Gastropodniky a športoviská budú mať tri mesiace 10-percentnú DPH
Niektoré odvetvia cestovného ruchu na Slovensku dostanú finančnú injekciu. Lanovky, vleky, akvaparky, športové zariadenia, stravovacie a reštauračné služby budú mať v prvých troch mesiacoch budúceho roka nižšiu DPH. Poslanci NR SR odhlasovali, že to nebude súčasných 20 %, ale po novom len 10 % a zmena bude platiť od januára do marca 2023. Za zmenu hlasovalo 103 zo 129 prítomných zákonodarcov.

Foto: Shutterstock
Najprv bez gastrosektoru
Cestovný ruch je jeden zo sektorov, ktorý pandémia koronavírusu ovplyvnila najvýraznejšie a v súčasnosti mu nohy podráža najmä energetická kríza.
Aj preto napríklad zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska poukázali na to, že trojmesačné zníženie DPH nie je pre túto oblasť podnikania na Slovensku úplne ideálnym riešením na jeho problémy. Navyše, ak sa opatrenie uskutoční v mesiacoch, v ktorých sú počas roka v gastrosektore najnižšie tržby.
Pôvodný návrh na zníženie DPH na 10 % sa mal týkať len lanoviek, vlekov, akvaparkov a športových zariadení. Až neskôr ho poslanci pozmeňujúcimi návrhmi rozšírili aj na stravovacie a reštauračné služby.
Podnikanie je zraniteľné
O tom, ako sa cestovnému ruchu darí na Slovensku svedčia napríklad počty vznikajúcich a zanikajúcich podnikateľských subjektov v tejto oblasti. Kým na Slovensku v tomto roku počet subjektov pôsobiacich v oblasti cestovného ruchu klesol na úroveň roka 2017, v susednom Česku je situácia opačná, pretože dosahuje rekordné úrovne.
Aktuálne na Slovensku pôsobí 1 865 fyzických a právnických osôb, ktoré podnikajú v oblasti cestovných agentúr, cestovných kancelárií a v oblasti ostatných rezervačných a súvisiacich činnostiach. Ich počet sa tak dostal na úroveň spred piatich rokov (2017).
„Pravdou zostáva, že pohyby sú medziročne len mierne, pričom v priebehu roka dochádza pred letným obdobím k rastu a v jesennom období zase k úbytku subjektov v cestovnom ruchu. No kým v roku 2020 pracovalo v tejto oblasti na Slovensku dovedna 1 940 právnických a fyzických osôb, rok nato sme evidovali 1 878 subjektov, a v tomto roku ich počet opäť klesol,“ uvádza analytička spoločnosti Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Podľa nej sektor cestovného ruchu na Slovensku napriek poklesu počtu podnikateľských subjektov možno charakterizovať ako stály a bez výraznejších výkyvov. Zároveň však upozorňuje na jeho zraniteľnosť.
V Česku sa cestovnému ruchu darí
„Opačná situácia je v Českej republike. Odhliadnuc od faktu týkajúceho sa veľkosti trhov, pričom v Česku pôsobí v cestovnom ruchu 13 193 subjektov, na Slovensku v tejto oblasti podniká o 85 % subjektov menej ako u našich západných susedov,“ vysvetľuje analytička.
Momentálne v rámci cestovného ruchu na Slovensku pôsobí 1 116 právnických a 749 fyzických osôb. Podnikanie v tejto oblasti v roku 2022 rozbehlo 72 a ukončilo spolu 48 subjektov. V susednom Česku v rovnakej oblasti pôsobí 2 847 právnických a 10 346 fyzických osôb, čo sú doteraz historicky najvyššie čísla.
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Toto sú najdôležitejšie otázky súvisiace s rodičovským dôchodkom a odpovede na ne
- 2.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 3.Pre získanie úveru v banke je kľúčová bonita. Čo všetko musíte spĺňať, aby ste vyhoveli?
- 4.Banky vlani zaznamenali rekordné zisky 829 miliónov eur. Najväčšie príjmy pre ne predstavujú výnosy z úrokov
- 5.Takto bude vyzerať pomoc v hmotnej núdzi v roku 2023