Ako fungujú kryptomeny? (Otázky a odpovede)
Kryptomeny sa v posledných mesiacoch tešia obrovskému záujmu po celom svete. Vplyvom veľkého záujmu zákonite rastie aj cena. Tá sa od začiatku tohto roka vyšplhala o niekoľko desiatok až stoviek percent vyššie. Aj keď sa v júli objavili pomerne výrazné prepady hodnoty, zdá sa, že išlo iba o krátkodobý výkyv. Ponúkame odpovede na niekoľko základných otázok o virtuálnych menách.
Zdroj foto: Pixabay.com
Čo je to kryptomena?
Bez hlbšieho pohľadu na technické a softvérové detaily možno kryptomenu označiť za platidlo, ktoré je uložené na konkrétnej softvérovej platforme. Kryptomeny je možné prirovnať ku klasickým bankovkám uložených v peňaženke. Rozdiel je však v tom, že namiesto bankoviek ide o dáta a namiesto peňaženky ide o softvér.
Tu, prirodzene, prichádza na rad otázka, či ide o skutočné peniaze. Peniaze sú, zjednodušene povedané, platidlo, ktoré je všeobecne akceptované ako výmena za tovar alebo služby. Kryptomeny zatiaľ nie sú všeobecne akceptované, ale existuje čoraz viac predajcov, ktorí aj takúto virtuálnu menu akceptujú. Takže áno, ide o skutočné peniaze.
Ako sú kryptomeny uschované?
Toto je asi najzásadnejšia otázka, ktorú si kladú mnohí potenciálni obchodníci. Keďže ide len o softvérové peniaze, môžu byť uložené len v kybernetickom priestore. Tieto systémy je nevyhnutne potrebné chrániť pred možným hackerským útokom. Presne to je úloha systému blockchain.
Blockchain je akýmsi súborom viacerých dátových úložísk, na ktorých sú uložené kryptopeniaze. Keďže sú naraz uložené na mnohých miestach, je veľmi náročné takéto peniaze z účtu ukradnúť. Aj keby sa to podarilo na jednom mieste, ostatné servery ochránia virtuálnu peňaženku a hekerskému útoku zabránia.
Samozrejme, dokonalej bezpečnosti musí predchádzať aj ostražitosť samotného používateľa. Keďže virtuálne peňaženky sú chránené klasickým spôsobom, heslo do nich je potrebné starostlivo chrániť.
Peňaženka pre kryptomenu sa môže nachádzať aj na konkrétnych zariadeniach, napríklad v mobile, na stolovom počítači alebo na nejakom inom hardvérovom zariadení.
Kryptopeniaze môžu byť vo fyzickej podobe. Aj keď sa to nezdá, práve tento spôsob je najbezpečnejší voči hekerským útokom. Samozrejme, je aj najmenej pohodlný.
Aké sú najpoužívanejšie kryptomeny?
Jednoznačne najznámejšou kryptomenou je bitcoin. Od začiatku tohto roka sa z hodnoty 1 000 amerických dolárov (USD) za bitcoin vyšplhala až na augustové úrovne okolo hranice 4 000 USD za bitcoin. Aj bitcoin zaznamenal počas júna a júla pomerne masívny prepad, ale podľa aktuálneho vývoja ceny to vyzerá, že sa spamätal. Veľmi podobne na tom sú aj ďalšie kryptomeny. Ďalšími relatívne frekventovanými kryptomenami sú litecoin a ripple.
Ďalšia kryptomena, tether, funguje odlišným spôsobom. Cieľom tvorcov tejto meny je dosiahnutie plnej náhrady klasických peňazí. Preto aj tether je naviazaná na kurz najväčších svetových mien, akými sú euro alebo dolár. Ku každej takejto mene existuje teda tether verzia, ktorá má výmenný kurz 1 : 1.
Aké sú riziká pri obchodovaní?
Tak ako pri každom type obchodovania, aj pri kryptomenách existuje riziko straty. Podľa posledného vývoja vidíme masívny rast ceny, čo môže indikovať tvoriacu sa bublinu. Ak bublina praskne, nasledovať bude obrovský prepad, ktorý bude znamenať znehodnotenie investície. S týmto rizikom však počíta snáď každý investor.
Obchodovanie s kryptomenami však, popri relatívne bežných druhoch rizika, skrýva aj už spomínané technologické riziko. Aj keď je mena vo virtuálnej peňaženke spoľahlivo zabezpečená, nikdy sa nedá vylúčiť, že niekto nájde spôsob, ako ochranu prelomiť a virtuálne prostriedky ukradnúť.
Samozrejme, riziko existuje aj pri samotnom obchodovaní cez brokerské spoločnosti. Ako aj pri forexe, alebo pri iných formách obchodovania, všade existujú lepší a horší brokeri. Ak záujemca o obchodovanie s kryptomenami vloží svoje prostriedky do rúk neseriózneho obchodníka, samozrejme, môže sa stať, že svoje peniaze už neuvidí.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Aké problémy môže priniesť využívanie umelej inteligencie v e-commerce
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Sociálna poisťovňa bude zasielať dôchodkové prognózy aj e-mailom
- 4.Investovanie do kryptomien si zatiaľ vyskúšalo menej slovenských žien ako mužov
- 5.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť