Až 80 % Slovákov sa považuje za finančne gramotných, realita je iná
Poznatky z oblasti financií sú nevyhnutné v rámci každodenného života. Napriek tomu je finančná gramotnosť Slovákov podľa prieskumov stále nízka. V roku 2015 sme sa so 48 % zaradili na 16. miesto v rámci Európskej únie. Prvé miesto získalo Dánsko so 71 %, posledné v rámci prieskumu finančnej gramotnosti bolo Rumunsko s 22%. Vyplýva to z údajov Finančnej správy SR.

Foto: shutterstock
Úroveň finančnej gramotnosti ovplyvňuje najmä dosiahnuté vzdelanie, výška príjmu, ako aj sociálne prostredie. Pri jej hodnotení sa zohľadňuje napríklad schopnosť získať a použiť informácie z oblasti financií, nakladanie s vlastnými financiami, rozoznávanie finančných rizík, stanovenie finančných cieľov a ich dosahovanie, či schopnosť plniť svoje finančné záväzky a orientácia v oblasti finančných inštitúcií.
Na Slovensku sa považuje za finančne gramotných až 80 % ľudí. Ukázal to prieskum Poštovej banky z roku 2018 na vzorke 1 454 respondentov. Finančne sebavedomí Slováci však neboli o nič lepší v porovnaní s tými, ktorí na rovinu povedali, že financiám nerozumejú. Väčšina získala z možných šiestich bodov iba jeden.
V súčasnosti Ministerstvo financií ako aj Národná banka Slovenska venujú finančnému vzdelávaniu zvýšenú pozornosť. V pláne majú niekoľko podujatí najmä pre žiakov základných a stredných škôl, ktoré by v budúcnosti mohli úroveň finančnej gramotnosti na Slovensku zvýšiť.
Pre každého človeka je orientácia vo financiách dôležitá. Má podstatný vplyv na výber úverov, zadlžovanie domácností či vznik existenčných problémov spojených s neschopnosťou splácať. „Sme preto presvedčení, že s finančným vzdelávaním treba začať už pri našich deťoch, aby poznali hodnotu peňazí a vedeli, čo si za ne môžu kúpiť. Som rád, že naše pozvanie prijali všetky oslovené základné školy a žiaci piateho ročníka k nám prídu na prednášku ´Čo znamenajú peniaze a ako s nimi narábať´“, uviedol minister financií Ladislav Kamenický.
Za posledné dva roky sa v rámci činnosti Ministerstva financií SR uskutočnilo až 250 vzdelávacích podujatí určených pre žiakov a študentov. Svoju pozornosť taktiež venuje vzdelávaniu pedagógov základných a stredných škôl. V roku 2019 finančná správa zabezpečila bezplatné školenie „Učíme (sa) dane“ určené pre učiteľov škôl.
Novinkou finančnej správy je aj online daňová hra pre deti Majland. Tá má žiakom vysvetliť základný daňový mechanizmus, oboznámiť ich, na čo sú dane potrebné pre spoločnosť a ako spoločnosti škodia daňové úniky. Žiaci si v hre vyskúšajú úlohu správcu dane, ktorý dane vyberá a rozhoduje o ich efektívnom využití.
Finančná správa sa podieľala s cieľom zvýšiť finančnú gramotnosť taktiež na tvorbe webového portálu TAXEDU, ktorý poskytuje potrebné informácie o daniach užívateľom od 9 do 25 rokov. Projekt bol spustený v súčinnosti s ďalšími štátmi EÚ, a to až v 22 jazykoch.
Najbližšie finančné podujatia:
Deň pre školy - zo záujmu o zvyšovanie finančnej gramotnosti usporadúva Ministerstvo financií SR dňa 20. septembra 2019 ako svoj pilotný projekt podujatie s názvom Deň pre školy
Dni finančného spotrebiteľa - podstatný význam vzdelávania v oblasti financií vidí aj Národná banka Slovenska. Tá v dňoch 23. – 24. októbra 2019 usporadúva už druhý ročník podujatia Dni finančného spotrebiteľa. Podujatie je venované najmä žiakom základných a stredných škôl, učiteľom a seniorom.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 2.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 3.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 4.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení