Dvaja z troch Slovákov využívajú internetbanking. Denne ním platíme v priemere 20 eur
Až dve tretiny Slovákov vo veku od 16 do 74 rokov vlani využívali internetbanking. Ten sa dostal do popredia v dôsledku čiastočného obmedzenia platenia v hotovosti. Dôvodom boli obavy zo šírenia nákazy koronavírusu prostredníctvom bankoviek. Platenie online sa, odhliadnuc od koronakrízy, stáva trendom aj do budúcnosti.
Foto: Shutterstock
Zlepšujeme sa, ale stále sme len priemerní
Počet ľudí, ktorí bankujú online, sa počas posledných desiatich rokov viac ako strojnásobil. Aktívnych používateľov internetbankingu pribúda aj vďaka zvyšovaniu vzdelania ľudí.
Podľa aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat za rok 2020 z 27 krajín Európskej únie však vo využívaní internetbankingu dosahujeme len priemerné výsledky. Zo susedných krajín Slovensko predbehli Česi aj Rakúšania. Rekordérmi v tomto smere sú Dáni. Až deväť z desiatich Dánov využíva internetbanking.
Online banking využívajú najviac severania
Rebríčku už dlhé roky kraľujú škandinávske krajiny, naopak, najmenej využívajú bankovanie z domu Bulhari (13 %) a Rumuni (12 %), a to kvôli nízkemu internetovému pokrytiu v krajine. V Česku bankuje online až 70 % ľudí, v Rakúsku 66 %, v Maďarsku 51 % a v Poľsku 49 %. Priemer za 27 krajín Únie je na úrovni 58 %.
„Celkovo sa počet Európanov používajúcich online bankovníctvo za posledných 10 rokov zdvojnásobil. V súčasnosti využíva služby internetbankingu osem z desiatich Slovákov s vyšším dosiahnutým vzdelaním, takmer polovica ľudí so stredným vzdelaním a len 13 % ľudí s nižším vzdelaním,“ hovorí ekonomická analytička spoločnosti FinGO.sk Lenka Buchláková.
Vlani sme cez internetbanking denne zaplatili v priemere 20 eur. Spolu s ostatnými platbami v hotovosti či prostredníctvom mobilných aplikácií sme minuli v priemere 60 eur denne.
Internetbanking je doménou mladých
„Bezhotovostné platby sa v celej Únii dostali do popredia od prvej vlny pandémie koronavírusu v marci 2020. Ľudia z obavy zo šírenia nákazy nechceli platiť hotovosťou, a tak využívali v obchodoch prevažne platbu kartou. Od vlaňajška vidíme aj na Slovensku výrazný nárast nákupov cez internet. V tomto prípade ľudia platili cez internetbanking, a len veľmi malé percento z nich volilo platbu na dobierku v hotovosti,“ dopĺňa analytička.
Štatistiky potvrdzujú, že online služby sú doménou mladších vekových kategórií. Internetbanking na Slovensku najčastejšie využívajú mladí ľudia vo veku 25 až 29 rokov, pričom početnejšou skupinou v rámci tejto vekovej kategórie sú muži. Internetbanking je veľmi populárny aj v skupine dôchodcov. Až 40 % ľudí nad 65 rokov využíva služby internetbankingu.
Dávajte si pozor na bezpečnosť!
Čoraz väčší záujem o využívanie služieb internetového bankovníctva kladie aj dôraz na jeho bezpečnosť. Ľudia by mali byť opatrní pri otváraní príloh alebo neznámych odkazov a e-maily od neznámych osôb by nemali otvárať vôbec. Dôležité je neinštalovať si aplikácie z neznámych zdrojov a neznáme rozšírenia do internetového prehliadača. Naopak na počítač, notebook, tablet, mobilný telefón si pravidelne inštalovať bezpečnostné aktualizácie a pripájať sa len z overených sietí. Heslo do služieb elektronického bankovníctva je nutné si pravidelne meniť a nepoužívať rovnaké heslo v iných aplikáciách a na internetových stránkach, najmä na sociálnych sieťach.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ruská Murmanská oblasť sa stalo terčom dronov, pre útok dočasne obmedzili letovú premávku
- 2.Arménsky národný filharmonický orchester 22. septembra 2024
- 3.Turisti si objednali vyhliadkové lety, po zrážke ich lietadiel sú dve osoby nezvestné
- 4.Účet pre seniorov ponúkajú len tri banky a za poplatok
- 5.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024