Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Alex Jones: Za svoje lži zaplatí milióny dolárov. Prehratý súd vytvára precedens pre potrestanie ďalších konšpirátorov

Naďa Černá Financie Poslať

Americký konšpirátor Alex Jones pred súdom skrotol. Roky tvrdil, že útok na školákov zo Sandy Hook, pri ktorom zahynulo 26 ľudí, sa nestal. Teraz musí za šírenie svojich lží rodine jednej z obetí zaplatiť 49,3 milióna dolárov. Tento súdny proces je podľa odborníkov dôležitý hlavne kvôli tomu, že môže ovplyvniť nasledujúce prípady týkajúce sa dezinformácií.

Alex Jones

Foto: Shutterstock

 

Takmer 50-miliónové odškodné

Šírenie hoaxov a dezinformácií je v súčasnosti problémom, proti ktorému sa bojuje len veľmi ťažko. Nepravdivé informácie dokážu oklamať veľké množstvo ľudí, ktorí často ani len netušia, čo je v skutočnosti pravda. Rovnako to bolo aj v prípade streľby na základnej škole Sandy Hook, ktorá sa odohrala pred desiatimi rokmi. Aj napriek dvadsiatim mŕtvym deťom a šiestim dospelým boli mnohí presvedčení, že sa nikdy neuskutočnila.

Veľký podiel na tejto skutočnosti mal konšpiračný teoretik Alex Jones, ktorý opakovane tvrdil, že masaker zo Sandy Hook sa v skutočnosti nestal. Podľa neho išlo len o veľký hoax. Na základe toho, čo Jones hovoril, malo ísť o „predstavenie“ so zaplatenými hercami.

Po tom, ako niektorí podporovatelia Jonesa začali zastrašovať rodiny obetí, sa niektoré z nich rozhodli konšpirátora zažalovať. Po takmer štyroch rokoch od podania žaloby vyniesol súd v Austine prvý verdikt, ktorý Jonesovi nariaďuje zaplatiť odškodné 49,3 milióna dolárov.

Rodina môže získať len 10 %

Výška odškodného sa skladá z dvoch častí. Dvanásťčlenná porota najprv rozhodla o odškodnom v hodnote 4,1 milióna dolárov. Nasledujúci deň sa uzniesla aj na odškodnom s represívnou funkciou vo výške 45,2 milióna.

Podľa odborníka na informačnú bezpečnosť Tomáša Kriššáka však rodina obete nemusí z celkovej sumy získať ani desatinu: „Podľa aktuálnych informácií nie je v štáte Texas možné v prípade, keď nedošlo k priamym finančným škodám, žiadať také vysoké odškodné. Je preto pravdepodobné, že aj keď žalujúca strana spor vyhrá, získa ani nie 10 % sumy, ktorú aktuálne súd požaduje vyplatiť od žalovanému Jonesa.“

Už nejde o vinu, ale o odškodné

Prvý súdny proces, ktorý sa začal 25. júla a skončil sa 5. augusta 2022, bol prvým, ktorý sa týkal výlučne kompenzácie rodičov šesťročného Jesseho Lewisa. Po ňom budú nasledovať ďalšie dva procesy, ktoré sa týkajú žalôb od ďalších dvoch rodín.

„S ďalším odškodnením, o ktorom sa musí ešte rozhodnúť, a mnohými ďalšími nevyriešenými právnymi záležitosťami, je jasné, že čas pána Jonesa sa na americkej scéne konečne blíži ku koncu,“ hovorí Mark Bankston – právnik rodičov jednej z obetí – šesťročného Jesseho Lewisa.

Aktuálne procesy nie sú určené na to, aby dokázali Jonesovu nevinu. Rodiny v tomto smere v minulosti už viackrát pred súdom uspeli. Pojednávania slúžia na to, aby určili, aké odškodné má Jones rodinám zaplatiť.

Napokon priznal, že útok sa skutočne stal

Rodičia Jesseho Lewisa na súde podrobne opísali duševné utrpenie, ktoré im spôsobovalo správanie Alexa Jonesa, a vyhrážky zo strany jeho nasledovníkov. Jones vo svojich reláciách dlho tvrdil, že išlo o obrovský podvod, ktorý zinscenovali aktivisti za zrušenie práva na držanie strelných zbraní. Napokon sa však rodinám ospravedlnil za rozširovanie klamlivých informácií a pripustil, že masaker sa v roku 2012 skutočne stal. Aj napriek tomu však trvá na svojej nevine. Na súde sa totiž obhajoval prvým dodatkom ústavy o slobode slova.

Klamal aj počas súdneho procesu

Právny tím rodiny obete podrobil Jonesa výsluchu, v rámci ktorého zistil, že Jones klamal, a to dokonca aj pod prísahou. Tvrdil, že v telefóne nemal žiadne správy o útoku zo Sandy Hook. Takisto tvrdil, že nepoužíva e-mail.

Obe tvrdenia sa preukázali ako nepravdivé, a to kvôli pochybeniu právneho tímu Jonesa. Ten totiž druhej strane poskytol každú textovú správu, ktorú Jones napísal za posledné dva roky.

Aj americká ústava má svoje limity

Súdny proces s Alexom Jonesom je dôležitý hneď z viacerých dôvodov. Profesor žurnalistiky z Duke University Bill Adair uviedol, že rozsudok ukazuje limity prvého dodatku americkej ústavy. Ľudia by podľa neho mali byť zodpovední za to, čo hovoria. „Myslím si, že niektorí ľudia žijú v presvedčení, že môžu len slobodne klamať a nestarať sa o následky,“ dodáva.

Súdny proces je dôležitý aj preto, lebo môže ovplyvniť nasledujúce prípady týkajúce sa dezinformácií. A to aj napriek tomu, že rodiny s veľkou pravdepodobnosťou nezískajú od Jonesa odškodné, ktoré stanovil súd.

Potvrdzuje to aj Tomáš Kriššák: „Neznamená to, že tento prípad nepredstavuje precedens, ale ukazuje to, žiaľ, že spravodlivosť prichádza k toxickým, nebezpečným a ziskovo mimoriadne úspešným malfluencerom veľmi pomaly, a aj to len vo výnimočných prípadoch. Alex Jones môže byť jedným z najvplyvnejších dezinformátorov a šíriteľov nepravdivých konšpiračných teórií, no takých, ako on, sú len v USA pravdepodobne desiatky tisíc a na Slovensku ďalšie stovky. Preto naďalej platí, že súdy samotné si s týmto problémom neporadia a je potrebné, aby sa informačnej bezpečnosti venovala ideálne celá spoločnosť.“

Okrem toho môže byť súd kľúčový aj v riešení ďalších prípadov, ktorých je Jones súčasťou. K nim patrí útok na Kapitol z minulého roka a sprisahanie „Pizzagate“, kvôli ktorému vošiel ozbrojený muž do reštaurácie Comet Ping Pong na severozápade Washingtonu a začal strieľať.

Mohlo by sa niečo podobné stať na Slovensku?

Alex Jones a jeho portál InfoWars, kde prezentuje veľké množstvo konšpiračných teórií, však nie sú len problémom Spojených štátov. Aj na Slovensku máme viacero konšpiračných webov, ako napríklad Zem & Vek alebo InfoVojna. Dokonca mnohým osobám, ktoré rozširovali konšpiračné teórie, boli zrušené účty na sociálnych sieťach. V júni tohto roka sa tak stalo napríklad podpredsedovi strany Smer Ľubošovi Blahovi.

Otázkou teda zostáva, či by k niečomu podobnému, ako k súdu s Alexom Jonesom, mohlo prísť aj u nás. Podľa slov experta na hoaxy Vladimíra Šnídla sa tak však v blízkej budúcnosti nestane: „Teoreticky si viem predstaviť prípad, keby sa niekto z dezinformátorov, klamárov a šíriteľov nepriateľskej propagandy nedobrovoľne objavil pred slovenským súdom. Skôr by som si však stavil na to, že sa to v najbližších rokoch nestane. No pokiaľ by som sa mýlil, tak zásadné bude, aby bol takýto proces férový a mal by štábnu kultúru. V opačnom prípade hrozí, že po voľbách sa dostanú k moci strany, ktoré majú mentálne blízko k Putinovi, a tie budú hľadať cesty, ako celé toto otočiť a zneužiť boj proti dezinformáciám na postihnutie kritických médií.“

Kto je Alex Jones?

Alex Jones je konšpiračný teoretik, ktorý je známy najmä portálom InfoWars, kde prezentuje svoje konšpiračné teórie. K nim sa radí napríklad teroristický útok z 11. septembra 2001 na World Trade Center, ktorý podľa neho zosnovala americká vláda. Jones mal na sociálnych sieťach, ako Facebook, Instagram a Twitter, veľké množstvo sledovateľov. Jeho účty však boli zrušené kvôli porušovaniu pravidiel. To ho však v jeho „práci“ konšpirátora nezastavilo. Svoj dezinformačný obsah produkoval ďalej na svojom portáli InfoWars a vo svojich reláciách, ktoré sa vysielali na viacerých amerických rozhlasových staniciach.

logo
Prečítajte si tiež:
29.3.2024 Redakcia FinReport

Kryptoveľmoci: Najvyššiu mieru vlastníctva kryptomien majú v Turecku, Thajsku a v Argentíne

Adopcia kryptomien v celosvetovom meradle neustále rastie. V roku 2024 sa očakáva, že medzi vlastníkmi kryptomien celosvetovo pribudne okolo 160 ...

29.3.2024 Redakcia FinReport

Pav Gill: Whistleblower z kauzy Wirecard spustil novú oznamovaciu platformu Confide

Muž, ktorý pomohol odhaliť machinácie predchádzajúc „strate“ 1,9 miliardy eur a krachu nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard, má nový ...

28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

27.3.2024 Martin Jamnický

Exekútori pri vymáhaní pohľadávok vlani dosiahli len 4,3-percentnú úspešnosť

Efektivita exekútorov na Slovensku z roka na rok klesá. V tom minulom si pohoršili takmer o štvrtinu (–23 %). Tento stav sa podpisuje aj pod ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Opäť je tu diskusia o návrate dôchodkového stropu

Vek odchodu ľudí do dôchodku by sa v budúcnosti mohol opäť zmeniť. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš avizuje ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Sociálna poisťovňa zvyšuje 160-tisíc dôchodkov. Ktorí penzisti si polepšia?

Sociálna poisťovňa od začiatku nasledujúceho týždňa pristúpi k zvyšovaniu starobných a predčasných starobných dôchodkov. Pozitívna ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

Zostáva už len niekoľko hodín na podanie daňového priznania a darovanie 2 % z dane

Daňové priznanie je v tomto roku vďaka veľkonočným sviatkom možné podávať do 2. apríla 2024. Rovnako už len niekoľko hodín zostáva na ...

25.3.2024 Redakcia FinReport

Finančná správa SR predĺži úradné hodiny svojho call centra, k dispozícii až do polnoci

Daňové priznanie za rok 2023 je možné podať do 2. apríla 2024. Daňovníkom tak na splnenie si povinnosti voči štátu zostáva necelých ...

25.3.2024 Eva Sadovská

Vieme, ako zvládnuť veľkonočné nákupy s rozumom

Veľkonočné sviatky sa blížia a mnohé domácnosti práve v týchto dňoch začínajú nakupovať potraviny či dekorácie. Mobilita počas ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Minimálna mzda sa bude zvyšovať rýchlejšie, v roku 2027 sa priblíži k tisíc eurám

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pripravilo a odovzdalo do pripomienkového konania novelu zákona, v ktorej navrhuje, aby minimálna ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Na úrade si rozdeľovali vysoké odmeny a nakupovali drahé autá

Najvyšší kontrolný úrad SR odhalil na novovzniknutom Úrade pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚÚPV) viaceré nedostatky. Išlo najmä o ...

22.3.2024 Redakcia FinReport

Nezamestnaní sa môžu podieľať aj na záchrane národných kultúrnych pamiatok

Ľudia bez práce na Slovensku dostanú ďalšiu možnosť, ako sa chopiť pracovnej príležitosti. Prostredníctvom projektu Ľudia a hrady ...

22.3.2024 Robert Juriš

Stúpli úroky aj počty poskytnutých úverov, no ich nesplácanosť sa stále drží na úrovni 1,8 %

Poskytovanie úverov na bývanie, ako aj spotrebiteľských úverov, sa na Slovensku v minulom roku spomalilo. Napriek tomu bol ich nárast výrazne ...

21.3.2024 Miloslava Némová

Rekreačný príspevok: Aké sú podmienky na jeho získanie v roku 2024

O takzvané rekreačné poukazy je možné požiadať aj v súčasnosti, a to s maximálnym finančným príspevkom vo výške 275 eur za kalendárny ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay