Až 80 % Slovákov má v tomto roku väčšie obavy o to, či dostanú hypotéku
Pandémia koronavírusu mnohým skrížila plány s financovaním bývania. Až 80 % ľudí si myslí, že kvôli koronakríze a sprísneným opatreniam Národnej banky Slovenska (NBS) môže byť ich cesta k hypotekárnemu úveru v súčasnosti oveľa komplikovanejšia, ako keby si ho vybavovali napríklad vlani.

Foto: Shutterstock
Napriek týmto obavám polovica klientov aj počas pandémie získala úver bez väčších ťažkostí a len pätina sa zaujímala o odklad splátok. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti FinGO.sk.
Prieskum sa uskutočnil v októbri 2020 a zapojilo sa doň viac ako 100 finančných sprostredkovateľov a hypotekárnych špecialistov z celého Slovenska. Zamerali sa v ňom na skúsenosti maklérov a správanie sa klientov, ktorí sa v tomto roku zaujímajú o hypotéku.
Najviac problémov je s bankovými obmedzeniami
Aj napriek nepriaznivej epidemiologickej situácii a hroziacej ekonomickej kríze sprostredkovatelia evidujú stále veľký záujem o úvery na bývanie. Aké boli najčastejšie úverové požiadavky klientov počas pandémie?
„Najviac času sa makléri venovali hľadaniu vhodných riešení, pretože obmedzenia v poskytovaní úverov sa dotkli viac ako polovice klientov. Na druhej strane, takmer rovnaká časť klientov získala úver bez väčších ťažkostí a svoju hypotéku na kúpu či výstavbu nehnuteľnosti vybavili bez toho, aby pocítili nejaký diskomfort,“ hovorí riaditeľka pre úvery vo FinGO.sk Eva Šablová.
Takmer polovica maklérov v prieskume uviedla, že ich oslovili klienti s požiadavkou na refinancovanie či zlúčenie úverov s cieľom zníženia mesačných výdavkov. „Koronakríza priniesla aj témy, ako pokles príjmu alebo neschopnosť splácať úvery. Odklad splátok s klientmi riešila len pätina maklérov,“ hodnotí odborníčka.
Aké riešenia najčastejšie využívajú klienti?
Spoločnosť FinGO.sk v prieskume medzi sprostredkovateľmi zisťovala aj to, aké riešenia preferovali klienti, ktorým banka neschválila požadovanú výšku úveru.
„Najväčším problémom v bankách bolo akceptovanie príjmu klientov. Tí, ktorí nepreukázali dostatočný príjem pri súčasných sprísnených podmienkach bánk, odložili podanie žiadosti o úver na neskôr. Druhým najviac preferovaným riešením bolo založenie ďalšej nehnuteľnosti v banke. Vďaka dodatočnému ručeniu, prevažne rodičovskou nehnuteľnosťou, mohol byť žiadateľom poskytnutý úver v dostatočnej výške,“ vysvetľuje E. Šablová.
Polovica žiadateľov o nový úver mala príliš vysoké existujúce splátky a pre nich bolo najvhodnejšie najskôr prehodnotiť súčasné úvery a až potom riešiť novú hypotéku. Refinancovaním úverov sa im podarilo výrazne znížiť mesačné výdavky, a tým získať priestor na nové úverovanie.
O niečo menej využívanou možnosťou bolo pristúpenie spoludlžníka k úveru a ešte menej ľudí sa rozhodlo odložiť otázku bývania na neskôr s tým, že si chýbajúcu sumu dosporí.
Najmenej ľudí, len 18 %, sa pri komplikáciách so schválením úveru rozhodlo prehodnotiť svoj zámer kúpiť lacnejšiu nehnuteľnosť, a teda čerpať nižšiu hypotéku.
Apetít po úveroch neutícha
„Vývoj úrokových sadzieb a aktuálne atraktívne kampane bánk naznačujú, že úvery na bývanie sa budú tešiť veľkej priazni aj naďalej. Otázkou zostáva, ako ovplyvní dopyt po úveroch rapídne sa zhoršujúca situácia ohľadom šírenia ochorenia COVID-19. Zároveň bude závisieť aj od bánk, ako razantne obmedzia úverovanie pre rizikové skupiny klientov,“ konštatuje E. Šablová s tým, že tieto obavy majú aj samotní sprostredkovatelia.
Podľa prieskumu až tri štvrtiny maklérov (76 %) očakávajú, že pandémia koronavírusu v kombinácii s platnými obmedzeniami NBS negatívne ovplyvní ďalšie možnosti úverovania ich klientov.
Koronavírus a oslabenie ekonomiky nie sú jediné dôvody, prečo banky dôslednejšie preverujú klientov a cez schvaľovacie sito prejde menej žiadateľov. Od začiatku roka platia prísnejšie pravidlá ohľadom povinnej finančnej rezervy, a okrem toho sa sleduje maximálny úverový strop, ktorý je závislý od výšky ročného príjmu klienta.
Na druhej strane je plne v réžii banky, akú výšku príjmov klientom z predložených dokladov uzná, a tu vznikajú v prístupe jednotlivých bánk rozdiely. „Preto je dnes nevyhnutné robiť si prieskum trhu s hypotékami a zaujímať sa o detaily každej úverovej ponuky,“ uzatvára E. Šablová a dodáva, že najefektívnejšie je využiť služby finančného agenta, ktorý sa postará o výber banky aj o celý proces vybavovania úveru.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dostali ste list z dôchodcovskej spoločnosti a nezdá sa vám výška penzie? Žiadnu paniku, je to len časť dôchodku
- 2.Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
- 3.Gastrolístky alebo peniaze? Zamestnanci si môžu vybrať a firmy im do konca roka musia umožniť zmenu
- 4.Zomrela Monika Ščevovichová, bývalá investigatívna novinárka a bojovníčka za práva slabších
- 5.Michal Liday: Sme banka, ktorá je posadnutá inovatívnosťou a mladosťou