Dlžníci často zneužívajú pomoc pri riešení osobného bankrotu a poskytnuté pôžičky nesplácajú
Centrum právnej pomoci (CPP) pomáha ľuďom pri riešení osobného bankrotu, požičiava im aj peniaze, no mnohí z nich ich nie vždy splácajú. CPP koncom minulého roka evidovalo pohľadávky od oddlžených dlžníkov v hodnote vyše 11 miliónov eur. Úrad vládneho auditu po kontrole udelil centru pokutu, pretože nevyužilo právne prostriedky na vymoženie splatných pohľadávok štátu. Podnet na prešetrenie hospodárenia s verejnými financiami v CPP podala vlani na jeseň Asociácia slovenských inkasných agentúr (ASINS).
Foto: Shutterstock
Splatili len polovicu pôžičiek
,,Chceli sme poukázať aj na to, že oddlžení dlžníci, ktorí si neplnia svoje povinnosti ani voči CPP, sú často aj dlžníkmi štátnych inštitúcií, ako je napríklad Finančná správa SR či Sociálna poisťovňa, a na ich dlhy sa v konečnom dôsledku skladajú všetci daňoví poplatníci,“ vysvetľuje prezident ASINS Martin Musil.
Podľa zistení nie každý občan pri riešení svojej dlhovej pasce pôžičky od centra spláca optimálne. Ku koncu roka 2020 centrum poskytlo pôžičky vo výške viac ako 23 miliónov eur, dlžníci však uhradili iba niečo vyše polovicu dlžnej sumy.
,,Nedostatočným a neefektívnym uplatňovaním nárokov CPP voči oddlženým dlžníkom podľa nás dochádza k výpadkom príjmov CPP, čo možno považovať za nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami,“ komentuje zistenia M. Musil.
Za nedostatky príde pokuty
Úrad vládneho auditu (ÚVA) vykonal aj na základe podnetu vládny audit v apríli tohto roka. ,,Vládnym auditom bolo identifikovaných šesť nedostatkov, na základe ktorých bol ÚVA oprávnený uložiť pokutu,“ vysvetľuje referentka z referátu vnútornej kontroly a sťažností ÚVA Viera Vidová. CPP musí preto prijať opatrenia na nápravu nedostatkov.
,,Centrum právnej pomoci aktuálne pripravuje opatrenia na základe zistenia vládneho auditu,“ vysvetľuje Peter Bubla z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti SR. Opatrenia má zaslať do konca júna a následne by ich malo do konca augusta aj splniť.
Nielen splácanie, ale aj špekulácie
Medzier v systéme osobného bankrotu je však viac a asociácia preto vyzýva na zmeny. ,,Na Slovensku sa môže oddĺžiť aj človek s príjmom nad 2-tisíc eur mesačne, a aj človek, ktorý sa zbaví majetku, aby nemusel vyplatiť svojich veriteľov. Môže sa tiež oddlžiť občan s nadštandardným príjmom. Skrátka nikto nepreveruje a nebráni oddlženiu bonitných občanov,“ vysvetľuje viceprezident ASINS Pavol Jakubov.
Asociácia preto navrhuje opatrenia:
- povinnú kontrolu príjmov a majetku pri vstupe do oddlženia za posledných 12 mesiacov,
- prioritné nastavenie oddlženia formou splátkového kalendára,
- úpravu podmienok pre zrušenie oddlženia, aby oddlžený občan preukazoval poctivý zámer pri oddlžení.
Mechanizmus osobného bankrotu a právna úprava je podľa ministerstva založená na predpoklade, že dlžník, ktorý do neho vchádza, sa chce vysporiadať so svojou minulosťou čestne. Veritelia majú zároveň právo, aby namietali proces oddlženia a oddlženie sa dá zrušiť, ak sa do 6 rokov od oddlženia preukáže, že dlžník nebol čestný.
,,Myslíme si, že tento mechanizmus je nastavený dobre. Nič to nemení na tom, že s inkasnými spoločnosťami sa rozprávame a keď prídeme na riešenie, ktoré vylepší mechanizmus, tak sme tomu otvorení,“ uzatvára P. Bubla z Ministerstva spravodlivosti SR.
Právna pomoc už piaty rok
Občanov, ktorí riešia osobný bankrot, takzvaný proces oddlženia, zastupuje už päť rokov jediná inštitúcia – Centrum právnej pomoci. Občan žiada centrum o právnu pomoc, ktoré po preskúmaní žiadosti rozhodne do 30 dní o nároku na takúto pomoc. Centrum určí na zastupovanie občana v procese advokáta, právnika alebo mediátora.
Dlžník musí byť platobne neschopný, musí mať minimálne jednu exekúciu, ktorá trvá dlhšie ako jeden rok, a musí mať poctivý zámer vyriešiť problémy. Medzi podmienky pre získanie právnej pomoci patrí aj bývanie na Slovensku.
Na druhej strane nie je možné sa oddlžiť od výživného na dieťa, záložného práva na nehnuteľnosť, dlhu, ktorý vznikol spôsobením škody na zdraví alebo úmyselým trestným činom. A nie je možné sa oddlžiť ani od pôžičky, ktorú poskytlo Centrum právnej pomoci.
Oddlženie prebieha dvoma spôsobmi – formou splátkového kalendára alebo konkurzom. ,,Konkurz je najčastejšia forma oddlženia. Pri tejto forme nie je nutné mať majetok ani príjem. Odporúča sa dlžníkom, ktorí majú väčšie dlhy ako je ich majetok,“ uvádza centrum. Naopak, oddlženie formou splátkového kalendára je vhodnejšie pre klientov, ktorí majú pravidelný príjem.
Najčastejšie bankrotujú muží
V priebehu piatich rokov existencie CPP poskytlo takmer pol milióna konzultácií. V minulom roku sa oddlžilo 9 212 klientov. Podľa centra ide o 89-percentnú vybavenosť procesov – podaná žiadosť a priznaný nárok.
,,Ľudia, ktorí sa ocitajú vo finančných ťažkostiach a žiadajú o túto formu pomoci sú podľa štatistík zväčša muži. Častými žiadateľmi sú živnostníci, dôchodcovia, invalidní dôchodcovia či nezamestnaní s rôznymi stupňami vzdelania,“ uvádza centrum.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 2.Hrebienok bude aj túto zimu dejiskom súťaže vo vyrezávaní ľadových sôch Tatry Ice Master
- 3.Od začiatku roku 2025 budú pre jedlo platiť tri rôzne DPH. Ako sa v nich vyznať?
- 4.Tatranský ľadový dóm čoskoro otvorí svoje brány, téma tohto ročníka je však zahalená rúškom tajomstva
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor