Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hypotéky zdražujú najrýchlejšie v histórii. Ako získať čo najlepšie úverové podmienky?

Roland Régely Financie Poslať

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov rastú najrýchlejšie v histórii. Priemerná sadzba úverov na bývanie sa už blíži k štyrom percentám a priemerná mesačná splátka za niekoľko mesiacov stúpla o niekoľko stoviek eur. Noví klienti nielenže musia platiť viac, ale mnohí z nich ani nedosiahnu na požadovanú sumu úveru. Odborníci na financie radia, ako sa pripraviť na vyššiu splátku a kde vziať prostriedky na financovanie vlastného bývania.

ako na hypotéku

Foto: Shutterstock

Výrazný skok nahor

Kým v januári 2023 poskytovali banky hypotéky s priemernou sadzbou 3,18 % ročne, o mesiac neskôr to už bolo 3,86 %. Ukazujú to štatistiky Národnej banky Slovenska(NBS). Nárast o takmer 0,70 percentuálneho bodu je najvyšší nielen za uplynulý rok, ale aj historicky. Ak sa pozrieme na celkové štatistiky centrálnej banky od roku 2004, nenájdeme vyšší skok úrokovej sadzby smerom nahor.

Úrokové sadzby hypotekárnych úverov budú podľa vyjadrení analytikov stúpať aj najbližšie mesiace. Mnohí finanční sprostredkovatelia radia, ako postupovať v prípade, ak sa klientovi končí fixácia, prípadne potrebuje novú hypotéku pre financovanie svojho bývania.

79967

Tip č. 1: Vhodný spoludlžník

Podľa riaditeľky pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Evy Šablovej je najväčším problémom nedostatočná kapacita na splácanie požadovaného úveru. Tá sa počíta z mesačného príjmu. „Na to, aby si záujemca o hypotéku mohol siahnuť na úver v potrebnej výške, musí často nájsť vhodného spoludlžníka, ktorý by mu vďaka svojmu zdokladovanému príjmu pomohol získať potrebný úver,“ vysvetľuje odborníčka. 

Problémom je tiež nedostatok vlastných zdrojov, ktorými zvyčajne musia ľudia participovať na kúpe nehnuteľnosti. Ak sa aj človek kvalifikuje na hypotéku, zväčša dostane maximálne 80 % z kúpnej ceny kupovanej nehnuteľnosti. V minulosti si väčšina klientov bez vlastných úspor zvykla zvyšnú sumu dofinancovať prostredníctvom ďalšieho úveru. „Tu však v súčasnosti často narážame na to, že ďalší úver už človeku jednoducho nevyjde,“ komentuje odborníčka.

„Dostať sa ku kúpe nehnuteľnosti je aktuálne ťažšie nielen pre vysoké mesačné splátky, ale aj pre maximálny limit úveru, ktorý sa znížil parametrom DSTI (ukazovateľ schopnosti spotrebiteľa splácať úver), ten totiž určuje maximálnu výšku mesačnej splátky,“ upozorňuje analytik Finančného kompasu Matej Dobiš.

V súčasnosti sa tak nepriaznivo menia dva najvýznamnejšie parametre pri kúpe nehnuteľnosti pomocou úveru. Jedným z nich je cena nehnuteľnosti, a tou druhou cena za požičané peniaze. Riešením môže byť napríklad pomoc blízkych, ktorí majú možnosť poskytnúť banke ako ďalšie zabezpečenie svoju nehnuteľnosť. Preto si dlžník nemusí brať ďalší úver a kúpnu cenu pokryje len hypotéka.

80450

Ako vyzerá zdražovanie hypoték v praxi

Ak chcel človek vlani kúpiť byt za 160-tisíc eur, mohol dostať 80-percentnú hypotéku, teda vo výške 128-tisíc eur aj so spotrebným úverom 32-tisíc eur na kompletné dofinancovanie kúpy, pričom splátka oboch úverov nepresiahla 800 eur. Dnes si pri tej istej kúpnej cene a tom istom príjme môže dovoliť k hypotéke financovanej do 80 % zobrať pôžičku maximálne do výšky približne 10-tisíc eur. Vlani si teda mohol zobrať hypotéku aj s dofinancovaním do 100 % kúpnej ceny. Nárast úrokov spôsobil, že tomu istému klientovi v súčasnosti bude chýbať ešte takmer 11 % z ceny nehnuteľnosti.

Koho sa najviac dotýka zvyšovanie úrokov?

Zdražovanie úverov sa väčšiny existujúcich dlžníkov dotkne v čase výročia fixácie úrokovej sadzby. Vlani to bolo 13 % hypoték, v tomto roku 17 % hypoték a v roku 2024 by sa mala končiť viazanosť úroku v prípade až 30 % hypoték. Táto skupina dlžníkov takmer s istotou bude musieť počítať s navýšením splátky o desiatky a v niektorých prípadoch až o stovky eur. „Uvidíme, čo prinesie ďalšia vlna refixácií v roku 2025, ktorá čaká až na 40 % dlžníkov,“ dopĺňa E. Šablová. Podľa finančného analytika OVB Allfinanz Mariána Búlika môže byť až 300-tisíc ľudí, na ktorých čaká v najbližších troch rokoch refixácia ich úveru.

Tip č. 2: Nečakajte do konca fixácie

Kto chce v najbližšom roku požiadať o hypotéku, mal by sa podľa M. Búlika poponáhľať a zabezpečiť si lepší úrok čím skôr. „Ak ešte nemáte nájdenú nehnuteľnosť, najlepší úrok dostanete, ak žiadate maximálne o 80-percentnú hypotéku a zároveň si necháte úver schváliť v banke, ktorá vám poskytne ďalších 6 až 12 mesiacov na výber nehnuteľnosti,“ radí odborník.

Týmto krokom si klient môže „zmraziť“ súčasnú úrokovú sadzbu na ďalších šesť až dvanásť mesiacov, ale zároveň môže profitovať z prípadného zlacnenia nehnuteľností. „Je síce nepravdepodobné, že by byty a domy plošne klesli v priebehu ďalšieho roka sumárne o 20 %, ako sme to videli počas poslednej finančnej krízy, no v individuálnych prípadoch je podobná zľava možná. Zvlášť vtedy, ak je predávajúci pod časovým tlakom,“ vysvetľuje ďalej.  

Odborníci tiež radia začať si odkladať sumu navýšenia už v predstihu. Klient sa tak dokáže na prípadný nárast splátky pripraviť vopred. „Ak by v čase vašej refixácie sadzby poklesli, môžete sumu použiť ako mimoriadnu splátku a znížiť si tak dlžnú sumu,“ radí odborníčka na osobné financie zo spoločnosti Partners Ivana Mikitová.

Ďalšie zvýšenie nákladov a menej peňazí v rozpočte podľa odborníkov určite pocítia tí, ktorým sa v najbližších dvoch rokoch končí fixácia úrokovej sadzby. Splátka môže byť vyššia aj o 200 eur, a na to je potrebné sa pripraviť,“ upozorňuje odborníčka.    

Pripomíname, že k dátumu refixácie možno uhradiť mimoriadnu splátku v akejkoľvek výške bez poplatku. Kto ešte čerpá hypotéku so štátnym príspevkom, ten môže mimoriadnu splátku urobiť kedykoľvek počas prvých 5 rokov splácania rovnako bez poplatku.

80630

Tip č. 3: Zľava z úrokovej sadzby

Vďaka kombinácii viacerých bankových produktov si možno v niektorých finančných domoch znížiť úrokovú sadzbu. Ide najmä o poistenie úveru, poistenie nehnuteľnosti a otvorenie bežného účtu

Napríklad UniCredit Bank pri poistení úveru znižuje splátku hypotéky o 0,3 percentuálneho bodu. V Tatra banke či ČSOB platí v tomto prípade zľava o 0,1 percentuálneho bodu. Ak si klient ČSOB poistí k hypotéke aj nehnuteľnosť, získa zľavu 0,2 percentuálneho bodu úrokovej sadzby. Najvýraznejšie zľavy sú za založenie účtu, kde Slovenská sporiteľňa aj ČSOB núkajú zvýhodnenie až 0,5 percentuálneho bodu.

„Dobrou správou je, že zľavy sa môžu sčítavať. Odporúčam preto porovnať ponuky rôznych bánk a podať si žiadosť o úver vo viacerých bankách naraz. Najlepšie je obrátiť sa na špecialistu, finančného sprostredkovateľa, ktorý to vie urobiť za vás,“ radí Marián Búlik. Odborník vám zároveň pomôže vyhnúť sa produktom, ktoré vás budú stáť viac, ako dokážu ušetriť na znížených úrokoch.

Tip č. 4: Zredukujte úvery do jedného

Komu vo viacerých bankách vyšla nízka suma hypotéky, mal by v prvom kroku zredukovať svoje doterajšie úvery. „Ak máte viacero úverov alebo kreditných kariet, skúste ich splatiť alebo zlúčiť do jedného. Takzvanou konsolidáciou úverov si znížite svoju mesačnú splátku a uvoľníte si viac peňazí na hypotéku.“ hovorí M. Búlik.

To platí aj pre kreditky či povolené prečerpanie účtu. „Ak ich vôbec nevyužívate, zrušte ich. Je určite lepšie úverové produkty vôbec nemať, keďže takto nijako neovplyvňujú vašu úverovú kapacitu,“ dopĺňa analytik.

Tip č. 5: Dostávate odmeny? Využite to

Zamestnanci, ktorí pravidelne dostávajú trinásty či štrnásty plat, prípadne odmeny, majú výhodu. Môžu skúsiť požiadať o úver po odmenách. Banky totiž pri žiadosti o hypotéku najčastejšie posudzujú príjem za posledných 6 alebo 12 mesiacov.

Koncoročné odmeny alebo trinásty plat tak môžu výrazne zvýšiť priemerný mesačný príjem, a tým aj výšku hypotéky.

Tip č. 6: Zafixujte úrok na 5 rokov

Neodporúčam fixovať sadzbu na kratšie ako tri roky pri fixáciách končiacich sa v tomto roku. Ideálom je fix na 5 rokov, keďže úrokový rozdiel sa pohybuje v rozpätí len od 0,1 do 0,3 percentuálneho bodu. Naopak, nemá zmysel siahať po 7- či 10-ročnej fixácii. Táto príležitosť sa skončila v prvom polroku 2022,“ radí ďalej odborník.

Kľúčové je podľa neho nechať si schváliť refinančný úver čím skôr. Komu sa fixácia skončí o 6 až 12 mesiacov, môže si refinančný úver dať schváliť už teraz. Dokonca jedna z bánk umožňuje zazmluvniť si špeciálny refinančný úver až 18 mesiacov pred dátumom refixácie. 

Tip č. 7: Investovanie ako alternatíva

Na vlastné bývanie sa dá pripraviť aj investovaním. Na vytvorenie vlastných úspor sú dlhodobo podstatne výhodnejšie investičné produkty ako bežné sporenie. Je však potrebné počítať s dĺžkou investovania, respektíve sporenia v rokoch,“ upozorňuje odborník na investovanie zo spoločnosti Partners Maroš Ovčarik.

Pri kratších investičných horizontoch, napríklad päť rokov, sa podľa neho dajú pri investovaní veľmi efektívne využiť dlhopisy. V prípade kúpy priemerného bytu s rozlohou 60 metrov štvorcových v Košiciach by vytvorenie vlastných zdrojov trvalo pri 300-eurovom mesačnom vklade šesť až sedem rokov. Pri byte v Bratislave by bolo potrebné vkladať rovnaký čas, ale minimálne 500 eur mesačne. 

