Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
Keďže banky pre ťažko zdravotne postihnuté (ŤZP) osoby neposkytujú žiadne zásadné výhody pri žiadaní o úver na bývanie, cesta k vlastnému bývaniu pre ľudí s hendikepom a nižšími príjmami býva často veľmi náročná až nereálna. Pomocnú ruku im však môže podať Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB), ktorý rôznym skupinám ľudí poskytuje zvýhodnené úvery s nízkou úrokovou sadzbou.

Foto: Shutterstock
Zvýhodnená finančná podpora
Štátny fond rozvoja bývania vymedzuje skupiny ľudí, ktorým sa snaží finančne pomáhať a riešiť ich zložitú situáciu s bývaním. Jednou z nich sú aj zdravotne znevýhodnené osoby, ktorým ŠFRB dokáže po splnení podmienok poskytnúť zvýhodnenú finančnú podporu na bývanie.
O podporu môže požiadať priamo fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím. Žiadať môže aj člen domácnosti, ktorej členom je fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím a žije v spoločnej domácnosti so žiadateľom aspoň jeden rok. V oboch prípadoch fond nevyžaduje, aby žiadateľ mal menej ako 35 rokov, čo je inokedy jednou z podmienok.
ŠFRB poskytuje osobám s ŤZP úver na:
- výstavbu bytu vrátane bytu získaného nadstavbou, prístavbou alebo stavebnou úpravou budovy, ak vznikne byt v bytovom dome, rodinnom dome alebo polyfunkčnom dome,
- kúpu bytu v bytovom dome, rodinnom dome alebo polyfunkčnom dome.
Štátny fond stanovuje aj maximálnu podlahová plochu bytu, na ktorú je možné čerpať finančnú podporu. V bytovom dome ide o maximálne 80 m2 vrátane plochy balkónov, lodžií a terás a v rodinnom dome maximum predstavuje 120 m2, pričom do podlahovej plochy sa nezapočítava podlahová plocha balkónu, lodžie a terasy. Ak je súčasťou rodinného domu garáž, do podlahovej plochy sa nezapočítava podlahová plocha tohto priestoru do 25 m2.
Úroková sadzba zostáva veľmi prijateľná
Finančná podpora sa poskytuje vo forme úveru do 100 % z obstarávacieho nákladu stavby, najviac však do 120-tisíc eur. Úroková sadzba oproti aktuálnym sadzbám v komerčných bankách predstavuje iba 1 % ročne a je garantovaná počas celej doby splatnosti úveru, čo je oproti priemernej sadzbe úverov na bývanie, ktorá sa blíži k štyrom percentám, zásadnou výhodou.
Lehota splatnosti úveru u ŤZP osôb predstavuje maximálne 40 rokov až do 65. roku žiadateľa či žiadateľov. Za úver je možné ručiť výhradne nehnuteľnosťou, pričom hodnota nehnuteľnosti musí byť vyššia alebo rovnaká ako výška požadovaného úveru. Na podanie žiadosti o finančnú podporu majú záujemcovia v tomto roku čas najneskôr do 30. septembra.
Zásadným kritériom je aj výška príjmu
Kľúčovou otázkou pre mnohých je aj to, čo všetko sa počíta ako príjem. „Do príjmu pri žiadosti o finančnú podporu sa započítava invalidný dôchodok, a v prípade zamestnania žiadateľa aj príjem zo zamestnania, respektíve príjem zo živnosti alebo dohody za predchádzajúci rok,“ spresňuje marketingová špecialistka ŠFRB Kristína Starosta.
Schopnosť splácania nie je možné preukazovať príjmom z prenájmu, z použitia diela, z umeleckého výkonu, príjmom z nakladania s obchodným majetkom daňovníka či z predaja podniku v prípade, ak sú to jediné príjmy žiadateľa.
Aké je maximum a minimum príjmu
Podmienky Štátneho fondu rozvoja bývania stanovujú aj príjmový strop a minimum príjmov, ktoré je potrebné splniť pri žiadosti o úver. Pre získanie možnosti čerpania podpory je maximálny príjem stanovený ako celkový čistý príjem žiadateľa a osôb, ktorých príjmy sa posudzujú spoločne (manžel, manželka, prípadne dieťa), pričom príjem za predchádzajúci kalendárny rok nesmie prevýšiť 5-násobok životného minima na domácnosť žiadateľa.
Zároveň je potrebné splniť aj minimálny príjem, kde priemerný mesačný čistý príjem domácnosti za predchádzajúci kalendárny štvrťrok po odčítaní 1,3-násobku životného minima domácnosti a odčítaní záväzkov musí dosiahnuť alebo byť vyšší ako je výška mesačnej splátky požadovaného úveru. Životné minimum je pre dvojčlennú domácnosť (dve plnoleté osoby) od 1. júla 2022 do konca júna tohto roka 397,95 eur. Od júla tohto roka sa životné minimum po novom pre dve plnoleté osoby zvýši na 448,50 eura a pre jednu samostatnú osobu na 264,20 eura.
Bonus pri narodení dieťaťa
V prípade, že sa žiadateľovi narodí dieťa a dožije sa aspoň jedného roku, alebo v prípade, že si ho osvojí a žije s ním v spoločnej domácnosti aspoň jeden rok, ŠFRB mu môže v rámci bonusu na základe písomnej žiadosti odpustiť 2-tisíc eur z úveru, najneskôr do jedného roku po vzniku nároku na odpustenie časti úveru.
K pôvodnej žiadosti o finančnú podporu je možné požiadať o zvýšenie poskytnutej podpory v prípade, ak preukázateľne nastali skutočnosti, ktoré vytvárajú možnosť pre zvýšenie podpory. Fond pritom môže rozhodnúť o zvýšení podpory k pôvodnej zmluve po preukázaní zvýšenia obstarávacieho nákladu stavby, ak posúdi podmienky zákona pre splácanie a zabezpečenie zvýšeného úveru.
Postup pri podaní žiadosti v skratke:
1) Žiadateľ predloží žiadosť v listinnej podobe ŠFRB prostredníctvom mestského úradu (MÚ) v sídle okresu podľa miesta stavby.
2) Pracovník MÚ bezprostredne po doručení žiadosti zaeviduje žiadosť do systému elektronického príjmu žiadostí (EPŽ).
3) Pracovník MÚ následne overí úplnosť náležitostí žiadosti v poradí podľa doručenia žiadosti do 15 pracovných dní odo dňa jej doručenia. V prípade, že je žiadosť úplná, vyznačí uvedené v systéme EPŽ a automaticky vygeneruje poradové číslo žiadosti v celkovom poradovníku ŠFRB. Kompletnú žiadosť odošle fondu. Ak sú v žiadosti nedostatky, fond vyzve žiadateľa, aby do 10 pracovných dní žiadosť doplnil.
4) Fond posúdi žiadosť a oznámi žiadateľovi možnosť poskytnutia podpory v zákonných lehotách.
5) Fond o žiadosti rozhodne najneskôr do 31. decembra príslušného kalendárneho roka.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Aké poistenie je najvhodnejšie u prenajatého bytu, aby chránilo vlastníka, nájomcu aj suseda?
- 2.Vo vojne o využitie umelej inteligencie proti sebe stoja projekty Gemini a Gobi
- 3.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 4.Nitrianska hudobná jeseň 5. - 26. októbra 2023
- 5.Pod hrozbou bankrotu v USA schválili zákon o núdzovom financovaní federálnej vlády