Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Finportal: Po úspešnom roku zažívajú ďalší, ešte úspešnejší

Roland Régely Financie Poslať

Uplynulý rok bol napriek pandémii koronavírusu pre finančných sprostredkovateľov jedným z najlepších. Dokazujú to aj výsledky broker poolu Finportal. Firma v roku 2020 navýšila svoj obrat takmer o pätinu. Darilo sa jej vďaka veľkému objemu sprostredkovaných hypoték, rástla vo vlani problematickom životnom poistení, a pomohli jej tiež investície do digitalizácie. Zdá sa však, že súčasný rok bude ešte úspešnejší.

Finportal

Foto: Finportal

 

Zisk 237-tisíc eur

Spoločnosť Finportal, a. s., v roku 2020 navýšila svoj zisk na 236 932 eur. To je nárast o takmer 300-tisíc eur oproti predošlému roku. Ide zároveň o tretí najlepší výsledok v jedenásťročnej histórii firmy, ktorá v roku 2019 zaznamenala stratu v hodnote 141 681 eur.

Z pohľadu zisku zostáva najúspešnejším rok 2015. Spoločnosť vtedy dosiahla finančným sprostredkovaním zisk vo výške 544 587 eur. Úspešný bol aj rok 2016, ktorý ukončila so ziskom v hodnote 411 633 eur. 

Najvyššie tržby v histórii

Finportal minulý rok nenavýšil len zisk, ale najmä tržby. Tie sa v roku 2020 vyšplhali na takmer 25,5 milióna eur, čo je tiež doposiaľ najvyššia suma, s akou kedy táto sprostredkovateľská skupina ukončila kalendárny rok. 

Oproti minulému roku ide o viac ako 18-percentný rast objemu tržieb. Firma v roku 2019 podľa verejne dostupných údajov ukončila kalendárny rok s tržbami vo výške 21,1 milióna eur.

Názor predsedu predstavenstva spoločnosti

Rudolf-AdamRok 2020 bol podľa predsedu predstavenstva Finportalu náročný, no zároveň veľmi úspešný. „Pozitívne sa odzrkadlili dlhoročné investície do kvalitného zázemia, digitalizácie, a tým aj  celkového zjednodušovania obchodných procesov pre našich obchodných partnerov,“ vysvetľuje Rudolf Adam. 

Práve táto pripravenosť podľa neho firme dopomohla k tomu, že v roku 2020 zaznamenala nárast celkového provízneho obratu. „Aj vďaka týmto číslam sme jednou z najrýchlejšie rastúcich veľkých spoločností v oblasti finančného sprostredkovania na Slovensku,“ dopĺňa R. Adam. 

Neustále klesajúce úrokové sadzby, silne rastúci realitný trh, záujem klientov o poistenie a investovanie mali podľa neho pozitívny vplyv na rast tržieb v rámci celého sektora. „V našom prípade to boli popri kvalitne nastavených obchodných procesoch aj nadviazané nové obchodné partnerstvá s viacerými obchodnými partnermi, ktorí začali využívať naše služby a zázemie,“ komentuje predseda predstavenstva spoločnosti.

19

Rekordný objem hypoték

Finančné závierky finančných sprostredkovateľov za tento rok budeme poznať najskôr v marci 2022, no Finportal už teraz naznačuje, že výsledky firmy budú podľa objemu tržieb atakovať prvú trojku finančných sprostredkovateľov. Spoločnosť hlási za prvé tri kvartály 2021 rekordný objem sprostredkovaných hypotekárnych úverov. Tie sú aktuálne vo výške 770 miliónov eur.

Všetky úvery sprostredkované Finportalom v roku 2021 aktuálne dosahujú hodnotu 798 miliónov eur. Spoločnosti sa ešte v máji 2021 podarilo pri sprostredkovaní úverov na bývanie prvýkrát v histórii prekonať hranicu 100 miliónov eur za mesiac. Firma tak očakáva, že v celkovom objeme sprostredkovaných hypoték za rok 2021 prvýkrát prekročí hranicu jednej miliardy eur.

Vďaka tomu tento samostatný finančný agent aj v tomto roku pravdepodobne potvrdí pozíciu celoslovenskej jednotky na trhu v sprostredkovaní hypotekárnych úverov. 

Rast aj v poistení

Oblasť úverov nie je jediná, kde Finportal dosiahol zaujímavé výsledky. Predbežné ekonomické výsledky spoločnosti hovoria tiež o tom, že firma rastie v sprostredkovaní životného i neživotného poistenia. 

Za prvé tri kvartály tohto roku tento samostatný finančný agent vybavil klientom životné poistenie v hodnote 4,5 milióna eur, v rámci neživotných poistiek to bolo 7,5 milióna eur

V životnom poistení eviduje nárast o viac ako 40 %, v investíciách firma medziročne rástla o viac ako 50 %. Celková trhová hodnota všetkých finančných aktív Finportalu dosahuje 94 miliónov eur.

Prvá trojka na dosah

Celkový rast firmy sa v roku 2021 očakáva na úrovni 40 %. Finportal predpokladá, že firma dosiahne obrat vo výške 35 miliónov eur. Vlaňajších 25,5 milióna eur jej prinieslo v rebríčku TOP sprostredkovateľov štvrté miesto. Aktuálne čísla jej podľa vedenia firmy umožnia priblížiť sa k výsledkom najúspešnejších agentov na trhu.

9

Dve stovky nových agentov

Finportal aktuálne eviduje 2 039 zazmluvnených finančných sprostredkovateľov. To je výrazný nárast v porovnaní s rokom 2020, ktorý spoločnosť uzatvorila s 1 800 zazmluvnenými agentmi. Firme tak v priebehu 9 mesiacov pribudli viac ako dve stovky agentov.

Najviac podriadených finančných sprostredkovateľov firmy pracuje v sektore poistenia a zaistenia, je ich viac ako 1 600. Nasleduje oblasť úverov, kde má oprávnenie viac ako 1 400 agentov, a tretí najväčší počet uzatvára sektor kapitálového trhu (910 agentov).

Firme narástol aj počet kmeňových spolupracovníkov. V roku 2020 ich bolo 50, aktuálne je ich k dispozícii pre partnerov Finportalu 63. Ide o pracovníkov na produktovej podpore, back office, IT podpore, obchodnom oddelení, vývoji, a tiež sú v nich zahrnutí regionálni obchodní riaditelia. 

Budúcnosť finančného sprostredkovania je vo vzdelávaní

  • Spoločnosť tento rok úspešne spustila projekt zameraný na zamestnanecké benefity pod názvom Finportal Corporate Center.
  • V nadchádzajúcom období sa chce fokusovať na rozvoj projektu realít a veľký dôraz chce klásť na oblasť vzdelávania. 
  • Finportal plánuje ďalej rozvíjať hlavný nástroj pre svojich partnerov IS Myport, ktorý vyvíja vo vlastnej réžii a vyznačuje sa bezpapierovou formou diaľkovej komunikácie s klientom.

Rast vďaka inováciám

To, že najväčší finanční sprostredkovatelia na Slovensku počas pandémie výrazne digitalizovali svoje služby, sme spomínali už niekoľkokrát, a Finportal v tomto ohľade nie je výnimkou

Práve informačné technológie podľa vedenia firmy zohrali veľkú úlohu v jej doterajšom raste. Finportal ako broker pool poskytuje partnerom produktovú podporu, spracovanie zmlúv, back office, compliance, IT služby a vzdelávanie. Firma presadzuje myšlienku, že klient v priamej správe s kvalitnými službami a produktmi je tým najcennejším aktívom v sprostredkovateľskom sektore.

Profil spoločnosti: Najväčší broker pool na Slovensku

Broker pool Finportal vznikol v apríli roku 2010. Tržby tejto bratislavskej spoločnosti začali výraznejšie rásť už od roku 2013 a v roku 2016 prvýkrát dosiahli osemciferné hodnoty. Spoločnosť má silné postavenie najmä v oblasti sprostredkovania hypotekárnych úverov na Slovensku. Firma vlani získala množstvo nových partnerov, keď sa pre spoluprácu s ňou rozhodlo vyše 60 spoločností, a výrazne sa tak rozšíril aj tím podriadených agentov. Finportal je najväčšia otvorená platforma broker pool pôsobiaca na Slovensku, ktorá nemá žiadnu vlastnú obchodnú sieť, iba ponúka služby svojim obchodným partnerom.

logo
Prečítajte si tiež:
29.2.2024 Ivana Forraiová

Ako správne postupovať pri reklamácii tovaru? Každý spotrebiteľ by mal poznať svoje práva

Black Friday, Cyber Week, nákupy vianočných darčekov a koncoročné či novoročné výpredaje. V tomto období nás lákajú akciové ceny a ...

29.2.2024 Redakcia FinReport

Európske médiá požadujú od Google 2,1 miliardy eur za zneužívanie jej dominancie v digitálnej reklame

Skupina 32 popredných európskych mediálnych skupín žaluje spoločnosť Google. Od firmy požadujú spolu 2,1 miliardy eur za to, že podľa nich ...

29.2.2024 Redakcia FinReport

Hekeri ukradli osobné údaje 17 miliónov klientov hypotekárnej spoločnosti

Hekeri zaútočili na hypotekárnu spoločnosť loanDepot. Ich cieľom neboli priamo peniaze, ale tentoraz sa zamerali na osobné údaje jej ...

29.2.2024 Martin Jamnický

Na toto si dajte pozor pri zdaňovaní príjmov z investovania

Na podanie daňového priznania už zostáva daňovníkom len menej ako mesiac. Je preto vhodné zopakovať si, čo robiť, ak mám príjmy nielen od ...

29.2.2024 Redakcia FinReport

Pesimistická nálada sa prehĺbila v priemysle, stavebníctve aj v obchode

V Slovenskej ekonomike panuje pesimistická nálada. V porovnaní s predchádzajúcim obdobím sa prehĺbila v priemysle, stavebníctve aj v obchode. ...

29.2.2024 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa dosiahla v minulom roku čistý zisk 308,9 milióna eur

Najväčšia banka pôsobiaca na slovenskom finančnom trhu Slovenská sporiteľňa vlani dokázala vygenerovať čistý zisk na úrovni 308,9 ...

29.2.2024 Robert Juriš

Umbrella Group sa spojila s hypotekárnymi špecialistami KAMAPRO a Hypomaklér

Začiatok roka 2024 sa na slovenskom trhu finančného sprostredkovania nesie v znamení spájania síl. Urobili tak hneď tri maklérske ...

28.2.2024 Redakcia FinReport

Pomôžu deťom s ťažkým zdravotným postihnutím

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje legislatívnu zmenu, vďaka ktorej sa zvýši financovanie vybraných miest v ...

28.2.2024 Marián Búlik

Prieskum: Len málo Slovákov vie o zmenách v druhom pilieri

Sporitelia v druhom pilieri v týchto dňoch dostávajú výpisy svojho dôchodkového sporenia za rok 2023. Keďže akciovým a najmä indexovým ...

27.2.2024 Redakcia FinReport

Dva roky od eskalácie konfliktu na Ukrajine

Deti žijúce v oblastiach frontových línií boli nútené stráviť v podzemných úkrytoch až 5-tisíc hodín – takmer 7 mesiacov ich života. ...

27.2.2024 Redakcia FinReport

Sporiteľom v druhom pilieri začali prichádzať výpisy z účtov za minulý rok

Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri v týchto dňoch opäť dostávajú výpisy zo svojich osobných dôchodkových účtov. Sporiteľa ...

26.2.2024 Robert Juriš

Svet žije na dlh, a ten je v súčasnosti vyšší ako 300 biliónov dolárov

Globálna zadlženosť vlani presiahla hranicu 300 biliónov dolárov. Áno, žijeme na dlh a táto suma je prakticky nepredstaviteľná. Číslo v ...

23.2.2024 Redakcia FinReport

Štát zvýši pomoc investičným projektom. Kto sa o ňu môže uchádzať?

Podpora investičných projektov na Slovensku dostane nové pravidlá. Postarali sa o to poslanci parlamentu, ktorí schválili novelu zákona o ...

22.2.2024 Redakcia FinReport

Dane a niektoré správne poplatky môžete zaplatiť aj platobnou kartou

Úhradu daní platobnou kartou spustila Finančná správa SR v minulom roku. Online úhrada správnych poplatkov a 15 druhov daní priamo pri ...

22.2.2024 Redakcia FinReport

Za posledný rok na Slovensku pribudlo viac ako 88-tisíc penzistov

Sociálna poisťovňa eviduje vo svojich štatistikách presne 1 426 994 občanov, ktorí ku koncu minulého roka poberali 1 772 390 rôznych ...

21.2.2024 Redakcia FinReport

Asociácia lízingových spoločností hovorí o odklade splátok pre firmy farmárov

Členské spoločnosti Asociácie leasingových spoločností v minulom roku financovali hnuteľné a nehnuteľné predmety v obstarávacej cene vo ...

21.2.2024 Robert Juriš

V čase vysokej inflácie slovenské domácnosti nešetrili, prišli o 4 miliardy eur

S dvoma rokmi inflačnej krízy sa slovenské domácnosti vyrovnali úplne opačným spôsobom ako napríklad slovenské firmy. Kým domácnosti ...

21.2.2024 Redakcia FinReport

Vláda rozhodla: Príspevky na ubytovanie odídencov z Ukrajiny pre nepodnikateľov sa znížia na 5 eur

Vláda schválila zníženie finančných príspevkov na ubytovanie ľudí z Ukrajiny. Od 1. marca tohto roka budú nižšie o polovicu. Suma na ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay