Čoraz viac ľudí sa obáva ekonomických problémov. Preto vám prinášame 5 rád, ako im predísť
Plánovať budúcnosť, aj tú finančnú, je teraz dôležitejšie ako kedykoľvek v minulosti. To je jedno z najdôležitejších poznaní, ktoré nás naučila koronakríza. Pandémia COVID-19 v priebehu niekoľkých mesiacov pretransformovala našu spoločnosť a ukázala nám, ktoré priority sú dôležité. Samozrejme, na prvom mieste sa nachádza zdravie, ale hneď za ním stoja finančné istoty.

Foto: Shutterstock
Ako súčasná komplikovaná situácia vplýva na životy ľudí, ukazuje výskum psychológov z holandských univerzít v Tilburgu a Utrechte.
Medzi ľuďmi dominujú obavy o zdravie
V prieskume považuje až 46,2 % respondentov za najväčšiu starosť kvalitu zdravia svojich blízkych a 19,5 % sa obáva kolapsu zdravotníckeho systému. Na treťom mieste je strach z negatívnych vplyvov na ekonomiku, ktorého sa bojí 18,1 %. Ďalších 9,6 % opýtaných sa obáva straty zamestnania a následných finančných problémov.
To, že sú tieto obavy opodstatnené, dokazuje aj stúpajúca nezamestnanosť a desaťtisíce ohrozených pracovných miest na Slovensku. Práve teraz je vhodné myslieť na budúcnosť a začať plánovať vo finančnej oblasti. Nielen dlhodobo, ale aj krátkodobo.
5 rád, ako si zabezpečiť si pokojnejšiu finančnú budúcnosť
Začnite pohľadom do minulosti
Dôležité je neopakovať chyby a poučiť sa z vlastnej minulosti. Platí to aj pri financiách. Obzrite sa a skontrolujte, ako ste zvykli narábať s financiami. Zistite, kde ste urobili chybu, aké boli dôvody a kedy ste míňali príliš veľa. Buďte k sebe úprimní a buďte disciplinovaní.
Nastavte si rozpočet
Pozrite sa na všetky svoje finančné príjmy a vypracujte si reálny rozpočet na povinné výdavky. S peniazmi pracujte opatrne. Ideálne nastavenie rozpočtu je také, aby ste dokázali vytvárať aj nevyhnutnú rezervu. Hoci minimálnu.
Rátajte s problémami
Finančnej kríze sa zrejme nevyhneme. Počítajte preto s ťažkosťami, ktoré môžu nastať. Napríklad s tým, že môžete prísť o zamestnanie a na nejaký čas vám vypadne pravidelný príjem. Zosekajte všetky nepotrebné výdaje na minimum. Napríklad zrušte predplatné online služieb, ktoré využívate len občas, odpustite si nákupy vecí, ktoré nepotrebujete, ak nakupujete, tak s rozvahou, evidujte svoje príjmy a výdavky.
Plánujte dlhodobo
Myslite dopredu, a ak vám to váš rodinný alebo osobný rozpočet dovolí, investujte do svojej budúcnosti. „Aj vďaka pandémii väčšina z nás vie, aké dôležité je myslieť na budúcnosť a na zadné vrátka. Je lepšie sporiť si pravidelne aj menšiu sumu, ako vôbec žiadnu. Rozumná voľba je tiež investovanie do starobného a doplnkového dôchodkového sporenia. Vďaka nim si dokážeme zabezpečiť kvalitnejší život na penzii, teda v etape života, keď sme finančne zraniteľnejší ako v produktívnom veku,“ konštatuje tlačová hovorkyňa NN dôchodkových spoločností Daniela Tomášková.
Pozor na dlhy
Nezabudnite, že teraz skutočne nie je čas na úvery a nové dlhy. Dbajte na to, aby ste sa zbytočne nedostávali do mínusu a nepožičiavajte si ľahkovážne peniaze. Zvážte aj väčšie investície, ako je napríklad investícia do domácnosti či kúpa nového auta.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
- 2.Čaputová: Komunikáciu úmrtia Lučanského nemala viesť len ministerka spravodlivosti
- 3.Každý tretí človek je ochotný za protihodnotu poskytnúť svoje citlivé údaje a každý šiesty to už urobil
- 4.Rodinný dom v Dubnici nad Váhom zachvátil požiar, hasičom komplikovalo prácu počasie
- 5.Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká