Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Finportal: Po úspešnom roku zažívajú ďalší, ešte úspešnejší

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Uplynulý rok bol napriek pandémii koronavírusu pre finančných sprostredkovateľov jedným z najlepších. Dokazujú to aj výsledky broker poolu Finportal. Firma v roku 2020 navýšila svoj obrat takmer o pätinu. Darilo sa jej vďaka veľkému objemu sprostredkovaných hypoték, rástla vo vlani problematickom životnom poistení, a pomohli jej tiež investície do digitalizácie. Zdá sa však, že súčasný rok bude ešte úspešnejší.

image

Foto: Finportal

 

Zisk 237-tisíc eur

Spoločnosť Finportal, a. s., v roku 2020 navýšila svoj zisk na 236 932 eur. To je nárast o takmer 300-tisíc eur oproti predošlému roku. Ide zároveň o tretí najlepší výsledok v jedenásťročnej histórii firmy, ktorá v roku 2019 zaznamenala stratu v hodnote 141 681 eur.

Z pohľadu zisku zostáva najúspešnejším rok 2015. Spoločnosť vtedy dosiahla finančným sprostredkovaním zisk vo výške 544 587 eur. Úspešný bol aj rok 2016, ktorý ukončila so ziskom v hodnote 411 633 eur. 

Najvyššie tržby v histórii

Finportal minulý rok nenavýšil len zisk, ale najmä tržby. Tie sa v roku 2020 vyšplhali na takmer 25,5 milióna eur, čo je tiež doposiaľ najvyššia suma, s akou kedy táto sprostredkovateľská skupina ukončila kalendárny rok. 

Oproti minulému roku ide o viac ako 18-percentný rast objemu tržieb. Firma v roku 2019 podľa verejne dostupných údajov ukončila kalendárny rok s tržbami vo výške 21,1 milióna eur.

Názor predsedu predstavenstva spoločnosti

Rudolf-AdamRok 2020 bol podľa predsedu predstavenstva Finportalu náročný, no zároveň veľmi úspešný. „Pozitívne sa odzrkadlili dlhoročné investície do kvalitného zázemia, digitalizácie, a tým aj  celkového zjednodušovania obchodných procesov pre našich obchodných partnerov,“ vysvetľuje Rudolf Adam. 

Práve táto pripravenosť podľa neho firme dopomohla k tomu, že v roku 2020 zaznamenala nárast celkového provízneho obratu. „Aj vďaka týmto číslam sme jednou z najrýchlejšie rastúcich veľkých spoločností v oblasti finančného sprostredkovania na Slovensku,“ dopĺňa R. Adam. 

Neustále klesajúce úrokové sadzby, silne rastúci realitný trh, záujem klientov o poistenie a investovanie mali podľa neho pozitívny vplyv na rast tržieb v rámci celého sektora. „V našom prípade to boli popri kvalitne nastavených obchodných procesoch aj nadviazané nové obchodné partnerstvá s viacerými obchodnými partnermi, ktorí začali využívať naše služby a zázemie,“ komentuje predseda predstavenstva spoločnosti.

19

Rekordný objem hypoték

Finančné závierky finančných sprostredkovateľov za tento rok budeme poznať najskôr v marci 2022, no Finportal už teraz naznačuje, že výsledky firmy budú podľa objemu tržieb atakovať prvú trojku finančných sprostredkovateľov. Spoločnosť hlási za prvé tri kvartály 2021 rekordný objem sprostredkovaných hypotekárnych úverov. Tie sú aktuálne vo výške 770 miliónov eur.

Všetky úvery sprostredkované Finportalom v roku 2021 aktuálne dosahujú hodnotu 798 miliónov eur. Spoločnosti sa ešte v máji 2021 podarilo pri sprostredkovaní úverov na bývanie prvýkrát v histórii prekonať hranicu 100 miliónov eur za mesiac. Firma tak očakáva, že v celkovom objeme sprostredkovaných hypoték za rok 2021 prvýkrát prekročí hranicu jednej miliardy eur.

Vďaka tomu tento samostatný finančný agent aj v tomto roku pravdepodobne potvrdí pozíciu celoslovenskej jednotky na trhu v sprostredkovaní hypotekárnych úverov. 

Rast aj v poistení

Oblasť úverov nie je jediná, kde Finportal dosiahol zaujímavé výsledky. Predbežné ekonomické výsledky spoločnosti hovoria tiež o tom, že firma rastie v sprostredkovaní životného i neživotného poistenia. 

Za prvé tri kvartály tohto roku tento samostatný finančný agent vybavil klientom životné poistenie v hodnote 4,5 milióna eur, v rámci neživotných poistiek to bolo 7,5 milióna eur

V životnom poistení eviduje nárast o viac ako 40 %, v investíciách firma medziročne rástla o viac ako 50 %. Celková trhová hodnota všetkých finančných aktív Finportalu dosahuje 94 miliónov eur.

Prvá trojka na dosah

Celkový rast firmy sa v roku 2021 očakáva na úrovni 40 %. Finportal predpokladá, že firma dosiahne obrat vo výške 35 miliónov eur. Vlaňajších 25,5 milióna eur jej prinieslo v rebríčku TOP sprostredkovateľov štvrté miesto. Aktuálne čísla jej podľa vedenia firmy umožnia priblížiť sa k výsledkom najúspešnejších agentov na trhu.

9

Dve stovky nových agentov

Finportal aktuálne eviduje 2 039 zazmluvnených finančných sprostredkovateľov. To je výrazný nárast v porovnaní s rokom 2020, ktorý spoločnosť uzatvorila s 1 800 zazmluvnenými agentmi. Firme tak v priebehu 9 mesiacov pribudli viac ako dve stovky agentov.

Najviac podriadených finančných sprostredkovateľov firmy pracuje v sektore poistenia a zaistenia, je ich viac ako 1 600. Nasleduje oblasť úverov, kde má oprávnenie viac ako 1 400 agentov, a tretí najväčší počet uzatvára sektor kapitálového trhu (910 agentov).

Firme narástol aj počet kmeňových spolupracovníkov. V roku 2020 ich bolo 50, aktuálne je ich k dispozícii pre partnerov Finportalu 63. Ide o pracovníkov na produktovej podpore, back office, IT podpore, obchodnom oddelení, vývoji, a tiež sú v nich zahrnutí regionálni obchodní riaditelia. 

Budúcnosť finančného sprostredkovania je vo vzdelávaní

 • Spoločnosť tento rok úspešne spustila projekt zameraný na zamestnanecké benefity pod názvom Finportal Corporate Center.
 • V nadchádzajúcom období sa chce fokusovať na rozvoj projektu realít a veľký dôraz chce klásť na oblasť vzdelávania. 
 • Finportal plánuje ďalej rozvíjať hlavný nástroj pre svojich partnerov IS Myport, ktorý vyvíja vo vlastnej réžii a vyznačuje sa bezpapierovou formou diaľkovej komunikácie s klientom.

Rast vďaka inováciám

To, že najväčší finanční sprostredkovatelia na Slovensku počas pandémie výrazne digitalizovali svoje služby, sme spomínali už niekoľkokrát, a Finportal v tomto ohľade nie je výnimkou

Práve informačné technológie podľa vedenia firmy zohrali veľkú úlohu v jej doterajšom raste. Finportal ako broker pool poskytuje partnerom produktovú podporu, spracovanie zmlúv, back office, compliance, IT služby a vzdelávanie. Firma presadzuje myšlienku, že klient v priamej správe s kvalitnými službami a produktmi je tým najcennejším aktívom v sprostredkovateľskom sektore.

Profil spoločnosti: Najväčší broker pool na Slovensku

Broker pool Finportal vznikol v apríli roku 2010. Tržby tejto bratislavskej spoločnosti začali výraznejšie rásť už od roku 2013 a v roku 2016 prvýkrát dosiahli osemciferné hodnoty. Spoločnosť má silné postavenie najmä v oblasti sprostredkovania hypotekárnych úverov na Slovensku. Firma vlani získala množstvo nových partnerov, keď sa pre spoluprácu s ňou rozhodlo vyše 60 spoločností, a výrazne sa tak rozšíril aj tím podriadených agentov. Finportal je najväčšia otvorená platforma broker pool pôsobiaca na Slovensku, ktorá nemá žiadnu vlastnú obchodnú sieť, iba ponúka služby svojim obchodným partnerom.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
31.1.2023 Naďa Černá

Kim Kardashianová získala v dražbe za 200-tisíc dolárov kríž princeznej Diany Attallah Cross

Televízna osobnosť Kim Kardashianová získala v dražbe diamantový prívesok Attallah Cross (na snímke), ktorý pri niekoľkých ...

30.1.2023 Redakcia FinReport

Dôvera podnikateľov a spotrebiteľov v slovenskú ekonomiku sa v úvode nového roka mierne zlepšila

Nárast dôvery v slovenskú ekonomiku z konca minulého roka je stále aktuálny. Mierny nárast sa prejavil aj na začiatku nového roka. ...

30.1.2023 Robert Juriš

Komu pomohol kolaps kryptoburzy FTX a komu, naopak, najviac uškodil

Rok 2022 bol pre kryptoburzy náročným rokom. Objem obchodovania klesol a ceny kryptomien sa doslova utopili v červených číslach. Najviac však ...

30.1.2023 Redakcia FinReport

NBS: Počet falošných eurobankoviek vlani klesol, no falošných euromincí bolo viac

V roku 2022 bolo na území Slovenska zadržaných len 771 kusov falzifikátov eurových bankoviek. Je to približne o tretinu menej ako v roku 2021 ...

30.1.2023 Redakcia FinReport

Na Slovensku je po prvý raz viac ako pol milióna živnostníkov

Počet prihlásených živností na Slovensku v roku 2022 prekročil historickú hranicu. Podľa dát spoločnosti Dun & Bradstreet bolo ku koncu ...

30.1.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska pokutovala ďalšieho samostatného finančného agenta

Národná banka Slovenska, ako orgán dohľadu nad finančným trhom, udelila pokutu ďalšej finančnej spoločnosti. Tentoraz to je samostatný ...

30.1.2023 Martin Jamnický

Toto sú najdôležitejšie otázky súvisiace s rodičovským dôchodkom a odpovede na ne

Koncom roku 2022 poslanci parlamentu schválili novelu zákona o sociálnom poistení. Podľa nej okrem iného od začiatku tohto roku vznikol ...

30.1.2023 Redakcia FinReport

Viacero bánk ku koncu januára upravovalo úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov

Hneď niekoľko bánk na sklonku januára zmenilo úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov. VÚB banka zvýšila úrokové sadzby všetkých ...

29.1.2023 Redakcia FinReport

Nad globálnym trhom NFT sa zmráka, medziročne sa prepadol o 76 %

Donedávna prosperujúci a mimoriadne rýchlo sa rozvíjajúci trh NFT klesá. Objem tohto typu obchodovania vo všetkých sektoroch, od umenia až ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Cielený softwarning zo strany Finančnej správy SR prináša do štátneho rozpočtu milióny eur

Finančná správa SR tvrdí, že zasielanie upozornení v podobe softwarningových správ sa vypláca. Pomáhajú nielen daňovým subjektom, ale aj ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska vydáva tri zberateľské strieborné desaťeurovky

Národná banka Slovenska aj v tomto roku poteší zberateľov zaujímavých mincí. Práve dnes 27. januára 2023 uvádza na trh desaťeurovú ...

25.1.2023 Redakcia FinReport

Elektronické daňové priznanie automaticky vypočíta výšku daňového bonusu na dieťa

Elektronické vypĺňanie daňového priznania za rok 2022 má ďalšiu zaujímavú a zároveň výhodnú novinku. Ocenia ju najmä tí daňovníci, ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

Najvyššie dane z príjmu spomedzi finančných inštitúcií na Slovensku platia banky

Finančnému sektoru na Slovensku sa v roku 2021 darilo. Dane z príjmu bánk, poisťovní a sporiteľní oproti roku 2020 výrazne narástli. ...

24.1.2023 Robert Juriš

Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky

Ponuka bytov v nových projektoch sa minulý rok zdvojnásobila. Ceny sa zastabilizovali, pričom nové byty sú o 12 % drahšie ako v ...

23.1.2023 Redakcia FinReport

Brazília a Argentína pripravujú novú spoločnú menu

Dve najsilnejšie juhoamerické ekonomiky – brazílska a argentínska, plánujú zintenzívniť ekonomickú spoluprácu vrátane rozvoja spoločnej ...

23.1.2023 Redakcia FinReport

Daň z motorových vozidiel je potrebné podať a zaplatiť do 31. januára 2023

Podnikatelia, ktorí pri svojej práci využívajú motorové vozidlá, by mali zbystriť pozornosť. Do konca januára 2023 je potrebné podať ...

22.1.2023 Redakcia FinReport

Žiaci na prvom stupni napredujú, na druhom stagnujú a stredoškolákom nejde matematika

Žiaci základných škôl zvládajú učivo na vyššej úrovni ako žiaci druhého stupňa. Na stredných školách bez maturity študenti ...

19.1.2023 Redakcia FinReport

Finančná správa SR testuje možnosť platenia preddavkov a daní kartou

Finančná správa SR pripravuje pre svojich klientov novinku. Preddavky a dane bude možné čoskoro uhradiť aj platbou kartou cez portál ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Viacero bánk ku koncu januára upravovalo úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov
 2. 2.
  Komu pomohol kolaps kryptoburzy FTX a komu, naopak, najviac uškodil
 3. 3.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 4. 4.
  Národná banka Slovenska pokutovala ďalšieho samostatného finančného agenta
 5. 5.
  Na Slovensku je po prvý raz viac ako pol milióna živnostníkov