Ako požiadať o dôchodok z druhého piliera
Z druhého dôchodkového piliera sa vypláca starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo pozostalostný dôchodok. Dôchodkové dávky sú, na rozdiel od dôchodku z prvého piliera, vyplácané mesačne pozadu. Sumu dôchodkovej dávky ovplyvňuje zaplatená výška príspevkov na dôchodkové sporenie, miera ich zhodnotenia, lehota sporenia, vek odchodu do dôchodku a zvolená forma poberania dôchodku.
Foto: Freepik
Ako postupovať
Nárok na výplatu starobného dôchodku z druhého piliera vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom sporiteľ dovŕši dôchodkový vek. Požiadať oň môže v Sociálnej poisťovni alebo v dôchodkovej správcovskej spoločnosti, s ktorou má uzatvorenú zmluvu.
Ak chce požiadať o výplatu predčasného starobného dôchodku z druhého piliera, musí výška jeho predčasného dôchodku z prvého piliera alebo v súčte s predčasným dôchodkom z druhého piliera presiahnuť 1,6-násobok sumy životného minima.
Po zaevidovaní žiadosti sporiteľ dostane od Sociálnej poisťovne ponukový list so všetkými formami dôchodkov, na ktoré má nárok. Ponuka zohľadňuje dôchodkový vek sporiteľa a nasporenú sumu na jeho osobnom dôchodkovom účte.
Je platná 30 kalendárnych dní, počas ktorých by si mal vybrať jednu z ponúknutých foriem dôchodku. Po výbere konkrétnej ponuky musí kontaktovať príslušnú poisťovňu alebo dôchodkovú správcovskú spoločnosť a uzavrieť s ňou zmluvu. Jej kontaktné údaje budú uvedené v ponukovom liste.
Ak si počas tejto lehoty nevyberie žiadnu z uvedených možností, môže o dôchodok požiadať kedykoľvek neskôr a bude mu vyhotovený nový ponukový list. Ako však upozorňuje Allianz-SDSS, počas tohto 30-dňového obdobia sa nasporená suma na osobnom dôchodkovom účte nemôže zhodnocovať, preto je vhodné zvážiť frekvenciu takýchto žiadostí.
Výber formy dôchodku
Dôchodok z druhého piliera môže byť vyplácaný formou doživotného dôchodku, dočasného dôchodku alebo ako programový výber. Okrem toho existuje aj možnosť nechať si nejaký čas vyplácať len výnosy z investovania majetku v dôchodkovom fonde bez toho, aby sporiteľ požiadal o výplatu dôchodku. Táto forma sa nepovažuje za dôchodok a jej vyplácanie sa ukončí, ihneď ako sporiteľ požiada o výplatu dôchodku.
Ak si sporiteľ vyberie z ponukového listu doživotný dôchodok, za sumu nasporenú v DSS si zakúpi dôchodok v poisťovni. Tá je na základe zmluvy, ktorú s ňou uzatvorí, viazaná vyplácať mesačne dôchodok v dohodnutej sume do konca klientovho života. Okrem tejto základnej možnosti existujú ešte ďalšie podoby doživotného dôchodku.
Doživotný dôchodok s pozostalostným krytím, keď v prípade úmrtia sporiteľa bude vyplácaný vdovský dôchodok. Alebo doživotný dôchodok s postupným zvyšovaním, keď sa sporiteľovi postupne zvyšuje vyplácaná suma dôchodku o vopred určené garantované percento. V prvých rokoch je dôchodková dávka nižšia než pri základnej forme doživotného dôchodku, ale potom postupne rastie, čo má pomôcť udržať si životný štandard pri rastúcich cenách tovarov a služieb.
Ak by počas prvých siedmich rokov vyplácania doživotného dôchodku jeho poberateľ zomrel, zostávajúca suma, ktorá mala byť uhradená počas týchto siedmich rokov, bude vyplatená oprávnenej osobe, alebo sa stane predmetom dedenia.
Pokiaľ suma doživotne poberaných dôchodkových dávok (z prvého piliera, výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku, obdobných dôchodkov z cudziny a doživotného dôchodku z druhého piliera) prevyšuje referenčnú sumu, sporiteľ si môže zvoliť dočasný dôchodok alebo programový výber.
Referenčnú sumu určuje Sociálna poisťovňa na základe priemernej mesačnej hodnoty starobného dôchodku z prvého piliera. Pre rok 2024 je to 651,70 eura. Ak je však suma doživotne poberaných dôchodkov nižšia ako referenčná suma, sporiteľovi sú v takom prípade nasporené prostriedky vyplácané postupne až do ich vyčerpania.
Mesačná výška takejto dôchodkovej dávky pritom nemôže prekročiť medián. Ten vypočíta Sociálna poisťovňa pre každý kalendárny rok ako strednú hodnotu najnižších vyplácaných súm doživotných dôchodkov. Pre rok 2024 je to 14,90 eura.
Dôchodok môže byť aj dočasný
Dočasný dôchodok vypláca poisťovňa mesačne v dohodnutej výške počas piatich, siedmich alebo desiatich rokov. Rovnako, ako v prípade doživotného dôchodku, si sporiteľ za nasporenú sumu v DSS zakúpi dôchodok v poisťovni, pričom výšku mesačnej splátky a obdobie vyplácania si dohodne v zmluve. Nevýhodou dočasného dôchodku je, že v prípade úmrtia poberateľa sa nevyplatené úspory nededia.
Ako funguje programový výber
Programový výber vypláca DSS. V tomto prípade zostanú nasporené peniaze v DSS, s ktorou sporiteľ uzavrie dohodu o tom, v akej výške a ako dlho chce poberať dôchodok. Na základe tejto dohody bude DSS platiť dôchodok za dohodnutých podmienok, a to až do vyčerpania všetkých nasporených financií na osobnom dôchodkovom účte sporiteľa.
Keďže finančné prostriedky zostávajú v dôchodkovom fonde, teda sa naďalej zhodnocujú, DSS nevie garantovať výšku ani dĺžku výplaty mesačného dôchodku. V prípade úmrtia sporiteľa je zostávajúca suma predmetom dedenia. V programovom výbere existuje aj možnosť vyčerpať celú nasporenú sumu z druhého piliera jednorazovo.
Všetky formy dôchodkov, ktoré sú vyplácané zo starobného dôchodkového sporenia, sú oslobodené od dane z príjmov, a to aj vrátane jednorazovej výplaty formou programového výberu.
Podmienky súčasnej výplatnej fázy sú platné pre dôchodky, ktoré budú vyplácané na základe žiadosti podanej najneskôr do 31. decembra 2025. Od 1. januára 2026 totiž nadobúda účinnosť nová výplatná fáza s novými podmienkami.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Banky znižujú úrokové sadzby hypoték, jedna z nich opäť už po mesiaci
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.UniCredit Bank premigruje svojich klientov ku kartovej spoločnosti Mastercard
- 4.Ako požiadať o dávku ošetrovné pri ochorení dieťaťa
- 5.Vláda predstavila svoj konsolidačný balíček – základná sadzba DPH sa zvýši na 23 %