Ako hodnotíte zavedenie stropu na provízie za sprostredkovanie niektorých úverov?

Zdroj foto: Freepik.com
Martin Gajdoš
zástupca výkonnej riaditeľky Slovenskej bankovej asociácie
Slovenská banková asociácia počas všetkých diskusií v pripomienkovom a legislatívnom konaní vyjadrila svoj nesúhlas s akoukoľvek reguláciou výšky provízií finančného sprostredkovania v bankovom sektore, keďže nepovažujeme cenovú reguláciu za vhodný krok k úprave tohto odvetvia.
„Nepovažujeme cenovú reguláciu za vhodný krok k úprave tohto odvetvia.“
Marián Búlik
finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko, a. s.
Vzhľadom na rekordné tempo zadlžovania Slovákov v posledných rokoch je logické, že regulátor sa snaží obmedzovať čerpanie úverov nielen na strane dlžníkov, ale aj sprostredkovateľov. Aktuálna zmena však nie je až taká dramatická, keďže nový strop stále zostáva veľmi blízko k doterajším podmienkam. Sprostredkovanie úverov ostane aj naďalej provízne zaujímavé, nečakám žiadne zásadné zmeny na trhu.
Od regulátora by som však zároveň čakal, že bude riešiť nízku úroveň vytvárania rezerv medzi obyvateľmi cielenou motiváciou sporenia a investovania. Rovnako Slovensku chýba cielená podpora dôchodkového sporenia. Nestačí totiž obmedzovať úverovanie, treba súčasne aj zvyšovať tvorbu rezerv, aby obyvatelia Slovenska boli finančne pripravení na nečakané životné udalosti aj najbližšiu ekonomickú krízu.
„Aktuálna zmena však nie je až taká dramatická, keďže nový strop stále zostáva veľmi blízko k doterajším podmienkam.“
Matej Darovec
vedúci oddelenia úverov pre fyzické osoby Tatra banky
Podľa dôvodovej správy cieľom zavedenia stropov pre finančných sprostredkovateľov bolo zlepšenie vzťahu medzi klientom a finančnou inštitúciou. Obmedzenie stropu provízií, ani provízie ako takej, neprinesie tento efekt. Tatra banka ponúka pre svojich klientov prémiovú starostlivosť osobných bankárov alebo osobných finančných poradcov bez ohľadu na to, či klient využíva služby sprostredkovateľa. Z nášho pohľadu externý sprostredkovateľ nie je potrebný na zlepšenie vzťahu klienta s bankou. No ak sa klient rozhodne využiť služby sprostredkovateľa, mal by mať právo vybrať si takého sprostredkovateľa, aký mu vyhovuje a sám uhradiť odmenu, na akej sa spoločne dohodnú, bez zapojenia finančnej inštitúcie. Dodatočné zavedenie stropu na odmenu iba pre jednu časť úverov, a to na úvery nad 10 000 eur, predstavuje ďalší nesystémový prvok do tohto mechanizmu.
„Cieľom zavedenia stropov pre finančných sprostredkovateľov bolo zlepšenie vzťahu medzi klientom a finančnou inštitúciou. Obmedzenie stropu provízií, ani provízie ako takej, neprinesie tento efekt.“
Slavomír Koledzai
tím externej predajnej siete OTP Banka Slovensko, a. s.
Strop na provízie za sprostredkovanie úverov vo výške 1,5 % zo sumy sprostredkovaného spotrebiteľského úveru nadobudne účinnosť až 1. januára 2020. Konkrétne sa bude týkať úverov vo výške nad desaťtisíc eur. Pre banky bude tento krok znamenať úpravu výšky provízie v zmysle požiadaviek regulátora. Keďže trh v oblasti sprostredkovania úverov je zameraný najmä na hypotekárne financovanie, nepredpokladáme dramatický dosah tejto zmeny na oblasť sprostredkovaného predaja úverov.
„Nepredpokladáme dramatický dosah tejto zmeny na oblasť sprostredkovaného predaja úverov.“
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dostali ste list z dôchodcovskej spoločnosti a nezdá sa vám výška penzie? Žiadnu paniku, je to len časť dôchodku
- 2.Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
- 3.Gastrolístky alebo peniaze? Zamestnanci si môžu vybrať a firmy im do konca roka musia umožniť zmenu
- 4.Slovenská sporiteľňa prináša prvý slovenský spoločensky zodpovedný investičný fond
- 5.Michal Liday: Sme banka, ktorá je posadnutá inovatívnosťou a mladosťou