December je mesiacom nákupov. Koľko si za ne priplatíme?
Máme tu december, počas ktorého Slováci kvôli vianočným sviatkom nakupujú najviac. Decembrové tržby obchodníkov tak zvyčajne bývajú o desiatky percent vyššie ako počas iných mesiacov. V našej analýze sme sa pozreli na to, koľko peňazí míňame a v akých obchodoch nakupujeme v závere roka, o koľko nás vyjdú drahšie tohtoročné vianočné sviatky a ako pred sviatkami nakupovať s rozumom.
Foto: Freepik
Najviac míňame v decembri
Dôvodom sú nákupy potravín na štedrovečerný stôl alebo darčekov pod vianočný stromček. Obchodníci tak v priebehu decembra utŕžia o desiatky percent viac ako počas iných mesiacov roka. Väčšina Slovákov realizuje predvianočné nákupy počas decembra, niektorí aj na poslednú chvíľu. Nájdu sa však aj takí, ktorí začínajú s vianočnými prípravami v predstihu.
Posledný štvrťrok je z pohľadu maloobchodu najsilnejším obdobím roka. V období október až december predstavujú tržby maloobchodu až 28 % z tých celoročných. Nadpriemerné tržby počas posledného štvrťroka zaznamenávajú takmer všetky oblasti maloobchodu.
Záver roka prináša vyšší obrat predovšetkým predajcom elektroniky, elektrotechniky, nábytku, hračiek, športových potrieb, ale aj kozmetiky, oblečenia a v neposlednom rade potravín a nápojov. Viac zvyknú utŕžiť aj predajcovia v stánkoch a na trhoch. Na svoje si v závere roka prichádzajú aj e-shopy.
Máme viac možností, ako a kde nakupovať
V roku 2023 predstavovala predajná plocha obchodov 4,28 milióna štvorcových metrov. Na jedného Slováka tak pripadá približne 0,79 štvorcového metra z plochy obchodu. Za posledné desaťročie sa tak plocha obchodov zväčšila až o približne 41 %. Stalo sa tak vďaka pribúdajúcim nákupným centrám, retailovým parkom, ale aj obchodným reťazcom, ktoré na trh priniesli siete hypermarketov a supermarketov.
Aj tento rok si za vianočné nákupy priplatíme
Podľa údajov Štatistického úradu SR boli ceny potravín a nealkoholických nápojov v októbri 2024 medziročne vyššie až o 5 %. Ide tak zároveň o najvyššiu infláciu potravín v aktuálnom roku, pričom počas viacerých mesiacov nedosahovala ani úroveň jedného percenta. Drahšie ako pred rokom boli v októbri najmä oleje a tuky (o 30,5 %), zelenina (o 13,3 %) a ovocie (o 11,9 %).
Sladké potraviny boli medziročne drahšie o 5,8 %, chlieb a obilniny o 3,9 %. Mlieko, syry a vajcia nás vyšli drahšie ako pred rokom o 2,4 % a za ryby a morské plody sme si priplácali 2 %. Jedine mäso a výrobky z neho boli medziročne lacnejšie o 0,5 %. Nealkoholické nápoje zdraželi o 4,3 %. Odhadujeme tak, že za tohtoročný predvianočný nákup potravín zaplatí slovenská domácnosť približne o 5 až 6 % viac ako vlani.
Z darčekov, ktoré Slováci najčastejšie nakupujú pre svojich blízkych, sú aktuálne drahšie ako pred rokom športové vybavenie (o 8,4 %) a šperky (o 8 %). Hodinky nás vychádzajú drahšie ako vlani o 3,2 %, za knihy platíme viac o 3,1 %. Od 1,5 do 3 % si priplácame však aj za kávovary, výrobky pre osobnú hygienu, hračky, bicykle, oblečenie, hudobné nástroje či výrobky pre domácich miláčikov.
Najpomalší nárast cien spomedzi typických darčekov zaznamenali mobilné telefóny a obuv o 0,7 % a 0,6 %. Lacnejšie ako pred rokom nás tento rok vychádzajú najmä počítače, a to o 6 % a taktiež fotoaparáty o 0,7 %. Vyplynulo to z najaktuálnejších údajov Eurostatu.
Kvôli sviatkom sa nezadlžujte!
Mnohí Slováci sa dopúšťajú v súvislosti so sviatkami jednej veľkej chyby – kvôli (pred)vianočným nákupom sa zadlžujú. Vianočné sviatky sú tu v rovnakom čase každý rok a mali by sme na ne myslieť už v predstihu. V prípade potreby odporúčame, aby si spotrebitelia popri pravidelnom vytváraní finančnej rezervy každý mesiac odkladali bokom aj finančné prostriedky určené práve na sviatky a nákupy s nimi spojené.
Ako ekonomická situácia ovplyvňuje nakupovanie?
Spotrebitelia majú za sebou dva roky (2022 a 2023) rekordne vysokej inflácie. Hoci v tomto roku je inflácia v priemere na úrovni 2,7 %, predchádzajúce dva roky nemožno úplne vymazať. Preto aj v tomto roku môžeme ešte pociťovať určité vplyvy na nákupy súvisiace s vianočnými sviatkami.
Pri nákupoch tak môže dochádzať k šetreniu, uprednostňovaniu nevyhnutných tovarov pred luxusnejšími či lacnejších možností pred drahšími. Ide predovšetkým o nízkopríjmové domácnosti, domácnosti nezamestnaných, jedného rodiča s deťmi, seniorov či domácnosti s telesne znevýhodnenými členmi.
Na druhej strane v roku 2024 platy na Slovensku reálne rastú, a to po dvoch rokoch 2022 a 2023, pre ktoré bol charakteristický reálny pokles miezd. Pozitívom je aj nízka miera nezamestnanosti v krajine.
Najviac návštev obchodov, vrátane predvianočného obdobia, sa realizuje v Bratislavskom kraji s najvyššou kúpnou silou obyvateľstva, ale aj koncentráciou predajní či nákupných centier. Práve v prípade obyvateľov Bratislavského kraja je v tomto roku (od vypuknutia pandémie koronavírusu) evidovaný rekordne vysoký apetít po nákupoch.
Až 45 kilogramov odpadu na osobu
Vyššia spotreba obyvateľstva v súvislosti s vianočnými sviatkami ide ruka v ruke aj s rastúcou tvorbou komunálneho odpadu. Takmer z každého zakúpeného tovaru totiž vzniká skôr či neskôr v nejakej podobe odpad. Odhadujeme, že práve počas decembra Slováci v priemere vyprodukujú 45 kilogramov komunálneho odpadu na osobu.
Prečo v čase Vianoc vytvárame viac odpadu
Prvý a zároveň najčastejší odpad je obal. Vo vianočnom období, v snahe prekvapiť našich blízkych, tak darčekovo balíme už aj to, čo je raz zabalené. Aj online objednané tovary najprv vybaľujeme a opätovne zase darčekovo balíme do iného obalu.
- Z potravín vzniká odpad prípravou jedál v kuchyni, nedojedením potravín alebo taktiež ich vyhodením do smetnej nádoby kvôli exspirácii dátumu spotreby.
- V odpadových nádobách časom končia aj rôzne opotrebované alebo poškodené predmety.
Odporúčame preto aj v súvislosti s vianočnými sviatkami nakupovať s rozumom, čo v praxi nemusí byť vôbec zložité. Na začiatok stačí napísať si nákupný zoznam, použiť vlastné nákupné tašky, darčeky baliť do obalov, ktoré sa dajú opakovane použiť a pri príprave štedrovečerného stola to príliš nepreháňať a navariť iba toľko, koľko domácnosť dokáže skonzumovať. Aj pri (pred)vianočných nákupoch by sme mali mať na zreteli „radšej kvalita ako kvantita“.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 3.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 4.Drony zaútočili na ruský závod v Tatársku vyrábajúci strategické bombardéry Tu-160
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor