Anketa: Ako a čím budeme platiť v blízkej budúcnosti?
Zdá sa, že budúcnosť platenia nastala už teraz. Finančnú hotovosť nahradili karty, neskôr mobily, telefóny a ďalšie zariadenia. Kryptomeny sa napriek svojej volatilite stali obľúbeným investičným nástrojom a centrálne banky mnohých štátov pracujú na vývine vlastných digitálnych mien. Napriek tomu fyzické peniaze ešte do dôchodku neodchádzajú. Dôkazom, že tu s nami budú aj naďalej, je zásadný redizajn eurobankoviek, ktorý pripravuje Európska centrálna banka. Ako teda vidia budúcnosť peňazí a platenia lídri bánk a fintech spoločností pôsobiacich na Slovensku?
Michal Liday, CEO a predseda predstavenstva Tatra banky
Platby peniazmi vo fyzickej podobe dlhodobo ustupujú a prenechávajú čoraz viac priestoru svojej digitálnej alternatíve. Uplynulé dva roky a okolnosti, ktoré so sebou priniesli, tento trend ešte urýchlili. Na postupnú transformáciu majú vplyv najmä meniace sa návyky, ako aj technologický pokrok, ktorý robí bezhotovostné platby čoraz rýchlejšie a pohodlnejšie. Prichádzajú nové služby, ktoré zvyšujú komfort klientov v platobnom styku, príkladom sú okamžité platby.
Zložitejšou otázkou zostáva, akú rolu budú do budúcnosti zohrávať kryptomeny. Tie sa v súčasnosti vyznačujú vysokou volatilitou, čo je asi najväčšia prekážka toho, aby mohli na seba prevziať tradičné funkcie peňazí. Ich celý ekosystém je stále v ranej fáze rozvoja a vyznačuje sa vysokým rizikom, ako aj neprehľadnosťou. V súčasnosti existujú už tisícky kryptomien, ktoré sa výrazne odlišujú kvalitou, bezpečnosťou i použitou technológiou. Z môjho pohľadu ide preto skôr o alternatívne investičné aktívum, pri ktorom je však potrebné brať do úvahy z dôvodu vysokej volatility aj vysoké riziko.
Andrej Zaťko, CEO 365.bank
Pandémia COVID-19 urýchlila digitalizáciu, vrátane využívania bezhotovostných platieb. K tejto situácii by došlo tak či tak, no práve v dôsledku pandémie si niektorí ľudia rýchlejšie osvojili tieto formy platenia. Rovnako tak sa do veľkej miery zdigitalizovalo aj bankovníctvo ako také, nielen platby. Bežné bankové služby riešia klienti častejšie práve digitálnymi kanálmi.
Pokiaľ ide o budúcnosť peňazí, očakávam, že využitie digitálnych foriem platenia, ako sú digitálne karty, ale aj mobily, hodinky či ďalšie nositeľné zariadenia, bude narastať. Smerom digitalizácie sa pritom budú uberať aj krajiny, a to na úrovni ich mien. Čiastočne sa to deje už dnes, keď vidíme, že sa štáty snažia zachovať kľúčové aspekty svojich tradičných menových a finančných systémov, no zároveň experimentujú aj s novými digitálnymi formami peňazí.
Dnešná doba v kombinácii s technológiami síce nahráva online platbám, no napriek tomu na Slovensku neočakávam úplné nahradenie hotovosti, respektíve model, ktorý môžeme vidieť v škandinávskych krajinách. Bezhotovostné platby tu rádovo prevyšujú hotovosť, dokonca aj pošty sú cashless. Nehmatateľnosť digitálnych peňazí totiž čiastočne naráža na dôveru klientov. Stále existuje skupina ľudí, ktorí uprednostňujú hotovosť. Práve pre jej fyzickú formu a možnosť si ju ohmatať.
Alexander Resch, CEO VÚB banky
Hotovosť bude čoraz menej relevantná, ale úplne určite nezmizne. Ja sám som však fanúšikom digitálnych platieb. V budúcnosti bude dôraz kladený na nehotovostné, digitálne platby, no hotovosť sa nestratí v krátkom ani dlhodobom horizonte. Pre určité skupiny obyvateľstva zostane aj naďalej preferovanou formou platby, hoci jej využívanie bude spojené skôr s určitými aktivitami a miestami, kde sa tieto platby zrelizujú, ako sú napríklad trhy.
Zaujímavé je sledovať, ako sa využívanie hotovosti, respektíve digitálnych platieb, mení aj na území samotnej Európy. Kým v severských krajinách, napríklad v Dánsku, Nórsku, Fínsku a najmä vo Švédsku, sa platí prevažne online, na juhu Európy, ale aj v Nemecku, ľudia stále preferujú hotovosť. Trendom doby je však postupný nárast digitálnych platieb a ďalších spôsobov platenia – od okamžitých platieb, cez platby prostredníctvom nositeľných predmetov, takzvaných wearables, až po nové typy platobných terminálov vo forme mobilu, tabletu a ešte menších a praktickejších zariadení.
Michal Čarný, generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre SR a ČR
Verím, že budúcnosť peňazí a platenia do veľkej miery môžeme zažívať už dnes. Platby sú stále jednoduchšie a pre zákazníkov príjemnejšie, a to až do takej miery, že sa stávajú prakticky neviditeľnými. Pozrite sa do obchodov. Predtým sme vyťahovali plastovú platobnú kartu, vkladali ju do terminálu a zadávali PIN. Dnes stačí priložiť mobil alebo iné nositeľné zariadenie. A v budúcnosti samotná platba môže prebehnúť úplne na pozadí, takže z obchodu môžeme odísť prakticky bez zastávky.
K tomuto trendu zjednodušovania, zrýchľovania a zlepšovania používateľských skúseností mierime tiež na internete. Našou inovatívnou novinkou v tejto oblasti je technológia Click to Pay. Služba, ktorá umožní platby v e-shopoch na jedno kliknutie, teda bez zdĺhavého prepisovania údajov z platobnej karty. A v tomto prípade nás budúcnosť čaká už tento rok, keď táto novinka na Slovensku začne fungovať.
Ďalšou dôležitou témou je, čo sme schopní pre klientov urobiť nad rámec samotnej platby. A je jedno či to budú ďalšie technologické inovácie, nástroje v oblasti kyberbezpečnosti, využívanie dát, alebo výhody, ktoré im Mastercard prináša v oblasti okamžitých zliav, benefitov a zážitkov. Bude to o pridanej hodnote, ktorú je treba začať budovať už dnes.
Matej Ftáčnik, CEO fintech spoločnosti Vacuumlabs
Proces digitalizácie mien a platieb je už len ťažko zvrátiteľný. V niektorých krajinách je akceptácia kariet, mobile pays či iných foriem digitálnych platieb tak ďaleko, že sa fyzickými peniazmi človek už nemusí zapodievať. Napríklad v Londýne som si pred tromi rokmi vybral 80 libier z bankomatu a stále mi z nich zostalo asi 20 v peňaženke. A to som tam odvtedy bol asi 25-krát na služobnej ceste. Doma v Bratislave tiež hotovosť takmer vôbec nevyužívam, jedinou výnimkou je moje lokálne ihrisko na squash, kde sa dá platiť iba v hotovosti. Inak, ako je mesiac dlhý, cash na nič nepotrebujem.
Napriek tomu fyzické peniaze tu s nami určite ešte takých 10 – 15 rokov ostanú, či ako fail-safe mechanizmus, forma platidla vo viac rurálnych oblastiach, alebo pri platbe medzi dvoma fyzickými osobami. Čo sa týka kryptomien, skôr ich vnímam ako formu riskantnej investície, než revolučného spôsobu platby pri každodennom styku. Nemám pocit, že by v najbližších 5 či 10 rokoch platby cez kryptomeny vytlačili klasické meny, minimálne nie kdekoľvek v Európe. Aj keď dnešný volatilný svet môže priniesť veľa prekvapení, ktoré sme pred pár rokmi ešte vôbec nečakali.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Finančným spoločnostiam pribudnú povinnosti súvisiace s kyberbezpečnosťou
- 4.ECB po druhý raz v tomto roku znížila svoje hlavné úrokové sadzby
- 5.Národná banka Slovenska bude dohliadať aj na trh s kryptoaktívami