IFA: Nový zákon o dani z finančných transakcií porušuje európske právo
Zákon o dani z finančných transakcií, takzvaná transakčná daň, porušuje princípy európskeho práva a podľa Zmluvy o fungovaní EÚ pre podnikateľov predstavuje neprimeranú a diskriminačnú administratívnu záťaž. Konštatuje to slovenská pobočka medzinárodnej mimovládnej organizácie International Fiscal Association (IFA).
Foto: Shutterstock
Slovenská pobočka IFA, ktorá združuje daňových poradcov, právnikov a vysokoškolských odborníkov, sa pridala k podnetu zahraničných obchodných komôr na Slovensku, ktorý adresujú Európskej komisii. Zákon o dani z finančných transakcií má po podpise prezidenta nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2025.
Tri dôvody, prečo daň porušuje európske právo
Zákon o dani z finančných transakcií bol schválený v skrátenom legislatívnom konaní bez riadneho legislatívneho procesu, a to na základe predlohy maďarského zákona z roku 2012 o obdobnej dani. V procese schvaľovania chýbala ex ante analýza z pohľadu medzinárodného daňového práva.
Odborníci na zdaňovanie združení v IFA na základe vlastnej analýzy považujú zákon o dani z finančných transakcií problematický hneď v niekoľkých bodoch. „Z pohľadu európskeho práva je problémové, že nová daň z finančných transakcií sa bude vzťahovať aj na bankové transakcie uskutočňované slovenskými podnikateľmi na účtoch v zahraničných bankách a bude mať za následok vyššie zdanenie v prípade cezhraničných zúčtovaní nákladov,“ vysvetľuje prezidentka slovenskej pobočky IFA a partnerka BMB Partners TAXAND Renáta Blahová.
Podľa nej vyššie efektívne zdanenie cezhraničných zúčtovaní nákladov v porovnaní s domácimi, ako aj legislatívna požiadavka na slovenských podnikateľov na „samovýpočet“ a odvádzanie dane na mesačnej báze z pohybov na účtoch v zahraničných bankách podľa Zmluvy o fungovaní EÚ, predstavuje neprimeranú a diskriminačnú administratívnu záťaž.
Celkový vplyv novej slovenskej dane z finančných transakcií je tiež v rozpore s voľným pohybom kapitálu podľa článku 63 Zmluvy o fungovaní EÚ, ktorý zakazuje všetky obmedzenia pohybu kapitálu medzi členskými krajinami.
„Je zrejmé, že slovenský zákon o dani z finančných transakcií sa prijal bez toho, aby bol v riadnom procese odobrený zodpovednými orgánmi EÚ z pohľadu súladu s európskym právom. Nová daň by nielen neprimerane zasiahla firmy podnikajúce na Slovensku, ale zároveň by časť firiem diskriminovala a neprimerane zaťažovala,“ hovorí partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Silvia Hallová.
Slovenská pobočka IFA preto podporuje iniciatívu zahraničných obchodných komôr na Slovensku, aby sa tieto obrátili na Európsku komisiu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Aká bude výška 13. dôchodku v decembri 2024
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Online peňaženky: Ponúkajú ich všetky banky, no len jedna ich má všetky
- 4.Ako sa v roku 2025 zvýšia renty a maximálne sumy úrazových dávok
- 5.Inflácia na Slovensku vystúpila na 3,5 %, priemer eurozóny vzrástol na 2,3 %