Centrálna banka USA rozhodovala o nastavení úrokových sadzieb
Centrálna banka USA (FED) rozhodovala o menovej politike a nastavení úrokových sadzieb. Tieto zasadnutia sú pozorne sledované nielen finančnými trhmi, ale aj investormi. Najvyššia regulačná autorita najsilnejšej ekonomiky sveta má zásadný vplyv na vývoj svetového hospodárstva.

Foto: flickr.com/Simone Fontata
Úrokové sadzby nezmenené
Rozhodovacia komisia federálneho výboru (FOMC) potvrdila, že americký trh práce je naďalej silný a hospodárska aktivita stúpa miernym tempom. Prírastky pracovných miest boli v posledných mesiacoch solídne a miera nezamestnanosti v USA zostala nízka (3,5 %). Aj keď výdavky domácností rástli miernym tempom, fixné investície podnikov a export zostávajú slabé. Celková inflácia a inflácia položiek okrem potravín a energie sa za 12 mesiacov pohybujú pod 2 percentami.
FOMC sa v USA snaží o maximálnu zamestnanosť a cenovú stabilitu na úrovni 2 %. Výbor sa rozhodol zachovať cieľové rozpätie základnej úrokovej sadzby na úrovni 1,5 % až 1,75 %. Výbor sa domnieva, že súčasná pozícia menovej politiky je vhodná na podporu hospodárskej činnosti a udržanie silného trhu práce. Inflácia sa postupne vracia k cieľu, ktorý je vo výške 2 %.
Zmeny v nastavení monetárnej politiky budú na základe prichádzajúcich dát. Komisia bude zohľadňovať všetky premenné – trh práce, vývoj inflácie, vývoj inflačných očakávaní a v neposlednom rade aj vývoj ekonomickej aktivity v krajine.
Tlačová konferencia s guvernérom Powellom
Po rozhodnutí FOMC prišla na rad tlačová konferencia s guvernérom a hlavným členom výboru. Jerom Powell približuje finančným trhom a širokej verejnosti dôvody ich rozhodnutia.
Celková inflácia a jadrová inflácia je naďalej pod 2 %. FOMC sa zameriava na návrat inflácie k cieľu 2 % a očakáva, že v najbližších mesiacoch sa k nemu priblíži. Výbor bude pokračovať v monitorovaní prichádzajúcich údajov vrátane globálneho vývoja a tlmených inflačných tlakov.
„Trh práce je naďalej výkonný. Mzdy za prácu sa v súčasnosti zvýšili z približne 2 % na 3 %. Výbor prekvapilo, že mzdy sa pri takej nízkej nezamestnanosti nezvýšili viac. Spotreba domácností je naďalej pomerne silná. Zadlženie firiem stúpa, avšak nie nezdravým tempom a neohrozuje finančnú stabilitu. Celková zraniteľnosť finančného sektora je tak len mierna,“ konštatoval guvernér Powell.
Neistoty v globálnom prostredí pretrvávajú, vrátane tých, ktoré predstavuje koronavírus. FOMC si nemyslí, že existuje bezprostredné riziko pre čínsky dlh. Koronavírus pravdepodobne naruší hospodársku aktivitu v Číne a možno aj vo svete. Nateraz je však veľmi neisté, ako ďaleko sa vírus rozšíri. Výbor starostlivo monitoruje situáciu okolo koronavírusu.
Zmiernenie obchodného napätia medzi USA a Čínou a predĺženie prechodného obdobia v prípade Brexitu prispeli k pozitívnejšiemu výhľadu pre rast hrubého domáceho produktu. FOMC vidí súčasné hodnoty finančných aktív ako trochu zvýšené, ale nie extrémne. Z dlhodobého hľadiska je možné, že finančnú stabilitu bude ohrozovať aj zmena klímy.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Mnohí ľudia majú problémy so splácaním dlhov, hrozia im exekúcie
- 2.Parlament schválil novelu zákona o príspevku pri narodení dieťaťa. Ktoré mamičky dostanú viac peňazí?
- 3.Poslanci rozhodli: Spotrebná daň z liehu sa zvyšuje o 30 %
- 4.Tohtoročná Veľká noc nebude štedrá. Slováci plánujú šetriť viac ako v predchádzajúcich rokoch
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení