Ceny nehnuteľností stagnujú. Zvýšil sa záujem o rekreačné oblasti
Koronakríza mení aj realitný trh. Nemusí to však znamenať, že všetky nehnuteľnosti čaká strmý pád.
Foto: Shutterstock
Klesá aktivita, ceny zatiaľ ostávajú
Začiatkom roka sa realitný trh rozbehol na plný plyn. „Aktivita trhu nadviazala na silný záver roka 2019. Nie je prekvapením, že dlhotrvajúci dopyt z roku 2019 sa preniesol aj do roku 2020, a preto prvý kvartál zaznamenal celkom významný nárast priemerných cien bytov,“ hodnotí úvod roka Martin Lazík, analytik Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS). To však bolo v čase, keď väčšina európskych krajín koronavírusu ešte neprikladala vysokú dôležitosť.
Ceny nehnuteľností sa preto posunuli na novú úroveň. „Realitný trh na začiatku roka 2020 prepísal historické maximá,“ uvádza Lazík, no dodáva: „V závere prvého kvartálu bol rovnako, ako iné odvetvia ekonomiky, zasiahnutý šírením pandémie, obavami a karanténnymi opatreniami. Sčasti sa zastavil a čaká na ďalší vývoj.“ Situácia je logická.
„Osobne si myslím, že situácia okolo pandémie koronavírusu spôsobila na trhu s nehnuteľnosťami pokles aktivít, či už medzi kupujúcimi, ale aj medzi predávajúcimi. V tomto prípade zohral veľkú úlohu prvotný pocit strachu. Klienti ma začali kontaktovať s otázkami, aká bude situácia, čo prinesie trh,“ opsiuje situáciu na trhu realitný maklér Tomáš Sedlický.
Obdobie je zatiaľ krátke
Nehnuteľnosti nemajú takú vysokú rýchlosť pohybu cien ako akciové trhy, a preto aj výkyvy neprichádzajú z večera do rána. Vývoj cien v prvých týždňoch spomalenia ekonomickej aktivity na Slovensku zatiaľ nenaznačuje paniku.
„Ten, kto očakáva prípadné zmeny cien nehnuteľností smerom nadol, bude sklamaný. Ide o krátke časové obdobie na to, aby sa začali upravovať ceny,“ hovorí realitný maklér Tomáš Sedlický, no zároveň priznáva, že hráme o čas: „Všetko pochopiteľne záleží aj od toho, ako dlho nás táto situácia okolo pandémie bude zamestnávať.“
O vývoji rozhodne aj dostupnosť hypoték
„Predpokladáme, že spomalenie ekonomiky spôsobené pandémiou koronavírusu sa výraznejšie prejaví počas druhého kvartálu 2020, čo spôsobí výrazný tlak na cenotvorbu na trhu“, informuje Peter Ondrovič, rizikový manažér a odhadca cien nehnuteľností zo spoločnosti LEXXUS.
Vývoj na realitnom trhu bude logicky kopírovať vývoj v slovenskej ekonomike. Ak bude situácia trvať príliš dlho a ekonomická situácia Slovákov sa významne zhorší, dopady sa prejavia aj na realitnom trhu. Ten do veľkej miery ovplyvní aj dostupnosť úverov.
Zatiaľ, čo jedny z najdostupnejších hypoték v Európe zvyšovali dopyt po bývaní a stimulovali ceny nehnuteľností, situácia pozvoľna začína meniť kurz. Po mesiacoch neustáleho znižovania úrokových sadzieb už v krátkom slede zdvihli úroky na hypotékach UniCredit Bank a ČSOB.
Úvery na bývanie pritom dosahovali najvyšší objem a podľa štatistiky Národnej banky Slovenska mali Slováci na bývanie požičaných k februáru 2020 bezmála 31 miliárd eur. Zdražovanie hypoték a znižovanie kúpyschopnosti Slovákov môže znamenať zníženie dostupnosti, a teda aj záujmu o nehnuteľnosti, čo by logicky vyvolalo cenový pokles nehnuteľností.
„Budúci vývoj realitného trhu bude záležať od schopnosti globálnej a slovenskej ekonomiky vyrovnať sa s touto situáciou. S ohľadom na veľké množstvo neznámych, je akákoľvek predpoveď v dnešnom stave len prejavom želaného vývoja,“ hodnotí situáciu analytik NARKS, Martin Lazík.
Ľudia začínajú preferovať vidiecky pokoj
Každá kríza prináša aj príležitosti. Tá súčasná môže na realitnom trhu poriadne zamiešať karty. „Začínam registrovať zvýšený záujem kupujúcich o rekreačné nehnuteľností, ako napríklad chaty, chalupy, rodinné domy a pozemky. Naopak pokles evidujem pri komerčných nehnuteľnostiach,“ načrtáva zmeny realitný maklér Tomáš Sedlický. Zmena môže byť aj výsledkom aktuálnych vládnych opatrení.
„Uzatvorenie rodín v ich domovoch však preverí nielen schopnosť spolužitia, ale poukáže na potrebu priestoru a kvality bývania. Môže mať vplyv na vývoj preferencií pri výbere bývania v budúcnosti,“ myslí si Martin Lazík.
Situáciu stupňuje aj fakt, že v slovenských domácnostiach žije spolu viac generácií. „Až 40 percent Slovákov žije v preplnených domácnostiach, často páry s deťmi ešte žijú s ich rodičmi či inými príbuznými,“ dokresľuje situáciu Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.
Výsledok môže vyústiť do poklesu dopytu po mestských stavbách a sťahovanie sa za pokojom na vidiek. Rastúci dopyt po bývaní mimo mesta by pridával na hodnote práve stavbám na vidieku, dokonca aj v situácii, keď príde ku korekcii cien nehnuteľností, ktoré hrali doteraz prvé husle.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Zamestnanosť na Slovensku klesá, do predčasného dôchodku odišlo 60-tisíc ľudí
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Inflácia na Slovensku vzrástla na 2,8 %. Je to viac, ako má väčšina krajín eurozóny
- 5.Na Slovensku hrozia povodne. Ako ochrániť svoj majetok pred živlami?