Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Daňový bonus na dieťa: Výpočet je komplikovaný, pre niektorých živnostníkov bude bonus nedosiahnuteľný

Zuzana Fryč Financie Poslať

Podľa aktuálnych zmien v zákone č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa od 1. januára 2022 a od 1. januára 2023 postupne zvyšuje daňový bonus na dieťa a súčasne sa menia podmienky jeho vyplácania. Daňový bonus sa podľa nových pravidiel bude prvýkrát vyplácať už za júl 2022 a platí, že od júla do konca tohto roka sa vypočíta starým aj novým spôsobom a rodičovi sa vyplatí tá suma, ktorá je vyššia. K ďalšiemu zvýšeniu daňového bonusu a zmene pravidiel by malo dôjsť od 1. januára 2023. Hoci sumy sú vyššie, nie všetci rodičia si polepšia.

daňový bonus na dieťa

Foto: Shutterstock

Podmienky na daňový bonus po starom

Pri výpočte starým spôsobom platia tie sumy daňového bonusu na dieťa, ktoré boli platné od 1. januára 2022 do 30. júna 2022 a ktoré sú súčasne platné aj od 1. júla 2022 do 31. decembra 2022:

  • 47,14 eura na dieťa vo veku do 6 rokov,
  • 43,60 eura na dieťa vo veku od 6 rokov do 15 rokov,
  • 23,57 eura na dieťa vo veku od 15 rokov.

To znamená, že dvojnásobná suma daňového bonusu v hodnote 47,14 eura (základom je 23,57 eura) sa vypláca na deti do dovŕšenia veku 6 rokov, poslednýkrát za mesiac, v ktorom dieťa dovŕši vek 6 rokov. Zároveň 1,85-násobná suma daňového bonusu v hodnote 43,60 eura sa vypláca na deti do dovŕšenia veku 15 rokov, poslednýkrát za mesiac, v ktorom dieťa dovŕši vek 15 rokov.

Základnou podmienkou na vyplatenie daňového bonusu „po starom“ je, aby mal rodič, ktorý je zamestnancom, hrubý príjem v ročnom zúčtovaní za rok 2022 vo výške najmenej 6-násobku minimálnej mzdy (6 x 646 eur), teda najmenej 3 876 eur.

Zároveň pri výpočte preddavkov na daň zamestnanca počas roka 2022 musí mať zamestnanec za daný mesiac hrubý príjem vo výške najmenej polovice minimálnej mzdy, teda najmenej 323 eur.

Rovnaká podmienka platí aj pre živnostníkov, respektíve pre všetky samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), kde ich príjem musí byť pred odpočítaním výdavkov v daňovom priznaní za rok 2022 tiež vo výške najmenej 6-násobku minimálnej mzdy (6 x 646 eur), teda najmenej 3 876 eur. SZČO však zároveň musí v daňovom priznaní za rok 2022 dosiahnuť kladný základ dane, čo znamená čiastkový základ dane, respektíve príjem po odpočítaní výdavkov zo zdaniteľných príjmov.

Spoločná podmienka, ktorá platí „po starom“ pre všetkých pracujúcich rodičov je, že nárok na daňový bonus na dieťa vo veku od 6 rokov do 15 rokov majú len vtedy, ak sa na dieťa neposkytuje dotácia na stravovanie podľa § 4 ods. 3 písm. c) zákona č. 544/2010 Z. z. o dotáciách.

Daňový bonus alebo dotácia na stravovanie

Do 30. júna 2022 si mohol rodič na dieťa vo veku do 6 rokov uplatniť súčasne dotáciu na stravovanie, čo je suma 1,30 eura na deň, keď bolo dieťa v škôlke/škole a súčasne aj daňový bonus vo výške 47,14 eura. Od 1. júla však súbeh oboch benefitov u všetkých detí do veku 15 rokov viac nebude možný a rodič si bude musieť vybrať medzi týmito dvomi benefitmi.

Podmienky na daňový bonus po novom

Od 1. júla 2022 do 31. decembra 2022 sa sumy daňového bonusu na dieťa vypočítavajú novým spôsobom, pričom platia tieto maximálne čiastky:

  • 70 eur na dieťa vo veku do 15 rokov,
  • 40 eur na dieťa vo veku od 15 rokov.

V praxi môže byť maximálna možná suma daňového bonusu súčasne na úrovni 20 % 55 % čiastkového základu dane a závisí od počtu detí, na ktoré si daňovník uplatňuje daňový bonus. Dôležité je spomenúť, že do úvahy sa berie iba čiastkový základ dane rodiča, ktorý žiada o daňový bonus, pričom aktuálne sa na príjem druhého rodiča neprihliada.

V závislosti od počtu detí daňový bonus súčasne predstavuje najviac:

  • 20 % (z polovice) čiastkového základu dane pri 1 dieťati,
  • 27 % (z polovice) čiastkového základu dane pri 2 deťoch,
  • 34 % (z polovice) čiastkového základu dane pri 3 deťoch,
  • 41 % (z polovice) čiastkového základu dane pri 4 deťoch,
  • 48 % (z polovice) čiastkového základu dane pri 5 deťoch,
  • 55 % (z polovice) čiastkového základu dane pri 6 a viac deťoch.

Nároková podmienka na bonus platí aj po novom, no s dôležitou úpravou, keďže nárok na daňový bonus na dieťa vo veku do 15 rokov je len vtedy, ak sa na dieťa neposkytuje dotácia na stravovanie. To znamená, že od 1. júla tohto roka táto podmienka platí na všetky deti vo veku do 15 rokov. Preto je potrebné zvážiť dotáciu na stravovanie aj pri deťoch do 6 rokov.

Rodič uchádzajúci sa o daňový bonus na dieťa má od júla 2022 do konca tohto roka možnosť vypočítať si nárok na daňový bonus starým aj novým spôsobom, pričom má nárok na tú sumu, ktorá je vyššia.

Urobili chyby vo výpočte?

Pri stanovení zmien daňového bonusu Finančná správa SR (FS SR) zverejnila materiál k výpočtom 18. júla 2022, v ktorom podáva informáciu k zákonu č. 232/2022 Z. z. o financovaní voľného času dieťaťa a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Na základe zverejneného materiálu exminister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál na svojej stránke Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála upozornil na dve chyby vo výpočte v príkladoch č. 3 a č. 4. FS SR na to reagovala stiahnutím pôvodného materiálu a vydaním nového v nasledujúci deň 19. júla, v ktorom však chyby neopravila, pretože naďalej trvá na svojom, že výpočty sú správne.

Ako stanoviť výšku bonusu po novom

Pri výpočte mesačných preddavkov zamestnanca sa vychádza z čiastkového základu dane, čo je  hrubá mzda znížená o odvody zamestnanca za daný mesiac.

V ročnom zúčtovaní (respektíve v daňovom priznaní) zamestnanca za rok 2022 sa vychádza z polovice čiastkového základu dane za rok 2022. Ak však zamestnanec začal vykonávať závislú činnosť až od 1. júla 2022 a neskôr, vychádza sa z celého čiastkového základu dane za rok 2022.

Podobne je to aj u SZČO, teda v daňovom priznaní SZČO za rok 2022 sa vychádza z polovice čiastkového základu dane. Čiastkový základ dane sa však stanoví ako hrubý príjem znížený o výdavky a odvody.  Rovnako platí, že ak SZČO začala vykonávať činnosť od 1. júla 2022 a neskôr, vychádza sa z celého čiastkového základu dane za rok 2022.

Zamestnanci vo výhode

Z pohľadu mzdovej manažérky advokátskej spoločnosti Accacce Legal SK Zuzany Krajčovej tieto zmeny prinášajú viac peňazí do rodiny, kde aspoň jeden z rodičov pracuje. „Z predbežných výpočtov vyplýva, že všetci rodičia vykonávajúci závislú prácu, teda ako zamestnanci, by mali dostať vyšší daňový bonus. No tí, ktorí zarobia viac, v niektorých situáciách, napríklad pri vyššom počte detí, dostanú vyšší daňový bonus ako rodičia, ktorí zarobia menej, ale majú rovnaký počet detí,“ opisuje Z. Krajčová.

Ako pozitívum na tejto zmene však vníma to, že systém môže podporovať neochotu zamestnancov pracovať „na čierno" alebo mať na výplatnej páske minimálnu mzdu a zvyšok dostávať „na ruku".

Pre pracujúcich rodičov pozitívna správa spočíva podľa jej slov aj v tom, že rodič dostane viac peňazí do rodinného rozpočtu v tom zmysle, že bude platiť nižšiu daň z príjmu, a tým pádom mu viac zostane v čistom.

Živnostníci sú v nevýhode

Výpočty a pravidlá sú podľa odborníčky po novom pomerne komplikované, pokiaľ rodič nevykonáva len závislú činnosť, ale aj podniká, a to aj s ohľadom na to, že od júla tohto roka je potrebné vypočítavať bonus podľa nových aj starých pravidiel a tieto porovnávať.

Myslí si, že nový spôsob výpočtu daňového bonusu pre živnostníkov, respektíve SZČO je menej výhodný ako pri výpočte starým spôsobom. „Podľa nových pravidiel platí, že čím nižší ročný príjem živnostník má a zároveň si uplatňuje paušálne výdavky, tým je nižšia šanca, že mu vznikne nárok na daňový bonus, pričom podľa starých pravidiel by bonus vznikol,“ vysvetľuje Z. Krajčová.

Navyše porovnávať a hodnotiť nárok na výšku daňového bonusu na dieťa u zamestnancov a živnostníkov, u ktorých sú dané výpočty úzko spojené s ich príjmom, je podľa nej veľmi ťažké. Nový systém však prináša aj isté nevýhody, ktoré sa týkajú oboch skupín. „Rodičia si po novom budú musieť v niektorých prípadoch zvážiť, či je pre nich výhodnejšie poberať daňový bonus alebo dotáciu na stravu dieťaťa, pretože ich súbeh viac nebude možný,“ pripomína Z. Krajčová.

Jediná vec, ktorá zostáva rovnaká, je tá, že zákon doposiaľ nepočítal s deťmi nepracujúcich rodičov, ktorí bez zdaniteľných príjmov zo zamestnania alebo podnikania nemali nárok na daňový bonus, čo sa však naďalej nemení.

Viaceré zmeny od januára 2023 sú otázne

Aké zmeny vo výške daňového bonusu a pravidlách možno očakávať od 1. januára nového roka však ešte nie je jasné. Podľa slov mzdovej manažérky sa to nedá odhadnúť, keďže prezidentka Zuzana Čaputová niektoré zmeny navrhované od začiatku roku 2023 napadla na Ústavnom súde SR.

„V zásade však odpadne povinnosť výpočtu daňového bonusu dvojakým spôsobom a mal by sa riadiť len novými pravidlami, pričom sa zároveň zvýšia základné sumy daňového bonusu,“ uzatvára Z. Krajčová.

Na získanie daňového bonusu bude možné použiť základ dane partnera

Z návrhu novely zákona o dani z príjmov, ktorý zverejnilo Ministerstvo financií (MF) SR v medzirezortnom pripomienkovom konaní na portáli Slov-Lex tiež vyplýva, že rodič, ktorý nemá dostatočne vysoký základ dane na získanie celého daňového bonusu, si ho môže pri podaní daňového priznania zvýšiť o základ dane z príjmov druhej oprávnenej osoby vyživujúcej dieťa v domácnosti. „Návrh zákona obsahuje aj možnosť vyššieho odpočtu daňového bonusu na vyživované dieťa či deti v nadväznosti na započítanie príjmov (čiastkových základov dane) obidvoch rodičov či iných oprávnených osôb do úhrnu príjmov na účely uplatnenia daňového bonusu," uvádza rezort financií v predkladacej správe k návrhu zákona.

logo
Prečítajte si tiež:
28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

27.3.2024 Dominik Horváth

Analýza: Biden vs. Trump – čo môže priniesť ich súboj v amerických prezidentských voľbách

Prezidentské voľby v USA budú mať rovnakých kandidátov ako v roku 2020. Joe Biden a Donald Trump sa opäť stretnú v súboji o Biely dom. ...

27.3.2024 Martin Jamnický

Exekútori pri vymáhaní pohľadávok vlani dosiahli len 4,3-percentnú úspešnosť

Efektivita exekútorov na Slovensku z roka na rok klesá. V tom minulom si pohoršili takmer o štvrtinu (–23 %). Tento stav sa podpisuje aj pod ...

27.3.2024 Roland Régely

Ktorý sprostredkovateľ má najviac podriadených finančných agentov a ktorý si vlani najviac polepšil?

Počet podriadených finančných agentov na Slovensku zrejme čoskoro prekročí hranicu 17-tisíc. Svedčia o tom štatistiky Národnej banky ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Opäť je tu diskusia o návrate dôchodkového stropu

Vek odchodu ľudí do dôchodku by sa v budúcnosti mohol opäť zmeniť. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš avizuje ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa zvyšuje 160-tisíc dôchodkov. Ktorí penzisti si polepšia?

Sociálna poisťovňa od začiatku nasledujúceho týždňa pristúpi k zvyšovaniu starobných a predčasných starobných dôchodkov. Pozitívna ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Zostáva už len niekoľko hodín na podanie daňového priznania a darovanie 2 % z dane

Daňové priznanie je v tomto roku vďaka veľkonočným sviatkom možné podávať do 2. apríla 2024. Rovnako už len niekoľko hodín zostáva na ...

25.3.2024 Redakcia FinReport

Finančná správa SR predĺži úradné hodiny svojho call centra, k dispozícii až do polnoci

Daňové priznanie za rok 2023 je možné podať do 2. apríla 2024. Daňovníkom tak na splnenie si povinnosti voči štátu zostáva necelých ...

25.3.2024 Eva Sadovská

Vieme, ako zvládnuť veľkonočné nákupy s rozumom

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú nakupovať potraviny či dekorácie. Mobilita počas ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Minimálna mzda sa bude zvyšovať rýchlejšie, v roku 2027 sa priblíži k tisíc eurám

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo a odovzdalo do pripomienkového konania novelu zákona, v ktorej navrhuje, aby minimálna ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Na úrade si rozdeľovali vysoké odmeny a nakupovali drahé autá

Najvyšší kontrolný úrad SR odhalil na novovzniknutom Úrade pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚÚPV) viaceré nedostatky. Išlo najmä o ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Nezamestnaní sa môžu podieľať aj na záchrane národných kultúrnych pamiatok

Ľudia bez práce na Slovensku dostanú ďalšiu možnosť, ako sa chopiť pracovnej príležitosti. Prostredníctvom projektu Ľudia a hrady ...

22.3.2024 Robert Juriš

Stúpli úroky aj počty poskytnutých úverov, no ich nesplácanosť sa stále drží na úrovni 1,8 %

Poskytovanie úverov na bývanie, ako aj spotrebiteľských úverov, sa na Slovensku v minulom roku spomalilo. Napriek tomu bol ich nárast výrazne ...

21.3.2024 Miloslava Némová

Rekreačný príspevok: Aké sú podmienky na jeho získanie v roku 2024

O takzvané rekreačné poukazy je možné požiadať aj v súčasnosti, a to s maximálnym finančným príspevkom vo výške 275 eur za kalendárny ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay