Alarmujúci stav finančnej gramotnosti žiakov
Až 80 percent žiakov a žiačok na Slovensku by privítalo aktívnejšiu výučbu o finančnej gramotnosti. Nedávny prieskum realizovaný na základných školách počas Ekonomickej olympiády však nebol taký optimistický. Až 72% z nich zaraďuje finančnú gramotnosť iba okrajovo.

Foto: Shutterstock
Pri aktuálnej globálnej ekonomickej neistote je vzdelávanie v oblasti financií mimoriadne dôležité. Viac ako polovica respondentov z prieskumu uviedla, že na ich škole sa finančná gramotnosť vôbec nevyučuje, čo naznačuje vážny problém v školskom vzdelávacom systéme. Finančné vzdelávanie je síce povinnou súčasťou školského vzdelávacieho programu v rámci Národného štandardu finančnej gramotnosti (NŠFG), no školy si môžu samy určiť, na ktorých predmetoch a akými metódami budú túto tému vyučovať. Výrazným zistením z prieskumu je, že len 14 % škôl má samostatný predmet zameraný na finančnú gramotnosť, zatiaľ čo 39 % škôl integruje túto tému do viacerých predmetov.
„Podľa našich zistení mnohí učitelia nedisponujú potrebnými znalosťami, a preto musia na vlastnú päsť hľadať a sťahovať materiály, čo môže viesť k frustrácii. Navyše, komerčné učebnice sú často buď drahé (6 až 8 € za kus) alebo fádne a nezaujímavé pre žiakov. Tieto prekážky sú často podporované aj legislatívnymi a organizačnými faktormi, ktoré bránia účinnému začleneniu finančnej gramotnosti do školských osnov,“ uvádza Patrik Kindl, spoluautor učebnice financie.sk.
Jedným z riešení je zavedenie špecifických učebných plánov, ktoré by učiteľom umožnili integrovať finančné vzdelávanie do školských osnov. Okrem toho by sa malo zabezpečiť odborné školenie pre učiteľov, aby boli dostatočne pripravení vyučovať tento predmet. Rovnako je potrebné zahrnúť testovanie z finančnej gramotnosti do hodnotenia žiakov na konci 9. ročníka. Týmto spôsobom sa zabezpečí, že študenti budú schopní efektívne pracovať s peniazmi pred nástupom na stredné školy. Ak sa finančná gramotnosť stane súčasťou testovania, učitelia aj školy ju budú brať vážnejšie a prispôsobia tomu aj svoj prístup k vyučovaniu.
„Je nevyhnutné, aby štát a následne školy prevzali iniciatívu v motivovaní žiakov k finančnej zodpovednosti. Nečinnosť v tejto oblasti môže mať za následok generáciu, ktorá absolútne nebude pripravená čeliť ekonomickým výzvam dnešného sveta,“ hovorí Kindl.
Na zlepšenie finančnej gramotnosti stačí 20 minút
Na zlepšenie finančnej gramotnosti žiakov je nevyhnutné poskytovať kvalitné vzdelávacie materiály. Jedným z nich je učebnica Sprievodca svetom financií od neziskovej organizácie financie.sk, ktorú podporuje spoločnosť Finax. Primárne je určená pre žiakov 2. stupňa základných škôl. Pre učiteľov je k dispozícii špeciálna učebnica s podrobným vysvetlením tém a aktivitami. Na každú kapitolu im stačí len 20 minút na prípravu, čo znamená, že môžu efektívne integrovať témy do svojich osnov.
Učebnica pokrýva kľúčové témy ako:
- Tvorba rozpočtu: Pomáha žiakom plánovať príjmy a výdavky.
- Šetrenie a investovanie: Učí deti o úsporách a rôznych investičných možnostiach.
- Podnikanie: Motivuje žiakov k rozvoju podnikateľských nápadov.
Takisto obsahuje praktické cvičenia a príklady z každodenného života. „Implementácia tejto učebnice do školských osnov pomôže k zlepšeniu finančnej gramotnosti a pripraví žiakov a žiačky na zodpovedné narábanie s peniazmi v budúcnosti. Naše učebné materiály sú dostupné v elektronickej forme zdarma na webe financie.sk,“ uvádza Kindl, ktorý je zároveň spoluautorom učebnice.
Veľkou inšpiráciou je Škandinávia
Fínsko a Švédsko sú príkladmi krajín, kde je finančná gramotnosť integrálnou súčasťou vzdelávacieho systému. Výsledky odtiaľ potvrdzujú pozitívny vplyv kvalitného finančného vzdelávania.
Kindl ako ďalší príklad uvádza Dánsko. „V Dánsku dostávajú stredoškoláci finančné príspevky od štátu a študentské pôžičky, ktoré sú podmienené príjmom ich rodičov. Týmto spôsobom sa naučia narábať s peniazmi a postupne budovať zodpovednosť za finančné rozhodovanie. Tento systém podporuje podnikanie a inovatívne myslenie u mladšej generácie.“
Prečo je finančná gramotnosť taká dôležitá?
Osvojenie si tvorby rozpočtu, šetrenie a investovanie sú kľúčové prvky finančnej gramotnosti.
„Spoločne by sme mali diskutovať a hľadať účinné riešenia na posilnenie finančného vzdelávania na základných a stredných školách. Aktuálny stav je nedostatočný. Dôležité je, aby sme dosiahli systémové zmeny, ktoré zabezpečia, že finančné vzdelanie prestane byť prehliadané,“ uvádza Juraj Hrbatý, spoluzakladateľ spoločnosti Finax, a dodáva: „Študenti sú budúcnosťou našej spoločnosti. Ich pripravenosť na ekonomické výzvy dospelosti do značnej miery určuje nielen ich osobný úspech, ale aj ekonomickú stabilitu Slovenska. Bez pevného finančného základu môžu naraziť na prekážky, ktoré by inak mohli ľahko prekonať vďaka kvalitnému vzdelaniu.“
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Spreneveru v Petržalke bude vyšetrovať ÚBOK, zastupujúca starostka dala naceniť externý audit
- 2.Farmári blokujú cesty naprieč celým Francúzskom na protest proti nízkym zárobkom a rastúcim nákladom (foto)
- 3.Dôchodky pre matky sa v 2026 zvýšia: Štát uzná starostlivosť o deti ako plnohodnotnú prácu
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Finanční agenti a finanční poradcovia budú vypĺňať štvrťročné výkazy