Barometer finančnej pohody ukazuje, že Slovensko je v úplnej nepohode
Barometer finančnej pohody ukazuje, ako sa darí spotrebiteľom v oblasti domácich financií, ako dokážu uspokojovať svoje každodenné potreby a ako veľmi majú svoje financie pod kontrolou. Slovensku sa v týchto ukazovateľoch neveľmi darí. Spomedzi hodnotených európskych krajín sa nachádza až na predposlednom 23. mieste.

Foto: Shutterstock
Za nami už je len Grécko
„Barometer finančnej pohody je jednoduchý nástroj, v ktorom sa vieme pozrieť na to, ako sa celkovo darí spotrebiteľom na Slovensku a aj v rámci celej Európy v oblasti ich domácich financií. Iba piatim krajinám sa medziročne podarilo zlepšiť svoje celkové skóre. Ostatné krajiny zaznamenali zhoršenie, čo sme aj očakávali vzhľadom na koronakrízu a jej vplyvy na ekonomiku. Slovensko sa, žiaľ, v celkovom hodnotení prepadlo až na predposledné 23. miesto,“ informuje výkonný riaditeľ spoločnosti Intrum Slovakia Martin Musil.
Údaje pre tvorbu rebríčka sú získavané z Európskeho prieskumu platobného správania sa spotrebiteľov (ECPR – European Consumer Payment Report) a zo štatistických hospodárskych výsledkov jednotlivých krajín.
Slovensko spadlo na úplné dno
Slovensko sa v prvých dvoch rokoch existencie barometra finančnej pohody umiestnilo na 16. a potom na 17. mieste. V treťom roku jeho existencie sme však zaznamenali výrazný pokles o šesť pozícií a skončili sme na predposlednom 23. mieste. Za nami je už len Grécko, ktoré rebríček barometra doteraz uzatváralo každý rok.
V barometri finančnej pohody sa sledujú tri piliere – schopnosť platiť účty, úspory do budúcnosti a finančná gramotnosť.
1) Schopnosť platiť účty sa na Slovensku medziročne mierne zhoršila a v rebríčku piliera sme poklesli o jednu priečku na 21. miesto. Pod pokles sa podpísala mierne vyššia miera požičiavania si peňazí na to, aby sme dokázali zaplatiť naše každodenné účty. O 3 percentuálne body sa medziročne zvýšil podiel tých, ktorí si museli na platenie účtov požičať viac ako jedenkrát. Celkovo si v roku 2021 požičiavalo na platenie každodenných účtov až 22 % Slovákov.
2) Pod pokles Slovenska v celkovom poradí sa predovšetkým podpísal náš prepad o päť pozícií v rámci piliera úspory do budúcnosti. Celkovo došlo k miernemu zvýšeniu podielu tých, ktorí si dokážu každý mesiac odložiť do 10 % zo svojho platu. Zvýšil sa však tiež podiel tých, ktorí si nesporia pravidelne. Schopnosť sporiť si sa znížila najmä u žien. Naopak, narástol podiel mužov, ktorí boli schopní v medziročnom porovnaní odkladať si viac ako 20 % zo svojho platu.
3) V oblasti finančnej gramotnosti sa nachádzame dlhodobo v spodnej časti rebríčka (na 19. mieste) a nedarí sa nám posúvať vyššie. Slovensko tak aj naďalej patrí medzi krajiny s nižšou úrovňou finančnej gramotnosti.
Rakúsko, Nemecko a Švajčiarsko
Najsilnejšími hráčmi v barometri za rok 2021 sa stali Rakúsko, Nemecko a Švajčiarsko. Rakúsko vďačí svojmu umiestneniu stabilným disponibilným príjmom domácností a trvalo vysokej finančnej gramotnosti.
Nemeckých spotrebiteľov zase podržali vysoké disponibilné príjmy domácností, a to aj v období politickej neistoty a prudko rastúcej inflácie. V roku 2021 sa však prejavila mierne znížená schopnosť obyvateľov krajiny sporiť si do budúcnosti.
Najväčším skokanom je Švajčiarsko, ktoré si medziročne polepšilo až o dvanásť miest a v celkovom hodnotení dosiahlo tretie miesto. Hnacou silou pritom boli vysoké úspory obyvateľov. Prieskum zaznamenal napríklad nárast podielu švajčiarskych spotrebiteľov, ktorí si mesačne sporia peniaze, a tiež tých, ktorí si každý mesiac dokážu odkladať viac ako 20 % platu.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
- 2.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 3.Verejné osvetlenie sa chystajú protestne vypnúť aj obce na Zemplíne, demonštráciou poukazujú na problémy
- 4.Hamran vyvrátil hoax Kotlebu o tom, že mal srdcovú príhodu a je v nemocnici (video)
- 5.Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?