Dôchodkovým fondom sa vlani darilo, no v tomto roku si budeme sporiť menej
Dôchodkové fondy majú za sebou zaujímavé obdobie. Kým v roku 2021 zaznamenali úspešnú bilanciu, v nasledujúcom roku sa prepadli do hlbokého mínusu, pričom vlani sa opäť dokázali "vyhrabať" z červených čísel. Občania, ktorí sledujú stav na svojom účte, to nemajú ľahké. Pri pohľade na dlhodobé zhodnotenie svojich financií však môžu zostať pokojní, pretože pri zhodnocovaní za posledných 10 rokov sú všetky garantované aj negarantované dôchodkové fondy v pluse.
Zdroj: Freepik
Garantované a negarantované fondy
Podľa údajov Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) v roku 2023 všetky garantované dôchodkové fondy (dlhopisové) s výnimkou jediného a úplne všetky negarantované (indexované aj akciové) skončili v zisku. Inak povedané, hodnota dôchodkovej jednotky každého z nich bola na konci roku vyššia ako na jeho začiatku.
Podľa informácie asociácie štyri z piatich garantovaných dôchodkových fondov v priebehu uplynulého roku zhodnocovali vklady svojich klientov pozitívnym spôsobom, dva z nich dokonca o viac ako 5 %. Len jeden zaznamenal stratu – Dlhopisový garantovaný fond dôchodkovej správcovskej spoločnosti UNIQA (–1,77 %).
Naopak, dvojciferné zisky od 12 po takmer 20 % v uplynulom roku zaznamenali všetky negarantované dôchodkové fondy. Najlepšie sa darilo indexovému negarantovanému fondu INDEX dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali (+19,586 %).
Všetky dôchodkové fondy sú za posledných 10 rokov, respektíve od svojho vzniku, pluse. Zhodnotenie majetku v garantovaných fondoch sa od ich vzniku pohybuje na úrovni 1 až 1,9 %. V prípade negarantovaných fondov je zhodnotenie podstatne vyššie, keď sa pohybuje medzi 3 až takmer 9,9 %.
Takmer 14 miliárd eur
Ku koncu uplynulého roku bolo v druhom dôchodkovom pilieri naakumulovaných 13,997 miliardy eur. V polovici januára 2024 objem prostriedkov sporiteľov v druhom pilieri prekročil hranicu 14 miliárd eur, keď dosiahol úroveň 14,115 miliardy eur.
Po tom, ako sa v polovici minulého roku začalo s presunom vkladov sporiteľov z garantovaných do negarantovaných dôchodkových fondov, je v negarantovaných fondoch v súčasnosti alokovaných už viac finančných prostriedkov ako v tých garantovaných.
Podľa správy ADSS sa k 31. decembru 2023 v negarantovaných dôchodkových fondoch nachádzalo 6,319 miliardy eur a v garantovaných 7,657 miliardy eur. Presun úspor občanov pritom ešte stále pokračuje.
Najviac finančných prostriedkov spomedzi pätice garantovaných dôchodkových fondov sa nachádza vo fonde Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (takmer 2,2 miliardy eur). Spomedzi 11 negarantovaných fondov je najviac peňazí alokovaných v indexovom negarantovanom fonde správcovskej spoločnosti UNIQA (1,75 miliardy eur).
Ku koncu roka pribudli sporitelia
Ku koncu minulého roku druhý dôchodkový pilier zaznamenal nárast sporiteľov. K poslednému dňu roka 2023 ich bolo 1,838 milióna, čo predstavuje medziročný nárast o približne 95-tisíc sporiteľov. Príčinou bola nielen zmena legislatívy v priebehu roka 2023, ktorá zvýhodnila podmienky pre sporiteľov, ale aj skutočnosť, že od mája minulého roku platí, že prvýkrát zamestnaní mladí ľudia do druhého piliera vstupujú automaticky, a teda nemusia pre to urobiť vôbec nič.
Svitalo na lepšie časy
Pre približne pol milióna sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri je teda dobrou správou, že v polovici minulého roku sa začalo s presunom ich úspor z garantovaných do výkonnejších negarantovaných fondov. Cieľom tejto legislatívne podloženej operácie je zosúladenie rozloženia majetku sporiteľa s predvolenou investičnou stratégiou.
„Presunom úspor sa odstráni posledná zásadná slabina druhého piliera. Systém sporenia si na vlastný dôchodok tak bude ešte efektívnejší a výhodnejší ako doteraz,“ uviedol predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov.
Vtedy však ešte netušil, že vláda, ktorá vzišla zo septembrových parlamentných volieb, si nechá v parlamente okrem iného schváliť aj zníženie príspevkov do druhého piliera z vtedajších 5,75 % na súčasné 4 %. Výsledkom tohto opatrenia by mal byť príspevok do tohtoročného štátneho rozpočtu presahujúci 360 miliónov eur.
Predseda vlády Robert Fico na margo uviedol: „My občanom nič neberieme, akurát si (ľudia) budú sporiť menej.“ Zákon „lex konsolidácia“ bol po schválení v Národnej rade SR a podpísaný prezidentkou publikovaný v Zbierke zákonov s účinnosťou od začiatku tohto roku.
Nárast aj v treťom pilieri
Pre sporiteľov je dobrou správou, že ich úsporám sa vlani darilo aj v treťom dôchodkovom pilieri. Všetky fondy v roku 2023 hospodárili v pluse. V prípade príspevkových fondov sa ročný prírastok pohyboval na úrovni 3,95 % až 19,37 %. V prípade výplatných dôchodkových fondov to bolo 3,54 % až 6,43 %.
Ku koncu minulého roku súhrnná hodnota majetku všetkých sporiteľov v treťom dôchodkovom pilieri predstavovala 3,519 miliardy eur.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.ISA: Ozdravenie verejných financií zníži deficit, no zároveň spomalí ekonomický rast
- 2.Prezidentské voľby v USA: Duel medzi priaznivcom fosílnych palív a fanúšičkou zelených energií
- 3.Generácia Z a technologický pokrok menia zaužívané vzorce aj v oblasti finančného sprostredkovania
- 4.Ako sa od júla zvýši príspevok na opatrovanie a osobnú asistenciu?
- 5.Vláda schválila odklad platenia sociálnych odvodov aj za február 2022