Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Finportal: Po úspešnom roku zažívajú ďalší, ešte úspešnejší

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Uplynulý rok bol napriek pandémii koronavírusu pre finančných sprostredkovateľov jedným z najlepších. Dokazujú to aj výsledky broker poolu Finportal. Firma v roku 2020 navýšila svoj obrat takmer o pätinu. Darilo sa jej vďaka veľkému objemu sprostredkovaných hypoték, rástla vo vlani problematickom životnom poistení, a pomohli jej tiež investície do digitalizácie. Zdá sa však, že súčasný rok bude ešte úspešnejší.

image

Foto: Finportal

 

Zisk 237-tisíc eur

Spoločnosť Finportal, a. s., v roku 2020 navýšila svoj zisk na 236 932 eur. To je nárast o takmer 300-tisíc eur oproti predošlému roku. Ide zároveň o tretí najlepší výsledok v jedenásťročnej histórii firmy, ktorá v roku 2019 zaznamenala stratu v hodnote 141 681 eur.

Z pohľadu zisku zostáva najúspešnejším rok 2015. Spoločnosť vtedy dosiahla finančným sprostredkovaním zisk vo výške 544 587 eur. Úspešný bol aj rok 2016, ktorý ukončila so ziskom v hodnote 411 633 eur. 

Najvyššie tržby v histórii

Finportal minulý rok nenavýšil len zisk, ale najmä tržby. Tie sa v roku 2020 vyšplhali na takmer 25,5 milióna eur, čo je tiež doposiaľ najvyššia suma, s akou kedy táto sprostredkovateľská skupina ukončila kalendárny rok. 

Oproti minulému roku ide o viac ako 18-percentný rast objemu tržieb. Firma v roku 2019 podľa verejne dostupných údajov ukončila kalendárny rok s tržbami vo výške 21,1 milióna eur.

Názor predsedu predstavenstva spoločnosti

Rudolf-AdamRok 2020 bol podľa predsedu predstavenstva Finportalu náročný, no zároveň veľmi úspešný. „Pozitívne sa odzrkadlili dlhoročné investície do kvalitného zázemia, digitalizácie, a tým aj  celkového zjednodušovania obchodných procesov pre našich obchodných partnerov,“ vysvetľuje Rudolf Adam. 

Práve táto pripravenosť podľa neho firme dopomohla k tomu, že v roku 2020 zaznamenala nárast celkového provízneho obratu. „Aj vďaka týmto číslam sme jednou z najrýchlejšie rastúcich veľkých spoločností v oblasti finančného sprostredkovania na Slovensku,“ dopĺňa R. Adam. 

Neustále klesajúce úrokové sadzby, silne rastúci realitný trh, záujem klientov o poistenie a investovanie mali podľa neho pozitívny vplyv na rast tržieb v rámci celého sektora. „V našom prípade to boli popri kvalitne nastavených obchodných procesoch aj nadviazané nové obchodné partnerstvá s viacerými obchodnými partnermi, ktorí začali využívať naše služby a zázemie,“ komentuje predseda predstavenstva spoločnosti.

19

Rekordný objem hypoték

Finančné závierky finančných sprostredkovateľov za tento rok budeme poznať najskôr v marci 2022, no Finportal už teraz naznačuje, že výsledky firmy budú podľa objemu tržieb atakovať prvú trojku finančných sprostredkovateľov. Spoločnosť hlási za prvé tri kvartály 2021 rekordný objem sprostredkovaných hypotekárnych úverov. Tie sú aktuálne vo výške 770 miliónov eur.

Všetky úvery sprostredkované Finportalom v roku 2021 aktuálne dosahujú hodnotu 798 miliónov eur. Spoločnosti sa ešte v máji 2021 podarilo pri sprostredkovaní úverov na bývanie prvýkrát v histórii prekonať hranicu 100 miliónov eur za mesiac. Firma tak očakáva, že v celkovom objeme sprostredkovaných hypoték za rok 2021 prvýkrát prekročí hranicu jednej miliardy eur.

Vďaka tomu tento samostatný finančný agent aj v tomto roku pravdepodobne potvrdí pozíciu celoslovenskej jednotky na trhu v sprostredkovaní hypotekárnych úverov. 

Rast aj v poistení

Oblasť úverov nie je jediná, kde Finportal dosiahol zaujímavé výsledky. Predbežné ekonomické výsledky spoločnosti hovoria tiež o tom, že firma rastie v sprostredkovaní životného i neživotného poistenia. 

Za prvé tri kvartály tohto roku tento samostatný finančný agent vybavil klientom životné poistenie v hodnote 4,5 milióna eur, v rámci neživotných poistiek to bolo 7,5 milióna eur

V životnom poistení eviduje nárast o viac ako 40 %, v investíciách firma medziročne rástla o viac ako 50 %. Celková trhová hodnota všetkých finančných aktív Finportalu dosahuje 94 miliónov eur.

Prvá trojka na dosah

Celkový rast firmy sa v roku 2021 očakáva na úrovni 40 %. Finportal predpokladá, že firma dosiahne obrat vo výške 35 miliónov eur. Vlaňajších 25,5 milióna eur jej prinieslo v rebríčku TOP sprostredkovateľov štvrté miesto. Aktuálne čísla jej podľa vedenia firmy umožnia priblížiť sa k výsledkom najúspešnejších agentov na trhu.

9

Dve stovky nových agentov

Finportal aktuálne eviduje 2 039 zazmluvnených finančných sprostredkovateľov. To je výrazný nárast v porovnaní s rokom 2020, ktorý spoločnosť uzatvorila s 1 800 zazmluvnenými agentmi. Firme tak v priebehu 9 mesiacov pribudli viac ako dve stovky agentov.

Najviac podriadených finančných sprostredkovateľov firmy pracuje v sektore poistenia a zaistenia, je ich viac ako 1 600. Nasleduje oblasť úverov, kde má oprávnenie viac ako 1 400 agentov, a tretí najväčší počet uzatvára sektor kapitálového trhu (910 agentov).

Firme narástol aj počet kmeňových spolupracovníkov. V roku 2020 ich bolo 50, aktuálne je ich k dispozícii pre partnerov Finportalu 63. Ide o pracovníkov na produktovej podpore, back office, IT podpore, obchodnom oddelení, vývoji, a tiež sú v nich zahrnutí regionálni obchodní riaditelia. 

Budúcnosť finančného sprostredkovania je vo vzdelávaní

 • Spoločnosť tento rok úspešne spustila projekt zameraný na zamestnanecké benefity pod názvom Finportal Corporate Center.
 • V nadchádzajúcom období sa chce fokusovať na rozvoj projektu realít a veľký dôraz chce klásť na oblasť vzdelávania. 
 • Finportal plánuje ďalej rozvíjať hlavný nástroj pre svojich partnerov IS Myport, ktorý vyvíja vo vlastnej réžii a vyznačuje sa bezpapierovou formou diaľkovej komunikácie s klientom.

Rast vďaka inováciám

To, že najväčší finanční sprostredkovatelia na Slovensku počas pandémie výrazne digitalizovali svoje služby, sme spomínali už niekoľkokrát, a Finportal v tomto ohľade nie je výnimkou

Práve informačné technológie podľa vedenia firmy zohrali veľkú úlohu v jej doterajšom raste. Finportal ako broker pool poskytuje partnerom produktovú podporu, spracovanie zmlúv, back office, compliance, IT služby a vzdelávanie. Firma presadzuje myšlienku, že klient v priamej správe s kvalitnými službami a produktmi je tým najcennejším aktívom v sprostredkovateľskom sektore.

Profil spoločnosti: Najväčší broker pool na Slovensku

Broker pool Finportal vznikol v apríli roku 2010. Tržby tejto bratislavskej spoločnosti začali výraznejšie rásť už od roku 2013 a v roku 2016 prvýkrát dosiahli osemciferné hodnoty. Spoločnosť má silné postavenie najmä v oblasti sprostredkovania hypotekárnych úverov na Slovensku. Firma vlani získala množstvo nových partnerov, keď sa pre spoluprácu s ňou rozhodlo vyše 60 spoločností, a výrazne sa tak rozšíril aj tím podriadených agentov. Finportal je najväčšia otvorená platforma broker pool pôsobiaca na Slovensku, ktorá nemá žiadnu vlastnú obchodnú sieť, iba ponúka služby svojim obchodným partnerom.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
24.1.2022 Dominik Horváth

Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?

Investovanie do kryptomien má svoje výhody aj nevýhody. Ide o veľmi volatilnú a vysoko špekulatívnu investíciu, čo spôsobuje, že mnohí ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Finančné problémy hrozia najmä mladším firmám, no nevyhýbajú sa ani tým už „zabehnutým“

Úpadok, exekúcia či platobná neschopnosť postihujú najmä najmladšie spoločnosti. Také, ktoré na trhu pôsobia od troch do piatich rokov. ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

NN životná poisťovňa už po štvrtýkrát získala ocenenie TOP zamestnávateľ

NN životná poisťovňa už štvrtýkrát získala tituly TOP Employer Slovakia a TOP Employer Europe. Prestížny inštitút The Top Employers ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Napriek lockdownom poisťovňa Allianz vlani vyplatila najviac peňazí za škody na vozidlách

Hoci svet už druhý rok sužuje pandémia koronavírusu, s ktorou sa spája aj obmedzenie pohybu a cestovania, takmer dve tretiny (63 %) nákladov ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Union: Telemedicína počas pandémie zaznamenala takmer štvornásobný nárast

Viac telefonátov, menej fyzických kontaktov. Pandémia zmenila fungovanie všeobecných lekárov aj lekárov špecialistov. Zdravotníci s ...

24.1.2022 Redakcia FinReport

Vďaka spolupráci Mastercard a Coinbase bude nakupovanie NFT oveľa jednoduchšie

Spolupráca spoločnosti Mastercard s jednou z najväčších kryptomenových búrz na svete Coinbase by mala priniesť ďalšie skvalitnenie ...

22.1.2022 Naďa Černá

Platová nerovnosť na Slovensku stále pretrváva. Ženy zarábajú o švrtinu menej ako muži

Platová nerovnosť je problém, ktorý na Slovensku, ale nielen u nás, pretrváva už roky. Slovenské ženy zarábajú v priemere o 25 % menej ako ...

16.1.2022 Redakcia FinReport

TOP 9 predsavzatí, ktoré vám v roku 2022 zlepšia finančnú situáciu

Na rozdiel od novoročných cieľov týkajúcich sa napríklad chudnutia či športovania, ktoré si vyžadujú výraznú námahu s otáznym efektom, ...

14.1.2022 Redakcia FinReport

Neziskovky pozor, účtovné závierky ukladajte už len elektronicky

Finančná správa upozorňuje neziskové organizácie, že od 1. januára 2022 im vznikla zákonná povinnosť ukladať účtovné závierky a ...

12.1.2022 Roland Régely

Tretí pilier: Štát stopol prémiu, ktorá mala motivovať sporiteľov a uľaviť zamestnávateľom

Doplnkové dôchodkové sporenie na Slovensku nebude zvýhodnené štátnou prémiou. Rezort práce a sociálnych vecí po pripomienkach Ministerstva ...

5.1.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa vypláca dôchodcovi ten dôchodok, ktorý je pre neho výhodnejší

Pri každoročnej valorizácii (zvyšovaní) minimálnych dôchodkov platia osobitné pravidlá. Sociálna poisťovňa nezvyšuje minimálny ...

4.1.2022 Redakcia FinReport

Apple, ako prvá spoločnosť na svete, dosiahla trhovú hodnotu cez 3 bilióny dolárov

Technologický gigant a výrobca elektroniky Apple Inc. vedie rebríček najhodnotnejších firiem na svete. V pondelok 3. januára 2022 sa mu ...

4.1.2022 Redakcia FinReport

Štátny rozpočet ukončil rok 2021 s mínusom 7 miliárd eur

Štátny rozpočet dosiahol ku koncu decembra 2021 schodok vo výške 7,014 miliardy eur. A to aj napriek tomu, že oproti rovnakému obdobiu ...

31.12.2021 Redakcia FinReport

Košičan čelí obvineniu – takmer 5-tisíc klientov mal pripraviť o 8,5 milióna eur

Bývalý predseda predstavenstva spoločnosti Ex Brokers čelí obvineniu z trestného činu podvodu. Obvinil ho Úrad špeciálnej prokuratúry. ...

30.12.2021 Redakcia FinReport

NBS odobrala licenciu samostatnému finančnému agentovi – spoločnosti iHolding

Národná banka Slovenska rozhodla o tom, že samostatný finančný agent iHolding príde o svoju licenciu. Dôvodom je, že spoločnosť ...

28.12.2021 Redakcia FinReport

Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa budú vyššie

Rodičovský príspevok bude od začiatku roku 2022 vyšší. Pre rodičov, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku pracovali a mali nárok ...

28.12.2021 Redakcia FinReport

Slovenské domácnosti až tretinu svojich rozpočtov investujú do bývania

Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat slovenské domácnosti najviac finančných prostriedkov vynakladajú na zabezpečenie si bývania ...

27.12.2021 Redakcia FinReport

Podiel výdavkov na výskum a vývoj je na Slovensku stále veľmi nízky

Slovensko sa z pohľadu prostriedkov vynakladaných na výskum a vývoj nachádza takmer na chvoste krajín Európskej únie. Napriek tomu, že ...

Aplikácia

 1. 1.
  Ako investovať do krypta a nenakupovať priamo kryptomeny?
 2. 2.
  Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa budú vyššie
 3. 3.
  TOP 10 kryptomien na trhu. Na čo sa dajú využívať a aké sú ich výhody?
 4. 4.
  Realitné fondy na Slovensku atakujú hranicu 2 miliárd eur, medziročne vzrástli o 18 %
 5. 5.
  Finančné problémy hrozia najmä mladším firmám, no nevyhýbajú sa ani tým už „zabehnutým“