Finančnú hotovosť používajú ako nástroj proti zadlžovaniu sa. Digitálne platby túto schopnosť nemajú
Zdá sa, že používaniu finančnej hotovosti stále neodzvonilo. Napriek mohutnej digitalizácii, ktorá počas pandémie koronavírusu ovplyvnila aj svet financií, je používanie bankoviek a mincí opäť aktuálne. Ľudia tak reagujú na krízu svojich životných nákladov spôsobenú najmä prudkým nárastom spotrebiteľských cien, teda inflácie.

Foto: Shutterstock
Zmenu trendu avizuje Veľká Británia
O zmene trendu vypovedá skúsenosť britskej stavebnej sporiteľne Nationwide Building Society, ktorá v roku 2022 po prvý raz za posledných 13 rokov zaznamenala nárast výberov finančnej hotovosti z bankomatov.
Bankoví ekonómovia tvrdia, že jej klienti zvýšením používania fyzických peňazí reagujú na krízu životných nákladov, ktorá sa začala prehlbovať počas pandémie koronavírusu a neskôr sa ešte umocnila pod vplyvom udalostí spojených s rozpútaním vojny na Ukrajine. Medzi najdôležitejšie faktory patria dôsledky sankcií voči Rusku, narušenie dodávateľských reťazcov, eskalácia energetickej krízy a s ňou súvisiaci nárast spotrebiteľských cien za tovary a služby.
Výbery z bankomatov vzrástli o pätinu
Stavebná sporiteľňa pôsobiaca na Britských ostrovoch v minulom roku zaznamenala 30,2 milióna výberov finančnej hotovosti zo svojich bankomatov, čo je takmer o pätinu viac (+19 %) ako v roku 2021. Toto číslo je však stále hlboko pod úrovňou 44,6 milióna výberov z roku 2019, ktoré zaznamenala pred vypuknutím pandémie koronavírusu.
Priemerná výška hotovosti vybratá z bankomatov Nationwide pri jednom výbere podľa ekonomického portálu Finextra minulý rok predstavovala 105 libier, čo je o 2 % menej ako v predchádzajúcom roku. Stále je to však o 25 % viac ako v roku 2019.
Vracajú sa k hotovosti, aby sa vyhli zadlžovaniu sa
Pokiaľ ide o vkladanie hotovosti, spoločnosť zaznamenala 34-percentný nárast počtu použití svojich zariadení, pričom priemerná uložená suma stúpla na 277 libier, čo znamená nárast až o 37 %. „Prvýkrát za posledné roky sme svedkami prirodzeného nárastu výberov hotovosti, keď sa ľudia vracajú k používaniu hotovosti, aby sa vyhli zadlžovaniu v dôsledku rastúcich životných nákladov,“ vysvetľuje nový trend v narábaní s financiami na Britských ostrovoch riaditeľ Nationwide pre platby Otto Benz.
Digitalizáciu urýchlil strach z vírusu
Tieto informácie znejú až paradoxne v kontexte s vývojom, kam sa používanie platobných prostriedkov uberá v niekoľkých posledných rokoch. Používanie fyzických peňazí počas pandémie koronavírusu dramaticky kleslo, pretože ľudia sa obávali dotýkať sa čohokoľvek, čo mohlo byť potenciálne zdrojom nákazy, a preto sa mimoriadne rozšírilo bezhotovostné alebo dokonca bezdotykové platenie.
Najnovšia štúdia Juniper Research konštatuje, že do roku 2026 sa používanie digitálnych peňaženiek rozšíri z dnešných 3,4 miliardy až na 5,2 miliardy zariadení. Inak povedané, šiesti z desiatich ľudí na celom svete, v ekonomicky rozvinutom aj v tom rozvojom, by používali digitálne peňaženky umožňujúce bezhotovostné platenie na tovary alebo služby.
Rastú najmä QR kódy a Buy Now, Pay Later
Na vzostupe sú prakticky všetky spôsoby platieb, ktoré sa vyhýbajú manipulácii s finančnou hotovosťou. Na popularite naberá využívanie platieb prostredníctvom QR kódu. Medzi používateľmi je mimoriadny záujem o Buy Now, Pay Later – kúp teraz, zaplatíš neskôr (BNPL). Tento často kritizovaný spôsob nakupovania vedúci k nadmernému zadlžovaniu sa má podľa spoločnosti FIS dokonca najvyšší potenciál rastu spomedzi všetkých spôsobov nakupovania, respektíve platenia.
Zrušiť fyzické peniaze nebude jednoduché
Napriek tomu, že digitalizácia platenia už niekoľko rokov núti banky prehodnocovať efektivitu svojich kamenných pobočiek, s odchodom finančnej hotovosti do dôchodku to stále nie je také dramatické, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Niektoré odhady hovoria, že úplný prechod od platenia hotovosťou na kompletne digitálny platobný servis by mohol trvať aj niekoľko desaťročí, teda jednu až dve generácie používateľov.
Nová tvár eurobankoviek
Keďže viaceré európske krajiny už avizovali, že si neželajú úplný prechod na digitálne platby, Európska centrálna banka (ECB) musela zareagovať. Hoci už niekoľko rokov sa venuje vývoju digitálneho eura, rozhodla sa redizajnovať eurobankovky, čo je jednoznačný signál, že s finančnou hotovosťou počíta aj do budúcnosti.
Po dvoch desaťročiach používania bankoviek s európskymi symbolmi tak dôjde k vizuálnej zmene platidiel, na ktorej sa už od minulého roku pracuje. Zastúpenie medzi odborníkmi na rôzne oblasti má aj Slovenská republika.
„Eurové bankovky sú tu natrvalo. Predstavujú viditeľný a hmatateľný symbol našej súdržnosti v Európe, a to najmä v kritických obdobiach. Stále je po nich vysoký dopyt,“ vyhlásila prezidentka ECB Christina Lagardová s tým, že teraz je vhodný čas na zmenu dizajnu eurobankoviek tak, aby si k nim mohli vytvoriť bližší vzťah všetci Európania.
Súčasné peniaze nahradia zelené bankovky
Odborníci na financie však zašli aj ďalej. Nielenže diskutujú o tom, ako budú nové fyzické peniaze vyzerať, ale tiež o tom, z čoho budú vyrobené tak, aby boli ekologickejšie, udržateľnejšie a zanechávali kratšiu uhlíkovú stopu. Cieľom iniciatívy Green Banknote Initiative je povzbudiť centrálne banky a emitentov mien, aby zlepšili proces vývoja udržateľných bankoviek a znížili emisie uhlíka, respektíve čo najviac eliminovali uhlíkovú stopu týchto platidiel.
Ľahšie, odolnejšie a ekologickejšie
Spoločnosť G+D s ohľadom na ekologické požiadavky vyvinula takzvanú zelenú bankovku. Jej jadro tvoria 100-percentne prírodné obnoviteľné vlákna. Polovicu suroviny tvorí organická bavlna a zvyšok drevná buničina. Cieľom je už pri zabezpečovaní surovín znížiť emisie uhlíka až o dve tretiny oproti súčasnosti.
O tretinu sa tiež zníži využívanie plastov, a keďže „zelené bankovky“ budú ľahšie, ušetrí sa aj pri ich transporte. Kľúčovou vlastnosťou však bude ich životnosť, ktorá by mala byť dlhšia ako u tých súčasných.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Záujem o elektromobily rastie, poisťovne preto prichádzajú s vylepšeným poistným krytím
- 3.Podiel Slovákov pracujúcich z domu poklesol vlani na 13,1 %. Má home office perspektívu?
- 4.Slovenská sporiteľňa a Prima banka prinášajú nové hypotéky so zvýšenými úrokovými sadzbami
- 5.Rodičovský dôchodok dostane ďalších 23-tisíc seniorov