Finančným sprostredkovateľom sa darilo vďaka investičným službám, ale poisťovníctvo zasiahla rana
Rok 2019 bol pre finančných sprostredkovateľov najúspešnejší vôbec. Najviac sa darilo spoločnostiam OVB Allfinanz Slovensko a Partners Group SK. K rastu im pomohol hlavne záujem klientov o investičné služby.

Foto: AFISP
Prvenstvo v objeme sprostredkovaných služieb po niekoľkých rokoch opätovne získala spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko, ktorá zaznamenala rast svojich tržieb o 8,6 %. Dvojkou vo finančnom sprostredkovaní sa stala spoločnosť Partners Group SK, ktorej tržby za rok 2019 narástli o 17 %. Na tretie miesto klesla spoločnosť Respect Slovakia, v predchádzajúcom roku ešte jednotka na trhu v Slovenskej republike, ktorej tržby poklesli o - 8,45 %.
Investície v hodnote pol miliardy eur
„K rastu prispeli predovšetkým investičné služby, o ktoré mali slovenskí občania zvýšený záujem a napomohol tomu aj vývoj na trhoch priaznivý pre obstaranie nákupu najmä majetkových cenných papierov kolektívneho investovania, teda podielových listov a akcií zahraničných subjektov kolektívneho investovania,“ vysvetľuje predseda predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Martin Lancz.
V súvislosti s nárastom investičných služieb uviedol, že: „Členovia AFISP, ktorí majú 75 % podiel na trhu, obstarali investície v hodnote rekordných 482,6 milióna eur.“ V roku 2018 to bolo „len“ 275,26 milióna eur.
Poisťovníctvo zasiahla tvrdá rana
Menej ako sprostredkovateľom investovania sa darilo sprostredkovateľom poistenia. Tento segment finančného trhu významne zasiahlo zavedenie 8-percentnej dane z neživotného poistenia.
„Zavedenie dane nepodporujeme, mala jednoznačne negatívny vplyv na zdraženie poistenia klientov. Napriek tohtoročnému pokutovaniu poisťovní Národnou bankou Slovenska očakávame, že zavedenie tejto dane bude novou vládou racionálne prehodnotené,“ hovorí generálna tajomníčka AFISP Darina Huttová.
Zmeny v poskytovaní hypotekárnych úverov
Banky aj sprostredkovatelia finančných produktov vlani osobitnú pozornosť venovali sprostredkovaniu úverov. „Sprísnili sa podmienky poskytovania hypotekárnych úverov, ktoré vzhľadom na zvýšenie nárokov na vlastné prostriedky žiadateľa vo výške 20 % z hodnoty nehnuteľnosti museli byť kombinované so spotrebiteľským úverom. To však malo nepochybne vplyv aj na štatistiku zadlženosti obyvateľstva,“ konštatuje D. Huttová.
To je jeden z dôvodov, prečo sa na štátnej úrovni rieši téma zníženia mimoriadne vysokej zadlženosti obyvateľstva, čím sa už zaoberá aj Národná banka Slovenska. „V najbližšom období predpokladáme účasť zástupcov finančných sprostredkovateľov, najmä našej asociácie, na hľadaní riešenia, ktoré nebude mať negatívny vplyv na podnikanie finančných agentov,“ dodáva D. Huttová.
Nárast obchodu, odbornosti aj profesionality
A ako hodnotí ostatných 10 rokov na trhu sprostredkovania finančných produktov predseda predstavenstva AFISP Martin Lancz? „Desať rokov prísnej a komplexnej regulácie finančného sprostredkovania prinieslo v roku 2019 pozitívne výsledky najmä v raste objemu obchodu, vo zvýšení odbornosti agentov a v zlepšení profesionality prístupu k ochrane finančných záujmov klientov,“ skonštatoval na záver M. Lancz.
Čo je to AFISP
Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov vznikla v máji 2007. V súčasnosti združuje 25 členov, ktorí zastupujú vyše 7 800 finančných agentov pôsobiacich na slovenskom trhu, čo je viac ako 60 %. AFISP reprezentuje a obhajuje profesionálne záujmy finančných sprostredkovateľov a poradcov, participuje na tvorbe legislatívy, ochraňuje záujmy klientov, vykonáva dohľad nad etikou podnikania a kvalitou poskytovaných služieb, podporuje vzdelávanie. AFISP spolupracuje s Národnou bankou Slovenska a asociáciami združujúcimi banky, poisťovne aj obchodníkov s cennými papiermi.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Rodinný dom v Dubnici nad Váhom zachvátil požiar, hasičom komplikovalo prácu počasie
- 2.Poisťovne sú v strehu – bezkľúčové systémy sú lákadlom pre zlodejov automobilov
- 3.Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
- 4.Pandémia po prvýkrát figuruje medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov
- 5.Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká