Analýza: Za potraviny platíme viac ako v Česku, no hypotéky máme lacnejšie
Kedysi sme boli jedna republika, dnes sú to už tri desaťročia, čo oba štáty hospodária oddelene. Navyše česká ekonomika stojí na „sile“ českej koruny, kým tá slovenská sa spolieha na spoločnú silu eurozóny a jej meny eura. Aj preto niektoré pre život kľúčové tovary alebo služby stoja v jednej krajine viac ako v druhej, no nedá sa povedať, že by život v jednej krajine bol výraznejšie drahší ako v druhej. Príkladom sú napríklad ceny potravín vs. ceny hypotekárnych úverov.

Foto: Shutterstock
Analytik Tatra banky Boris Fojtík vo svojej analýze prezrádza, že kým na nákladoch za stravu platíme na Slovensku viac, na financovaní bývania je to úplne naopak. Hypotéky u nás sú totiž v porovnaní s hypotékami v Česku výrazne lacnejšie.
Jedlo je na Slovensku drahšie ako v Česku
Cenové indexy Európskeho štatistického úradu analytikom umožňujú porovnať rozdiely medzi Slovenskou a Českou republikou vo vybraných kategóriách cien. Dokážu tak napríklad zistiť, v ktorej z týchto dvoch krajín spotrebiteľ zaplatí viac za potraviny či hypotekárne úvery.
Z porovnania cien potravín vyplynulo, že spotrebiteľ minie na nákladoch za stravu viac na Slovensku, keďže potraviny sú u nás celkovo drahšie. Naopak, u našich západných susedov ho potraviny stoja menej.
Analytik hovorí, že doma platíme za potraviny o 5 % menej ako je priemer Únie, kým v Čechách sú ceny nižšie až o 16 %. Najvýraznejší je rozdiel medzi cenami olejov a tukov či ovocia a zeleniny. „Cenou útechy je, že za mäso si priplatíme len 5 %,“ konštatuje odborník.
Financovanie hypoték máme lacnejšie
Úrokové sadzby úverov na bývanie na Slovensku sú v porovnaní s Českom výrazne nižšie, preto za hypotéku v súčasnosti platíme menej ako Česi. Napríklad pri hypotekárnom úvere v objeme 100-tisíc eur s 20-ročnou splatnosťou je rozdiel v mesačnej splátke približne 130 eur.
Financovanie hypoték bude na Slovensku v porovnaní s naším západným susedom výhodné aj naďalej, keďže sme členmi eurozóny. „Musí však byť splnený ešte jeden dôležitý predpoklad, a to že slovenské verejné financie budú spravované zodpovedne, aby sa nevytváral tlak na rast úrokov štátnych dlhopisov a tým nepriamo aj na rast úrokov úverov na bývanie,“ dodáva B. Fojtík.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Aké poistenie je najvhodnejšie u prenajatého bytu, aby chránilo vlastníka, nájomcu aj suseda?
- 2.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 3.Vo vojne o využitie umelej inteligencie proti sebe stoja projekty Gemini a Gobi
- 4.Nitrianska hudobná jeseň 5. - 26. októbra 2023
- 5.Pod hrozbou bankrotu v USA schválili zákon o núdzovom financovaní federálnej vlády