Analýza: Návratnosť kupovaného bytu v Bratislave je oveľa rýchlejšia ako v Prahe
Nehnuteľnosti, a nielen na Slovensku, sa nekupujú len na to, aby slúžili vlastníkom na bývanie. Najmä vo väčších mestách sú zdrojom sekundárneho príjmu domácností prostredníctvom nájmu. Preto je dôležité vedieť, v ktorých krajinách, respektíve mestách, sa takáto investícia oplatí viac, a teda jej návratnosť je rýchlejšia, a v ktorých menej.

Foto: Shutterstock
Priemerná Bratislava
Z porovnania návratnosti investície do bytu na prenájom, ktoré je súčasťou analýzy európskej maklérskej spoločnosti ProfitLevel, vyplýva, že najhoršie je na tom chorvátske letovisko Dubrovník so 42 rokmi. Naopak, najrýchlejšie sa investícia do bytu vráti v gréckych Aténach či španielskej Valencii, a to už o 17 rokov.
Bratislava sa s 26 rokmi v európskom porovnaní nachádza na úrovni priemeru. Návratnosť investície v Bratislave je však o takmer desaťročie kratšia ako v Prahe.
Návratnosť v Prahe je dlhá
Analytici spoločnosti ProfitLevel porovnali trhové ceny bytov a nájomné v 17 atraktívnych európskych hlavných mestách a dovolenkových letoviskách. Medzi mestami s najdlhšou návratnosťou sa okrem Dubrovníka ocitli aj Mníchov (38 rokov), Viedeň (37 rokov) a ako najdrahšie mesto z krajín V4 aj Praha (35,5 roka).
Naopak, investícia do bytu na prenájom sa po Valencii a Aténach najviac oplatí v Marseille (necelých 22 rokov), Barcelone (22,5 roka) a na Gran Canaria na Kanárskych ostrovoch (23 rokov). Bratislava s 26 rokmi sa ocitla v strede poľa medzi slovinskou Ľubľanou (25,6 roka) a talianskym Milánom (27,5 roka).
Juh Európy je výhodnejší
Vysoký rast cien rezidenčných nehnuteľností počas pandémie ovplyvnila aj zmena štruktúry ponuky a dopytu. Jedným z kľúčových faktorov bol dopyt po bytoch ako investícii. Vývoj však nebol vo všetkých atraktívnych európskych mestách a turistických lokalitách rovnaký.
Cenovky bytov v strednej Európe už dlhšie rastú výrazne vyšším tempom ako ceny nájmov. Rozdiel zvýraznil ešte nástup pandémie koronavírusu v roku 2020, keď napríklad ceny nájmov na Slovensku dočasne klesli.
„Výsledkom tohto vývoja je, že v strednej Európe je návratnosť bytov dlhšia ako v turisticky atraktívnych krajinách južnej Európy. Na juhu Európy, vrátane ostrovov, ako Kréta či Kanárske ostrovy, sa cena investície vráti z prenájmu pomerne rýchlo. A to aj napriek tomu, že hlavná sezóna zaberá len pomerne malú časť celého roka,“ hodnotí situáciu hlavná analytička ProfitLevel Lucia Žárska.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
- 2.Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
- 3.Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
- 4.Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
- 5.Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %