Finanční sprostredkovatelia zarábajú viac, no na vykonávanie činnosti majú čoraz náročnejšie podmienky
Zisky samostatných finančných agentov z roka na rok rastú, rovnako ako počet podriadených finančných sprostredkovateľov. V porovnaní s minulými rokmi však musia agenti platiť viac za vykonávanie činnosti a popasovať sa musia aj s menej priaznivými zmluvnými podmienkami s finančnými inštitúciami. Navyše pripravovaný osobitný odvod z regulovaných odvetví, ich môže ročne pripraviť o milióny eur.

Foto:Shutterstock
Vyššie poplatky
Finanční sprostredkovatelia si od apríla 2023 priplatia za vykonanie takzvanej odbornej skúšky. Výška poplatku narastie zo súčasných 30 na 50 eur. Opatrenie koncom februára tohto roku schválila aj Národná banka Slovenska (NBS) a týkať sa bude všetkých – nových finančných agentov aj tých, ktorí musia absolvovať povinné preskúšanie.
Finanční sprostredkovatelia majú povinnosť absolvovať odbornú skúšku každé štyri roky. Musia tak urobiť osobitne pre každý sektor, pre ktorý majú oprávnenie na vykonávanie sprostredkovania.
Naposledy sa poplatok za odbornú skúšku menil v roku 2010. Centrálna banka zvýšenie odôvodnila stúpajúcou infláciou, ale aj investičnými či personálnymi nákladmi, ktoré organizátori vynaložili v posledných rokoch na zabezpečenie skúšok dištančným spôsobom.
Sprostredkovatelia si tak po novom priplatia za prezenčné aj dištančné vykonanie skúšky cez internet. Ak napríklad doposiaľ mali oprávnenie pre všetkých šesť sektorov, platili 180 eur. Od apríla 2023 zaplatia za tie isté skúšky 300 eur.
Osobitný odvod
Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO) v septembri minulého roku navrhol zvýšiť osobitný odvod z podnikania pre vybrané subjekty. Ten by sa mal po novom týkať aj finančných sprostredkovateľov, obchodníkov s cennými papiermi, lízingových spoločností či dokonca médií.
V prípade, že poslanci Národnej rady SR tento zákon schvália, pre finančných agentov a ďalšie regulované odvetvia to bude znamenať dve novinky. Ročne budú musieť odviesť okrem daní ďalších 12 % svojho zisku. Zároveň výška tohto odvodu stúpne z doterajšej mesačnej úrovne 0,363 % až na 1 %.
Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) sa dôrazne ohradila voči „neprehľadnému legislatívnemu procesu a doslova náhodnému prijímaniu zákonov s vplyvom na podnikateľské prostredie“. Podľa AFISP je nový odvod v rozpore so všetkými sľubmi vlády a jej programovým vyhlásením, ku ktorému sa poslanci zaviazali.
Finanční sprostredkovatelia ešte stále nevedia finálnu podobu zákona, ktorý môže nadobudnúť účinnosť dňom schválenia. Poslanci pritom vo februári 2023 rozhodli, že o návrhu novely zákona o osobitnom odvode budú hlasovať na marcovej schôdzi parlamentu.
Finanční agenti za kuriózne považujú aj to, že odvod zasiahne len slovenské subjekty. Firiem, ktoré poskytujú na Slovensku služby zo zahraničia, sa odvod týkať nemá. To podľa AFISP môže znížiť kvalitu ponúkaných finančných služieb a spôsobiť napríklad aj rast cien poistenia či iných finančných produktov.
Horšie zmluvné podmienky
Začiatkom minulého roka začali stúpať úrokové sadzby hypotekárnych úverov, čo spôsobilo rekordný nárast úverovej turistiky. Aktuálne sa úrokové sadzby pri dlhších fixáciách v slovenských bankách začínajú dotýkať piatich percent, a pohyb klientov z jednej banky do druhej sa spomalil.
Banky sa však aj tak snažia zabezpečiť, aby od nich neodchádzali hypotekárni dlžníci za lepším úrokom. Viaceré z nich minulý rok znížili provízie pre finančných sprostredkovateľov a zároveň predĺžili lehotu, počas ktorej musí sprostredkovateľ vrátiť províziu, ak klient svoj úver predčasne splatí.
Ak si finančný dom účtuje storno, znamená to, že má stanovenú lehotu, v ktorej ak príde k predčasnému splateniu úveru, bude od sprostredkovateľa žiadať vrátenie provízie. Niektoré banky chcú, aby im sprostredkovateľ vrátil celú províziu, iné si naspäť vypýtajú len jej časť.
Výška provízie sa pohybuje v závislosti od výšky hypotéky klienta a tiež splatnosti. Napríklad pri sume 100-tisíc eur a splatnosti 30 rokov banka vyplatí finančnému agentovi províziu od 1 000 do 1 600 eur. Ak sa klient rozhodne odísť do inej banky s vidinou lepších podmienok či úrokovej sadzby a urobí tak skôr, než sa mu skončí viazanosť, nová banka mu síce často preplatí pokutu za porušenie podmienok, no finančný agent musí starej banke vrátiť províziu.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur