Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Gastrolístky: Diskrimináciu pri zdaňovaní je potrebné opraviť v zákone, no jeho schválenie je zatiaľ neisté

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Nedávna novela zákona o stravných lístkoch mala priniesť dobré správy pre zamestnancov. Prax však ukázala, že to tak nie je, pretože úprava zákona dokonca niektorých pracovníkov znevýhodňuje. Ak si napríklad namiesto gastrolístka vyberiete finančný príspevok na stravu, môže sa stať, že z neho budete musieť zaplatiť daň aj odvody. Problematické je tiež vyplácanie príspevku vopred. Štát pri zmene „zabudol“ aj na dohodárov či samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO).

image

Foto: Bazoš

Ťažko čitateľné pravidlá

Po dlhých rokoch monopolného postavenia gastrolístkových firiem prišla v roku 2021 zmena. Nová vládna garnitúra dosiahla úpravu Zákonníka práce a od 1. marca tohto roku umožnila zamestnancom firiem výber medzi stravnými lístkami alebo finančným príspevkom na stravu. 

Novinka v zákone umožňujúca zmenu príspevku na stravovanie sa síce stala účinnou okamžite, no zamestnávatelia majú na implementáciu pravidiel čas do 31. januára 2022. Mnohé firmy ešte výber stravovacieho príspevku neumožňujú a vyčkávanie do poslednej chvíle sa im, zdá sa, môže vyplatiť. 

Prax z firiem, ktoré už novinku implementovali, totiž ukázala, že na prvý pohľad jednoduchú voľbu komplikujú nejednoznačné pravidlá v novele a tiež 15-stranový výklad finančnej správy o zdaňovaní príspevkov na stravovanie. Situácia podľa odborníkov robí „vrásky na čele“ aj skúseným účtovníkom a ekonómom. 

Gastráče sú zatiaľ výhodnejšie

Zmena zákona mala zamestnancom zabezpečiť možnosť výberu a zamestnávateľov odbremeniť od byrokratických povinností. Zákonodarcovia však zrejme nepočítali s tým, že novela prinesie toľko otáznikov a tiež s tým, že gastráče zostanú aj napriek zmene výhodnejšou alternatívou. 

Ak sa totiž rozhodnete pre finančný príspevok, zrejme vás nepoteší správa, že ho v prípade sumy vyššej ako 2,81 eura na deň budete musieť zdaniť a zaplatiť z neho aj odvody.

Od spustenia novely tak v mnohých firmách na Slovensku vznikajú dve skupiny zamestnancov. Tí, ktorí si vybrali finančný príspevok a musia svoje peniaze zdaniť a platiť odvody, a tí, ktorí sa rozhodli zostať pri gastrolístkoch, a sú oslobodení od dodatočného zdaňovania

Podľa odborníkov na pracovné právo to aktuálne vyzerá tak, ako keby zákonodarcovia novelu zákona šili na mieru monopolným gastrolístkovým firmám, pričom zámer bol úplne opačný. 

Rozličné zdaňovanie v praxi

Finančný príspevok na stravovanie je oslobodený od dane a odvodov za predpokladu, že jeho hodnota nepresiahne maximálnu sumu na stravné. Tá je v roku 2021 vo výške 2,81 eura. Zo sumy presahujúcej túto hodnotu však už zamestnávateľ musí svojim zamestnancom strhnúť daň aj odvody. Ak by sa zamestnanec firmy rozhodol ostať pri gastrolístkoch, podľa momentálneho nastavenia zákona sa mu to oplatí viac. Jeho stravné totiž môže dosiahnuť v podstate akúkoľvek sumu, a tá nebude podliehať zdaneniu ani odvodom.

Vyplácanie vopred nie je jednoduché

Zamestnávateľ je podľa novely zákona povinný svojmu zamestnancovi zabezpečiť stravovanie tak, aby mal k dispozícii stravné lístky alebo finančný príspevok už v prvý pracovný deň toho-ktorého mesiaca.

To je podstatný rozdiel oproti tomu, keď zamestnávateľ vypláca mzdy. Mzdu zamestnanec dostáva za odpracovaný mesiac dozadu, stravné lístky alebo príspevok však po novom dostáva za ešte neodpracované dni, na mesiac vopred. „Ak by zamestnanec stravné lístky dostal v oneskorení, takýto príspevok už nemôže byť oslobodený od dane,“ tvrdí Finančná správa SR. 

Rezort práce argumentuje tým, že ak by sa stravné poskytovalo pozadu, nový zamestnanec by prvý mesiac nedostal žiadny príspevok a dostal by ho až v priebehu nasledujúceho mesiaca. „Pri nízkopríjmových zamestnancoch, napríklad s minimálnou mzdou, by išlo o citeľný výpadok príjmu takéhoto zamestnanca,“ vysvetľuje hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Eva Rovenská. Podľa nej by takýto zamestnanec nemal ani mzdu za prvý mesiac a nebola by mu vopred poskytnutá ani stravovacia poukážka alebo účelovo viazaný finančný príspevok na stravovanie.

Pre firmy však môže vyplácanie vopred predstavovať komplikáciu. Nevedia totiž s istotou, koľko dní v budúcom mesiaci zamestnanec reálne odpracuje. Ten totiž môže ísť na péenku, prípadne na dovolenku, a nepríjemnosťou môže byť aj ukončenie pracovného pomeru a dodatočné finančné vyrovnanie sa za vyplatenie príspevku.

Sociálny fond ako riešenie?

Jediný spôsob, ako podľa výkladu Finančnej správy SR možno navýšiť finančný príspevok na stravovanie pre zamestnancov bez dodatočného zdanenia a odvodov, je použiť peniaze zo sociálneho fondu firmy. Ak by zamestnávateľ poskytol zamestnancovi iný príspevok na stravovanie na základe dohody v pracovnej alebo kolektívnej zmluve, ide už podľa daniarov o príjem, ktorý sa musí zdaniť.

Zabudli na niektoré skupiny

Novela zákona presne vymedzuje príspevky na stravu zamestnancov, ktorí majú riadne pracovné zmluvy, a nastavuje špeciálny režim aj pre dohodárov, konateľov či SZČO. 

Dohodár si môže vyberať medzi stravným lístkom a finančným príspevkom na stravu iba v takom prípade, ak mu zamestnávateľ poskytovanie stravovania stanoví v takzvanej dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. V takom prípade je príspevok oslobodený od dane a odvodov.

Druhou problémovou skupinou sú konatelia. Finančná správa hovorí, že konatelia nemajú právo výberu medzi stravným lístkom a finančným príspevkom, a zamestnávateľ im musí zabezpečiť stravovanie buď vo vlastnej jedálni, alebo v jedálni iného subjektu, alebo im dá gastrolístok.

V prípade príspevku na stravovanie zostali bez zmeny pravidiel aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Tie naďalej nemajú nárok na výber medzi gastrolístkami a finančným príspevkom. Ak nepoužívajú takzvané paušálne výdavky, ale vedú si účtovníctvo a chcú doň zahrnúť aj náklady na stravu, musia si naďalej odkladať bločky za jedlo, prípadne si nakupovať stravné lístky.

„Otázku zdaňovania, rovnako ako otázku uznania výdavkov na stravovanie SZČO, rieši zákon o dani z príjmov v gescii Ministerstva financií SR,“ komentuje E. Rovenská.

Zmena je zatiaľ neistá

Potrebu novely Zákonníka práce začiatkom roka pripustil šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS), ktorý ešte v máji 2021 predložil vlastnú novelu zákona s cieľom odstrániť nedostatky. Rieši najmä úpravu rôzneho zdaňovania gastrolístkov a tiež zrušenie podmienky oslobodenia stravovacieho príspevku od daní, ak sa vyplatí vopred.

Parlament sa mal predloženou novelizáciou zaoberať v októbri tohto roku, no už teraz k nej vydalo nesúhlasné stanovisko Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, rovnako aj Ministerstvo financií SR, a tak je schválenie zákona neisté.

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR pre Financial Report uviedlo, že už existujúcou novelou Zákonníka práce sa snaží vyjsť v ústrety zamestnancom, pretože tá im umožňuje slobodný výber formy príspevku na stravovanie. Avizovanú novelu M. Viskupiča nekomentovalo. 

Verejnú diskusiu o gastrolístkoch pred schválením zákona si pýta aj združenie vydavateľov straveniek AMOBE. Podľa prezidenta AMOBE Štefana Petríka vedia títo vydavatelia ponúknuť svoje medzinárodné know-how a skúsenosti s rôznymi modelmi zabezpečenia stravného na vyspelých trhoch celej Európy. V združení AMOBE figurujú spoločnosti DOXX – Stravné lístky, Up Déjeuner a Edenred, ktoré v roku 2017 čelili obvineniu Protimonopolného úradu za kartelové dohody, a následne dostali pokuty vo výške niekoľkých stoviek tisíc eur.

Ak sa vládnej koalícii novelu podarí schváliť na jeseň, zákon by sa mohol zmeniť ešte pred uplynutím lehoty potrebnej na implementáciu zmien vo firmách. Tá sa končí 31. januára 2022.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.11.2021 Redakcia FinReport

Ako finančne zvládnuť Vianoce? Pomôže rezerva a plánovanie výdavkov

Väčšina rodín si chce dvakrát do roka – v lete počas dovolenky a na Vianoce – dopriať viac ako zvyčajne. To na Slovensku dlhodobo ...

28.11.2021 Redakcia FinReport

Generali zaradili do indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index

Generali sa aj tento rok zaradila do Svetového indexu trvalej udržateľnosti – Dow Jones Sustainability Index, ako aj do Európskeho indexu ...

27.11.2021 Redakcia FinReport

Lockdowny akcelerujú online nakupovanie. Vieme, kde ho využívajú takmer všetci obyvatelia

Pandémia koronavírusu okrem iného priniesla aj vyššiu mieru dištančného nakupovania cez internet. Obchodníci akcelerovali možnosti online ...

27.11.2021 Naďa Černá

Tesla rozširuje svoje portfólio. Producent elektromobilov chce vyrábať vlastný smartfón

Spoločnosti Tesla sa posledné mesiace darí. Koncom októbra sa zaradila do klubu firiem, ktorých trhová hodnota presiahla bilión dolárov, a ...

26.11.2021 Redakcia FinReport

Na zelenú kolobežku Bolt už len s poistkou od Allianz Partners

Jazdci na zelených kolobežkách svojou jazdou často vyvolávajú obdiv, no niekedy aj zdesenie v očiach okoloidúcich. Po novom bude toto ...

26.11.2021 Zuzana Mecková

Kedy má banka právo na neotvorenie či zrušenie bankového účtu klienta?

Pri používaní bankových účtov by si klienti mali uvedomiť jednu zásadnú vec. Banky majú právo a v niektorých prípadoch dokonca ...

26.11.2021 Redakcia FinReport

Na nahlásenie bankových účtov finančnej správe zostávajú už len štyri dni

Platiteľom dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorí boli registrovaní k 15. novembru 2021, zostávajú už len posledné štyri dni na to, aby ...

26.11.2021 Redakcia FinReport

Spotrebiteľská revolúcia: Menej nakupovať znamená žiť udržateľnejšie

Väčšina európskych, a teda aj slovenských, spotrebiteľov si pri nakupovaní čoraz viac uvedomuje aspekty udržateľnosti. Takmer polovica ...

25.11.2021 Redakcia FinReport

NBS vyrubila pokutu spoločnosti Intrum vymáhajúcej pohľadávky

Rešpektovať pravidlá dohľadu finančného trhu sa oplatí. Naposledy sa o tom presvedčila spoločnosť Intrum, ktorej Národná banka Slovenska ...

24.11.2021 Roland Régely

Koľko klientov je „tak akurát“ na jedného finančného agenta?

Na Slovensku pracuje viac ako 15-tisíc podriadených finančných agentov, ktorí ročne obsluhujú státisíce klientov. Potenciálnych ...

22.11.2021 Redakcia FinReport

Taliansko sa stáva európskym lídrom digitálnych platieb, obmedzuje používanie hotovosti

Talianska vláda vyhlásila vojnu praniu špinavých peňazí, sivej ekonomike, daňovým únikom a nedovolenému narábaniu s finančnou ...

19.11.2021 Zuzana Mecková

Novela zákona o finančnom sprostredkovaní už mala byť v parlamente, no nie je

Novela zákona o finančnom sprostredkovaní, ktorá mala byť pripravená na prerokovanie na novembrovej schôdzi parlamentu, ešte stále nemá ...

11.11.2021 Redakcia FinReport

Elon Musk: Predal akcie Tesly za 5 miliárd dolárov a získal peniaze na zaplatenie daní

Najbohatší muž sveta Elon Musk vypočul svojich priaznivcov na Twitteri. Ešte minulý týždeň ich oslovil s otázkou, či má alebo nemá ...

11.11.2021 Redakcia FinReport

Európska komisia udelila spoločnosti Google vyše dvojmiardovú pokutu

Súd Európskej únie rozhodol o pokute pre americkú spoločnosť Google vo výške 2,42 miliardy eur. Podľa neho mala spoločnosť ...

9.11.2021 Redakcia FinReport

Finančná správa našla v nákladnom aute rekordných 33 kilogramov drog

Príslušníci finančnej správy na hraničnom priechode Vyšné Nemecké objavili v nákladnom aute 159 balíčkov s obsahom podozrivej omamnej ...

9.11.2021 Redakcia FinReport

Finančný agent Credit Forex neabsolvoval vzdelávanie, NBS mu dala pokutu

Národná banka Slovenska (NBS) opäť pokutovala. Za porušenie zákona o finančnom sprostredkovaní udelila spoločnosti Credit Forex z Banskej ...

8.11.2021 Redakcia FinReport

Elon Musk: Fanúšikovia mu v ankete na Twitteri odporučili, aby predal 10 % akcií Tesly

Miliardár Elon Musk opäť raz využil silu sociálnych sietí. Na Twitteri založil anketu a svojim fanúšikom položil otázku, či má predať ...

8.11.2021 Naďa Černá

O dávky pre tehotné ženy je záujem. Ako si na ne uplatniť nárok?

Sociálna poisťovňa už pol roka vypláca tehotným ženám tehotenské dávky. Mesačne to na Slovensku predstavuje približne 19-tisíc dávok. ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Slováci sa zbláznili do digitálnych peňaženiek, sme lídrami v oblasti bezkontaktných platieb
 2. 2.
  Nakupovanie potravín nás stojí menej ako počas prvej vlny koronakrízy
 3. 3.
  Ryanair prevzal spoločnost Laudamotion, na chod spoločnosti bude vplývať aj pretekár Niki Lauda
 4. 4.
  Do slovenských nemocníc pribudnú desiatky RTG prístrojov aj nové infúzne pumpy
 5. 5.
  Kaliňák zavádzal o okolnostiach prepožičania špeciálu Vietnamcom, podozrenia podľa SaS stúpajú