Založenie rodičovskej nehnuteľnosti s komplikáciou

Doteraz bolo bežné, že klienti pre hypotéku založili až dve nehnuteľnosti a po roku až troch sa doplnková nehnuteľnosť odbremenila od ťarchy, pretože následne bol úver založený výlučne kupovanou nehnuteľnosťou. Toto už od minulého leta možné nie je a v najbližšom období ani možné nebude. Dôvodom je stagnácia až pokles cien nehnuteľností.

Ako upozorňujú odborníci zo Swiss Life Select Slovensko, pomoc rodičov v podobe poskytnutia doplnkovej nehnuteľnosti prvému dieťaťu môže znamenať, že druhé dieťa sa rovnakej pomoci môže dočkať pri súčasných podmienkach bánk a stagnácii cien nehnuteľností až po podstatne dlhšom čase, než bolo bežné v posledných rokoch. Riešením nelichotivej situácie je, ak druhý súrodenec bude čerpať hypotéku v tej istej banke. Banky totiž majú odmietavý postoj k zaťaženiu už zaťaženej nehnuteľnosti inou bankou, aj keď sa ťarcha týka iba malého podielu.

78467

Tip č. 8: Priestor na vyjednávanie

Koncom minulého roka sa prvýkrát od roku 2019 začali ceny nehnuteľností na bývanie hýbať smerom nadol a mnohí v tom zacítili príležitosť. Podľa Mateja Dobiša však tento trend neplatí plošne a pre všetky typy nehnuteľností.

Reálny pokles cien nehnuteľností je vyčísliteľný len ťažko, keďže z trhu zmizli vplyvom vyšších úrokov ponuky, ktoré sa predávajúci rozhodli podržať. Z ponúk, ktoré sú online, však vidíme zatiaľ minimálne poklesy na úrovni od 2 do 4 % v prípade novostavieb a 6 % v prípade starších nehnuteľností,“ vysvetľuje.

Ceny nehnuteľností sa podľa neho často zvyknú označovať ako nadhodnotené, aktuálne obdobie však môžeme vnímať ako test ich reálnej hodnoty.  

Podľa riaditeľky FinGO.sk recloudu Róberty Meckovej je práve teraz na trhu priestor na vyjednávanie ceny. „Dobrá príležitosť na investičnú kúpu sa nemusí opakovať každý deň,“ radí. Podľa nej keď úrokové sadzby hypoték dosiahnu svoj vrchol, dôjde k stabilizácii a dopyt sa mierne oživí. „Nedostatok bytov a domov na Slovensku je tragický, takže ak niekto očakáva nekonečný pokles cien, nemusí sa ho dočkať. Ku korekciám ešte môže prísť, ale dobré byty si cenu podržia,“ uzatvára. 

Bývanie je menej dostupné

Posledná správa NBS o ekonomickom vývoji na Slovensku hovorí, že bývanie sa vplyvom rastúcich úrokových sadzieb stáva čoraz nedostupnejším. Bývanie je najmenej dostupné v Prešovskom, Košickom a Žilinskom kraji. Naopak, najdostupnejšie je v Bratislavskom kraji. Dôvodom je to, že v hlavnom meste a okolí je ponuka nehnuteľností oproti ostatným krajom širšia a predávajúci sú viac naklonení ísť s cenou dole. Zároveň platí, že rast miezd je v súčasnosti najdynamickejší práve v Bratislavskom kraji.

logo
Prečítajte si tiež:
28.11.2023 Eva Sadovská

Aj tohtoročné Vianoce budú drahšie ako tie minuloročné

Blíži sa december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac v rámci celého roku. Decembrové tržby obchodníkov ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Chceme riešiť klimatické zmeny, ale len paralelne so sociálnymi a ekonomickými nerovnosťami

Až dve tretiny Slovákov sa domnievajú, že prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo sa môže uskutočniť len vtedy, ak sa budú súčasne ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Dopravné nehody: Rizikové sú najmä pondelky, letné mesiace a sivé vozidlá

Škodovosť vozidiel narastá. V roku 2023 sa podarilo prekonať aj najvyššie čísla spred vypuknutia pandémie koronavírusu. Najnehodovejším ...

28.11.2023 Robert Juriš

Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?

Minimálna hrubá mesačná mzda sa od začiatku nasledujúceho roka zvýši z dnešných 700 na rovných 750 eur. Na sklonku augusta tohto roku sa ...

28.11.2023 Robert Juriš

Neživotné poistenie rýchlo rastie, pomohla mu vysoká inflácia

Životné poistenie po pandémii koronavírusu už druhý rok za sebou rastie. Nárast je síce len mierny, no trend je pozitívny. Vzostup je ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Online podvody: Každý druhý človek sa už stretol s podvodníkom

Počet online podvodov významne rastie. Len za posledné necelé tri roky sa zvýšil o 530 %. Metódy podvodníkov sú sofistikované. Sú veľmi ...

28.11.2023 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa začne s výplatou 300-eurového príspevku už v piatok 1. decembra 2023

Mimoriadny jednorazový príspevok vo výške 300 eur, ktorý schválili poslanci Národnej rady SR k pôvodnému 13. dôchodku, začne Sociálna ...

27.11.2023 Robert Juriš

Agentúra Moody´s ponechala Slovensku pôvodný rating A2 s negatívnym výhľadom

Medzinárodná ratingová agentúra Moody´s opäť prehodnocovala rating Slovenskej republiky. Tentoraz sa rozhodla ponechať ho na pôvodnej ...

27.11.2023 Redakcia FinReport

Bitcoin sa dostal nad hranicu 38-tisíc dolárov a pôjde vyššie

Kryptomeny zvyknú mávať silný a úspešný koniec roka. Inak to nie je ani v súčasnosti, keď sa cena bitcoinu vyšplhala nad úroveň ...

27.11.2023 Redakcia FinReport

Zlato je opäť drahšie ako 2-tisíc dolárov za uncu

Cena zlata opäť vystúpila nad hranicu 2-tisíc dolárov za troyskú uncu a jej súčasná hodnota je najvyššia od mája tohto roku. ...

27.11.2023 Andrej Vida

Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru

Na slovenskom realitnom trhu nastal v poslednom období útlm. Predaj nehnuteľností klesol skokovo vtedy, keď naše banky začali zdvíhať ...

26.11.2023 Redakcia FinReport

Lacno na webe, draho na faktúre. Aké sú úskalia nákupov zo zahraničia?

Prišli ste pri nákupoch na internete na to, že v zahraničí majú vami vybraný produkt výrazne lacnejší ako na našom trhu? Alebo zháňate ...

26.11.2023 Redakcia FinReport

Sedem chýb, ktoré najčastejšie robíme pri sporení

O Slovákoch je známe, že si dokážu odkladať a šetriť peniaze na horšie časy. Väčšina z nich to však robí neefektívne. Aktuálne máme ...

25.11.2023 Redakcia FinReport

Na úspory siahame len mierne, obmedzili sme spotrebu

Slovenské domácnosti napriek vysokej inflácii v uplynulých mesiacoch siahali na svoje úspory iba mierne. Podľa dát Národnej banky Slovenska ...

24.11.2023 Martin Jamnický

Black Friday: Dajte si pozor na falošné e-shopy aj podvodné sms

Najbližšie dni nám prinesú najväčšiu zľavovú udalosť roka – takzvaný Black Friday. Veci vrátane vianočných darčekov sa budú dať ...

24.11.2023 Robert Juriš

Sprostredkovateľské spoločnosti Simplea a Swell spájajú sily

Dve mladé a dravé finančno-poradenské spoločnosti sa sfúzujú. Samostatný finančný agent Simplea Financial Services po dvoch rokoch ...

23.11.2023 Redakcia FinReport

Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok

Dôchodcovia si v decembri 2023 prilepšia. K 13. dôchodku vyplatenému počas tohtoročného novembra dostanú jednorazový 300-eurový príplatok. ...

23.11.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Koncoročné odmeny by mal dostať každý druhý zamestnanec

Kým 13. či 14. plat sú nárokovateľné zložky mzdy, pretože sú uvedené v pracovnej či kolektívnej zmluve, koncoročné odmeny firmy môžu ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay