Centrálna banka USA rozhodovala o nastavení úrokových sadzieb
Centrálna banka USA (FED) rozhodovala o menovej politike a nastavení úrokových sadzieb. Tieto zasadnutia sú pozorne sledované nielen finančnými trhmi, ale aj investormi. Najvyššia regulačná autorita najsilnejšej ekonomiky sveta má zásadný vplyv na vývoj svetového hospodárstva.
Foto: flickr.com/Simone Fontata
Úrokové sadzby nezmenené
Rozhodovacia komisia federálneho výboru (FOMC) potvrdila, že americký trh práce je naďalej silný a hospodárska aktivita stúpa miernym tempom. Prírastky pracovných miest boli v posledných mesiacoch solídne a miera nezamestnanosti v USA zostala nízka (3,5 %). Aj keď výdavky domácností rástli miernym tempom, fixné investície podnikov a export zostávajú slabé. Celková inflácia a inflácia položiek okrem potravín a energie sa za 12 mesiacov pohybujú pod 2 percentami.
FOMC sa v USA snaží o maximálnu zamestnanosť a cenovú stabilitu na úrovni 2 %. Výbor sa rozhodol zachovať cieľové rozpätie základnej úrokovej sadzby na úrovni 1,5 % až 1,75 %. Výbor sa domnieva, že súčasná pozícia menovej politiky je vhodná na podporu hospodárskej činnosti a udržanie silného trhu práce. Inflácia sa postupne vracia k cieľu, ktorý je vo výške 2 %.
Zmeny v nastavení monetárnej politiky budú na základe prichádzajúcich dát. Komisia bude zohľadňovať všetky premenné – trh práce, vývoj inflácie, vývoj inflačných očakávaní a v neposlednom rade aj vývoj ekonomickej aktivity v krajine.
Tlačová konferencia s guvernérom Powellom
Po rozhodnutí FOMC prišla na rad tlačová konferencia s guvernérom a hlavným členom výboru. Jerom Powell približuje finančným trhom a širokej verejnosti dôvody ich rozhodnutia.
Celková inflácia a jadrová inflácia je naďalej pod 2 %. FOMC sa zameriava na návrat inflácie k cieľu 2 % a očakáva, že v najbližších mesiacoch sa k nemu priblíži. Výbor bude pokračovať v monitorovaní prichádzajúcich údajov vrátane globálneho vývoja a tlmených inflačných tlakov.
„Trh práce je naďalej výkonný. Mzdy za prácu sa v súčasnosti zvýšili z približne 2 % na 3 %. Výbor prekvapilo, že mzdy sa pri takej nízkej nezamestnanosti nezvýšili viac. Spotreba domácností je naďalej pomerne silná. Zadlženie firiem stúpa, avšak nie nezdravým tempom a neohrozuje finančnú stabilitu. Celková zraniteľnosť finančného sektora je tak len mierna,“ konštatoval guvernér Powell.
Neistoty v globálnom prostredí pretrvávajú, vrátane tých, ktoré predstavuje koronavírus. FOMC si nemyslí, že existuje bezprostredné riziko pre čínsky dlh. Koronavírus pravdepodobne naruší hospodársku aktivitu v Číne a možno aj vo svete. Nateraz je však veľmi neisté, ako ďaleko sa vírus rozšíri. Výbor starostlivo monitoruje situáciu okolo koronavírusu.
Zmiernenie obchodného napätia medzi USA a Čínou a predĺženie prechodného obdobia v prípade Brexitu prispeli k pozitívnejšiemu výhľadu pre rast hrubého domáceho produktu. FOMC vidí súčasné hodnoty finančných aktív ako trochu zvýšené, ale nie extrémne. Z dlhodobého hľadiska je možné, že finančnú stabilitu bude ohrozovať aj zmena klímy.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Einsteinovo „atómové“ varovanie Roosveltovi vydražili za 3,9 milióna dolárov
- 2.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 3.Cestovné poistenie: Čo bezpodmienečne musí byť jeho súčasťou a čo ani nie
- 4.Top foto dňa (9. október) – Rokovanie vlády v Modre, hurikán Milton na Floride aj obnova zimného štadióna Pavla Demitru
- 5.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?