Európsky parlament chce definitívne odstrániť rozdiely v odmeňovaní žien a mužov
Európsky parlament schválil záväzné pravidlá transparentnosti odmeňovania. Chce vyriešiť rozdiely v odmeňovaní žien a mužov vo všetkých členských štátoch Európskej únie. Tento krok má vytvoriť tlak na zamestnávateľov. Tí budú totiž teraz musieť prevziať väčšiu zodpovednosť za transparentnosť v oblasti platov a odstraňovania rodových nerovností. V praxi to bude znamenať, že zamestnávatelia budú podľa nových pravidiel musieť poskytnúť zamestnancom prístup k informáciám o tom, ako určujú platy rozdelené podľa pohlavia.

Foto: Shutterstock
Pokuty aj transparentnosť
„Spoločnosti s viac ako 100 zamestnancami budú mať oznamovaciu povinnosť,“ povedala pre bruselský portál Politico liberálna holandská europoslankyňa Samira Rafaelová. Ak výkazy podnikov, firiem či spoločností nad sto zamestnancov preukážu, že rozdiel v odmeňovaní žien a mužov presahuje 5 %, spoločnosť to bude musieť napraviť.
Okrem toho budú môcť členské krajiny pokutovať tých zamestnávateľov, ktorí nové pravidlá porušia. Pracovníci budú mať tiež podľa legislatívy právo na kompenzáciu.
Na ťahu je Európska rada
„Rovnaká práca si zaslúži rovnakú mzdu. A na rovnakú odmenu potrebujete transparentnosť,“ povedala pred hlasovaním predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Ženy musia vedieť, či s nimi ich zamestnávatelia zaobchádzajú spravodlivo. A keď to tak nie je, musia mať silu bojovať a získať to, čo si zaslúžia,“ dodala.
Prijatá smernica, ktorú Európska komisia navrhla ešte predvlani v marci 2021 však ešte nie je v platnosti. Definitívnu zelenú jej dá formálne na jarnom samite až Rada Európskej únie, ktorá je orgánom šéfov štátov a vlád členských krajín bruselského klubu. Krajiny potom budú mať tri roky na to, aby pravidlá smernice zapracovali do svojich vnútroštátnych právnych predpisov.
Muži, ženy, nebinárni
Smernica tiež uznáva ľudí, ktorí sa identifikujú ako nebinárni, čo Samira Rafaelová víta. „Toto je prelomová správa. Je to prvýkrát v histórii legislatívy EÚ, čo sme uznali nebinárne osoby aj to, že intersekcionálna diskriminácia sa stane priťažujúcim faktorom,“ uviedla ďalej.
Novoprijatá smernica tiež ukončí diskrimináciu pri prijímaní do zamestnania, pretože zamestnávateľom zakazuje pýtať sa na predchádzajúci plat kandidátov a ukladá im povinnosť poskytnúť platové rozpätie na pozíciu, o ktorú sa kandidáti uchádzajú.
Ženy zarábajú v EÚ v priemere asi o 13 % menej ako muži
Portál Lemonde pripomína, že rozdiely v odmeňovaní žien a mužov sa však v jednotlivých krajinách EÚ rôznia. V Luxembursku je to napríklad len 0,7 %, ale vo Francúzsku dosahujú 15,8 %, v Nemecku 18,3 %, v Lotyšsku 22,3 %, na Slovensku dokonca 25,6 %. De iure bola rovnaká mzda pre mužov a ženy zakotvená už v zmluvách EÚ, ktoré boli základom vytvorenia Európskeho hospodárskeho spoločenstva v roku 1957. Na stav „de facto“ sa však stále čaká.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Pozor na veľký počet finančných podvodov, najmä prostredníctvom autorizovaných platieb
- 3.Cestovný ruch sa zotavuje, no pracovných ciest je stále výrazne menej
- 4.Explodovala raketa Elona Muska Starship, ľudí mala dopraviť až na Mars (video)
- 5.Hit Muzikál Vyznanie 8. - 21. decembra 2023