Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Finportal: Po úspešnom roku zažívajú ďalší, ešte úspešnejší

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Uplynulý rok bol napriek pandémii koronavírusu pre finančných sprostredkovateľov jedným z najlepších. Dokazujú to aj výsledky broker poolu Finportal. Firma v roku 2020 navýšila svoj obrat takmer o pätinu. Darilo sa jej vďaka veľkému objemu sprostredkovaných hypoték, rástla vo vlani problematickom životnom poistení, a pomohli jej tiež investície do digitalizácie. Zdá sa však, že súčasný rok bude ešte úspešnejší.

image

Foto: Finportal

 

Zisk 237-tisíc eur

Spoločnosť Finportal, a. s., v roku 2020 navýšila svoj zisk na 236 932 eur. To je nárast o takmer 300-tisíc eur oproti predošlému roku. Ide zároveň o tretí najlepší výsledok v jedenásťročnej histórii firmy, ktorá v roku 2019 zaznamenala stratu v hodnote 141 681 eur.

Z pohľadu zisku zostáva najúspešnejším rok 2015. Spoločnosť vtedy dosiahla finančným sprostredkovaním zisk vo výške 544 587 eur. Úspešný bol aj rok 2016, ktorý ukončila so ziskom v hodnote 411 633 eur. 

Najvyššie tržby v histórii

Finportal minulý rok nenavýšil len zisk, ale najmä tržby. Tie sa v roku 2020 vyšplhali na takmer 25,5 milióna eur, čo je tiež doposiaľ najvyššia suma, s akou kedy táto sprostredkovateľská skupina ukončila kalendárny rok. 

Oproti minulému roku ide o viac ako 18-percentný rast objemu tržieb. Firma v roku 2019 podľa verejne dostupných údajov ukončila kalendárny rok s tržbami vo výške 21,1 milióna eur.

Názor predsedu predstavenstva spoločnosti

Rudolf-AdamRok 2020 bol podľa predsedu predstavenstva Finportalu náročný, no zároveň veľmi úspešný. „Pozitívne sa odzrkadlili dlhoročné investície do kvalitného zázemia, digitalizácie, a tým aj  celkového zjednodušovania obchodných procesov pre našich obchodných partnerov,“ vysvetľuje Rudolf Adam. 

Práve táto pripravenosť podľa neho firme dopomohla k tomu, že v roku 2020 zaznamenala nárast celkového provízneho obratu. „Aj vďaka týmto číslam sme jednou z najrýchlejšie rastúcich veľkých spoločností v oblasti finančného sprostredkovania na Slovensku,“ dopĺňa R. Adam. 

Neustále klesajúce úrokové sadzby, silne rastúci realitný trh, záujem klientov o poistenie a investovanie mali podľa neho pozitívny vplyv na rast tržieb v rámci celého sektora. „V našom prípade to boli popri kvalitne nastavených obchodných procesoch aj nadviazané nové obchodné partnerstvá s viacerými obchodnými partnermi, ktorí začali využívať naše služby a zázemie,“ komentuje predseda predstavenstva spoločnosti.

19

Rekordný objem hypoték

Finančné závierky finančných sprostredkovateľov za tento rok budeme poznať najskôr v marci 2022, no Finportal už teraz naznačuje, že výsledky firmy budú podľa objemu tržieb atakovať prvú trojku finančných sprostredkovateľov. Spoločnosť hlási za prvé tri kvartály 2021 rekordný objem sprostredkovaných hypotekárnych úverov. Tie sú aktuálne vo výške 770 miliónov eur.

Všetky úvery sprostredkované Finportalom v roku 2021 aktuálne dosahujú hodnotu 798 miliónov eur. Spoločnosti sa ešte v máji 2021 podarilo pri sprostredkovaní úverov na bývanie prvýkrát v histórii prekonať hranicu 100 miliónov eur za mesiac. Firma tak očakáva, že v celkovom objeme sprostredkovaných hypoték za rok 2021 prvýkrát prekročí hranicu jednej miliardy eur.

Vďaka tomu tento samostatný finančný agent aj v tomto roku pravdepodobne potvrdí pozíciu celoslovenskej jednotky na trhu v sprostredkovaní hypotekárnych úverov. 

Rast aj v poistení

Oblasť úverov nie je jediná, kde Finportal dosiahol zaujímavé výsledky. Predbežné ekonomické výsledky spoločnosti hovoria tiež o tom, že firma rastie v sprostredkovaní životného i neživotného poistenia. 

Za prvé tri kvartály tohto roku tento samostatný finančný agent vybavil klientom životné poistenie v hodnote 4,5 milióna eur, v rámci neživotných poistiek to bolo 7,5 milióna eur

V životnom poistení eviduje nárast o viac ako 40 %, v investíciách firma medziročne rástla o viac ako 50 %. Celková trhová hodnota všetkých finančných aktív Finportalu dosahuje 94 miliónov eur.

Prvá trojka na dosah

Celkový rast firmy sa v roku 2021 očakáva na úrovni 40 %. Finportal predpokladá, že firma dosiahne obrat vo výške 35 miliónov eur. Vlaňajších 25,5 milióna eur jej prinieslo v rebríčku TOP sprostredkovateľov štvrté miesto. Aktuálne čísla jej podľa vedenia firmy umožnia priblížiť sa k výsledkom najúspešnejších agentov na trhu.

9

Dve stovky nových agentov

Finportal aktuálne eviduje 2 039 zazmluvnených finančných sprostredkovateľov. To je výrazný nárast v porovnaní s rokom 2020, ktorý spoločnosť uzatvorila s 1 800 zazmluvnenými agentmi. Firme tak v priebehu 9 mesiacov pribudli viac ako dve stovky agentov.

Najviac podriadených finančných sprostredkovateľov firmy pracuje v sektore poistenia a zaistenia, je ich viac ako 1 600. Nasleduje oblasť úverov, kde má oprávnenie viac ako 1 400 agentov, a tretí najväčší počet uzatvára sektor kapitálového trhu (910 agentov).

Firme narástol aj počet kmeňových spolupracovníkov. V roku 2020 ich bolo 50, aktuálne je ich k dispozícii pre partnerov Finportalu 63. Ide o pracovníkov na produktovej podpore, back office, IT podpore, obchodnom oddelení, vývoji, a tiež sú v nich zahrnutí regionálni obchodní riaditelia. 

Budúcnosť finančného sprostredkovania je vo vzdelávaní

 • Spoločnosť tento rok úspešne spustila projekt zameraný na zamestnanecké benefity pod názvom Finportal Corporate Center.
 • V nadchádzajúcom období sa chce fokusovať na rozvoj projektu realít a veľký dôraz chce klásť na oblasť vzdelávania. 
 • Finportal plánuje ďalej rozvíjať hlavný nástroj pre svojich partnerov IS Myport, ktorý vyvíja vo vlastnej réžii a vyznačuje sa bezpapierovou formou diaľkovej komunikácie s klientom.

Rast vďaka inováciám

To, že najväčší finanční sprostredkovatelia na Slovensku počas pandémie výrazne digitalizovali svoje služby, sme spomínali už niekoľkokrát, a Finportal v tomto ohľade nie je výnimkou

Práve informačné technológie podľa vedenia firmy zohrali veľkú úlohu v jej doterajšom raste. Finportal ako broker pool poskytuje partnerom produktovú podporu, spracovanie zmlúv, back office, compliance, IT služby a vzdelávanie. Firma presadzuje myšlienku, že klient v priamej správe s kvalitnými službami a produktmi je tým najcennejším aktívom v sprostredkovateľskom sektore.

Profil spoločnosti: Najväčší broker pool na Slovensku

Broker pool Finportal vznikol v apríli roku 2010. Tržby tejto bratislavskej spoločnosti začali výraznejšie rásť už od roku 2013 a v roku 2016 prvýkrát dosiahli osemciferné hodnoty. Spoločnosť má silné postavenie najmä v oblasti sprostredkovania hypotekárnych úverov na Slovensku. Firma vlani získala množstvo nových partnerov, keď sa pre spoluprácu s ňou rozhodlo vyše 60 spoločností, a výrazne sa tak rozšíril aj tím podriadených agentov. Finportal je najväčšia otvorená platforma broker pool pôsobiaca na Slovensku, ktorá nemá žiadnu vlastnú obchodnú sieť, iba ponúka služby svojim obchodným partnerom.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
15.8.2022 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku dosiahla rekordných 13,6 %, no jej nárast je už pomalší

Inflácia na Slovensku už piaty mesiac v rade rastie dvojciferným tempom. Najvýznamnejšie výdavkové položky slovenských domácností – ...

15.8.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Takmer polovica Slovákov si na dôchodok neodkladá žiadne financie

Napriek snahe o finačné vzdelávanie Slovákov je situácia stále alarmujúca. Až takmer polovica dospelých obyvateľov Slovenska si na ...

15.8.2022 Redakcia FinReport

Steven Bandrowczak: Spoločnosť Xerox má nového generálneho riaditeľa

Spoločnosť Xerox oznámila, že na pozíciu nového generálneho riaditeľa jej predstavenstvo vymenuje Stevena Bandrowzcaka. Po odchode Johna ...

15.8.2022 Redakcia FinReport

V júli sme zrejme dosiahli inflačný vrchol, no kvôli plynu ešte môže byť všetko aj inak

Štatistický úrad SR vydal najnovšie dáta, podľa ktorých inflácia na Slovensku v júli 2022 dosiahla 13,6 %. Podľa analytikov by ceny tovarov ...

15.8.2022 Redakcia FinReport

Viacero afrických krajín pracuje na vývine vlastných digitálnych mien

Digitálne meny sú témou, ktorú riešia centrálne banky takmer všetkých krajín na svete – Európsku úniu, USA či iné popredné finančné ...

14.8.2022 Redakcia FinReport

Holandská centrálna banka udelila kryptoburze Binance pokutu 3,325 milióna eur

Holandská centrálna banka potrestala kryptomenovú burzu Binance pokutou 3,325 milióna eur za to, že v krajine ponúkala svoje služby bez ...

14.8.2022 Redakcia FinReport

Úrazy sa deťom nevyhýbajú ani počas leta. Najčastejšie sú zlomeniny

Úrazy dokážu prekaziť letné plány nielen najmenším členom rodiny, ale aj ich rodičom. Najviac nehôd sa stáva mladistvým vo veku od 8 do ...

13.8.2022 Redakcia FinReport

Finančných podvodov spáchaných na senioroch je čoraz viac

Vydávajú sa za poštárov, policajtov, plynárov, alebo aj zdravotníkov, príbuzných či známych, a od starších ľudí si pod rôznymi ...

13.8.2022 Naďa Černá

TOP 7 najväčších ekonomických kríz v histórii ľudstva

Finančné krízy sú ekonomický jav, ktorý sa v histórii ľudstva vyskytol už niekoľkokrát. Aj v súčasnosti stojíme na prahu jednej, o ...

12.8.2022 Naďa Černá

Alex Jones: Za svoje lži zaplatí milióny dolárov. Prehratý súd vytvára precedens pre potrestanie ďalších konšpirátorov

Americký konšpirátor Alex Jones pred súdom skrotol. Roky tvrdil, že útok na školákov zo Sandy Hook, pri ktorom zahynulo 26 ľudí, sa nestal. ...

12.8.2022 Redakcia FinReport

Prieskum: Viac ako polovica firiem si myslí, že dáta budú dôležitejšie ako obchodné vzťahy

V dôsledku pandémie koronavírusu, ktorá narušila a prinútila digitalizovať obchodné operácie ako nikdy predtým, sa spôsoby práce ...

11.8.2022 Redakcia FinReport

Projekt FinQ má zvýšiť finančnú gramotnosť žiakov a naučiť ich kriticky myslieť

Nadácie Národnej banky Slovenska a Slovenskej sporiteľne spojili sily a založili neziskovú organizáciu FinQ Centrum. Cieľom tejto spoločnej ...

11.8.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa znížila exekučné zrážky, a teda zvýšila dôchodky 21 400 dôchodcom

Sociálna poisťovňa prepočítala exekučné zrážky poberateľom dôchodkov, ktorí čelia exekúcii. Urobila tak v nadväznosti na zvýšenie ...

10.8.2022 Redakcia FinReport

Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových až 13 hrubých ročných miezd

Pri súčasných cenách nehnuteľností na bývanie potrebujeme na kúpu bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových v priemere takmer 13 hrubých ...

9.8.2022 Redakcia FinReport

Inštitút finančnej politiky spustil rodinnú kalkulačku

Inštitút finančnej politiky (IFP) patriaci pod Ministerstvo financií SR pripravil kalkulačku štátnej rodinnej pomoci. Kalkulačka prináša ...

9.8.2022 Redakcia FinReport

Stravné aj cestovné náhrady sa od 1. septembra 2022 opäť zvyšujú

Suma stravného aj cestovných náhrad sa od 1. septembra 2022 opäť zvyšuje. Opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR už ...

8.8.2022 Redakcia FinReport

SaS predkladá vlastný ústavný zákon o dôchodkoch

Strana SaS predkladá do Národnej rady SR návrh dôchodkového ústavného zákona. Jeho kľúčovou súčasťou má byť princíp, že ten, kto ...

8.8.2022 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa už uhrádza lekárom výkony za ePN

Sociálna poisťovňa v júli 2022 po prvýkrát uhradila poskytovateľom zdravotnej starostlivosti zdravotné výkony na účely sociálneho ...

Aplikácia

 1. 1.
  Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
 2. 2.
  Inflácia na Slovensku dosiahla rekordných 13,6 %, no jej nárast je už pomalší
 3. 3.
  Prieskum: Takmer polovica Slovákov si na dôchodok neodkladá žiadne financie
 4. 4.
  Využívanie geotermálnej energie na Slovensku má potenciál, financovanie bude jednoduchšie
 5. 5.
  Viacero afrických krajín pracuje na vývine vlastných digitálnych mien