Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Brokeria: Do TOP 10 prenikla takmer ihneď po svojom vzniku a každým rokom rastie

Roland Régely Financie
SK
EN
Poslať

Jeden z najmladších samostatných finančných agentov (SFA) na slovenskom finančnom trhu krátko po svojom štarte prenikol do TOP 10 najväčších sprostredkovateľov. Spoločnosti Brokeria sa darilo aj v minulom pandemickom roku. Svoj zisk zvýšila o viac ako polovicu a jej tržby narástli takmer o pätinu. Pre firmu bol rok 2020 vôbec najúspešnejší v jej krátkej histórii. Ako to tento stále ešte nový hráč na poli finančného sprostredkovania dokázal?

image

Foto: Brokeria

Zisk takmer milión eur

Spoločnosť Brokeria, a. s., v roku 2020 navýšila svoj zisk na hodnotu 976 960 eur. Podľa údajov z Finstat.sk si tak firma v porovnaní s minulým rokom polepšila až o 52 %. 

Taký vysoký percentuálny rast zisku zaznamenal okrem Brokerie podľa verejne dostupných údajov už len jeden samostatný finančný agent figurujúci v top desiatke najväčších SFA na Slovensku. 

Ak porovnáme zisk v roku 2020 s predošlými rokmi, v prípade Brokerie ide o skokový nárast. Predošlé tri roky sa totiž zisk spoločnosti pohyboval v rozmedzí od 600- do 650-tisíc eur a minulý rok prvýkrát atakoval hranicu jedného milióna eur.

Najvyššie tržby v histórii

Spoločnosť Brokeria v roku 2020 zaknihovala tržby vo výške 13,69 milióna eur. Vo výročnej správe firma predpokladala percentuálny rast 25 %, napokon sa jej podarilo narásť o 19 %.

Tržby tohto samostatného finančného agenta počas pandémie neklesli, naopak, stúpajú kontinuálne od momentu vzniku spoločnosti. V prvom roku podnikania (2016) firma dosiahla za prvých 9 mesiacov fungovania tržby vo výške 1,6 milióna eur. Len pre porovnanie, v roku 2017 Brokeria zaznamenala tržby 7,25 milióna eur, čo je takmer o polovicu menej ako v minulý rok.

Viac ako 500 agentov

Brokeria mala v roku 2019 podľa oficiálnych štatistík Národnej banky Slovenska 487 finančných agentov. V roku 2020 ich počet narástol o 56 na 543. V roku 2021 počet spolupracovníkov pokračuje v raste, k 31. augustu mala firma k dispozícii už 569 finančných sprostredkovateľov. 

Spoločnosť minulý rok neprepúšťala, ale, naopak, využila pandemické obdobie na akvizíciu nových zamestnancov. Podľa interných údajov spoločnosti mala Brokeria 25 kmeňových zamestnancov, čo je v porovnaní s rokom 2019 o dvoch viac. K 31. augustu 2021 firma eviduje 30 zamestnancov. 

Najviac podriadených finančných agentov spoločnosti (544) pracuje v sektore poistenia a zaistenia, ktorý je už tradične najsilnejší aj pri ostatných samostatných finančných sprostredkovateľoch z desiatky najväčších na Slovensku. Viac ako päťsto agentov sa venuje sektoru poskytovania úverov a tretí najvyšší počet patrí sektoru kapitálového trhu, až 408 agentov. Viac ako 200 agentov z celkového počtu spolupracovníkov má licenciu sprostredkovania vo všetkých šiestich sektoroch.

Zaujímavosťou je, ako spoločnosť motivuje svojich agentov. Už druhý rok po sebe odmenila najlepších sprostredkovateľov podielom na zisku vo výške 25 %, čo predstavuje sumu 244 240 eur. Vyplatila im tiež kvalitatívny bonus vo výške 183 814 eur navyše k štandardným odmenám. 

Názor generálneho riaditeľa

Radoslav Červenec„Z nášho pohľadu minulý rok ukázal mimoriadny význam práce finančného sprostredkovateľa. Mnoho klientov sa dostalo do situácie, ktorú nepoznali – strach o vlastný život a zdravie, existenčná neistota, ale aj neisté vyhliadky do budúcnosti ich sprevádzali po celý rok 2020,“ komentuje generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Brokeria Radoslav Červenec. 

Zmenou podľa neho bolo, že klienti začali viac rozmýšľať nad hodnotou peňazí a nad zmluvami, ktoré majú uzatvorené. Najčastejšími požiadavkami bolo nastavenie adekvátneho poistného krytia, úprava úrokovej sadzby na hypotéke alebo získanie komplexného poradenstva.

Ako uvádza ďalej, rok 2020 bol jeden z najlepších v histórii spoločnosti, čo zároveň dokazuje, že potenciál rastu je nevyčerpaný a firma má ďalej na čom budovať. Minuloročný úspech si vysvetľuje unikátnym kariérnym systémom, motivujúcimi benefitmi pre každého a vyzdvihuje najmä férový prístup firmy. „Aj vďaka tomu sme zaujímavou alternatívou pre skúsených odborníkov, ako aj nováčikov,“ dopĺňa R. Červenec.

Pri prezentácii minuloročných výsledkov si generálny riaditeľ spoločnosti pomohol citátom Elona Muska: „Snaha vytvoriť firmu je ako piecť tortu. Musíte mať všetky ingrediencie v tom správnom pomere. A my sa tú našu tortu snažíme každý rok piecť v správnom pomere so správnymi ingredienciami.“ Brokeria tento rok v apríli oslávila päťročnicu a svoje pôsobenie v najbližších piatich rokoch vidí medzi najúspešnejšími. „Veríme, že ďalšiu päťku, desiate výročie, budeme sláviť v TOP 5-ke, pokúsime sa o malú rošádu,“ dodal na záver.

Životné poistenie a úvery na bývanie hrajú prím

Z výročných správ spoločnosti za uplynulé roky vyplýva, že Brokeria si vedie približne rovnako dobre v dvoch segmentoch – v životnom poistení a úveroch na bývanie. V oboch prípadoch tvoria agentské provízie viac ako tretinu z celkového objemu provízií firmy. Najviac zmlúv firma vygeneruje v oblasti neživotného poistenia, no tie netvoria ani desatinu celkových provízií za sprostredkovanie.

Majetok spoločnosti Brokeria oproti minulému roku stúpol. V roku 2019 v tejto kolónke účtovnej závierky vidno sumu 3,784 milióna eur, v minulom roku to už bolo 4,206 milióna eur. Stúpla tiež hodnota dlhodobého majetku spoločnosti – o takmer 300-tisíc eur. Firma minulý rok navýšila aj svoje rezervy. V roku 2020 dosiahli takmer 900-tisíc eur, pričom ešte v roku 2019 to bolo 530-tisíc eur.

V uplynulom roku spoločnosti stúpli aj náklady  – z 10,85 milióna eur v roku 2019 na 12,55 milióna eur v roku 2020. Najväčším nákladom boli podľa verejne dostupných údajov služby, kde došlo k nárastu o viac ako jeden a pol milióna eur. Vyššie boli minulý rok aj mzdové náklady, približne o 120-tisíc eur, čo korešponduje s vyšším počtom zamestnancov.

Brokeria v roku 2020 navýšila aj hodnotu svojich záväzkov. Kým v roku 2019 to bolo 1,709 milióna eur, za uplynulý rok sa v tej istej kolónke účtovnej závierky nachádza číslo 2,540 milióna eur. Záväzky z obchodného styku v závierke za uplynulé roky uvedené nie sú.

Spoločnosť Brokeria podľa údajov Finstat.sk pracuje s hrubou maržou približne 16 %. Tento ukazovateľ vyjadruje, koľko percent z tržieb spoločnosti ostalo po zaplatení nákladov. Celková zadlženosť firmy je na úrovni 67 %. Brokeria teda financuje svoje aktíva z vlastných zdrojov v pomere 1 : 3. Vlastný kapitál spoločnosti je vo výške 1,244 milióna eur a aktíva sú vo výške 3,784 milióna eur. V marci 2021 tiež firma navýšila svoje základné imanie z 30-tisíc eur na takmer 43-tisíc eur.

Rok 2021: Nové IT riešenia a vylepšené vzdelávanie

Inovácie boli podľa vyjadrení firmy aj v minulom roku nevyhnutnou podmienkou konkurencieschopnosti spoločnosti a zároveň príležitosťou na jej kontinuálny rozvoj. Brokeria sa zamerala na zvyšovanie kvality práce a zjednodušenie procesov pri sprostredkovaní finančných služieb. Oba segmenty chce tento rok posilniť novou podporou v oblasti interného informačného systému a digitalizácie poskytovaných služieb. 

Brokeria už v roku 2020 implementovala niekoľko veľkých projektov zameraných na rozvoj IT prostredia vo firme a inovácií v online podpore pre spolupracovníkov. Cieľom je prinášať in-house riešenia, ktoré zefektívnia prácu sprostredkovateľov a manažérov. 

Masívnejšie investície smerovali minulý rok aj do oblasti vzdelávania, kde už vidno prvé výsledky a cítiť tiež spätnú väzbu od sprostredkovateľov. Vedenie firmy si od prémiového vzdelávania sľubuje mnoho. Tvrdí, že jeho absolventi dokážu zvýšiť svoje výsledky v priemere cez 100 % a tento vzdelávací systém považuje za najlepší na trhu, čo z nej robí rozdielovú spoločnosť. 

Profil spoločnosti: Mladá firma s overeným know-how

logo BrokeriaBrokeria je samostatným finančným agentom od roku 2016 a ide tak o jednu z najmladších firiem na trhu. Jej vedenie však rozhodne nemožno považovať za nováčikov. Dvaja majitelia firmy – Radoslav Červenec a Milan Repka, kedysi pôsobili v TOP manažmente konkurenčnej spoločnosti Fincentrum (terajší Swiss Life Select) a majú s podnikaním v tomto segmente bohaté skúsenosti. Odráža sa to na výsledkoch firmy, ktorá takmer od svojho začiatku patrí medzi TOP 10 najväčších finančných agentov na Slovensku. Firma za uplynulý rok investovala najmä do informačných technológií a prémiového vzdelávania. Okrem štandardných finančných produktov rozšírila Brokeria aj portfólio poskytovaných služieb o investičné poradenstvo a o korporátne financovanie. 

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
13.5.2022 Roland Régely

Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur

Najväčší finančný sprostredkovateľ na Slovensku v uplynulom roku potvrdil pozíciu trhovej jednotky. Firma s obratom takmer 50 miliónov eur a ...

12.5.2022 Redakcia FinReport

Umbrella Group: Vlani narástla o 5 % a pokračuje v digitalizácii

Samostatný finančný agent pôsobiaci na slovenskom finančnom trhu Umbrella Group v roku 2021 zaznamenal nárast obratu o 5 % na 4,2 milióna eur. ...

26.4.2022 Redakcia FinReport

Investment and Finance Lending – nový samostatný finančný agent na trhu

Na slovenskom finančnom trhu pribudol ďalší samostatný finančný agent. Je ním bratislavská spoločnosť Investment and Finance Lending. ...

26.4.2022 Robert Juriš

České FinGo pohltilo FitBrokers aj so stovkou finančných agentov

Digitálnej finančno-poradenskej spoločnosti FinGo, ktorá pôsobí na slovenskom a po novom aj na českom finančnom trhu, sa práve v Česku ...

22.4.2022 Roland Régely

OVB Allfinanz Slovensko: Za rok uzatvorili 110-tisíc väčšinou bezpapierových zmlúv

Jeden z najväčších samostatných finančných agentov na Slovensku dosiahol v minulom roku najlepší výsledok vo svojej histórii. Spoločnosť ...

30.3.2022 Redakcia FinReport

Odborné skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti pre finančných poradcov budú 4. mája 2022

Národná banka Slovenska vyhlásila termín odbornej skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti. Certifikovaná skúška pre finančných ...

29.3.2022 Redakcia FinReport

Simplea otvorila v Liptovskom Mikuláši svoju prvú franšízovú pobočku na Slovensku

Nová finančno-sprostredkovateľská spoločnosť Simplea Financial Services so zahraničným know-how, patriaca do českej finančnej skupiny ...

21.2.2022 Roland Régely

Partners Group SK: Majú viac ako štvrť milióna klientov a tržbami sa v roku 2021 priblížili k 50 miliónom eur

Tržby takmer 50 miliónov eur a 9-percentný medziročný nárast v počte klientov. V roku 2020 najväčší finančný sprostredkovateľ na ...

18.2.2022 Robert Juriš

NN Slovensko nahradilo skupinu Arca v sprostredkovateľskej spoločnosti Finportal

NN Slovensko sa dohodlo na investícii do jednej z najväčších sprostredkovateľských firiem na slovenskom finančnom trhu, do spoločnosti ...

27.1.2022 Roland Régely

Jeden z TOP finančných sprostredkovateľov má byť na predaj. Český aj slovenský Respect to popierajú

Na trhu finančného sprostredkovania by sa podľa informácií českého portálu HN malo schyľovať k veľkej transakcii. Na predaj má byť jeden ...

25.1.2022 Roland Régely

Podriadení finanční agenti pribúdajú, aktuálne je ich viac ako 16-tisíc

Počet podriadených finančných agentov (PFA) v roku 2021 presiahol hranicu 16-tisíc. To je takmer o 10 % viac ako v predchádzajúcom roku 2020. ...

21.12.2021 Roland Régely

Insia SK: Počas ťažkého roka zopakovali tržby z obdobia pred vypuknutím pandémie

Insia SK roky patrí medzi najväčších finančných sprostredkovateľov na Slovensku, a aj napriek jemnému minuloročnému poklesu tržieb si ...

Aplikácia

 1. 1.
  Ratingový výhľad Slovenska sa podľa S&P zhoršil zo stabilného na negatívny
 2. 2.
  Allianz Global Report: Poistný biznis na Slovensku stále klesá, za minulý rok o 4,9 %
 3. 3.
  Návrh sociálneho balíčka pre rodiny poslanci parlamentu poslali do druhého čítania
 4. 4.
  Odborníci radia, ako správne postupovať pri financovaní stavby rodinného domu
 5. 5.
  Prieskum: Traja zo štyroch oslovených hovoria, že kryptomeny sú už finančným mainstreamom