Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Gastrolístky: Diskrimináciu pri zdaňovaní je potrebné opraviť v zákone, no jeho schválenie je zatiaľ neisté

Roland Régely Financie Poslať

Nedávna novela zákona o stravných lístkoch mala priniesť dobré správy pre zamestnancov. Prax však ukázala, že to tak nie je, pretože úprava zákona dokonca niektorých pracovníkov znevýhodňuje. Ak si napríklad namiesto gastrolístka vyberiete finančný príspevok na stravu, môže sa stať, že z neho budete musieť zaplatiť daň aj odvody. Problematické je tiež vyplácanie príspevku vopred. Štát pri zmene „zabudol“ aj na dohodárov či samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO).

gastrolístky

Foto: Bazoš

Ťažko čitateľné pravidlá

Po dlhých rokoch monopolného postavenia gastrolístkových firiem prišla v roku 2021 zmena. Nová vládna garnitúra dosiahla úpravu Zákonníka práce a od 1. marca tohto roku umožnila zamestnancom firiem výber medzi stravnými lístkami alebo finančným príspevkom na stravu. 

Novinka v zákone umožňujúca zmenu príspevku na stravovanie sa síce stala účinnou okamžite, no zamestnávatelia majú na implementáciu pravidiel čas do 31. januára 2022. Mnohé firmy ešte výber stravovacieho príspevku neumožňujú a vyčkávanie do poslednej chvíle sa im, zdá sa, môže vyplatiť. 

Prax z firiem, ktoré už novinku implementovali, totiž ukázala, že na prvý pohľad jednoduchú voľbu komplikujú nejednoznačné pravidlá v novele a tiež 15-stranový výklad finančnej správy o zdaňovaní príspevkov na stravovanie. Situácia podľa odborníkov robí „vrásky na čele“ aj skúseným účtovníkom a ekonómom. 

Gastráče sú zatiaľ výhodnejšie

Zmena zákona mala zamestnancom zabezpečiť možnosť výberu a zamestnávateľov odbremeniť od byrokratických povinností. Zákonodarcovia však zrejme nepočítali s tým, že novela prinesie toľko otáznikov a tiež s tým, že gastráče zostanú aj napriek zmene výhodnejšou alternatívou. 

Ak sa totiž rozhodnete pre finančný príspevok, zrejme vás nepoteší správa, že ho v prípade sumy vyššej ako 2,81 eura na deň budete musieť zdaniť a zaplatiť z neho aj odvody.

Od spustenia novely tak v mnohých firmách na Slovensku vznikajú dve skupiny zamestnancov. Tí, ktorí si vybrali finančný príspevok a musia svoje peniaze zdaniť a platiť odvody, a tí, ktorí sa rozhodli zostať pri gastrolístkoch, a sú oslobodení od dodatočného zdaňovania

Podľa odborníkov na pracovné právo to aktuálne vyzerá tak, ako keby zákonodarcovia novelu zákona šili na mieru monopolným gastrolístkovým firmám, pričom zámer bol úplne opačný. 

Rozličné zdaňovanie v praxi

Finančný príspevok na stravovanie je oslobodený od dane a odvodov za predpokladu, že jeho hodnota nepresiahne maximálnu sumu na stravné. Tá je v roku 2021 vo výške 2,81 eura. Zo sumy presahujúcej túto hodnotu však už zamestnávateľ musí svojim zamestnancom strhnúť daň aj odvody. Ak by sa zamestnanec firmy rozhodol ostať pri gastrolístkoch, podľa momentálneho nastavenia zákona sa mu to oplatí viac. Jeho stravné totiž môže dosiahnuť v podstate akúkoľvek sumu, a tá nebude podliehať zdaneniu ani odvodom.

Vyplácanie vopred nie je jednoduché

Zamestnávateľ je podľa novely zákona povinný svojmu zamestnancovi zabezpečiť stravovanie tak, aby mal k dispozícii stravné lístky alebo finančný príspevok už v prvý pracovný deň toho-ktorého mesiaca.

To je podstatný rozdiel oproti tomu, keď zamestnávateľ vypláca mzdy. Mzdu zamestnanec dostáva za odpracovaný mesiac dozadu, stravné lístky alebo príspevok však po novom dostáva za ešte neodpracované dni, na mesiac vopred. „Ak by zamestnanec stravné lístky dostal v oneskorení, takýto príspevok už nemôže byť oslobodený od dane,“ tvrdí Finančná správa SR. 

Rezort práce argumentuje tým, že ak by sa stravné poskytovalo pozadu, nový zamestnanec by prvý mesiac nedostal žiadny príspevok a dostal by ho až v priebehu nasledujúceho mesiaca. „Pri nízkopríjmových zamestnancoch, napríklad s minimálnou mzdou, by išlo o citeľný výpadok príjmu takéhoto zamestnanca,“ vysvetľuje hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Eva Rovenská. Podľa nej by takýto zamestnanec nemal ani mzdu za prvý mesiac a nebola by mu vopred poskytnutá ani stravovacia poukážka alebo účelovo viazaný finančný príspevok na stravovanie.

Pre firmy však môže vyplácanie vopred predstavovať komplikáciu. Nevedia totiž s istotou, koľko dní v budúcom mesiaci zamestnanec reálne odpracuje. Ten totiž môže ísť na péenku, prípadne na dovolenku, a nepríjemnosťou môže byť aj ukončenie pracovného pomeru a dodatočné finančné vyrovnanie sa za vyplatenie príspevku.

Sociálny fond ako riešenie?

Jediný spôsob, ako podľa výkladu Finančnej správy SR možno navýšiť finančný príspevok na stravovanie pre zamestnancov bez dodatočného zdanenia a odvodov, je použiť peniaze zo sociálneho fondu firmy. Ak by zamestnávateľ poskytol zamestnancovi iný príspevok na stravovanie na základe dohody v pracovnej alebo kolektívnej zmluve, ide už podľa daniarov o príjem, ktorý sa musí zdaniť.

Zabudli na niektoré skupiny

Novela zákona presne vymedzuje príspevky na stravu zamestnancov, ktorí majú riadne pracovné zmluvy, a nastavuje špeciálny režim aj pre dohodárov, konateľov či SZČO. 

Dohodár si môže vyberať medzi stravným lístkom a finančným príspevkom na stravu iba v takom prípade, ak mu zamestnávateľ poskytovanie stravovania stanoví v takzvanej dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. V takom prípade je príspevok oslobodený od dane a odvodov.

Druhou problémovou skupinou sú konatelia. Finančná správa hovorí, že konatelia nemajú právo výberu medzi stravným lístkom a finančným príspevkom, a zamestnávateľ im musí zabezpečiť stravovanie buď vo vlastnej jedálni, alebo v jedálni iného subjektu, alebo im dá gastrolístok.

V prípade príspevku na stravovanie zostali bez zmeny pravidiel aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Tie naďalej nemajú nárok na výber medzi gastrolístkami a finančným príspevkom. Ak nepoužívajú takzvané paušálne výdavky, ale vedú si účtovníctvo a chcú doň zahrnúť aj náklady na stravu, musia si naďalej odkladať bločky za jedlo, prípadne si nakupovať stravné lístky.

„Otázku zdaňovania, rovnako ako otázku uznania výdavkov na stravovanie SZČO, rieši zákon o dani z príjmov v gescii Ministerstva financií SR,“ komentuje E. Rovenská.

Zmena je zatiaľ neistá

Potrebu novely Zákonníka práce začiatkom roka pripustil šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS), ktorý ešte v máji 2021 predložil vlastnú novelu zákona s cieľom odstrániť nedostatky. Rieši najmä úpravu rôzneho zdaňovania gastrolístkov a tiež zrušenie podmienky oslobodenia stravovacieho príspevku od daní, ak sa vyplatí vopred.

Parlament sa mal predloženou novelizáciou zaoberať v októbri tohto roku, no už teraz k nej vydalo nesúhlasné stanovisko Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, rovnako aj Ministerstvo financií SR, a tak je schválenie zákona neisté.

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR pre Financial Report uviedlo, že už existujúcou novelou Zákonníka práce sa snaží vyjsť v ústrety zamestnancom, pretože tá im umožňuje slobodný výber formy príspevku na stravovanie. Avizovanú novelu M. Viskupiča nekomentovalo. 

Verejnú diskusiu o gastrolístkoch pred schválením zákona si pýta aj združenie vydavateľov straveniek AMOBE. Podľa prezidenta AMOBE Štefana Petríka vedia títo vydavatelia ponúknuť svoje medzinárodné know-how a skúsenosti s rôznymi modelmi zabezpečenia stravného na vyspelých trhoch celej Európy. V združení AMOBE figurujú spoločnosti DOXX – Stravné lístky, Up Déjeuner a Edenred, ktoré v roku 2017 čelili obvineniu Protimonopolného úradu za kartelové dohody, a následne dostali pokuty vo výške niekoľkých stoviek tisíc eur.

Ak sa vládnej koalícii novelu podarí schváliť na jeseň, zákon by sa mohol zmeniť ešte pred uplynutím lehoty potrebnej na implementáciu zmien vo firmách. Tá sa končí 31. januára 2022.

logo
Prečítajte si tiež:
29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

27.3.2024 Martin Jamnický

Exekútori pri vymáhaní pohľadávok vlani dosiahli len 4,3-percentnú úspešnosť

Efektivita exekútorov na Slovensku z roka na rok klesá. V tom minulom si pohoršili takmer o štvrtinu (–23 %). Tento stav sa podpisuje aj pod ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Opäť je tu diskusia o návrate dôchodkového stropu

Vek odchodu ľudí do dôchodku by sa v budúcnosti mohol opäť zmeniť. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš avizuje ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa zvyšuje 160-tisíc dôchodkov. Ktorí penzisti si polepšia?

Sociálna poisťovňa od začiatku nasledujúceho týždňa pristúpi k zvyšovaniu starobných a predčasných starobných dôchodkov. Pozitívna ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Zostáva už len niekoľko hodín na podanie daňového priznania a darovanie 2 % z dane

Daňové priznanie je v tomto roku vďaka veľkonočným sviatkom možné podávať do 2. apríla 2024. Rovnako už len niekoľko hodín zostáva na ...

25.3.2024 Redakcia FinReport

Finančná správa SR predĺži úradné hodiny svojho call centra, k dispozícii až do polnoci

Daňové priznanie za rok 2023 je možné podať do 2. apríla 2024. Daňovníkom tak na splnenie si povinnosti voči štátu zostáva necelých ...

25.3.2024 Eva Sadovská

Vieme, ako zvládnuť veľkonočné nákupy s rozumom

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú nakupovať potraviny či dekorácie. Mobilita počas ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Minimálna mzda sa bude zvyšovať rýchlejšie, v roku 2027 sa priblíži k tisíc eurám

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo a odovzdalo do pripomienkového konania novelu zákona, v ktorej navrhuje, aby minimálna ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Na úrade si rozdeľovali vysoké odmeny a nakupovali drahé autá

Najvyšší kontrolný úrad SR odhalil na novovzniknutom Úrade pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚÚPV) viaceré nedostatky. Išlo najmä o ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Nezamestnaní sa môžu podieľať aj na záchrane národných kultúrnych pamiatok

Ľudia bez práce na Slovensku dostanú ďalšiu možnosť, ako sa chopiť pracovnej príležitosti. Prostredníctvom projektu Ľudia a hrady ...

22.3.2024 Robert Juriš

Stúpli úroky aj počty poskytnutých úverov, no ich nesplácanosť sa stále drží na úrovni 1,8 %

Poskytovanie úverov na bývanie, ako aj spotrebiteľských úverov, sa na Slovensku v minulom roku spomalilo. Napriek tomu bol ich nárast výrazne ...

21.3.2024 Miloslava Némová

Rekreačný príspevok: Aké sú podmienky na jeho získanie v roku 2024

O takzvané rekreačné poukazy je možné požiadať aj v súčasnosti, a to s maximálnym finančným príspevkom vo výške 275 eur za kalendárny ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay