Ako postupovať pri dedičskom konaní – krok za krokom
Úmrtie blízkeho človeka prináša nielen ľútosť a smútok, ale po ich odznení sa k slovu dostávajú aj povinnosti súvisiace s dedičským konaním. Pozreli sme sa bližšie na to, ako postupovať pri úmrtí blízkeho človeka, respektíve pri samotnom dedičskom konaní.
Foto: Shutterstock
Zásadnou postavou býva notár
Zásadnou postavou pri delení majetku po smrti príbuzného býva notár, ktorého touto úlohou poverí súd. Ten preveruje majetok zosnulého a jeho prípadné dlhy, a tiež zisťuje potenciálnych dedičov.
To, že je niekto dedičom, sa dozvie z takzvaného upovedomenia o dedičskom práve. „Býva už vo forme predvolania na konkrétne pojednávanie a doručené je do vlastných rúk,“ hovorí partner právnickej firmy Vojčík & Partners Natália Strharská. Predtým však musí notár zistiť okruh dedičov a okruh majetku, a až potom predvoláva osoby, ktoré pripadajú do úvahy ako dedičia.
Na takomto pojednávaní sa totiž rieši, v akej konkrétnej výške zanechal zomrelý majetok a dlhy a ďalšie podstatné informácie. Prípadne aj to, kto sú všetci potenciálni dediči, v zmysle čoho sa môže dedič objektívne rozhodnúť a vyjadriť, či dedičstvo prijíma.
Dediči môžu uzatvoriť dohodu
Ešte predtým však môže notár uskutočniť aj takzvané predbežné šetrenie, na ktoré pozve len jedného alebo iba niektorých potenciálnych dedičov. „Štandardne sa kontaktuje osoba, ktorá je teoreticky najlepšie informovaná o osobných, rodinných a majetkových pomeroch zomrelého,“ pokračuje odborníčka s tým, že notár sa nemôže spoliehať len na informácie získané na takomto predbežnom prešetrení, ale musí vykonávať vlastnú lustráciu na zistenie majetku, dlhov a prípadných dedičov.
Dediči môžu o rozdelení majetku uzavrieť dohodu. Dedičských pojednávaní pritom môže byť pokojne aj niekoľko. Na rozhodnutie o dedičstve musia mať dediči dostatok času, nikto ich nemôže do ničoho tlačiť. „Ak nedôjde k dohode, dedičstvo sa rozdelí podľa zákona. Následne notár vydá rozhodnutie o dedičstve, v ktorom určí, ako bude majetok rozdelený,“ pokračuje.
Notár je pritom povinný v rámci pojednávania informovať dedičov o tom, aké všetky úkony vykonal. Ak však majú dediči pocit, že daný notár nepostupoval správne, môžu sa obrátiť na súd, ktorý notára na túto úlohu poveril. Súd je následne povinný postup notára preskúmať.
Dedenie na základe závetu
Čo sa týka samotného dedenia, to je možné dvomi spôsobmi – na základe závetu alebo zo zákona. Prednosť má však dedenie zo závetu. „Závetom môže poručiteľ určiť osoby, ktoré sa majú stať dedičmi a určiť aj ich dedičský podiel. Takáto posledná vôľa je však obmedzená zákonom. Poručiteľ síce môže svojvoľne prerozdeliť svoj majetok pre prípad smrti, nesmie však vynechať takzvaných neopomenuteľných dedičov, ktorými sú jeho potomkovia.
Testament musí tiež spĺňať všeobecné podmienky podľa ustanovení Občianskeho zákonníka. „Musí byť urobený slobodne a zrozumiteľne. Zriaďovateľ závetu musí byť na tento právny úkon spôsobilý a nesmie ho urobiť v duševnej poruche,“ vymenúva advokátka.
Dedenie zo zákona
Pri dedení zo zákona rozdeľuje právna úprava dedičov do štyroch dedičských skupín. „Poradie skupín je záväzné. To znamená, že dediči skupiny nasledujúcej sú povolaní dediť len za predpokladu, že nededia dediči zo skupiny predchádzajúcej,“ upozorňuje N. Strharská.
Prvá skupina – v nej dedia poručiteľove deti a manžel/manželka, každý rovným dielom.
Druhá skupina – zahŕňa manžela/manželku, rodičov a osoby, ktoré žili s poručiteľom najmenej jeden rok pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti, a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť, alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
Tretia skupina – pozostáva zo súrodencov poručiteľa a tých, ktorí žili s poručiteľom najmenej jeden rok pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti, a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť, alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa. Ak niektorý zo súrodencov poručiteľa nededí, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti.
Štvrtá skupina – tú tvoria prarodičia poručiteľa, a ak nededí žiaden z nich, dedia rovnakým dielom ich deti. Dedičstvo, ktoré nenadobudne žiaden dedič, pripadá štátu ako odúmrť.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby