Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera
Poslanci parlamentu sa aktuálne venujú aj novelizácii zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností v legislatívnej úprave vidí „nášľapnú mínu“ v podobe nastavenia jednorazového výberu úspor v kontexte k individuálnym garanciám sporiteľov.

Foto: Shutterstock
Výbery v nepredvídateľnom čase
Reforma druhého piliera schválená v roku 2022 dala tisíckam sporiteľov nádej na vyššie dôchodky a správcom úspor poskytla priestor, aby nastavili procesy na dlhodobé efektívne zhodnocovanie úspor. Zaviedla individuálne garancie a zmenila výplatnú fázu.
Návrh zákona obsahuje pravidlá, ktoré umožnia okamžitý výber celých úspor alebo ich častí pri dosiahnutí dôchodkového veku a splnení podmienok referenčnej sumy a výšky úspor. Problém nastane, ak si veľká časť sporiteľov stanoví výber v nepredvídateľnom čase, keďže princíp individuálnych garancií je naviazaný na čas čerpania programového výberu.
Čo sú to individuálne garancie?
Individuálne garancie znamenajú povinnosť dôchodkovej správcovskej spoločnosti (DSS) garantovať sporiteľom pri odchode do dôchodku v dlhopisových fondoch sumu v objeme odvedených povinných príspevkov či prestupov. Filozofia veľkej novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení totiž predpokladala dlhodobý programový výber pre každého sporiteľa. Pri tomto predpoklade DSS vedia riadiť individuálne garancie bez zásadných dosahov na investičnú stratégiu a výnosy dlhopisového garantovaného fondu.
Ako dodržať garancie
Ak však budú musieť DSS dodržať individuálne garancie a zároveň zákon umožní sporiteľom okamžitý výber financií, budú v garantovaných fondoch investovať extrémne konzervatívne a zhodnotenie bude ešte nižšie, ako bolo pred schválením veľkej novely zákona o dôchodkovom sporení. Doplatky na individuálne garancie predstavujú riziko, ktorému DSS budú predchádzať extrémne konzervatívnym investovaním.
A ak budú dlhopisové fondy extrémne konzervatívne, nízky výnos zníži dôchodok všetkým sporiteľom v druhom pilieri. Vzhľadom na to, že do dlhopisových fondov sa budú presúvať celoživotné úspory na dlhý čas v záverečnej fáze sporenia, vplyvy na nasporenú sumu budú zásadné.
„Nezabúdajme, že úspory si jednorazovo môže vybrať iba ten, kto má dostatočne vysoký dôchodok z prvého piliera. Tí, ktorí to nemajú, musia nechať peniaze v dlhopisovom fonde a čerpať ich dlhodobo,“ vysvetľuje predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností Miroslav Kotov.
Riešenie, ako ošetriť kolíziu
Správcovia úspor zároveň pred druhým čítaním novely v parlamente prichádzajú s riešením, ako ošetriť kolíziu v návrhu zákona. Navrhujú, že individuálne garancie sa budú uplatňovať iba vtedy, ak sa sporiteľ rozhodne pre dlhodobý programový výber.
V takomto prípade budú podľa ich názoru garancie motivovať bohatších k dlhodobému čerpaniu a nie oberať chudobnejších o výnosy pri dlhodobom čerpaní dôchodkov z druhého piliera.
Aktuálne si sporí v druhom pilieri 1 769 555 sporiteľov, výška úspor je takmer 12,154 miliardy eur.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur