Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Gastrolístky: Diskrimináciu pri zdaňovaní je potrebné opraviť v zákone, no jeho schválenie je zatiaľ neisté

Roland Régely Financie Poslať

Nedávna novela zákona o stravných lístkoch mala priniesť dobré správy pre zamestnancov. Prax však ukázala, že to tak nie je, pretože úprava zákona dokonca niektorých pracovníkov znevýhodňuje. Ak si napríklad namiesto gastrolístka vyberiete finančný príspevok na stravu, môže sa stať, že z neho budete musieť zaplatiť daň aj odvody. Problematické je tiež vyplácanie príspevku vopred. Štát pri zmene „zabudol“ aj na dohodárov či samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO).

gastrolístky

Foto: Bazoš

Ťažko čitateľné pravidlá

Po dlhých rokoch monopolného postavenia gastrolístkových firiem prišla v roku 2021 zmena. Nová vládna garnitúra dosiahla úpravu Zákonníka práce a od 1. marca tohto roku umožnila zamestnancom firiem výber medzi stravnými lístkami alebo finančným príspevkom na stravu. 

Novinka v zákone umožňujúca zmenu príspevku na stravovanie sa síce stala účinnou okamžite, no zamestnávatelia majú na implementáciu pravidiel čas do 31. januára 2022. Mnohé firmy ešte výber stravovacieho príspevku neumožňujú a vyčkávanie do poslednej chvíle sa im, zdá sa, môže vyplatiť. 

Prax z firiem, ktoré už novinku implementovali, totiž ukázala, že na prvý pohľad jednoduchú voľbu komplikujú nejednoznačné pravidlá v novele a tiež 15-stranový výklad finančnej správy o zdaňovaní príspevkov na stravovanie. Situácia podľa odborníkov robí „vrásky na čele“ aj skúseným účtovníkom a ekonómom. 

Gastráče sú zatiaľ výhodnejšie

Zmena zákona mala zamestnancom zabezpečiť možnosť výberu a zamestnávateľov odbremeniť od byrokratických povinností. Zákonodarcovia však zrejme nepočítali s tým, že novela prinesie toľko otáznikov a tiež s tým, že gastráče zostanú aj napriek zmene výhodnejšou alternatívou. 

Ak sa totiž rozhodnete pre finančný príspevok, zrejme vás nepoteší správa, že ho v prípade sumy vyššej ako 2,81 eura na deň budete musieť zdaniť a zaplatiť z neho aj odvody.

Od spustenia novely tak v mnohých firmách na Slovensku vznikajú dve skupiny zamestnancov. Tí, ktorí si vybrali finančný príspevok a musia svoje peniaze zdaniť a platiť odvody, a tí, ktorí sa rozhodli zostať pri gastrolístkoch, a sú oslobodení od dodatočného zdaňovania

Podľa odborníkov na pracovné právo to aktuálne vyzerá tak, ako keby zákonodarcovia novelu zákona šili na mieru monopolným gastrolístkovým firmám, pričom zámer bol úplne opačný. 

Rozličné zdaňovanie v praxi

Finančný príspevok na stravovanie je oslobodený od dane a odvodov za predpokladu, že jeho hodnota nepresiahne maximálnu sumu na stravné. Tá je v roku 2021 vo výške 2,81 eura. Zo sumy presahujúcej túto hodnotu však už zamestnávateľ musí svojim zamestnancom strhnúť daň aj odvody. Ak by sa zamestnanec firmy rozhodol ostať pri gastrolístkoch, podľa momentálneho nastavenia zákona sa mu to oplatí viac. Jeho stravné totiž môže dosiahnuť v podstate akúkoľvek sumu, a tá nebude podliehať zdaneniu ani odvodom.

Vyplácanie vopred nie je jednoduché

Zamestnávateľ je podľa novely zákona povinný svojmu zamestnancovi zabezpečiť stravovanie tak, aby mal k dispozícii stravné lístky alebo finančný príspevok už v prvý pracovný deň toho-ktorého mesiaca.

To je podstatný rozdiel oproti tomu, keď zamestnávateľ vypláca mzdy. Mzdu zamestnanec dostáva za odpracovaný mesiac dozadu, stravné lístky alebo príspevok však po novom dostáva za ešte neodpracované dni, na mesiac vopred. „Ak by zamestnanec stravné lístky dostal v oneskorení, takýto príspevok už nemôže byť oslobodený od dane,“ tvrdí Finančná správa SR. 

Rezort práce argumentuje tým, že ak by sa stravné poskytovalo pozadu, nový zamestnanec by prvý mesiac nedostal žiadny príspevok a dostal by ho až v priebehu nasledujúceho mesiaca. „Pri nízkopríjmových zamestnancoch, napríklad s minimálnou mzdou, by išlo o citeľný výpadok príjmu takéhoto zamestnanca,“ vysvetľuje hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Eva Rovenská. Podľa nej by takýto zamestnanec nemal ani mzdu za prvý mesiac a nebola by mu vopred poskytnutá ani stravovacia poukážka alebo účelovo viazaný finančný príspevok na stravovanie.

Pre firmy však môže vyplácanie vopred predstavovať komplikáciu. Nevedia totiž s istotou, koľko dní v budúcom mesiaci zamestnanec reálne odpracuje. Ten totiž môže ísť na péenku, prípadne na dovolenku, a nepríjemnosťou môže byť aj ukončenie pracovného pomeru a dodatočné finančné vyrovnanie sa za vyplatenie príspevku.

Sociálny fond ako riešenie?

Jediný spôsob, ako podľa výkladu Finančnej správy SR možno navýšiť finančný príspevok na stravovanie pre zamestnancov bez dodatočného zdanenia a odvodov, je použiť peniaze zo sociálneho fondu firmy. Ak by zamestnávateľ poskytol zamestnancovi iný príspevok na stravovanie na základe dohody v pracovnej alebo kolektívnej zmluve, ide už podľa daniarov o príjem, ktorý sa musí zdaniť.

Zabudli na niektoré skupiny

Novela zákona presne vymedzuje príspevky na stravu zamestnancov, ktorí majú riadne pracovné zmluvy, a nastavuje špeciálny režim aj pre dohodárov, konateľov či SZČO. 

Dohodár si môže vyberať medzi stravným lístkom a finančným príspevkom na stravu iba v takom prípade, ak mu zamestnávateľ poskytovanie stravovania stanoví v takzvanej dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru. V takom prípade je príspevok oslobodený od dane a odvodov.

Druhou problémovou skupinou sú konatelia. Finančná správa hovorí, že konatelia nemajú právo výberu medzi stravným lístkom a finančným príspevkom, a zamestnávateľ im musí zabezpečiť stravovanie buď vo vlastnej jedálni, alebo v jedálni iného subjektu, alebo im dá gastrolístok.

V prípade príspevku na stravovanie zostali bez zmeny pravidiel aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO). Tie naďalej nemajú nárok na výber medzi gastrolístkami a finančným príspevkom. Ak nepoužívajú takzvané paušálne výdavky, ale vedú si účtovníctvo a chcú doň zahrnúť aj náklady na stravu, musia si naďalej odkladať bločky za jedlo, prípadne si nakupovať stravné lístky.

„Otázku zdaňovania, rovnako ako otázku uznania výdavkov na stravovanie SZČO, rieši zákon o dani z príjmov v gescii Ministerstva financií SR,“ komentuje E. Rovenská.

Zmena je zatiaľ neistá

Potrebu novely Zákonníka práce začiatkom roka pripustil šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS), ktorý ešte v máji 2021 predložil vlastnú novelu zákona s cieľom odstrániť nedostatky. Rieši najmä úpravu rôzneho zdaňovania gastrolístkov a tiež zrušenie podmienky oslobodenia stravovacieho príspevku od daní, ak sa vyplatí vopred.

Parlament sa mal predloženou novelizáciou zaoberať v októbri tohto roku, no už teraz k nej vydalo nesúhlasné stanovisko Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, rovnako aj Ministerstvo financií SR, a tak je schválenie zákona neisté.

Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR pre Financial Report uviedlo, že už existujúcou novelou Zákonníka práce sa snaží vyjsť v ústrety zamestnancom, pretože tá im umožňuje slobodný výber formy príspevku na stravovanie. Avizovanú novelu M. Viskupiča nekomentovalo. 

Verejnú diskusiu o gastrolístkoch pred schválením zákona si pýta aj združenie vydavateľov straveniek AMOBE. Podľa prezidenta AMOBE Štefana Petríka vedia títo vydavatelia ponúknuť svoje medzinárodné know-how a skúsenosti s rôznymi modelmi zabezpečenia stravného na vyspelých trhoch celej Európy. V združení AMOBE figurujú spoločnosti DOXX – Stravné lístky, Up Déjeuner a Edenred, ktoré v roku 2017 čelili obvineniu Protimonopolného úradu za kartelové dohody, a následne dostali pokuty vo výške niekoľkých stoviek tisíc eur.

Ak sa vládnej koalícii novelu podarí schváliť na jeseň, zákon by sa mohol zmeniť ešte pred uplynutím lehoty potrebnej na implementáciu zmien vo firmách. Tá sa končí 31. januára 2022.

logo
Prečítajte si tiež:
24.7.2024 Redakcia FinReport

Bezkontaktné platenie prostredníctvom Fitbit Pay končí, nahradí ho Google Wallet

„Od pondelka 29. júla 2024 končí služba Fitbit Pay a už viac nebude možné vykonávať bezkontaktné platby prostredníctvom tejto ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Dovolenky prinášajú aj zdravotné problémy, ktoré tvoria viac ako polovicu poistných udalostí

Prvé týždne dovolenkovej sezóny priniesli zvýšený počet poistných udalostí súvisiacich s cestovaním. Dovolenkári najčastejšie čelili ...

24.7.2024 Martin Jamnický

Firmy čakajú kontroly fiktívnych živnostníkov, daniari im dorubia odvody

Zamestnávanie fiktívnych živnostníkov je dlhodobým problémom pre štát najmä kvôli výpadku v príjmoch z daní a odvodov. Ako naznačujú ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Slovenským firmám vlani narástli tržby o 6 % a čistý zisk dokonca o 12 %

Slovenské firmy zažili vlani vcelku úspešný rok, počas ktorého mnohí z nich zvýšili tržby aj zisky. Sumárne tržby dosiahli vyše 262 ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Trhová kapitalizácia bitcoinu presiahla 1,3 bilióna dolárov

Najsilnejšia kryptomena bitcoin od začiatku tohto roku posilnila svoju trhovú kapitalizáciu natoľko, že v súčasnosti dosahuje 1,3 bilióna ...

24.7.2024 Redakcia FinReport

Začal sa predaj jednodňovej diaľničnej známky s platnosťou od 1. augusta 2024

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spustila predpredaj jednodňovej diaľničnej známky. Poslanci parlamentu schválili jej zavedenie do ...

22.7.2024 Martin Jamnický

Oddlženie „na nulu“ by malo byť priznané len ľuďom v hmotnej núdzi

Od začiatku tohto roka bolo na Slovensku vyhlásených vyše 4-tisíc osobných bankrotov a ročne sa takto zbaví dlhov zhruba 9-tisíc ľudí. V ...

19.7.2024 Martin Jamnický

Aké zmeny čakajú na živnostníkov a SZČO počas tohtoročného leta

Na väčšinu živnostníkov a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) čakajú v lete zmeny, ktoré súvisia s ich odvodovými ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Futbalové Euro prinieslo masívny nárast tržieb v nemeckých reštauráciách, najviac v Dortmunde

Každé veľké športové podujatie prináša aj ekonomický rozmach daného regiónu napríklad v podobe zvýšených tržieb pre poskytovateľov ...

19.7.2024 Redakcia FinReport

Štátnemu rozpočtu má pomôcť nová daň z bankových prevodov

Schyľuje sa k ďalšej dani, na ktorú by sa mali poskladať všetci občania Slovenska. Podľa Denník N vláda chystá zdanenie všetkých ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Ako sa zvýši stravné na pracovných cestách a hodnota gastrolístkov?

Zamestnanci, ktorí sa stravujú v reštauráciách a iných stravných zariadeniach, budú od začiatku septembra tohto roka dostávať od svojich ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Daňové priznania v tomto roku prinesú do štátneho rozpočtu 3,9 miliardy eur

Finančná správa SR tento rok prijala historicky najviac 1,31 milióna daňových priznaní v celkovom objeme 3,9 miliardy eur. V porovnaní s ...

18.7.2024 Robert Juriš

Čoraz viac občanov sa u NBS sťažuje na finančné inštitúcie

Jedným zo spôsobov, ako sa domôcť spravodlivosti vo svete financií, je obrátiť sa na orgán dohľadu nad finančným trhom, teda na Národnú ...

16.7.2024 Roland Régely

Finanční agenti: Kto si najviac polepšil a kto pohoršil oproti predchádzajúcemu roku?

Poznáme poradie najúspešnejších finančných agentov na Slovensku za uplynulý rok. Po zverejnení účtovných závierok väčšiny ...

15.7.2024 Redakcia FinReport

Daniari varujú pred podvodnými SMS správami

Podvodníci si stále nedajú pokoj. Finančná správa SR opäť upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Tentoraz im ...

12.7.2024 Redakcia FinReport

Rast reálnych miezd pokračuje. V ktorých odvetviach sa zvyšujú najrýchlejšie?

Rast reálnych miezd na Slovensku je realitou už niekoľko posledných mesiacov. Počas mája 2024 si najviac prilepšili zamestnanci v doprave so ...

12.7.2024 Robert Juriš

V prvej polovici tohto roka pribudlo v druhom pilieri takmer 70-tisíc sporiteľov

Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri každý mesiac stúpa. Tomuto trendu nezabránilo ani znevýhodnenie podmienok sporenia znížením ...

8.7.2024 Redakcia FinReport

Študenti, brigádujete na dohodu? Požiadajte zamestnávateľa o odvodovú úľavu a zarobíte viac

Mnoho študentov si počas letných prázdnin hľadá brigádu. Ak so svojim zamestnávateľom uzavriete dohodu o brigádnickej práci študentov, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay