Hľadaj

Hypotéku dostane len ten, kto má niečo nasporené. Ako si nasporíme čo najvýhodnejšie?

Zuzana Mecková Financie Poslať

Cesta za vlastným bývaním dokáže byť poriadne zložitá. Banky dnes už nikomu neposkytnú 100-percentnú hypotéku. Časť finančných prostriedkov si každý musí nasporiť sám. Problém to predstavuje najmä pre mladých ľudí. Preto je namieste otázka, kedy je najlepšie začať si sporiť a aké možnosti majú mladí ľudia na dofinancovanie hypotéky.

image

Foto: Shuttertock

Samotná hypotéka na vlastné bývanie nestačí

Za jeden z dôvodov, prečo sa mladí ľudia na Slovensku nedokážu ľahko osamostatniť od svojich rodičov, ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková považuje stagnáciu štátnej politiky v oblasti nájomného bývania.

Okrem toho situáciu ovplyvňujú aj sprísnené pravidlá Národnej banky Slovenska (NBS) na poskytovanie hypotekárnych úverov. Slováci si k hypotéke na bývanie potrebujú nasporiť najčastejšie až 20 % z ceny nehnuteľnosti. „Len pätina záujemcov o úver má dnes šancu dostať úver na nehnuteľnosť až do 90 % jej hodnoty,“ uvádza analytička.

„Znamená to, že keď si chce klient banky kúpiť nehnuteľnosť v hodnote 100 000 eur, tak na spomínanú nehnuteľnosť dostane hypotekárny úver maximálne vo výške 90 000 eur,“ vysvetľuje produktový manažér Tatra Asset Management Jakub Pavlík. Pri 80-percentnej hypotéke je to v tomto prípade len 80 000 eur. Zvyšnú sumu si potrebuje nasporiť.

K ďalším obmedzeniam NBS radí L. Buchláková aj povinnú finančnú rezervu, ktorá po odpočítaní životných nákladov a splátok úverov musí predstavovať až 40 % z príjmov.

Slováci sa od rodičov sťahujú často až po tridsiatke

Podľa najnovších údajov Eurostatu za rok 2019 až dve tretiny mladých ľudí na Slovensku býva so svojimi rodičmi. Priemerný vek mladého Slováka, ktorý sa sťahuje od rodičov, je 31 rokov. Oproti tomu je priemerný vek Európana, ktorý opúšťa rodičovský domov, už 26,2 roka. Slováci v tomto za zvyškom Európy výrazne zaostávajú.

Sporiť si začnite už zo svojho prvého príjmu

Podľa analytikov je najlepšie začať si sporiť v dostatočnom predstihu pred tým, než sa klient rozhodne požiadať o hypotéku na vlastné bývanie.

„Vďaka tomu, že klient si bude dlhšie sporiť, čas hrá v jeho prospech a môže si sporiť do dynamickejších riešení, ktoré majú potenciál vyššieho výnosu. Správnym miestom môžu byť napríklad podielové fondy, ktoré klientom môžu priniesť vyšší výnosový potenciál,“ približuje J. Pavlík z Tatra Asset Management.

Dĺžka sporenia závisí od sumy, ktorú klient potrebuje nasporiť, od výšky mesačnej úspory, ktorú si je klient schopný odložiť a od priemernej ročnej úrokovej sadzby, ktorou sa odložené finančné prostriedky zhodnocujú. Pri dynamickejších stratégiách však rastie aj riziko, preto je potrebné si výber podielového fondu a vhodnej stratégie dobre zvážiť a poradiť sa s odborníkom v danej oblasti.

Analytička L. Buchláková radí, aby mladí ľudia začali so sporením už počas vysokej školy, ak sa po jej skončení chcú čo najskôr osamostatniť. „Čím je na sporenie dlhší čas, tým lepšie. Ak by sme potrebovali napríklad 11-tisíc eur do troch rokov, sporiť by sme si mali približne 300 eur mesačne. Ale ak chceme vo vlastnom bývať až o päť rokov, stačí si sporiť len približne 180 eur,“ kalkuluje analytička.

S dlhšou dobou sporenia rastie možnosť zhodnocovania

Študenti, ktorí majú na sporenie dlhší čas, môžu zo začiatku využiť študentský sporiaci účet, ktorý je výhodnejší, keďže zaň neplatia poplatky. Na ňom si môžu sporiť pravidelnú sumu pomocou trvalého príkazu z bežného účtu, ale peniaze sa naň dajú posielať aj nepravidelne a vo väčšom objeme.

Z dlhodobého hľadiska to však nie je najvhodnejšia alternatíva zhodnocovania peňazí. „Sporiace účty sú veľmi slabo úročené, preto od nich nemožno očakávať ani zhodnotenie peňazí. Naopak, kvôli inflácii si na nich peniaze znehodnocujete,“ upozorňuje L. Buchláková.

Ak sa otázka sporenia rieši z dlhodobého hľadiska 10 či 20 rokov dopredu, analytička považuje za vhodné riešenie aj založenie stavebného sporenia alebo ešte ideálnejšie využitie investičných nástrojov. V tomto prípade ide často o rozhodnutie samotných rodičov, ktorí chcú svoje deti do budúcnosti finančne podporiť.

Dlhodobo investovať odporúča aj vedúca oddelenia Depozitá a investície vo VÚB Barbora Štubňová: „Vhodne zvolená investičná stratégia pri sporení môže po rokoch pri kúpe nehnuteľnosti zabezpečiť dostatok nasporených prostriedkov v kombinácii s hypotekárnym úverom.“

„Ako investičný nástroj to môžu byť ETF fondy, známe ako fondy obchodované na burze, alebo prípadne sporiaci program, ktorým si klienti môžu zakúpiť investičné zlato, a to aj za niekoľko málo eur mesačne,“ približuje L. Buchláková.

Konzervatívne sporenie na krátke obdobie

Vyberať sporiaci produkt by si klienti mali najmä podľa toho, za ako dlho si chcú nasporiť cieľovú sumu. „Pokiaľ ide o sporenie na dosiahnutie 10 až 20 % budúcej kúpnej ceny nehnuteľnosti, a my predpokladáme horizont sporenia do 5 rokov, zvolil by som niečo úplne konzervatívne. Môže ísť napríklad o sporiaci účet pod bežným účtom v banke alebo špeciálne realitné fondy nehnuteľností,“ odporúča finančný poradca a analytik spoločnosti Prosight Slavomír Molnár.

Samotný zisk za toto krátke obdobie bude vo výške niekoľkých mesačných vkladov do sporenia. Za výhodu považuje aj fakt, že klienti sa týmto spôsobom naučia sporiť, čo im pomôže aj pri neskoršom splácaní hypotéky.

Možnosťou je aj dočasné založenie druhej nehnuteľnosti

Klienti, ktorým na sporenie neostáva veľa času a chcú doriešiť vlastné bývanie čo najskôr, majú možnosť dočasne založiť druhú nehnuteľnosť. Ide o spôsob, keď prichádza na pomoc rodina.

Ak vám rodičia dajú súhlas s dočasným založením ich bytu či domu, viete dať banke ako zábezpeku dve nehnuteľnosti v dostatočnej hodnote voči výške hypotéky. Do tejto možnosti ručenia spadá aj pozemok, ktorý už vlastníte, a na ktorom sa chystáte postaviť nehnuteľnosť.

„Pri súčasných nízkych úrokových sadzbách odporúčam založiť druhú nehnuteľnosť. Po 5 až 7 rokoch, v závislosti od úroku na hypotéke a nárastu ceny nehnuteľnosti v čase, ju bude možné vyňať zo zábezpeky banky,“ navrhuje S. Molnár z Prosight.

Aj analytička L. Buchláková považuje túto možnosť za finančne najmenej zaťažujúcu, no zároveň dodáva, že nie každý má k dispozícii voľnú ďalšiu nehnuteľnosť, ktorú môže ponúknuť ako zabezpečenie úveru.

Spotrebný úver ako posledné riešenie

Posledná možnosť, ako dofinancovať hypotéku, je požiadať banku o spotrebný úver. Pre klienta je však táto možnosť najmenej výhodná. Kombináciu hypotéky a spotrebného úveru častejšie využívajú bonitnejší klienti.

Analytička L. Buchláková upozorňuje na to, že pri súčte splátok hypotéky a spotrebného úveru sa môžu mesačné splátky vyšplhať až príliš vysoko. „Spotrebný úver je možné splácať maximálne 8 rokov, a aj to je dôvod, prečo má vyššiu úrokovú sadzbu ako samotná hypotéka.“

Analytici sa zhodujú, že kombinácia hypotéky a spotrebného úveru môže byť neudržateľná pre klientov, ktorí nemajú žiadne návyky s pravidelným mesačným splácaním svojich záväzkov.

„Ak sa už klienti rozhodnú pre túto možnosť, odporúčam si aspoň na niekoľko mesiacov odkladať bokom sumu, ktorá predstavuje budúci výdavok spojený s hypotékou a spotrebným úverom,“ radí analytik S. Molnár.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
4.3.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa prináša prvý slovenský spoločensky zodpovedný investičný fond

Slovenská sporiteľňa spoločne s Asset Managementom Slovenskej sporiteľne prinášajú na trh Fond zodpovedného investovania. Vďaka nemu môžu ...

3.3.2021 Vladimír Pisár

Hypotekárny trh stále rastie, čísla však už štvrtý rok po sebe ukazujú spomalenie

Výrazný pokles ekonomiky, dočasné uzavretie prevádzok, znižovanie platov, prepúšťanie... Slovensko a celý svet má za sebou veľmi ...

3.3.2021 Redakcia FinReport

Investície firiem vlani výrazne klesli, v súčasnosti sa očakáva ich oživenie aj vďaka záujmu o robotizáciu a internet vecí

Pandémia koronavírusu v minulom roku významne ovplyvnila investičné správanie firiem. Podľa nedávneho prieskumu Európskej investičnej banky ...

2.3.2021 Roland Régely

Dostali ste list z dôchodcovskej spoločnosti a nezdá sa vám výška penzie? Žiadnu paniku, je to len časť dôchodku

Ľudia sporiaci v druhom dôchodkovom pilieri dostali v uplynulých týždňoch nový výpis s odhadovanou výškou dôchodku, a mnohých tieto ...

2.3.2021 Redakcia FinReport

Najviac slovenských firiem vlani kúpili Česi, Maďari a Američania

Najčastejšími zahraničnými majiteľmi slovenských firiem sa v minulom roku stali Česi, Maďari a Američania. Zahraniční investori vlani ...

1.3.2021 Zuzana Mecková

Deutsche Telekom, IBM či Unicorn Systems hľadajú desiatky zamestnancov. Žiadaní sú IT špecialisti, dopyt je aj vo výrobe

Napriek ekonomicky náročnej situácii, keď sa firmy snažia personálne ušetriť, niektoré spoločnosti hľadajú posily pre novootvorené ...

1.3.2021 Redakcia FinReport

Náklady na bývanie: Tento rok ušetríme na energiách, ale produkovanie odpadu nás, naopak, vyjde drahšie

V čase pandémie trávia Slováci a Slovenky viac času doma. Výsledkom je väčšia spotreba energií a vyššia produkcia odpadu. S tým, ...

28.2.2021 Redakcia FinReport

Cestovný ruch na Slovensku sa vrátil o 20 rokov späť, jeho oživenie umožní len úspešná vakcinácia

Koronavírus priniesol do cestovného ruchu rekordné prepady. V počte hostí sme sa podľa dát Štatistického úradu SR vrátili na úroveň ...

25.2.2021 Redakcia FinReport

Generali uvádza na trh päťročný plán na podporu oživenia ekonomiky v Európe v hodnote 3,5 miliardy eur

Spoločnosť Generali pripravila päťročný investičný plán nazvaný Fenice 190 v objeme 3,5 miliardy eur. Jeho úlohou je podpora obnovy ...

19.2.2021 Redakcia FinReport

Zmeny vo vedení Sophistic Pro finance: Novými akcionármi spoločnosti sa stávajú doterajší riaditelia

Poradenská spoločnosť Sophistic Pro finance realizuje prvýkrát od svojho vzniku zmeny vo svojej akcionárskej štruktúre. Majoritným ...

16.2.2021 Redakcia FinReport

Viac času teraz trávime doma, intenzívnejšie kúrime, ale aj tak môžeme ušetriť – cena za teplo pôjde dolu

Kvôli práci z domu, dištančnému vzdelávaniu či celkovo obmedzenému pohybu trávime doma viac času ako kedykoľvek predtým. V zimných ...

14.2.2021 Redakcia FinReport

Valentínsky prieskum Mastercard: Výdavky Slovákov na romantiku vzrástli za posledné desaťročie o 427 %

Romantici na nákupoch pred sviatkom sv. Valentína utrácajú stále viac. Podľa každoročne zostavovaného ukazovateľa Mastercard Love Index za ...

12.2.2021 Redakcia FinReport

AFISP: Digitalizácia finančného sprostredkovania napreduje. Osobný kontakt je potrebný len vo výnimočných prípadoch

Karanténne opatrenia spojené s pandémiou koronavírusu ešte viac urýchľujú inovatívne zmeny vo finančnom sektore, finančné ...

3.2.2021 Zuzana Mecková

TOP 10 rád, ako ušetriť počas koronakrízy a zároveň sa pripraviť na horšie časy

Pandémia koronavírusu ovplyvnila výšku príjmov mnohých domácností. Niektorí ľudia prišli o prácu a s ňou aj o celý príjem, iní ho ...

1.2.2021 Robert Juriš

Kauza Arca uškodí aj finančným agentom. Spoločnosť Sophistic obviňuje AFISP z nekonania a alibizmu, tá zvažuje právne kroky

Za kauzu Arcy Capital by mala vyvodiť zodpovednosť aj Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP). Myslí si to ...

20.1.2021 Správy

Mimovládka Transparency skúmala dotácie na nájomné, našla pochybnosti pri 24 spoločnostiach

20.1.2021 (Webnoviny.sk) - Štátne dotácie na nájomné dostávajú podľa zistení Transparency International Slovensko (TIS) aj firmy bez ...

11.1.2021 Redakcia FinReport

Minimálnu mzdu síce máme dvakrát vyššiu ako v Bulharsku, ale až trikrát nižšiu ako v Luxembursku

Zvýšenie minimálnej mzdy na Slovensku v roku 2021 na úroveň 623 eur posunie našu krajinu na 14. priečku medzi krajinami Európskej únie ...

30.12.2020 Redakcia FinReport

Vianočné stoly boli štedrejšie ako vlani, pri darčekoch sme sa trochu uskromnili

Tohtoročné Vianoce na Slovensku boli aj napriek pandémii koronavírusu relatívne bohaté. Podľa štatistík Slovenskej sporiteľne sme kartou v ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Dostali ste list z dôchodcovskej spoločnosti a nezdá sa vám výška penzie? Žiadnu paniku, je to len časť dôchodku
 2. 2.
  Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
 3. 3.
  Hypotekárny trh stále rastie, čísla však už štvrtý rok po sebe ukazujú spomalenie
 4. 4.
  Pre vstup do Poľska potrebujete negatívny výsledok testu na COVID-19 nie starší ako 48 hodín
 5. 5.
  Slovensko neobjednalo samotesty, ale ďalšie antigénové testy, tvrdí exšéf Inštitútu zdravotnej politiky