne sa podľa údajov Štatistického úradu SR nachádza na úrovni 13,6 %.
Najvýraznejší vplyv na zmenu rastu inflácie mali ceny niektorých potravín. Stúpli napríklad ceny olejov a tukov o 3,9 %, chleba a obilnín o 3,3 %, mlieka, syrov a vajec o 1,7 % a mäsa o 1,5 %. Naopak, klesli ceny zeleniny o 3,6 % a ovocia o 1,5 %. Tlmiaci efekt malo aj znižovanie cien pohonných hmôt o 1,5 %, pričom pohonné hmoty v júli 2022 zlacneli po prvý raz od decembra minulého roku.
Okrem iných sa zdraženie dotklo aj cien letných zájazdov a dovoleniek o 6,5 %. Ceny v odbore reštaurácií a hotelov však už rástli pomalšie ako v predchádzajúcich mesiacoch.
Takto sme zdražovali za posledný rok
Zaujímavé je aj porovnanie cien medzi tohtoročným a minuloročným júlom. K rastu cien tovarov a služieb na medziročnej úrovni najviac prispeli potraviny (+19,9 %). Najvýraznejšie zdraželi oleje a tuky (o viac ako 50 %), chlieb a obilniny (+23,4 %), mlieko, syry a vajcia (+21,8 %) a mäso (+20,1 %).
Na druhom mieste, z pohľadu vplyvu na rast cien, sa nachádza bývanie a energie. Štatistický úrad SR tvrdí, že majú štvrtinový podiel na výdavkoch domácností. Ceny v tomto odbore boli počas júla 2022 medziročne vyššie o 16,1 %, pričom o takmer 20 % zdraželi aj stavebné materiály.
V USA sa tešia z poklesu o šesť desatín percenta
Existujú však aj krajiny, pričom ich ekonomiky patria k najvýkonnejším na svete, kde inflácia v júli 2022 v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesla. Napríklad v Spojených štátoch to bolo z júnových 9,1 % na júlových 8,5 %. Analytici to síce očakávali, no predpokladali, že zmiernenie zdražovania cien tovarov a služieb bude predsa len miernejšie.
V konečnom výsledku sa napokon odrazilo najmä zlacnenie cien energií, pričom spotrebiteľské ceny v USA v medzimesačnom porovnaní zostali prakticky nezmenené. Zníženie inflácie v tejto krajine vytvára predpoklad, že miestna centrálna banka FED zmierni intenzívne zvyšovanie kľúčových úrokových sadzieb, ktoré začala využívať s cieľom zníženia dramatického nárastu inflácie.
V Nemecku inflácia klesla o desatinu percenta
Spomalilo sa aj zvyšovanie inflácie v Nemecku. Síce len o jednu desatinu percentuálneho bodu, ale pokles z júnových 7,6 % na júlových 7,5 % nemožno hodnotiť inak ako pozitívne. Rast cien v tejto krajine ťahali najmä energie, no tempo ich zdražovania sa zmiernilo na 35 %. K spokojnosti je však aj naďalej ďaleko, pretože inflácia v Nemecku sa napriek zvoľneniu stále drží blízko rekordných 7,9 % z mája tohto roku.
Z V4 je na tom najhoršie Česko
Spomedzi krajín V4, ktoré využívajú svoje vlastné meny, respektíve neplatia eurom, je na tom najlepšie Maďarsko. Inflácia tu v júli dosahovala 13,7 %. Horšie je na tom Poľsko, kde vyskočila na 15,6 %. Miestni ekonómovia síce predpokladali, že počas leta by konečne mohlo dôjsť k zvoľneniu jej nárastu, no v skutočnosti opak bol pravdou.
Najhoršie z V4 je na tom Česko. Napriek opakovanému zvyšovaniu kľúčových úrokových sadzieb miestnou centrálnou bankou krajina dosiaľ nedokázala skrotiť stúpajúcu infláciu, ktorá sa v júli zastavila na úrovni 17,5 %. Medzimesačný nárast predstavoval 1,3 %, medziročný 14,1 % a analytici tvrdia, že inflácia v tejto krajine zatiaľ svoj vrchol ešte nedosiahla.
Deklarujú tiež, že rozhodujúci pre budúcnosť bude vývoj cien energií. Elektrika už teraz totiž zdražela o viac ako tretinu a zemný plyn o takmer 60 %. Približne o štvrtinu zdraželo stravovanie a automobily o takmer 15 %. Aj preto Česká národná banka očakáva, že inflácia v tejto krajine môže v nasledujúcich mesiacoch kulminovať až niekde nad úrovňou 20 %.
Argentína a Turecko sú na 70 %
Existujú tiež krajiny, kde inflácia dosahuje aj niekoľko desiatok percent. Napríklad Argentínska centrálna banka v snahe zmierniť cenové tlaky zvýšila základný úrok o 9,5 percentuálneho bodu na 69,5 %. Ani to jej však nepomohlo spomaliť infláciu, ktorá v júli 2022 vyskočila na rekordných 71 %, čo predstavuje 20-ročné maximum.
Banka za dva týždne zdvihla úroky o takmer 20 % a vytvorila aj novú pozíciu vo vláde venovanú superministrovi pre ekonomiku. Podobne vysokú infláciu ako Argentína na úrovni 70 % má už niekoľko mesiacov aj Turecko.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Budúcnosť: Umelá inteligencia sa postará o personalizované učenie a technológie o manuálnu prácu
- 2.Veľkonočná atmosféra v Banskej Bystrici, na návštevníkov čakajú vystúpenia detských folklórnych súborov aj trhy
- 3.Krádeže identity firiem pribúdajú. Ako predchádzať problémom?
- 4.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení