Drobné mince od 1. júla 2022 končia, ceny nákupov budeme zaokrúhľovať
Slovensko sa 1. júla dočká obmedzenia používania jedno- a dvojcentových mincí. Zaokrúhľovať sa bude až výsledná cena nákupu, a to v prípade, že zákazník bude platiť v hotovosti. Ak bude platiť kartou, výsledná cena sa nezaokrúhľuje. Ako bude celý tento proces vyzerať v praxi?

Foto: Shutterstock
Zmeny pre zákazníkov aj obchodníkov
Novela zákona o zaokrúhľovaní, ktorá príde do platnosti už o niekoľko dní, má podľa rezortu financií výhody nielen pre zákazníkov, ktorí sa zbavia ťažkých peňaženiek, ale takisto pre obchodníkov. „Touto úpravou sa znížia náklady podnikateľov za poplatky bánk za vloženie, respektíve za spracovanie jednocentových a dvojcentových mincí,” tvrdí Ministerstvo financií SR vo svojej správe.
Stiahnutie jedno- a dvojcentových mincí zjednoduší platenie v obchodoch starším ľuďom a bude mať pozitívny vplyv na životné prostredie. Na nové obmedzenie má pozitívne ohlasy väčšina Slovákov. Podľa prieskumu Eurobarometra sú tri štvrtiny opýtaných obyvateľov Slovenska (74 %) za zrušenie používania drobných mincí.
Zaokrúhľovanie a obmedzenie používania menších mincí však nie je v rámci eurozóny ničím novým. Podobné pravidlá platia aj v iných európskych krajinách, ako napríklad Taliansko, Belgicko či Holandsko.
Podľa rezortu financií sa budú zaokrúhľovať len hotovostné platby, pretože cieľom zmeny je obmedzenie obehu mincí súvisiacich práve s hotovosťou. Zaokrúhľovanie by sa malo robiť neutrálnym spôsobom, ktorý bude spravodlivý pre kupujúceho aj obchodníka. Zákazníci by sa tak nemali obávať zdražovania.
Ako bude zaokrúhľovanie fungovať?
Pri zaokrúhľovaní bude platiť niekoľko základných pravidiel:
Zaokrúhľovať sa bude vždy výsledná suma nákupu, nie jednotlivé ceny potravín. V prípade, že by zákazník platil kombinovane, čiže časť sumy hotovosťou a časť kartou, zaokrúhľuje sa len tá časť, ktorá je platená hotovosťou.
Jedno- a dvojcentové mince zostávajú stále zákonným platidlom
Aj napriek tomu, že sa jedno- a dvojcentové mince sťahujú z obehu, zostávajú stále zákonným platidlom. To znamená, že obchodník ich nemôže odmietnuť, ak by nimi zaplatili napríklad cudzí štátni príslušníci, kde k obmedzeniu ich používania nedošlo.
Príklad: Takto to bude fungovať v praxi
Nákup sa skladá z polotučného mlieka za 0,89 eura, tadičného masla za 1,57 eura, konzumného chleba za 0,99 eura a jedného rožka za 0,07 eura. Výsledná cena nákupu je 3,52 eura. Po zaokrúhlení (v tomto prípade smerom nadol) zaplatí zákazník v hotovosti 3,50 eura. Ak by nakupujúci platil kartou, zaplatí 3,52 eura.
Ak by si zákazník kúpil len jednu položku z nákupného zoznamu, napríklad maslo v hodnote 1,57 eura, pri platbe v hotovosti sa mu táto suma zaokrúhli na 1,55 eura. Ak by si kúpil rožok, pri platbe kartou by ho vyšiel na 7 centov, no v hotovosti na 10 centov.
V prípade, že by zákazník platil nákup kombináciou platobnej karty a hotovosti, vyzeralo by to takto – predstavme si, že výsledná cena nákupu je 48,32 eura, pričom kupujúci zaplatí 20 eur v hotovosti a zvyšok kartou. Obchodník odpočíta od sumy 48,32 sumu, ktorú zákazník zaplatil v hotovosti, a zvyšných 28,32 eura zaplatí kartou. Suma sa v tomto prípade nezaokrúhľuje.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
- 2.Christina Lagardová: Éra ultranízkej inflácie sa už pravdepodobne nevráti
- 3.Netflix má na Slovensku nového konkurenta v podobe Disney+. Obe spoločnosti majú problém
- 4.Cestovatelia, pozor – kreditky Diners Club končia, tak aby vám to nepokazilo dovolenku
- 5.Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia