Exekútori pri vymáhaní pohľadávok vlani dosiahli len 4,3-percentnú úspešnosť
Efektivita exekútorov na Slovensku z roka na rok klesá. V tom minulom si pohoršili takmer o štvrtinu (–23 %). Tento stav sa podpisuje aj pod úspešnosť vymáhania pohľadávok, ktorá bola vlani len na úrovni 4,3 %.
Foto: Freepik
Úspešnosť vymáhania pohľadávok klesá
Efektivita exekútorov pretrváva už niekoľko rokov po sebe na nízkej úrovni, čo sa premieta aj do vymožiteľnosti pohľadávok. Z analýzy Asociácie slovenských inkasných spoločností (ASINS), v ktorej bolo preskúmaných viac ako 225-tisíc exekučných konaní v rámci všetkých krajov Slovenska, začatých po roku 2018, vyplynulo, že negatívny trend poklesu efektivity exekučného konania sa v roku 2023 ešte zvýraznil.
Za posledné dva roky sa efektivita vymáhania pohľadávok znížila o viac ako 37 %. Pokles bol zaznamenaný vo všetkých krajoch, no najvýraznejší prepad zaznamenali Trenčiansky a Bratislavský kraj. Pokles efektivity exekútorov sa premieta aj do úspešnosti vymáhania pohľadávok, ktorá je za posledných päť rokov v rámci celej krajiny na úrovni 8 %, pričom v minulom roku dosiahla už len niečo viac ako 4 %.
Dôležité je mať šťastie na exekútora
„Na Slovensku už niekoľko rokov pretrvávajú výrazné rozdiely v efektivite jednotlivých exekútorských úradov. Najmenej efektívni exekútori vymáhajú v priemere menej ako polovicu z toho, čo najefektívnejší exekútori v danom kraji pri rovnakom počte prípadov. Ak teda veritelia nebudú mať šťastie, že im bude pridelený efektívny exekútor, ktorý ich pohľadávku vymôže, k peniazom sa možno vôbec nedostanú,“ hovorí prezident ASINS Martin Musil.
Podľa neho okrem poklesu úspešnosti je viditeľný aj pokles počtu začatých exekúcií. V roku 2023 ich bolo o 20 % menej a v roku 2024 sa očakáva ešte výraznejší prepad. „Toto všetko sa následne premieta aj do (ne)dôvery ľudí v to, že štát skutočne chráni poctivých občanov a podnikateľov, a že im umožní efektívne sa dostať k svojim peniazom,“ uviedol ďalej.
Zmenu by privítali aj občania
To, že problémy s vymožiteľnosťou pohľadávok vnímajú aj samotní občania, potvrdzuje aj prieskum verejnej mienky. V ňom sa až 43 % Slovákov vyjadrilo, že dopracovať sa k vráteniu dlžnej sumy je pre veriteľov komplikované a proces by sa mal zjednodušiť. Dve pätiny opýtaných vnímajú aktuálny stav tak, že aktuálne zákony sú nastavené v prospech špekulantov, ktorí zneužívajú situáciu.
Štvrtina respondentov zároveň zásadne nesúhlasí s tým, aby boli exekúcie zastavované automaticky po piatich rokoch (súčasný právny stav) a niečo vyše tretiny Slovákov schvaľuje zastavenie exekúcie len v prípade, ak dlžník nemá žiadne peniaze.
V súvislosti s vymáhaním pohľadávok takmer štvrtina respondentov zastáva názor, že veritelia by mali mať možnosť výberu exekútora, keďže len efektívny exekútor vie zabezpečiť vymoženie pohľadávky a dve pätiny opýtaných si myslia, že veriteľ by mal mať možnosť za každých okolností navrhnúť zmenu exekútora, ak s prideleným exekútorom nesúhlasí.
Asociácia slovenských inkasných spoločností preto vyzýva profesijné organizácie a orgány štátnej správy na odbornú diskusiu. Cieľom je zvýšenie efektivity vymáhania pohľadávok a snaha pomôcť nájsť optimálne riešenie, ktoré by bolo prospešné, tak pre exekútorov, ako aj pre veriteľov, dlžníkov a samotný štát.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka