ECB vystrelila základnú úrokovú sadzbu prekvapujúco vysoko až na 1,25 %
Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) rozhodla o zvýšení všetkých troch kľúčových úrokových sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu. V praxi to znamená, že základná úroková sadzba sa vďaka tomuto „jumbo“ kroku vyšvihla na 1,25 %, hoci pred tohtoročným letom bola ešte na nule. Centrálna banka eurozóny tak po niekoľkomesačnom váhaní razantne zareagovala na silný rast inflácie v eurozóne, ktorá by v tomto roku mala dosiahnuť v priemere 8,1 %.
Foto: Shutterstock
Prekvapujúco razantné rozhodnutie
Rada guvernérov sa dnes rozhodla zvýšiť tri kľúčové úrokové sadzby ECB o 75 bázických bodov. Tento významný a zároveň aj prekvapujúci krok, hoci ho v posledných dňoch niektoré zdroje opakovane avizovali, znamená rýchlejší postup pri dosiahnutí návratu inflácie k strednodobému cieľu ECB na úrovni 2 %.
Rada guvernérov zároveň vyslovila predpoklad, že v priebehu svojich nasledujúcich zasadnutí bude vo zvyšovaní úrokových sadzieb pokračovať s cieľom tlmiť dopyt a chrániť ekonomiku eurozóny pred rizikom trvalého nárastu inflačných očakávaní.
Zároveň tiež počíta s pravidelným prehodnocovaním trajektórie menovej politiky na základe nových informácií a vývoja inflačného výhľadu. Jej budúce rozhodnutia o menovopolitických sadzbách sa budú aj naďalej prijímať priebežne zo zasadania na zasadanie.
Kedy konečne klesne vysoká inflácia?
Dôvodom na prijatie rozhodnutia, ktoré je odvážnejšie, ako sa pôvodne predpokladalo, je stále príliš vysoká inflácia, ktorá pravdepodobne zostane dlhšie nad úrovňou cieľa Rady guvernérov. Podľa rýchleho odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat inflácia v rámci krajín eurozóny v auguste dosiahla 9,1 %.
„Prudko rastúce ceny energií a potravín, dopytové tlaky v niektorých sektoroch po znovuotvorení ekonomiky aj ponukové obmedzenia vyvolávajú ďalší rast inflácie. Pokračuje zintenzívňovanie cenových tlakov a ich šírenie v celom hospodárstve, pričom v najbližšom období môže inflácia ďalej stúpať. S postupným slabnutím vplyvu súčasných príčin inflácie a premietaním normalizácie menovej politiky do ekonomiky a cenotvorby inflácia klesne,“ píše vo svojom stanovisku ECB.
Predikcie vývoja inflácie a hospodárskeho rastu eurozóny
Na základe týchto informácií analytici ECB výrazne upravili svoje inflačné projekcie a v súčasnosti očakávajú, že inflácia v roku 2022 dosiahne v priemere 8,1 %, v roku 2023 to bude v priemere 5,5 % a v roku 2024 klesne na 2,3 %. Tento výhľad sa odráža aj v najnovších projekciách hospodárskeho rastu. Podľa názoru analytikov ECB by rast ekonomiky v eurozóne v tomto roku mal dosiahnuť rast na úrovni 3,1 %, budúci rok poklesne na 0,9 % a v roku 2024 by mal opäť začať stúpať na 1,9 %.
Čo bude s programom nákupu aktív
„Pretrvávajúca zraniteľnosť spôsobená pandémiou koronavírusu naďalej predstavuje riziko ohrozujúce plynulú transmisiu menovej politiky. Rada guvernérov bude preto naďalej pružne reinvestovať prostriedky zo splatených cenných papierov v rámci portfólia núdzového pandemického programu nákupu aktív (pandemic emergency purchase programme – PEPP) na potlačenie rizík súvisiacich s pandémiou, a to minimálne do konca roka 2024,“ konštatuje ďalej ECB.
Rada guvernérov má v úmysle pokračovať tiež v reinvestovaní plnej výšky istiny zo splatených cenných papierov nakúpených v rámci programu nákupu aktív (asset purchase programme – APP).
Ako sa zvýšili kľúčové úrokové sadzby ECB
Rada guvernérov sa rozhodla zvýšiť tri kľúčové úrokové sadzby ECB o 75 bázických bodov. Úroková sadzba hlavných refinančných operácií sa tak zvýšila na 1,25 %, úrokové sadzby jednodňových refinančných operácií na 1,50 % a jednodňových sterilizačných operácií na 0,75 %. Toto rozhodnutie nadobudne účinnosť od 14. septembra 2022.
Najsilnejšia ekonomika tiež zvyšuje úroky
Európska centrálna banka je jednou z posledných centrálnych bánk na svete, ktorá začala proti vysokej inflácii bojovať zvyšovaním kľúčových úrokových sadzieb. Napríklad americký Federálny rezervný systém FED zvyšoval úrokové sadzby už niekoľkokrát.
Sprísňovanie menovej politiky v jeho podaní je postupnejšie ako v prípade ECB, a už teraz je z vyhlásení jeho lídrov zrejmé, že v tejto politike bude pokračovať aj naďalej. Aktuálne je so svojou kľúčovou úrokovou sadzbou na úrovni 1,75 %.
Krajiny V4 vyhnali úroky naozaj vysoko
Spomedzi krajín V4, ktoré nie sú súčasťou eurozóny, má najvyššiu kľúčovú úrokovú sadzbu Maďarsko, ktoré ju dokázalo vytlačiť až na úroveň 11,75 %. Jeho inflácia je pritom veľmi podobná tej, ktorú registrujeme na Slovensku, teda nachádza sa nad úrovňou 13 %.
Ako poslední zvyšovali kľúčovú úrokovú sadzbu Poliaci. Urobili tak 7. septembra 2022, keď ju zdvihli o štvrť percentuálneho bodu na 6,75 %. Tamojšia centrálna banka pôvodne uvažovala o intenzívnejšom zvyšovaní, no napokon sa kvôli obavám z hospodárskeho poklesu rozhodla pre miernejší postup. Inflácia v Poľsku je v súčasnosti najvyššia za posledných 26 rokov – v auguste 2022 dosiahla 16,1 %.
Najvyššie ceny tovarov a služieb spomedzi týchto krajín má Česko. Inflácia tu bola naposledy na úrovni 17,5 % a stúpa k 20 %. Po výmene guvernéra Českej národnej banky však zvyšovanie kľúčovej úrokovej sadzby v krajine ustalo. Pred tohtoročným letom sa tak však stalo hneď niekoľkokrát, a aktuálne sa nachádza na úrovni 7 %.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka