Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako sa mení vzdelávanie finančných agentov, aby prinášalo konkurenčnú výhodu

Zuzana Fryč Financie Poslať

Asociácia obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) nedávno sprístupnila na vzdelávanie a prípravu na odborné skúšky finančných agentov nový trenažér cvičných testov. Ide však iba o doplnkovú formu vzdelávania a prípravu na licenčné skúšky, ktoré musia agenti splniť. Kvalitné vzdelávanie musí byť totiž kontinuálne a prepojené súvislosťami, čo v súčasnosti zabezpečujú rôzne e-learningy, online školenia, webináre, ale aj analýzy a workshopy v rôznych oblastiach.

finanční agenti

Zdroj: Freepik

Cvičné testy ako vzdelávacia pomôcka

Trenažér cvičných testov pripravený Asociáciou obchodníkov s cennými papiermi, ktorý môžu po novom využívať finanční agenti vo svojej príprave na získanie odbornej spôsobilosti, má podľa odborníkov slúžiť predovšetkým ako pomocný nástroj na prípravu na odborné skúšky v jednotlivých sektoroch.

Cvičné testy sú veľmi dobrou učebnou pomôckou na zvládnutie licenčnej skúšky. Výhodou tohto trenažéra je možnosť individuálneho nastavenia, čo znamená, že človek sa môže nechať preskúšať iba z jednej alebo z obidvoch častí licenčnej skúšky. Rovnako sa môže nechať preskúšavať z tých otázok, ktorých zodpovedanie mu robilo problém,“ približuje manažérka vzdelávania Swiss Life Select Slovensko Lenka Vavro.

Aj z dielne Národnej banky Slovenska

Na trhu sú však aj ďalšie cvičné testy, ktoré ponúka napríklad aj Národná banka Slovenska (NBS) na svojom webe, kde sa dá rovnako nájsť celá sústava skúšobných otázok, ktoré finanční sprostredkovatelia zvyknú využívať v rámci prípravy.

86336

Tie často využívajú aj naši agenti, ktorí majú aj vlastný trenažér otázok. „Výhodou oboch je ,learning-by-doing´, teda nielen pasívne čítanie otázok a odpovedí. Navyše spolupracovník neopomenie žiadnu otázku, lebo si pri teste volí výber z množiny otázok na precvičenie alebo rovno celý sektor, čiže nejde o náhodný výber,“ vysvetľuje riaditeľka odboru vzdelávania Ivica Chačaturianová z OVB Allfinanz Slovensko.

Obchodná riaditeľka spoločnosti Finportal Katarína Faktorová dodáva, že tento spôsob prípravy by však mal byť iba doplnkový. Každý účastník skúšok by si mal pozorne preštudovať všetky potrebné podklady, ktorých sa odborné skúšky týkajú, a porozumieť súvislostiam.

Dôležitá je nadstavba

Pri vzdelávaní finančných agentov je potrebné rozlíšiť dva typy vzdelávania, a to povinné zákonné vzdelávanie na úrovni osobitného finančného vzdelávania (OFV) a vzdelávanie, ktoré zabezpečujú stavovské organizácie, asociácie či samotný dohľad nad finančným trhom.

Podľa K. Faktorovej osobitné finančné vzdelávanie od momentu jeho zavedenia zákonom nič zásadné sprostredkovateľom neprinieslo, keďže obsah je každoročne veľmi obdobný. U jednotlivých poskytovateľov sa sprísnil iba dohľad kontroly minimálne stráveného času nad jednotlivými materiálmi.

83935

Preto si myslí, že u každého finančného makléra je veľmi dôležité naviazať naň následným samoštúdiom a iniciatívnym vyhľadávaním si informácií, rôznych školení, odborných konferencií a workshopov, ktorých je v ponuke viac ako dosť.

„Za posledné tri až štyri roky vnímame aktivitu a snahu stavovských organizácií, jednotlivých asociácií i samotného dohľadu vzdelávať agentov, odborných garantov a štatutárov finančných agentov, viesť s nimi diskusie a workshopy s cieľom zlepšenia vzdelanostnej úrovne v tomto segmente,“ hodnotí K. Faktorová.

Väčší dôraz aj na digitálne nástroje

V posledných rokoch sa tiež veľká časť komunikácie presunula do online priestoru. Po uvoľnení obmedzení po pandémii koronavírusu sa do pôvodných koľají vrátila iba časť vzdelávacieho procesu. V súčasnosti preto agenti využívajú nielen osobné a online kurzy, ale aj ich kombinácie.

Manažérka vzdelávania L. Vavro reaguje aj na zvyšujúcu sa náročnosť klientov v posledných rokoch, spolu s čím sa kladie oveľa väčší dôraz na profesionalitu a odbornosť spolupracovníkov.

83954

„Tomu prispôsobujeme aj vzdelávanie. Zrýchlilo sa tempo vzdelávania, množstvo informácií a fokus. Kým v minulosti to bolo o organizácii jednotlivých kurzov, v súčasnosti je vzdelávanie ucelený systém na seba nadväzujúcich aktivít. Dôraz sa kladie nielen na produktové znalosti, ale aj na digitálne nástroje. Počas roka dokážeme v kľúčových online nástrojoch implementovať niekoľko zásadných digitálnych inovácií,“ informuje L. Vavro.

Najúčinnejšie je kombinované vzdelávanie

Sprostredkovatelia sa v súčasnosti čoraz častejšie vzdelávajú formou takzvaného blended learningu, čo znamená kombináciou rôznych spôsobov, ako sú e-learningy, online školenia organizované produktovými partnermi, osobné vzdelávanie, pravidelné webináre, analýzy alebo workshopy, či už v oblasti investícií, úverov, poistenia alebo dôchodkov. Výnimkou nie sú ani odborné konferencie zamerané na investície, poisteniebývanie.

9

To im umožňuje vzdelávať sa takmer na dennej báze, keďže pri zvyšovaní kvalifikácie finančných agentov je kľúčové sústrediť sa na pravidelnosť a nevyhnutnosť neustáleho vzdelávania sa. Nejde iba o teoretickú rovinu, ale predovšetkým o meniacu sa legislatívu.

Blended learning pozitívne hodnotí aj I. Chačaturianová, ktorá si myslí, že je užitočné kombinovať rôzne online nástroje (videá, podcasty, kurzy, hry) spolu s prezenčným vzdelávaním, keďže sociálnu dynamiku a synergiu naživo nič nenahradí. Zárukou úspechu pre finančného agenta je podľa nej zároveň kontext, kontinuálny rozvoj, a teda konzistentná cesta.

Vzdelávanie sa znamená konkurenčnú výhodu

Vzdelávanie agentov sa líši podľa jednotlivých stupňov a aj prístup k skúseným agentom je iný ako k nováčikom. „Rozdiel je daný samotným zákonom a spočíva v určenom počte hodín a rozsahu povinných tém pre jednotlivé stupne osobitného finančného vzdelávania,“ tvrdí K. Faktorová.

Aj jednotlivé kurzy majú viacero úrovní. „Napríklad Investičná škola má štyri stupne. Po úvodnej časti nasleduje desať častí zameraných na pravidelné investovanie, na ktoré nadväzuje šesť častí o jednorazovom investovaní. Záverečná úroveň je zameraná na prípadové štúdie zo servisných stretnutí s klientom a všeobecného prehľadu o trhu,“ informuje L. Vavro.

68697

Vzdelávanie závisí aj od rozsahu a pôsobenia konkrétneho agenta v praxi. Inak sa podľa K. Faktorovej vzdeláva a iný rozsah potrebuje viazaný finančný agent, ktorý spravidla predáva jeden-dva produkty konkrétnej poisťovne, a inak odborný garant samostatného finančného agenta, ktorý dohliada na podriadené siete. Práve pôsobenie agenta, rozsah sektorov a objem klientskeho kmeňa určujú spôsob a rozsah, ktorým sa musí agent vzdelávať.

Odborníci sa zhodujú, že získavanie rozšíreného vzdelávania sa dá považovať za získanie konkurenčnej výhody voči ostatným spoločnostiam. „Sprostredkovateľ, ktorý sa kontinuálne vzdeláva, sleduje všetky legislatívne a produktové novinky a nadobúda väčšie skúsenosti v praxi, dokáže svojmu klientovi poskytnúť lepší servis. Pozitívnou referenciou od existujúcich a spokojných klientov tak získava ďalších, buduje si na trhu meno a punc odborníka v danej problematike,“ uzatvára K. Faktorová.

logo
Prečítajte si tiež:
8.2.2024 Redakcia FinReport

Slovenská Brokeria začala spolupracovať s českou finančnou skupinou Cyrrus

Samostatný finančný agent Brokeria a česká finančná skupina Cyrrus koncom minulého roka uzavreli dohodu o spolupráci. Slovenská ...

5.12.2023 Roland Régely

Finportal: V minulom roku sprostredkoval hypotéky v hodnote 1,2 miliardy eur

Samostatný finančný agent Finportal má za sebou úspešný rok. Firma v roku 2022 zvýšila tržby o 7 % na 38 miliónov eur a udržala si tak ...

30.10.2023 Robert Juriš

Schválili novú reguláciu chrániacu spotrebiteľov uzatvárajúcich finančné zmluvy na diaľku

Rada Európy schválila novú reguláciu chrániacu spotrebiteľov pri uzatváraní zmlúv o finančných službách na diaľku. Je to usmernenie ...

26.10.2023 Robert Juriš

Anketa: Takto pomáha umelá inteligencia finančným spoločnostiam na Slovensku

Umelá inteligencia je tu s nami už dlhšie, no v tomto roku sa stala absolútnym technologickým fenoménom. Využíva sa prakticky pri každej ...

26.10.2023 Redakcia FinReport

INSIA sa v oblasti kapitálového trhu dohodla na spolupráci s Invest4Life

Sprostredkovateľská spoločnosť INSIA nadviazala strategickú spoluprácu s investičnou spoločnosťou Invest4Life. Urobila tým krok k ...

3.10.2023 Roland Régely

Swiss Life Select Slovensko: Rekordné tržby a nová posila pre korporátne služby

Spoločnosť Swiss Life Select Slovensko v minulom roku opäť vylepšila svoje hospodárske výsledky. Firme narástol obrat na 19,8 milióna eur, ...

20.9.2023 Martin Jamnický

Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov

Vzdelávanie sa je pre finančných agentov alfou a omegou pre ich bezpečné pohybovanie sa vo svete financií, ako aj pre ich zdokonaľovanie sa vo ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Každá štvrtá domácnosť si oproti vlaňajšku finančne polepšila, každá desiata pohoršila

Väčšina domácností na Slovensku si môže a dokáže vytvárať finančné rezervy a takmer štvrtina si oproti minulému roku aj finančne ...

21.8.2023 Redakcia FinReport

Odborné skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti pre finančných poradcov budú 27. a 28. septembra 2023

Národná banka Slovenska (NBS) vyhlásila termín odbornej skúšky s najvyšším stupňom odbornej spôsobilosti. Certifikovaná skúška pre ...

17.7.2023 Roland Régely

TOP finanční agenti: Staronový líder sa po prvý raz dostal cez hranicu 50 miliónov eur

Slovensko má staronového lídra v oblasti finančného sprostredkovania. Na čelo rebríčka sa po dvoch rokoch vďaka minuloročným tržbám na ...

14.7.2023 Roland Régely

NBS pozastavila činnosť Inštitútu bankového vzdelávania pre finančných sprostredkovateľov

Finanční sprostredkovatelia potrebujú na vykonávanie svojej činnosti osobitné finančné vzdelávanie a svoju spôsobilosť musia pravidelne ...

15.6.2023 Roland Régely

Brokeria opäť rástla v tržbách aj zisku, počtom finančných agentov už patrí do TOP 5

Hoci spoločnosť Brokeria vznikla len v roku 2016, firma sa objemom tržieb ihneď zaradila do top desiatky finančných sprostredkovateľov na ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vlani na Slovensku zbankrotovalo najviac firiem za posledných 10 rokov
 2. 2.
  Objem transakcií so zlatom vlani dosiahol rekordných 4 900 ton
 3. 3.
  Matovičovo hnutie požaduje zmenu rokovacieho poriadku parlamentu, obáva sa zásahov do suverenity Slovenska
 4. 4.
  Prezidentka vymenovala Dušana Keketiho za ministra športu a cestovného ruchu
 5. 5.
  Danko mal nehodu, narazil do semaforu. Z miesta ušiel a prezradila ho olejová škvrna
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay