Energodotácie môžu v niektorých prípadoch spôsobiť firmám dodatočné daňové povinnosti
Aktuálna výzva pre predkladanie žiadostí o dotáciu na zvýšené ceny plynu a elektriny za január 2023 má aj daňové dôsledky. Firmy totiž pri získaní dotácie musia počítať s daňou z príjmu a riešením dane z pridanej hodnoty (DPH). Špecifickou otázkou je, ako daňovo korektne prerozdeliť dotáciu medzi nájomcov obchodných či výrobných priestorov.

Foto: Shutterstock
Energodotácia je zdaniteľný príjem
Z pohľadu dane z príjmov predstavujú energodotácie zdaniteľný príjem, čím sa líšia od väčšiny predošlých dotácií poskytovaných počas koronakrízy v rámci opatrení prvá pomoc.
„Fakt, že pri energodotácii ide o zdaniteľný príjem, neprináša prijímateľovi pomoci žiadnu daňovú nevýhodu. Pri uplatnení oslobodenia pri dotáciách bolo takmer vo všetkých prípadoch nutné v rovnakej výške vylúčiť z daňových výdavkov aj výdavky súvisiace s oslobodenou dotáciou, čím sa dotácia stala daňovo neutrálnou,“ vysvetľuje daňový odborník poradenskej spoločnosti Grant Thornton Branislav Mačuha.
V prípade dotácií na energie podľa neho síce nedochádza k oslobodeniu príjmu od dane, ale zároveň nedochádza ani k vylučovaniu daňových výdavkov hradených z energodotácie, pretože energodotácia je zdaniteľným príjmom.
DPH sa neuplatňuje s výnimkou dodávateľov energií
„Energodotácie nepredstavujú z pohľadu DPH dotáciu alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby, a preto sa do základu dane nezahŕňajú. Samotný príjem energodotácií teda nemá žiadny vplyv na DPH,“ vysvetľuje ďalej odborník. A ani skutočnosť, že dotácia môže ovplyvniť cenu tovarov alebo služieb, ktoré dodáva dotovaný subjekt, nestačí na to, aby sa táto dotácia stala predmetom dane.
Na to, aby dotácia bola priamo viazaná na cenu dodávok, je nutné, aby bola osobitne dotovanému subjektu platená s cieľom zabezpečiť konkrétne tovary a služby. Energodotácia sa, naopak, považuje za prevádzkovú dotáciu pokrývajúcu časť bežných nákladov podniku. Nie je však poskytovaná k cene plnenia, aj keď môže nepriamo ovplyvňovať cenu tovaru alebo služieb dodávaných dotovaným subjektom. Preto sú energodotácie mimo režimu DPH.
„Neplatí to však napríklad na kompenzácie poberané dodávateľmi energií k cenám energií z dôvodu uplatňovania regulovaných cien pre regulované subjekty, ako sú napríklad domácnosti. Takéto dotácie k cenám energií sú predmetom DPH u dodávateľov energií a prijatá dotácia sa považuje za sumu s DPH,“ dodáva B. Mačuha
Prerozdelenie energodotácií nájomcom
Ak vlastník budovy prenajíma priestory ďalším firmám, v praxi často požaduje popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody či tepla. Nájomca má však smolu, keďže nemôže požiadať o energodotáciu na pokrytie dodatočných nákladov v dôsledku zvýšenia cien plynu a elektriny, ak má odberné miesto zriadené prenajímateľ.
„Ak by sa prenajímateľ rozhodol nájomcovi kompenzovať vysoké ceny energií po vzniku daňovej povinnosti k DPH, odporúčame nastaviť takúto kompenzáciu ako zľavu z ceny, čiže ako takzvané zníženie ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti k DPH,“ odporúča daňový odborník.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Maximálna dávka v nezamestnanosti od júla 2023 stúpne na 1 329,10 eura
- 4.Stravné pre zamestnancov bude od 1. júna 2023 opäť vyššie
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur